وقتی صحبت از ارز دیجیتال می شود، بیت کوین بیشتر در ذهن مردم نقش می بندد، اما ارز دیجیتال دیگری به نام ریپل است که قطعاً بعد از اینکه با آن آشنا شوید، توجه شما را جلب خواهد کرد. ارز ریپل در سال ۲۰۱۲ تاسیس شد و یک بستر برای معاملات ارز دیجیتال را در بازار فراهم کرد و امروزه به عنوان یکی از سرمایه داران بازار ارزهای دیجیتال در جایگاه سوم قرار گرفته است.

البته ارزش این ارز دیجیتال به علت شباهت زیادی که به بیت کوین دارد نیست. در واقع دلیل ارزش بالای آن این است که یکی از منحصر به فردترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار است. ارز ریپل می خواهد روند انتقال پرداخت برون مرزی را تسریع کند و به نوبه خود ، سیستم پرداخت جهانی فعلی را بهبود ببخشد و به جایگزین مناسبی برای رقبای خود تبدیل شود.

برای تحقق این هدف، شرکت ریپل تصمیم گرفت که رمز XRP خود را به عنوان یک ابزار انتقال ارز به جای استفاده از ابزار مبادله طراحی کند و  آن را با یک بلاکچین منحصر به فرد پشتیبانی کند و معاملات خود را ۲۱۵ برابر سریعتر از بیت کوین تأیید کند و استخراج را به عنوان تنها راه به دست آوردن آن قرار دهد.

 

ارز ریپل

ارز ریپل به عنوان یک ابزار انتقال :

ارز دیجیتال ریپل XRP ، در میان موسسات مالی بزرگ مانند سانتاندر و آمریکن اکسپرس محبوب است، زیرا این ارز می تواند به طور قابل توجهی انتقال پرداخت های بین مرزی این موسسه های مالی را تسریع کند.

XRP  به منظور انتقال سریع هر ارز فیات به ارز دیگر طراحی شده است. این ارز به موسسات مالی اجازه می دهد پول را از یک ارز به ارز دیگر تبدیل کنند و کاربر به کمک آن در عرض چند ثانیه وجوه خود را به سراسر جهان منتقل کنند. در واقع، XRP می تواند ظرف چهار ثانیه پرداخت ها را تسویه کند و ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند.

این میزان سرعت برای موسسات مالی که معمولاً مجبورند با سیستمهای پرداخت جهانی معمولی و در عین حال پیچیده سر و کار داشته باشند، بسیار راحت تر است. دلیل این ادعا این است که باعث می شود هر بانکی حساب جداگانه ای برای هر کشوری که در آن کار می کنند باز کند و به طور متوسط بین ​​سه تا پنج روز برای تسویه حساب زمان صرف کند. موسسات مالی که از ارز ریپل استفاده می کنند نیز نیازی به معامله با رمز ارزهای پایه ای دیگری ندارند که سرعت معاملات آنها مانند بیت کوین بسیار پایین است.

در حالی که XRP می تواند ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه پردازش کند، بیت کوین فقط می تواند هفت تراکنش در ثانیه را پردازش کند و همراه با قیمت های ناپایدار این ارز دیجیتال، بیشتر خطر دارد که موسسات مالی در صورت انجام معامله با بیت کوین به جای ارز ریپل، مقدار کمتری رمز ارز دریافت کنند.

این مطلب را حتما بخوانید  دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز چیست ؟

ارز ریپل xrp

بلاک چین منحصر به فرد ریپل سیستم پرداخت جهانی را بهبود می بخشد و نیازی به استخراج ندارد :

روند انتقال XRP سریع است زیرا ارز رمزپایه تقریباً به اندازه سایر ارزهای اصلی مانند بیت کوین غیرمتمرکز نیست. هدف اصلی بیت کوین معرفی یک سیستم جدید ارزی و پرداخت جهانی است که می تواند مصرف کنندگان را به طور مستقیم با تامین کنندگان متصل کند و نیاز به یک واسطه مالی مانند بانک را برطرف کند.

برای انجام این کار، بلاک چین به جای اینکه از یک قدرت مرکزی مانند بانک برای تأیید معاملات کمک بخواهد، به رمزگشایی ارز رمزنگاری شده با کمک شبکه ای از میلیون ها استخراج کننده برای حل این معاملات رمزنگاری پیچیده می پردازد و برای تأیید هر یک از معاملات خود، کاملاً غیرمتمرکز عمل می کند.

از طرف دیگر ریپل می خواهد روند انتقال پرداخت مرزی را تسریع کند و به نوبه خود سیستم پرداخت جهانی موجود را بهبود بخشد. بنابراین بلاکچین ارز ریپل با نام ریپل نت، فقط به ۲۵ گره مستقل نیاز دارد که توسط مسسات مالی مختلف و شرکت های فناوری و خود شرکت ریپل مدیریت می شوند تا همه در مورد وضعیت واقعی دفتر عمومی XRP به توافق برسند و به نوبه خود، اعتبار معاملات خود را تأیید کنند. به همین دلیل است که XRP در تأیید و پردازش معاملات بسیار سریعتر از بیت کوین عمل می کند، زیرا به جای اینکه میلیون ها ماینر جهانی تراکنش های آن را تأیید کنند، ۲۵ گره این کار را می کند.

همراه با روند اعتبار سنجی شبکه ریپل، ریپل همچنین کل منبع XRP را نیز در اختیار دارد و صادر می کند، این بدان معنا است که شما برای تهیه ارز ریپل نیازی به صرف زمان و برق زیادی مثل تهیه بیت کوین ندارید. رمز را فقط می توانید در صرافی های ارز دیجیتال خریداری کنید.

شباهت های ارز ریپل با بیت کوین :

درست مثل بیت کوین، ریپل نیز تا ۱۰۰ میلیارد عدد ایجاد می شود، که این میزان همانند بیت کوین محدود است. ریپل حدود ۶۰ میلیارد از کل ارزهای قابل عرضه را در اختیار دارد و مابقی در گردش است. ریپل همچنین می تواند هر ماه تا یک میلیارد XRP بفروشد، اما آنها به ندرت این کار را انجام می دهند، زیرا تزریق مقدار زیادی XRP  ارزش این ارز دیجیتال را مخدوش می کند.

استقلال ریپل و مأموریت متفاوت آن :

ریپل ممکن است در زیر چتر رمزنگاری بیت کوین معرفی شده باشد، اما این دو ارز دیجیتال کاملاً ماموریت های متفاوتی دارند. ریپل می خواهد سیستم پرداخت جهانی فعلی را تخلیه کند و آن را با سیستم خود جایگزین کند و سیستم پرداخت جهانی را برای سالهای آینده بهبود ببخشد.