هر عطر، داستانی را روایت می‌کند؛ این داستان به شما و شخصیتتان بازمی‌گردد. درواقع هر رایحه‌ای که انتخاب می‌کنید به نوعی اطرافیانتان را به ناگفته‌ای از شخصیت شما ارتباط می‌دهد. به همین خاطر است که انتخاب عطر براساس شخصیت صورت می‌گیرد.

شاید کمتر به این موضوع فکر کرده باشید، اما عطر یا ادکلن ابزاری قدرتمند است که تلفیقی از احساسات و حافظه شما را در معرض دید می‌گذارد. اگر هنوز در انتخاب عطر یا ادکلن ایده‌آل خود تردید دارید، پیشنهاد می‌کنیم ادامه مطلب را از دست ندهید!

در پایان این مطلب می‌آموزید که چگونه عطری مطابق با شخصیت خود انتخاب کنید.

راز انتخاب عطر براساس شخصیت

حس بویایی قدرتمندترین احساسی است که مغز ما آن را درک می‌کند. حتماً برای شما هم بارها پیش آمده است که با استشمام عطری به سال‌های دور پرت شده باشید. هنگامی که مغز خاطره‌ای را در کنار حس بویایی ثبت می‌کند، با هر بار که همان رایحه به مشامتان بخورد، به آن خاطره بازمی گردید.

جالب‌تر اینکه ۷۵% احساسات ما بر اساس حس بویایی ما شکل می‌گیرد. حافظه بویایی ۱۰۰ برابر قوی‌تر از حافظه شنوایی یا بینایی ماست. به همین خاطر است که پیوند ناگسستنی بین شخصیت و عطری که انتخاب می‌کنیم وجود دارد.

یک عطر را می‌توان باتوجه به معیارهای مختلفی مثل سن، فصل یا استایل انتخاب کرد. براساس مطالعه‌ای که روی رفتار مشتریان زن و مرد صورت گرفته است، عطرها را می‌توان در ۴ دسته تقسیم بندی کرد: خنک، خاک، آتش و هوا.

در ادامه به شما یاد می‌دهیم که چگونه براساس شخصیت خود، عطر ایده‌آلی را انتخاب کنید.

راز انتخاب عطر برساس شخصیت

عطر با رایحه خنک و شخصیت‌های پرجنب و جوش

افرادی با شخصیت سرزنده و پرجنب‌و‌جوش بیشتر به استفاده از عطرهایی با رایحه خنک علاقه‌مند هستند. این افراد همواره پرانرژی بوده و ایده‌های خلاقانه‌ای در ذهن پرورش می‌دهند. از طرفی خنده از روی لب آنها نمی‌افتد و گاهی آنقدر انرژی دارند که نمی‌دانند با آنچه کنند!

شخصیت‌های پرجنب و جوش همیشه رک بوده و با کسی تعارف ندارند. اغلب این افراد ورزشکار هستند و ظاهری ساده دارند. اما چنین افرادی معمولاً جذب چه نوع رایحه‌هایی می‌شوند؟

افراد با تیپ شخصیتی پرجنب و جوش عاشق عطرهایی با رایحه نزدیک به طبیعت هستند. به عنوان مثال آنها رایحه گل‌های تازه یا حتی چمن تازه زده شده را دوست دارند. رایحه گل‌هایی مثل سوسن، یاس بنفش و گل فریز گزینه‌ای ایده‌آل برای آنهاست.

ناگفته نماند که رایحه مرکبات و گیاهان معطر نیز مورد علاقه این افراد است. در نهایت نت چوب یا رایحه دریا این افراد را هیجان‌زده می‌کند و احساس شادی مضاعفی به آنان می بخشد. چنانچه بخواهیم انتخاب عطر براساس شخصیت این افراد را به دو دسته زنان و مردان تقسیم بندی کنیم، این مقایسه به صورت زیر خواهد بود:

  • خانم‌ها: عطرهایی با رایحه مرکبات، گیاهان معطر و گل‌های تازه گزینه مناسبی برای این تیپ شخصیتی است.
  • آقایان: عطرهایی با نت جنگل، چوب و دریا مناسب این افراد خواهد بود.

عطرهای با رایحه ملایم؛ شخصیت‌های حساس

شخصیت‌هایی که صفاتی همچون ملایمت، تواضع، حس مادرانه را منعکس می‌کنند، به سمت رایحه‌های ملایم جذب می‌شوند. این افراد معمولاً شخصیتی هنری دارند. قدرت و قاطعیت این افراد در هاله‌ای از لطافت آنها پنهان است.

این افراد با تن صدای معتدل صحبت می‌کنند و شاخصه اصلی آن‌ها تعادل است. اگر تصور می‌کنید، فردی با این تیپ شخصیتی هستید، عطرهایی با رایحه‌های زیر مناسب شما خواهد بود.

این مطلب را حتما بخوانید  رنگ سال 2022 چه رنگی است ؟

خانم‌هایی با تیپ شخصیتی حساس معمولاً رایحه گل‌های ظریفی مانند زنبق، بنفشه و فریز را دوست دارند. این افراد به زیرنت‌های گرم علاقه‌مند هستند و از آن استقبال می‌کنند. در مقابل آقایان از نت چوب‌های نرم مانند چوب صندل لذت می‌برند و ترجیح می‌دهند رایحه‌هایی گل یا ادویه‌جات را انتخاب کنند.

شخصیت‌های آرام و اصیل

انتخاب عطر براساس شخصیت آرام

شخصیت‌هایی که به گروه عطرهای خاکی علاقه دارند، ذاتاً افرادی آرام و متفکر هستند. این افراد مصمم و صادق بوده و روابط دوستانه پایداری دارند. چندان اهل مد نیستند و سبک خاص خود را دنبال می‌کنند.

این افراد غالباً رهبران خوبی هستند و به دنبال رایحه‌هایی می‌گردند که قدرت و رهبری آنان را رخ بکشد. با صدایی آرام صحبت کرده و گاهی نیز ماجراجویی را چاشنی زندگی خود می‌کنند. برای انتخاب عطر براساس شخصیت این افراد به چه نکاتی باید توجه کرد؟

آقایانی با این تیپ شخصیتی از رایحه‌هایی مانند چایپری، چوب، چرم و ادویه استقبال می‌کنند. بوی جنگل، علف‌های سبز و آتش مورد علاقه این افراد است. با این حال آنان چندان علاقه‌ای به رایحه گل‌ها به خصوص گل‌های شیرین ندارند.

رایحه چوبی به خصوص چوب‌های تیره‌تر و خاص مانند عود برای این افراد گزینه مناسبی است. در مقابل رایحه وانیل یا رایحه گل‌ها این افراد را چندان هیجان‌زده نمی‌کند. بنابراین نوت چوب مهم‌ترین رایحه ای است که این افراد به دنبال آن می‌گردند.

شخصیت‌های منحصر به فرد و خاص و عطرهایی با رایحه گرم

انتخاب عطر براساس شخصیت خاص

تا کنون شیوه انتخاب عطر براساس شخصیت سه گروه از افراد را یاد گرفتیم. حال اگر در هیچ‌یک از دسته‌های فوق قرار نداشتید، قطعاً در دسته شخصیت‌های خاص قرار دارید. این افراد شخصیتی متغیر دارند و بسیار برونگرا هستند. چنین افرادی دوست دارند به مکان‌های عجیب و غریب بروند و اشیای نادری را جمع‌آوری کنند.

این افراد به خوبی با مد روز آشنایی دارند و شخصیت آنها به گونه‌ای است که به ندرت می‌توان آنان را فراموش کرد. چنین افرادی شیفته نت‌های شرقی می‌شوند و علاقه زیادی به رایحه‌های نسبتاً تند دارند.

شخصیت‌های خاص رایحه‌های گرم مانند چرم، کهربا و ادویه جات را دوست دارند. خانم‌هایی که در این تیپ شخصیتی جای می‌گیرند، معمولاً علاقه زیادی به عطر گل‌های سفید پیدا می‌کنند. ناگفته نماند که نت چوب مانند عود از دیگر رایحه‌های مناسب این افراد است.

در نهایت نباید از یاد ببریم که ممکن است هر یک از ما ویژگی‌های شخصیتی دو یا سه گروه را داشته باشیم. بنابراین هیچ قانون خاصی وجود ندارد؛ شما این امکان را دارید با توجه به تیپ شخصیتی خود رایحه‌هایی که شیفته آن هستید را به راحتی پیدا کرده و تلفیقی از آنها را انتخاب کنید.

حال نوبت شماست که عطر مورد نظر خود را انتخاب کنید

عطرها داستان‌های ناگفته ما به دیگران هستند. به همین خاطر است که باید در هنگام انتخاب رایحه مورد نظر خود دقت کنیم. تیپ‌های شخصیتی مختلفی وجود دارد که با توجه به روحیه آنها رایحه‌های خاصی می‌توان انتخاب کرد.

افراد با تیپ شخصیتی پرجنب‌و‌جوش به رایحه‌های خنک، افراد حساس به رایحه‌های ملایم، افراد آرام به رایحه‌های چوبی و در نهایت افراد با تیپ شخصیتی خاص به رایحه گرم علاقه‌مند هستند.

با این حال هیچ قانونی در انتخاب عطر براساس شخصیت وجود ندارد؛ تنها کافی است به ندای درونی خود گوش داده و عطری متناسب با شخصیت خود انتخاب کنید. حال به ما بگویید عطر شما چه داستانی را حکایت می‌کند؟