ما به خوبی می‌دانیم که پیدا کردن انگیزه برای درس خواندن حتی از پیدا کردن سوزن در انبار کاه هم سخت‌تر است! تازه خنده‌دارتر این است که وقتی مجبور به خواندن درسی هستیم، حتی احمقانه‌ترین کارها نیز به نظرمان جذاب و هیجان‌انگیز می‌آیند؛ درواقع ما هر کاری می‌کنیم که از وظیفه اصلی خود یعنی مطالعه دروس فرار کنیم!

اگر به دنبال نیروی محرکه‌ای قدرتمند می‌گردید که شما را به درس خواندن وادار کند، در جای درستی قرار گرفته‌اید! ما قصد داریم ۵ راهکار تضمینی برای افزایش انگیزه را در اختیار شما بگذاریم. اما صبر کنید، پیش از خواندن این لیست باید یک حقیقت تلخ را با شما در میان بگذاریم؛ هیچکس جز خودتان توانایی متقاعد کردن شما برای درس خواندن را ندارد!

پس به جای اینکه به دنبال انگیزه‌ای بیرونی بگردید، لازم است که سری به جهان پیچیده ذهن خودتان بزنید! با ما همراه باشید تا دیدگاه خود را در رابطه با درس خواندن با ۵ راهکار شگفت‌انگیز تغییر دهید.

هدفمندی؛ اولین گام برای یافتن انگیزه برای درس خواندن

هدفمندی انگیزه برای درس خواندن

مگر می‌شود بدون داشتن هیچ هدفی به دنبال انگیزه بود؟ هدف به ما کمک می‌کند که در تاریکی مسیری که انتخاب کرده‌ایم، نور امید را ببینیم. هدفتان از مطالعه درس‌ها چیست؟ هدف شما ممکن است قبولی در کنکور، قبولی در امتحانات، گرفتن مدرک مورد نظرتان یا هر هدف دیگری باشد.

اما دست نگه دارید؛ پیش از انتخاب هدف خود باید یک سری نکات در خصوص هدف انتخابی خود بدانید:

  • هدف مورد نظر شما باید تا حد امکان به واقعیت نزدیک باشد؛
  • اهداف مثبت برای آینده خود تعیین کنید؛
  • اهداف خود را به صورت جزئی و دقیق یادداشت کنید.

پیشنهاد ما این است که اهداف خود را به صورت جزئی بنویسید و هر گاه که احساس کردید انگیزه‌ای برای ادامه مسیر ندارید، به اهداف خود نگاهی بیندازید. تصور کنید تمام اهداف شما محقق شده‌اند، حال چه احساسی پیدا خواهید کرد؟

از اهداف خود برای تجربه احساس آرامش، خونسردی و اعتماد به نفس استفاده کنید و با قدرت به مسیر خود ادامه دهید.

برنامه‌ریزی دقیق و ایجاد انگیزه

برنامه ریزی و ایجاد انگیزه برای درس خواندن

دیگر روش مؤثر ایجاد انگیزه برای درس خواندن برنامه‌ریزی دقیق و جزبه‌جز است. هنگامی که هدف خود را تعیین کردید، نوبت به برنامه‌ریزی برای دستیابی به اهدافتان می‌رسد.

روش‌های متنوعی برای تعیین برنامه هفتگی یا روزانه وجود دارد؛ با توجه به علاقه و نیاز خود یکی از روش‌های برنامه‌ریزی را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در برنامه‌ریزی‌ها راه‌های تقلبی هم برای خود در نظر بگیرید!

به ازای ساعت‌ها مطالعه طولانی مدت و خسته کننده یک جایزه برای خود انتخاب کنید؛ مثلاً یک شکلات بخورید، اینستاگرام خود را چک کنید یا هوایی تازه کنید. در نظر گرفتن زمانی برای استراحت را در برنامه‌ریزی خود فراموش نکنید؛ حتی اگر وسوسه شدید که به کار خود ادامه بدهید.

با استراحت‌های به موقع از خستگی مغز جلوگیری می‌شود و با ذهنی آماده و پرانگیزه به ادامه برنامه خود بازخواهید گشت. برنامه‌ریزی به شما کمک می‌کند که برای ادامه فعالیت‌های خود انگیزه و نظم داشته باشید.

حواس پرتی ممنوع!

به خوبی می‌دانیم که با گسترش فضای مجازی درس خواندن حتی از قبل نیز سخت و جانکاه‌تر شده است. حواس پرتی بزرگترین دشمن انگیزه است؛ بنابراین به منظور افزایش انگیزه برای درس خواندن باید تا جای ممکن از آن‌ها دور شد. اما چگونه می‌توان حواس پرتی را به حداقل رساند؟

محیطی را برای مطالعه در نظر بگیرید که کمتر دچار حواس پرتی شوید. مواردی که می‌تواند ذهن شما را درگیر کند، مانند تلفن همراه، تلویزیون و حتی اینترنت را خاموش کنید. از دوستان یا خانواده خود بخواهید که در این مدت وقت شما را کمتر بگیرند و مسئولیتی را بر دوش شما قرار ندهند.

اگر گوش دادن به موسیقی باعث افزایش تمرکز شما می‌شود، حتما هنگام مطالعه به موزیک گوش دهید. معمولاً موسیقی‌های کلاسیک به شما در حفظ تمرکز کمک زیادی می‌کنند. در نهایت حواس پرتی‌ها را به حداقل رسانده و انگیزه کوچکی برای ادامه مطالعه پیدا کنید.

این مطلب را حتما بخوانید  تست هوش هیجانی چیست ؟

مثبت فکر کن و نتیجه مثبتی بگیر!

مثبت اندیشی و افزایش انگیزه برای درس خواندن

اگرچه درس خواندن جذاب‌ترین کار دنیا نیست، اما با داشتن یک دیدگاه مثبت، شانس بیشتری برای موفقیت خواهید داشت. با برخورداری از نگرش مثبت پایبندی به برنامه دیگر چندان سخت نیست.

مدام به خود یادآوری که توانایی قبولی در آزمون یا کسب نمرات خوب را دارید. از هر فرصتی برای بالا بردن روحیه خود استفاده کنید. مگر می‌شود با نگرش منفی انگیزه‌ای برای ادامه دادن پیدا کرد؟

حتماً شما هم بارها تجربه کرده‌اید که با خوش بینی در مورد موضوعی، اتفاقات مثبتی رخ دهد. خود را دست کم نگیرید و به خود امید دهید؛ یادتان باشد که انگیزه واقعی از درون ما نشأت می‌گیرد.

مدیریت استرس و بهبود انگیزه

برای هر یک از ما اتفاق افتاده است که برای شرکت در آزمون یا امتحانات مختلف دچار اضطراب شویم. اما چگونه باید با وجود استرس انگیزه برای درس خواندن داشت؟

کلید کنترل استرس در این است که شما درک کنید در حال حاضر چه چیزی باعث بهتر شدن حال شما می‌شود؟ راهکارهایی که در ادامه مطرح می‌کنیم، به کاهش استرس شما کمک می‌کند:

  • با فردی که می‌داند که چه شرایطی را پشت سر می‌گذارید، صحبت کرده و از دغدغه‌ها و نگرانی خود سخن بگویید؛
  • دست از مقایسه خود با دیگران بردارید. این کار تنها سبب افزایش استرس شما می‌شود؛
  • وقت کافی برای خوردن وعده‌های غذایی مورد علاقه خود بگذارید و مواد غذایی سالم را انتخاب کنید؛
  • فعال باشید یا ورزش کنید. این کار به شما کمک می‌کند که انرژی مازاد خود را تخلیه کنید.

با مدیریت استرس نه تنها عملکردتان در مطالعه دروس بیشتر می‌شود. بلکه با انگیزه بیشتری برای دستیابی به هدف خود تلاش خواهید کرد.

مدیریت استرس

فقط انجامش بده!

سخت‌ترین قسمت هر کاری شروع آن است. به همین خاطر مهم نیست چقدر از ریاضیات، تاریخ یا فلسفه متنفر هستید، با شروع کار کم کم تنفر شما نسبت به آنچه می‌خوانید کمتر و کمتر می‌شود.

خود را متعهد کنید که برای مدت معینی درس بخوانید؛ بعد از به پایان رسیدن این زمان احساس خوبی خواهید داشت و این موضوع شما را برای ادامه مطالعه متعهدتر می‌کند. بنابراین تنها کار دشواری که پیش روی شما قرار دارد، این است که شروع به حرکت کنید.

انگیزه برای درس خواندن کم نیست؛ تنها کافی است به دنبال قوی‌ترین انگیزه‌ها در درون خود باشید و از آنها الهام بگیرید. با تیک زدن کنار کارهایی که قرار است در یک روز، یک هفته یا یک ماه انجام دهید، احساس رضایت را تجربه خواهید کرد.

پس برای اینکه یک قدم به موفقیت بیشتر نزدیک شوید، گام اول را بردارید!

با افزایش انگیزه برای درس خواندن به اهداف خود دست پیدا کنید

اگرچه این روزها درس خواندن حتی از کار کردن در معدن نیز سخت‌تر است، اما بنا به اهدافی که برای خود در نظر گرفته‌ایم، باید شروع به مطالعه کنیم. بسیاری از ما به بهانه نداشتن انگیزه از واقعیت دوری می‌کنیم. با این حال ما راهکارهایی را پیش روی شما قرار دادیم که به کمک آنها می توانید قدم به قدم برای دستیابی به اهدافتان تلاش کنید.

هدف مهم‌ترین نیروی محرکه‌ای است که ما را وادار به حرکت می‌کند. اما تنها حرکت کافی نیست؛ برنامه‌ریزی، مدیریت استرس و رفع حواس پرتی‌ها از دیگر روش هایی است که انگیزه ما را برای مطالعه دروس افزایش می دهد.

حال دیگر صحبت از انگیزه کافی است؛ نوبت شماست که بلند شوید و شروع به درس خواندن کنید!