استخراج ارزهای دیجیتال در گذشته نسبت به الان کار راحت تری بود، اما آن روزها گذشته و دیگر تکرار نمی شود. امروزه در حال استخراج بیت کوین، لایت کوین، DASH یا هر ارز دیجیتال دیگری که باشید، موثرترین راه انتخاب سخت‌ افزار اختصاصی است که به عنوان ماینر آن را می شناسیم و به ماینر ASIC معروف است. این دماینر فقط برای ماینرهای حرفه ای با سرمایه انبوه است مناسب است. در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که اسیک ماینر چیست و عملکرد آن چگونه است.

فهرست

  • اسیک ماینر چیست ؟
  • عملکرد اسیک ماینر چگونه است و کار آن چیست ؟
  • چه چیزی عملکرد اسیک ماینر را بهتر می کند ؟
  • هزینه خرید اسیک ماینر چقدر است ؟

اسیک ماینر چیست ؟

ASIC  مخفف مدار مجتمع خاص برنامه است و تراشه ASIC زیر بنایی معمولاً با یک هدف منحصر به فرد مانند پردازش صدا یا مدیریت تماس تلفن همراه، طراحی شده است. البته به طور خاص در اینجا تراشه اسیک در ماینر به کار رفته و برای استخراج ارز دیجیتال از آن استفاده می شود.

اسیک ماینر چیست

عملکرد اسیک ماینر چگونه است و کار آن چیست ؟

به طور خلاصه، ماینینگ محاسبات پیچیده ای را در جستجوی یک عدد خاص انجام می دهد. سخت افزار ماینینگ چه یک آسیک ماینر باشد و چه یک ریگ ماینینگ GPU، قبل از یافتن آن عدد باید محاسبات زیادی را انجام دهد. در اثبات کار سیستم‌ هایی مانند بیت‌ کوین، اولین کسی که این عدد را پیدا می‌ کند، جایزه را دریافت می‌ کند. در زمان نگارش این مطلب، ۱۲.۵ بیت‌ کوین به ارزش حدود ۹۶۸۵۰ دلار برای پیدا کردن جواب در نظر گرفته شده است. این پاداش در می ۲۰۲۰ حدودا ۶٫۲۵ بیت کوین بود.

افراد و سیستم‌ های محاسباتی قدرتمند زیادی برای استخراج بیت کوین تلاش می‌ کنند و گروه‌ های ماینر را برای یافتن آن عدد و تقسیم سود تشکیل می‌ دهند. هرچه سخت افزار شما سریعتر باشد، درآمد بیشتری کسب خواهید کرد. به همین دلیل است که افرادی که پول بیشتری دارند، اسیک ماینرها را انتخاب می‌کنند، زیرا اسیک ماینر به آنها شانس بیشتری را برای کسب ارز دیجیتال در ازای سرمایه‌ گذاری‌ شان می‌ دهد.

هر ارز دیجیتال الگوریتم هش رمزنگاری خاص خود را دارد. حال تاثیر اسیک ماینر چیست ؟ این نوع ماینر برای استخراج با استفاده از الگوریتم خاصی طراحی شده اند. اسیک ماینرهای بیت کوین در واقع برای محاسبه الگوریتم هش SHA-256 طراحی شده اند. در مورد لایت کوین، از اسکریپت استفاده می کند، یعنی از نظر فنی می‌ توانند هر سکه دیگری را استخراج کنند. این ارز دیجیتال باید بر اساس همان الگوریتم باشد. اگرچه معمولاً افرادی که سخت‌ افزار اسیک طراحی شده برای بیت‌ کوین را خریداری می‌کنند، همان ارز دیجیتال خاص را استخراج می‌ کنند.

اسیک ماینر چیست

چه چیزی عملکرد اسیک ماینر را بهتر می کند ؟

وقتی صحبت از استخراج ارزهای دیجیتال به میان می‌ آید، چیزی که واقعاً اهمیت دارد این است که ارزش ارز دیجیتالی که استخراج می‌کنید، بیشتر از آن چیزی باشد که برای خرید سخت‌ افزار و برق خرج می‌ کنید. این حاشیه‌ ها می‌توانند نزدیک‌ تر از آن چیزی باشند که فکر می‌ کنید، زیرا استخراج ارز دیجیتال گران است. خرید سخت افزار می تواند پرهزینه باشد و برخی از آنها ممکن است هزاران دلار در سال هزینه برق داشته باشند.

این مطلب را حتما بخوانید  آموزش صرافی غیرمتمرکز کاتانا

هنگام انتخاب یک ماینر، تهیه کردن سیستم های کارآمدتر بسیار مهم است، به همین دلیل می توان گفت اسیک ماینر گزینه بهتری است. این نوع ماینر با یک کارت گرافیک یا سیستم استخراج CPU که از اجزای طراحی شده استفاده برای انجام بیش از یک کار استفاده می کند، متفاوت است. در واقع اسیک ماینرها از ابتدا برای انجام محاسبات مورد نیاز توسط یک الگوریتم هش رمزنگاری خاص که توسط یک فرد یا تعداد معدودی از ارزهای دیجیتال استفاده می‌ شود، طراحی شده‌ اند.

اما وجه تمایز اسیک ماینر چیست ؟  این نوع ماینر فوق‌ العاده کارآمد و قدرتمند می باشد و با ارائه هش ریت بالا و انرژی کارآمد، با استفاده از توان بسیار کمتری نسبت به یک ریگ ماینینگ و تنها با هشت کارت گرافیک همان کار انجام دهد. این ترکیب از عملکرد و استفاده کم انرژی، باعث می شود که اسیک ماینرها را بسیار مقرون به صرفه تر از سخت افزارهای همه منظوره معرفی کنیم.

برای استخراج بیت کوین و لایت کوین، اسیک ماینر تقریباً تنها راهی است که می توان استفاده کرد تا استخراج سریع تر انجام شود. از جمله استخراج‌ کننده‌ های اسیک اتریوم می توان به، آنت ماینر E3 بیت ماینن که در حال حاضر موجود نیست، اشاره کرد.

اسیک ماینر چیست

هزینه خرید اسیک ماینر چقدر است ؟

بعد از آنکه به جواب این سوال رسیدید که اسیک ماینر چیست ، بهتر است بدانید مجموعه آنت ماینر بیت ماین شامل یکی از بهترین اسیک ماینرهای در بازار است. S19 Pro می تواند ۱۱۰ تریلیون هش در ثانیه را با مصرف برق ۳۲۵۰ وات ارائه دهد، اما قیمت ۲۴۰۰ دلاری این ماینر ممکن است برای مبتدیان بسیار گران باشد. البته این قیمت ها در ایران بسیار متفاوت است.

قیمت مدل پایه S19 1785 دلار است. هنوز هم با ۹۵ تریلیون هش در ثانیه قابل تحسین است، اما با هزینه بسیار کمتر در اختیار کاربران قرار می گیرد. گزینه دیگر AntminerT17+ است که ۵۸ تریلیون هش در ثانیه پردازش می کند و فقط کمی بیش از ۸۰۰ دلار قیمت دارد.

قیمت یک کارت GTX 1070  تنها ۴۳۰ دلار است و نرخ هش آن تنها ۳۰ میلیون در ثانیه است. با هشت کارت گرافیکی با قیمت بیش از ۳۰۰۰ دلار، نرخ هش تنها به ۲۴۰ میلیون در ثانیه می رسد. همچنین برای ارتقاء یک اسیک ماینر باید شاسی، مادربرد و منبع تغذیه بخرید. هر یک از کارت‌ های GTX1070 بیش از ۱۵۰ وات انرژی جذب می‌ کنند، بنابراین قبض برق ماهانه شما بیشتر خواهد شد.

با در نظر گرفتن همه این موارد، با  از بین انواع ماینر ها راه اندازی اسیک ماینرها هزینه را کمتر کنید و عملکرد بهتری به دست خواهید آورد.