انتقال وجه در دنیای امروز یکی از کارهایی است که بیش از پیش انجام می شود و برای این موضوع دلایل زیادی وجود دارد .

دلایلی همچون عدم تمایل افراد به همراه داشتن پول نقد و جلوگیری از هدر رفتن زمان مردم را بر این داشته که با داشتن مشغله زیاد و ترافیک های شهری انتقال وجه را بدون مراجعه به بانک ها انجام دهند.

به همین منظور با رشد سریع تکنولوژی سیستم بانکداری هم رو به رشد نهاد و مراجه به بانک ها منسوخ شد و بانک داری الکترونیک پا به دنیای جدید گذاشت.

بانکداری الکترونیک روش های مختلف انتقال وجه را انجام می دهد که شامل موارد زیر است :

 •  از طریق خودپرداز
 •  در شبکه پایانه‌های داخل شعب بانک ها
 •   در شبکه اینترنت

انتقال وجه با خود پرداز:

برای انجام این فرایند در شبکه خودپردازهای بانکی کافی ست بعد از افتتاح حساب در شعبه های بانک ، کارت بانکی مربوط به حساب را دریافت کنید .

سپس عملیات انتقال وجه را با داشتن شماره کارت یا شماره حساب در بانک خود یا بانک دیگر انجام دهید.

تمامی بانک ها انتقال کارت به حساب را در منو خود پرداز خود دارن اما بهتر است از خودپرداز بانکی برای انتقال  استفاده کنید که مربوط به حساب مبدا یا مقصد باشد.

البته امروزه شما با داشتن کارت های عضو شتاب می توانید در خودپرداز بانک های عضو شتاب ، حتی اگر مربوط به حساب مبدا و مقصد نباشد انتقال را انجام دهید.

انجام این فرایند در خودپردازها علاوه بر اینکه در بین مردم بسیار استفاده می شود می تواند دردسرهایی هم ایجاد کند .

بدین منظور بانک ها برای جلوگیری از عملیات غیر مجاز بانکی و امنیت بیشتر پول های مشتریان سقف انتقال را تا سی میلیون ریال اعلام کردند.

انتقال وجه تا سقف صد و پنجاه میلیون ریال در یک روز با مراجعه به بانک مبدا امکان پذیر است.

نکته مهمی که در انتقال وجه با خودپرداز وجود دارد این است که یا باید بانک کارت مبدا و مقصد با هم مشترک باشد یا اینکه خودپرداز متعلق به بانک یکی از کارت های مبدا و مقصد باشد.

انتقال وجه

انتقال وجه در شبکه پایانه‌های داخلی شعبه بانک ها :

مشتریان بانک ها میتوانند با مراجعه به شعب بانک ها با استفاده از پایانه های پوزی (POS) که در شعب قرار دارد و عضو شبکه بانکی است انتقال وجه را انجام دهد.

این مطلب را حتما بخوانید  اینترنت بانک و مزایای آن

تمامی شرایط انتقال وجه به وسیله POS با خودپرداز یکی است اما تفاوت عمده آن عبارتند از:

 • در این روش انتقال تفاوت با انتقال از طریق خود پرداز سقف وجه در یک روز می باشد.
 •  مشتری باید فرمی را مبنی بر درخواست انتقال تکمیل کرده و به متصدی باجه ارائه نماید و بعد از اینکه کارت خود را در اختیار متصدی قرار داد ، اقدام به عملیات انتقال وجه می‌شود.
 • سقف انتقال با استفاده از پایانه‌ های OPS نصب شده در داخل شعب ، صد و پنجاه میلیون ریال در روز می‌باشد.

انتقال وجه

انتقال وجه با اینترنت:

با رشد رسعید تکنولوژی و پیشرفت خدمات بانکداری الکترونیک ، بانک ها در سایت های تحت وب خود درگاهی ایجاد کردند که بتوان از طریق آن این فرایند را انجام داد.

بانک مرکزی برای بالا بردن امنیت انتقال وجه اینترنتی قانونی گذاشت مبتنی بر اینکه مشتری بانک انتقال دهنده در خدمات کارت به کارت باید از درگاه بانک خود اقدام نماید و بقیه شرایط انتقال وجه مشابه روش های دیگر می باشد.

دستوالعمل بانک مرکزی این است که انتقال دهنده وجه با کارت برای رعایت مسائل امنیتی باید از دروازه پرداخت اینترنتی بانک عامل خود اقدام  به انتقال وجه با سایر کارت های شتاب نمایند.

به این صورت که فقط دارندگان کارتهای بانک مبدا می‌توانند از طریق سایت اینترنت بانک عامل ، وجوه خود را به سایر کارتهای معتبر در شبکه شتاب منتقل نمایند.

همچنین مشتریان می توانند انتقال وجه را از طریق سیستم انتقال وجه ساتنا و پایا در اینترنت بانک بسیاری از بانک ها و از طریق شماره شبا انجام دهند.

برای این فرایند اینترنتی نیاز به موارد زیر می باشد:

 • کارت بانکی
 •  اطلاعات CVV2 (شماره سه رقمی پشت کارت)
 • رمز دوم
 • تاریخ انقضای کارت
 • شماره کارت خود

مشتری می تواند با داشتن ملازم بالا به سامانه پرداخت اینترنتی وارد شود و انتقال وجه را انجام دهد . مشتری باید توجه داشته باشد که رمز دوم از مهمترین مسائلی است که امنیت کارت را بالا می برد و باید در حفظ آن کوشا بود.