حملات میگرنی سردردهای معمولی نیستند. این سردردها همیشه به همراه خود درد شدید، حالت تهوع و حساسیت به نور و صدا را تجربه برای شما می آورند. زمانی که حمله یا اپیزود میگرنی رخ می دهد، تقریباً هر کاری برای از بین بردن آن انجام خواهید داد. درمان های طبیعی بهترین روش درمان بدون دارو برای کاهش علائم میگرن هستند. این درمان‌ های خانگی ممکن است به جلوگیری از شروع حملات میگرنی کمک کند و یا حداقل به کاهش شدت و مدت آن کمک کند. در ادامه با ما همراه باشید تا ۱۳ روش درمان طبیعی برای درمان سردرد میگرنی در منزل را با هم بررسی کنیم.

توجه داشته باشید که ممکن است حملات میگرنی گاهی اوقات نیاز به درمان با نسخه یا داروهای بدون نسخه (OTC) داشته باشند، به همین دلیل با یک پزشک در مورد یک برنامه درمانی که برای شما مفید است، صحبت کنید.

برای درمان سردرد میگرنی در منزل از مصرف برخی غذاها خود داری کنید

رژیم غذایی نقش حیاتی در پیشگیری از حملات میگرنی دارد. بسیاری از غذاها و نوشیدنی ها ممکن است محرک میگرن باشند، برخی از این مواد غذایی عبارتند از :

 • غذاهای حاوی نیترات، از جمله هات داگ، همبرگر، بیکن و سوسیس
 • شکلات
 • پنیر حاوی ترکیب طبیعی تیرامین مانند آبی، فتا، چدار، پارمزان و سوئیس
 • الکل، به خصوص شراب قرمز
 • غذاهایی که حاوی مونوسدیم گلوتامات (MSG) و طعم دهنده ها هستند
 • غذاهایی که بسیار سرد هستند، مانند بستنی یا نوشیدنی های یخی
 • غذاهای فراوری شده
 • غذاهای ترش و ترشیجات
 • لوبیا
 • میوه های خشک شده
 • محصولات لبنی کشت شده مانند دوغ، خامه ترش و ماست

مقدار کمی کافئین می تواند درد میگرن را در برخی افراد کاهش دهد، زیرا این ماده در برخی از داروهای میگرن وجود دارد. توجه داشته باشید که کافئین بیش از حد ممکن است باعث حمله میگرن شود. همچنین ممکن است منجر به سردرد شدیدی که در اثر ترک کافئین به وجود می آید، شود.

برای اینکه بفهمید کدام غذاها و نوشیدنی ها باعث ایجاد حملات میگرنی برای شما می شوند، یک دفترچه روزانه غذایی داشته باشید. هر چیزی را که می خورید یادداشت کنید و بعد از آن احساس خود را یادداشت کنید.

برای کاهش علائم میگرن روغن اسطوخودوس بمالید

استنشاق اسانس اسطوخودوس درد میگرن را کاهش می دهد. روغن اسطوخودوس را می توانید مستقیماً استنشاق کنید و یا با روغن حامل رقیق کرده و در مقادیر کم روی شقیقه های خود بمالید. یک مطالعه تصادفی کنترل شده در سال ۲۰۱۶ شواهدی را نشان می دهد که طی ۳ ماه درمان با اسطوخودوس می توان از علائم میگرن پیشگیری کرد، به این معنی که اگر قبل از شروع حمله میگرن مصرف شود، دفعات و شدت حملات میگرنی را کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات هنوز محدود است.

در مجله فیتوتراپی ریسرچ توانایی درمان های مختلف گیاهی، از جمله درمان میگرن با اسطوخودوس بررسی شده است. نویسندگان شواهد ترکیبی یا محدودی را ارائه کردند که اسطوخودوس برای درمان میگرن مفید است.

درمان سردرد میگرنی در منزل

برای درمان سردرد میگرنی در منزل به دنبال تب بگردید

تب فلفل گیاهی گلدار است که شبیه به دیزی است و به عنوان یک درمان عامیانه برای میگرن شناخته شده است. با وجود اینکه این مورد هنوز به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما شواهدی نشان می دهد که در درمان میگرن کمی موثرتر است. در مروری بر مطالعات سال ۲۰۱۵، که به‌روزرسانی یک مطالعه قبلی در سال ۲۰۰۴ است، محققان به این نتیجه رسیدند که مطالعات بزرگ‌ تری برای حمایت از تب برای درمان میگرن مورد نیاز است.

محققان خاطرنشان می کنند که یک مطالعه بزرگتر که از بررسی سال ۲۰۰۴ منتشر شده است، نشان می دهد افرادی که در ماه فلفل تب را به عنوان دارو مصرف می کنند، حملات میگرن آن ها به اندازه  ۰٫۶ روز میگرن آن ها، کاهش می یابد.

برای درمان میگرن روغن نعناع را بمالید

منتول شیمیایی موجود در روغن نعناع به پیشگیری از حملات میگرن کمک می کند، اگرچه تحقیقات بسیار محدودی در این مورد وجود دارد. یک مطالعه تصادفی‌ و کنترل‌ شده در سال ۲۰۱۹ نشان می دهد لیدوکائین ۴ درصدی بینی و ۱٫۵ درصد اسانس نعناع برای کنترل علائم میگرن مفید است.

محققان دریافتند که ۴۰ درصد از افرادی که  لیدوکائین و روغن نعناع را استفاده کرده اند، بهبود قابل توجهی را در علائم خود تجربه کردند، در حالی که تنها ۴٫۹ درصد از افرادی که دارو مصرف می کنند، بهبود می یابند. با وجود اینکه تحقیقات بسیار کمی در مورد برگ نعناع وجود دارد، اما شواهد نشان می دهد که روغن موضعی نعناع بیشتر برای سردردهای تنشی مفید است.

مصرف زنجبیل برای درمان سردرد میگرنی در منزل

زنجبیل برای کاهش حالت تهوع ناشی از بسیاری از بیماری ها از جمله میگرن شناخته شده است. همچنین این ماده ممکن است مزایای تسکین درد برای حملات میگرنی داشته باشد. بر اساس یک بررسی سال ۲۰۲۰ از یک مطالعه تصادفی کنترل شده، زنجبیل می تواند کمک زیادی به درمان سردردهای میگرنی بکند.

درمان سردرد میگرنی در منزل

حرکت های یوگا را انجام دهید

یوگا از تنفس، مدیتیشن و وضعیت بدن برای ارتقای سلامت و تندرستی استفاده می کند. یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که یوگا دفعات، مدت و شدت حملات میگرن را کاهش دهد. تصور می شود که حرکات یوگا اضطراب را بهبود می بخشد، تنش را در نواحی محرک میگرن کاهش می دهد و سلامت عروق را بهبود می بخشد. محققان به این نتیجه رسیدند که یوگا می تواند به عنوان یک درمان مکمل برای درمان میگرن مفید باشد.

این مطلب را حتما بخوانید  انواع کمک های اولیه در خونریزی داخلی کدامند؟

برای درمان سردرد میگرنی در منزل منیزیم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید

کمبود منیزیم با سردرد و میگرن مرتبط است. مکمل اکسید منیزیم به پیشگیری از میگرن همراه با اورا کمک می کند. همچنین ایند ماده ممکن است از میگرن قاعدگی و دردهای قاعدگی و سردردهای هورمونی جلوگیری کند. یک مطالعه در سال ۲۰۲۱ نشان داد که مصرف ۵۰۰ میلی گرم اکسید منیزیم، دو بار در روز به مدت ۸ هفته به اندازه داروی والپروات سدیم برای پیشگیری از میگرن مؤثر است و عوارض جانبی قابل توجهی نیز ندارد.

شما می توانید منیزیم را از برخی غذاهادریافت کنید که عبارتند از:

 • بادام ها
 • دانه کنجد
 • دانه های آفتابگردان
 • آجیل برزیلی
 • کاشو بادام هندی
 • کره بادام زمینی
 • بلغور جو دوسر
 • تخم مرغ
 • شیر

 ماساژ رزرو کنید

با اینکه ماساژ یکی از روش های درمان سردرد میگرنی در منزل نیست، اما دفعات میگرن را کاهش می دهد. میگرن با سروتونین پایین در مغز مرتبط است و نشان داده شده است که ماساژ باعث افزایش سروتونین می شود. شواهد محدودی برای حمایت از استفاده از ماساژ برای تسکین میگرن وجود دارد، اما به طور کلی بی خطر است و خطر عوارض جانبی کمی دارد.

درمان سردرد میگرنی در منزل

برای درمان تهوع ناشی از سردرد میگرنی در منزل طب فشاری را امتحان کنید

طب فشاری عبارت است از اعمال فشار با انگشتان و دست ها به نقاط خاصی از بدن برای تسکین درد و سایر علائم آن، که در مطالعه‌ ای در سال ۲۰۱۷ شواهدی یافت شده که نشان می‌دهد، طب فشاری به کنترل حالت تهوع مرتبط با میگرن در طول درمان کمک می کند، اما درد ناشی از میگرن یا کیفیت زندگی در هنگام حملات میگرنی را بهبود نمی‌ بخشد.

از تکنیک های مدیریت استرس استفاده کنید

بر اساس گزارش انجمن سردرد آمریکا، بیش از ۸۰ درصد از افراد مبتلا به میگرن، استرس را محرک میگرن می دانند. یادگیری نحوه مدیریت استرس ممکن است به کاهش دفعات میگرن کمک کند.

برخی از تکنیک های رایج مدیریت استرس عبارتند از:

 • تمرینات تنفس عمیق
 • تصورات ذهنی
 • موسیقی درمانی یا گوش دادن به موسیقی آرامش بخش
 • مشاوره یا درمان
 • مدیتیشن
 • آرامش پیشرونده عضلانی
 • بهبود مدیریت زمان
 • برنامه ریزی زمان بیشتری برای فعالیت های آرامش بخش

 هیدراته ماندن برای درمان سردرد میگرنی در منزل

بر اساس گزارش بنیاد میگرن آمریکا، حدود یک سوم افراد مبتلا به میگرن، کم آبی بدن را به عنوان محرک میگرن گزارش می دهند. برای جلوگیری از کم آبی بدن، مطمئن شوید که مقدار زیادی آب در طول روز، به خصوص هنگام ورزش می نوشید. توجه داشته باشید که در روزهای گرم ممکن است نیاز بیشتری نسبت به حد معمول به نوشیدن آب دارید.

درمان سردرد میگرنی در منزل

سعی کنید شب راحت بخوابید

ارتباط بین خواب و میگرن هنوز کاملاً مشخص نیست. تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد، ارتباط بین دفعات بالای میگرن و کیفیت پایین خواب را پیدا کرده است. این ارتباط در افراد مبتلا به میگرن با و بدون اورا صادق است. رفتن به رختخواب هر شب در ساعت معین، پرهیز از کافئین در اواخر روز و اجتناب از فعالیت های تحریک کننده قبل از خواب از جمله راه هایی است که می توانید خواب خود را به کمک آن ها بهبود ببخشید.

مصرف باتربور برای درمان سردرد میگرنی در منزل

باتربور گیاهی دارویی است که در سراسر اروپا، آسیا و آمریکای شمالی می روید و تا سال ۲۰۱۲، آکادمی نورولوژی آمریکا استفاده از آن را برای جلوگیری از حملات میگرنی توصیه می کرد، اما در سال ۲۰۱۵ توصیه خود را به دلیل احتمال مسمومیت کبد متوقف کردند.

مرکز ملی سلامت برای درمان میگرن فقط استفاده از محصولات عاری از آلکالوئید پیرولیزیدین را توصیه می کند، زیرا این ماده شیمیایی می تواند به کبد، ریه ها و گردش خون آسیب برساند. قبل از مصرف باتربور با پزشک صحبت کنید.

جمع بندی

اگر میگرن دارید، می دانید که علائم آن می تواند چالش برانگیز باشد و ممکن است کارتان را از دست بدهید یا نتوانید در فعالیت هایی که دوست دارید شرکت کنید، اما درمان های فوق ممکن است کمی علائم آن را تسکین دهند. در هنگام حملات میگرنی با دیگران صحبت کنید، تا دقیقاً درک کنند که شما از چه چیزی رنج می برید. اگر درمان سردرد میگرنی در منزل پاسخ نمی دهد و کاهش حملات یا دوره‌ های میگرنی را مشاهده نمی کنید، باید با پزشک صحبت کنید. همچنین اگر علائم شما شدید، مکرر یا در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند، به پزشک مراجعه کنید.