کمتر کسی در جای جای دنیا وجود دارد که رئیس جمهور جنجالی و میلیاردر آمریکا را نشناسد! اقدامات او در دوره ریاست جمهوری طرفداران و مخالفان بی‌شماری داشت و سروصدای زیادی در جهان به پا کرد. بله او کسی نیست جز دونالد ترامپ ؛ رئیس جمهور حزب جمهوری‌خواه آمریکا.

اقدامات بحث‌برانگیز او در مورد مهاجرت و سبک ریاست جمهوری متفاوت ترامپ او را از همه روسای جمهور پیشین ایالات متحده متمایز می‌کند. در رابطه با سرگذشت رئیس جمهور پیشین آمریکا چه می‌دانید؟ او چه پستی و بلندی‌هایی برای رسیدن به جایگاه پشت سر گذاشته است؟ روابط و ثروت بی اندازه او از کجا سرچشمه می‌گیرد؟

همه ما اخبار و باورهایی درباره این مرد قدرت طلب شنیده‌ایم، اما بیایید همه آنها را فراموش کنیم و با نگاهی جدید با او آشنا شویم.

دونالد ترامپ؛ رئیس جمهور جنجالی و اعجاب برانگیز آمریکا

دوران کودکی دونالد ترامپ

هنگامی که ترامپ در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی با اختلاف فاحش در برابر رقیب خود هیلاری کلینتون به پیروزی رسید، پا در دنیایی قدرت بی‌پایان گذاشت. پیش از پرداختن به زندگی سیاسی و اقدامات حیرت‌انگیز او در طول دوره ریاست جمهوری، بد نیست که نگاهی به دوره‌های اولیه زندگی او داشته باشیم.

سرگذشت ترامپ در دوران کودکی و جوانی

ترامپ چهارمین فرزند ترامپ بزرگ، یکی از بزرگترین سرمایه‌گذاران ملک در ایالات متحده است. علی رغم داشتن خانواده‌ای ثروتمند، او در سن ۱۳ سالگی به آکادمی نظامی فرستاده شد. جالب است بدانید که دلیل این امر نیز بد رفتاری او در مدرسه با سایر کودکان بود!

پس از تحصیل در دانشکده وارتون در دانشگاه پنسیلوانیا، علاقه زیادی به جانشینی در جایگاه پدر نشان داد. در حالی که برادر بزرگتر او خلبانی را به عنوان شغل خود انتخاب کرد. البته فِرد ترامپ، به دلیل اعتیاد به الکل در سن ۴۳ سالگی در گذشت. اتفاقی که به گفته ترامپ باعث شد او برای همیشه مصرف از سیگار و الکل خودداری کند.

استعداد ذاتی در سرمایه‌گذاری

دونالد ترامپ در سال ۱۹۷۱ کنترل شرکت پدر را بر عهده گرفت. اگر تصور می‌کنید که او ثروت خود را مدیون پدر است، سخت در حال اشتباه هستید. او تنها با قرض گرفتن مبلغ ناچیزی به اندازه یک میلیون دلار پا در عرصه تجارت و پروژه‌های مسکونی گذاشت.

او پدر خود را در سال ۱۹۹۹ از دست داد. در آن ترامپ سخن زیر را به زبان آورد:

“پدر الهام بخش من بود. “

ترامپ در این زمان تازه در شروع راهی بی انتها قرار گرفت؛ قدرت و تجارت.

او شغل خانوادگی خود از ساخت پروژه‌های مسکونی را به پروژه‌های پرزرق و برق در منهتن و هتل کمودور تغییر داد. به این ترتیب برج‌ها و ساختمان‌های مشهور ترامپ در نقطه نقطه دنیا بنا شدند؛ از استانبول ترکیه گرفته تا بمبئی و فیلیپین ملک‌های تجاری ترامپ روز به روز در حال افزایش بودند.

سرمایه گذاری در دنیای سرگرمی

ترامپ به سرمایه‌گذاری در ملک و مستغلات اکتفا نکرد. او به دنبال قدرتی بیشتر می‌گشت. از این رو از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۵ شروع به سرمایه گذاری در حوزه سرگرمی کرد.

بسیاری از مسابقات زیبایی در آمریکا مانند Miss Teen USA و Miss Universe و Miss USA سرمایه گذاری کرد و مالک آنها بود. او ۱۴ فصل از این مسابقات را میزبانی کرد و سرمایه‌ای بالغ بر ۲۱۳ میلیون دلار در این برنامه‌ها صورت گرفت.

ثروت هنگفت و حیرت انگیز دونالد ترامپ

ترامپ طی سال‌ها فعالیت خود در حوزه تجارت، ثروت عظیمی را به جیب زده است. او حتی چندین کتاب در این حوزه منتشر کرده که در سرتاسر دنیا به فروش رسیده‌اند.

طبق گفته مجله فوربس، دارایی خالص او ۲٫۵ میلیارد دلار معادل ۱٫۹ میلیارد پوند است. اگرچه گمانه زنی‌ها در خصوص تقلب او در پرداخت مالیات زیاد به گوش می‌خورد، او همواره این اخبار جعلی و نادرست می‌دانست.

ترامپ به عنوان همسر و پدر

خانواده دونالد ترامپ

ترامپ تا کنون ۳ بار ازدواج کرده است که پرسروصداترین آنها ازدواج اول او با یک ورزشکار و مدل چک، ایوانا زلنیکوا بود. این زوج پیش از درخواست طلاق در سال ۱۹۹۰، صاحب سه فرزند به نام‌های دونالد جونیور، ایوانکا و اریک شدند.

این مطلب را حتما بخوانید  زندگی نامه نیکولا تسلا

حواشی دادگاه طلاق این دو خبر داغ مطبوعات ایالات متحده بود. به هر حال او پس از اولین ازدواج نافرجام خود در سال ۱۹۹۳ با بازیگری به نام مارلا مپلز ازدواج کرد که حاصل این ازدواج نیز دختری به نام تیفانی بود.

در نهایت او در سال ۲۰۰۵ با همسر فعلی خود یعنی ملانیا کناوس ازدواج کرد و ثمره این ازدواج نیز یک پسر به نام بارون است. خانواده ترامپ در دوره ریاست جمهوری او در کنارش ایستادند و نقش پررنگی در امور سیاسی ایفا می‌کردند.

قدرت بینهایت؛ کاندیدا شدن برای ریاست جمهوری

جالب است بدانید که دونالد ترامپ از سال ۱۹۸۷ علاقه خود به ریاست جمهوری ایالات متحده را نشان داده بود و حتی به عنوان کاندیدای حزب اصلاحات در سال ۲۰۰۰ پا به عرصه رقابت گذاشت.

او در سال ۲۰۰۸ به جنبشی پیوست که ادعا داشتند باراک اوباما متولد آمریکا نیست. البته که این روزها با اخباری که از باراک اوباما در دنیا درز پیدا کرده این ادعای آقای ترامپ به حقیقت نزدیک شده است.

دوره جدید زندگی این مرد بزرگ با کاندیدا شدن در ریاست جمهوری در ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ آغاز شد. او در یکی از سخنرانی‌های بزرگ، شعار اصلی خود را بیان می‌کند:

“ما به شخصی نیاز داریم که به معنای واقعی امریکا را همچون گذشته به قدرت برساند. “

وعده‌های او درباره تولد دوباره اقتصاد آمریکا، دیوارکشی مرز بین مکزیک و ایالات متحده و ممنوعیت قبول مهاجران مسلمان همه بدون حرف پس و پیش عملی شدند.

در نهایت او در رقابت هیجان‌انگیز با هیلاری کلینتون به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد. جالب است بدانید که او اولین رئیس جمهوری است که بدون هیچ سابقه‌ای در خدمت به ارتش یا منصب دیگری توانسته به این عنوان دست پیدا کند.

جشن پیروزی و در دست گرفتن قدرت برترین اقتصاد جهان

رئیس جمهور دونالد ترامپ

با روی کار آمدن ترامپ و در دست گرفتن قدرت، او اولین فرمان اجرایی خود یعنی ممنوعیت مهاجرت از ۷ کشور با اکثریت مسلمان را در سال ۲۰۱۷ امضا کرد. این فرمان که منتقدان آن را بیگانه هراسی نامیدند، توسط دیوان عالی کشور تایید شد. طی سال هایی که دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور امریکا فعالیت می کند این تصمیم اون نیز باعث شد بسیاری از جنایات مهاجران کاسته شود.

حتماً شما هم درباره تبانی او با روسیه برای دستیابی به قدرت، اخباری شنیده‌اید. فشارهای داخلی و خارجی سبب شد که او به سومین رئیس جمهور آمریکا تبدیل شود که مورد استیضاح قرار گرفته است ولی هیچ گاه این استیضاح ها به موفقیت نپیوست تا جایی که امریکایی ها از اون به عنوان شخصی که با مسیح در ارتباط است نام می برند.

رئیس جمهور قدرتمند، بی‌پروا و عمل‌گرا

دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا دستاوردهای بزرگ داشت. در انتخابات سال ۲۰۲۰ امریکا دموکراتها با انجام تقلب های بی شمار به ظاهر برنده انتخابات شدند اما نه تنها خود او بلکه هیچ‌یک از ما نیز باور نمی‌کنیم که انتخابات ۲۰۲۰ پایان راه او باشد.

زندگی او به عنوان فردی بی‌پروا، جسور و قدرت طلب درس‌های زیادی برای یاد گرفتن دارد که بررسی آنها در این مقاله نمی‌گنجد.

اگرچه افراد بسیاری او را رئیس جمهوری تاجر و حتی نالایق می‌دانند، او در عمل به وعده‌های خود از هیچ تلاشی فروگذار نکرد. حال باید منتظر ماند و دید که اقدامات او برای اثبات تقلب انتخاباتی دموکراتها چه خواهد بود.

آیا او باز هم موفق می‌شود که جهان را شگفت‌زده کرده و  مردم آمریکا را امیدوار کند؟ باید منتظر ماند و دید.