اهمیت دکوراسیون اتاق خواب اگر بیشتر از اتاق پذیرایی نباشد، قطعا کمتر هم نیست. اغلب افراد همه بودجه بازسازی را برای تغییر دکوراسیون سالن پذیرایی یا آشپزخانه صرف می کنند. وقتی نوبت به اتاق خواب می رسد تقریبا کفگیر به ته دیگ خورده است. اتاق خواب خصوصی ترین فضا در خانه ای است و چیدمان آن در روحیه افراد بسیار تاثیرگذار است. حتی با کمترین بودجه نیز می توانید فضایی مخصوص به خود را طراحی کنید. با رعایت اصول و قواعد دکوراسیون، آرامش و زیبایی را یکجا در اتاق خواب داشته باشید.

۱-انتخاب سبک دکوراسیون اتاق خواب

برای اینکه هماهنگی در دکوربندری اتاق خواب رعایت شود از قبل یک سبک دکوراسیون خاص را انتخاب کنید. در این مورد هیچ اجباری نیست طبق سلیقه شخصی از بین انواع سبک کلاسیک و مدرن، یکی را انتخاب کنید.

هزینه دکوراسیون اتاق خواب

در دکوراسیون کلاسیک همه چیز رنگ و بوی لوکس و شیک تری دارد.انواع پرده های والان دارد و چند لایه را می توانید هماهنگ با رنگ روتختی یا کفپوش ها انتخاب کنید. این سبک همیشه روی بورس است و هیچوقت خسته کننده نمی شود. ظرافت های به کار رفته در طراحی کلاسیک، جلوه هنرمندانه ای دارد.

سبک دکوراسیون مدرن با نوعی سادگی توام با شیک بودن، همراه است. انتخاب هدفمند لوازم به دلیل کاربردی که دارند و دوری از جزئیات و الگوهای تکرار شونده را در سبک مدرن می توان دید. اینجا هیچ وسیله ای جنبه دکوری محض ندارد. تاکید روی کاربردی بودن وسایل اتاق خواب است.

۲-انتخاب رنگ دکوراسیون در اتاق

دکوراسیون اتاق خواب باید احساس آرامش را تداعی کند. برای اینکه حس آرامش بیشتری داشته باشید، رنگ های خنثی و سرد را در همه لوازم اتاق خواب به کار ببرید. تک رنگ بودن یا استفاده از تنوع رنگی هر دو زیباست اما رعایت تم رنگی در همه موارد الزامی است. در این محل ها رنگ ها بیشتر به چشم می آیند:

  • رنگ و طرح دیوارهای اتاق خواب
  • کف اتاق و طرح و نقش کفپوش های اتاق
  • پرده های اتاق و روتختی و کوسن ها

طراحی داخلی ساختمان

۳-انتخاب نقطه کانونی در اتاق خواب

نقطه کانونی یا تمرکز نقش کلیدی در دکوراسیون داخلی دارد. برای اینکه دکوراسیون خاص و برجسته تر به نظر برسد روی یک نقطه خاص تمرکز کنید. این نقطه می تواند هر چیزی باشد نیازی به خرید اشیا لوکس یا عجیب و غریب نیست بلکه مهم طریقه نمایش این وسایل است.

این مطلب را حتما بخوانید  رژیم غذایی های پرطرفدار و تأثیر گذار برای لاغری

تابلوهای فانتزی و بدون قاب هماهنگی خوبی با سبک دکوراسیون مدرن دارند. بهترین مکان برای نصب این تابلوهای بزرگ و کوچک دیوار بالای تختخواب است. تنوع رنگی به کار رفته در تابلوها، نگاه ها را خیره می کند.

اگر سبک دکوراسیون کلاسیک را می پسندید حتما از تابلوهای نقاشی قدیمی با قاب های چوبی و کنده کاری شده، انتخاب کنید. تابلوهای حکاکی چوب هرگز خسته کننده و کهنه نمی شوند.

۴-نقش طرح های هندسی در دکوراسیون اتاق خواب

طرح های هلالی و دایره ای یا طرح های زاویه دار و گوشه ها، هر دو زیبا و چشم نواز هستند. همیشه می توانید تلفیقی از طرح های زاویه دار و منحنی را انتخاب کنید ولی به کارگیری یکی از این دو نوع در همه لوازم و تزئینات نیز جلوه خاص خود را دارد.

طرح دکوراسیون اتاق خواب

طرح ها در انتخاب نقش کوسن ها و روتختی و سایر منسوجات به وفور دیده می شوند.

طرح های پرده اتاق خواب و نقش های کفپوش ها را نمی توان نادیده گرفت.

به طور کلی طرح های شلوغ، فضا را کوچک تر نشان می دهند. اگر اتاق خواب نورگیر نیست از طرح های ساده، تک رنگ و با رنگ روشن استفاده کنید.

۵-انتخاب مبلمان و لوازم دکوراسیون اتاق خواب

در این مورد تنوع زیادی وجود دارد ولی حتما به تختخواب، میز توالت، میز کنار تخت، دراور و … هم نیاز دارید. علاوه بر لوازم روتین و ضروری روی موارد خاص تاکید کنید.

آینه ها می توانند فضای اتاق خواب را به کلی تحت تاثیر قرار دهند. یک آینه کوچک در دیوار بالای تخت و یا آینه قدی روی درب کمد اتاق خواب را با هیچ چیز دیگری عوض نکنید.

به عنوان آخرین پیشنهاد حتما یک آباژور کوچک را نیز در روی میز یا گوشه ای از اتاق خواب قرار دهید.