نیکولا تسلا، مهندس و فیزیکدان صربستانی – آمریکایی بود که در سال های ۱۸۵۶ الی ۱۹۴۳ زندگی کرد و ده ها پیشرفت در تولید، انتقال و استفاده از نیروی الکتریکی ایجاد کرد. او اولین موتور جریان متناوب (AC) را اختراع کرد و فناوری تولید و انتقال AC را توسعه داد. اگرچه او مشهور و مورد احترام بود، اما هرگز نتوانست اختراعات فراوان خود را به موفقیت مالی بلندمدت تبدیل کند و برخلاف کارفرمای اولیه و رقیب اصلی خود، توماس ادیسون، زندگی نامه نیکولا تسلا در سکوت گذشت.

زندگی نامه نیکولا تسلا

سالهای اولیه زندگی نامه نیکولا تسلا

نیکولا تسلا در سال ۱۸۵۶ در اسمیلیان کرواسی متولد شد که در آن زمان بخشی از امپراتوری اتریش – مجارستان بود. پدرش کشیش کلیسای ارتدکس صربستان بود و مادرش مزرعه خانواده را مدیریت می کرد. در سال ۱۸۶۳ دانیل برادر تسلا در یک تصادف سواری کشته شد. شوک از دست دادن برادر، تسلای ۷ ساله را ناآرام کرد و مدام می گفت مناظری را مشاهده می کند و اولین نشانه های بیماری روانی مادام العمر او از این دوران شروع شد.

در طول دهه ۱۸۹۰ مارک تواین با مخترع بزرگ، نیکولا تسلا دوستی برقرار کرد. تواین اغلب او را در آزمایشگاه خود ملاقات می کرد. آزماشگاه تواین جایی بود که تسلا در سال ۱۸۹۴ از نویسنده بزرگ آمریکایی در یکی از اولین تصاویری که توسط نور فسفری روشن شده بود، عکس گرفت.

تسلا در دانشگاه فنی گراتس ریاضی و فیزیک و در دانشگاه پراگ فلسفه خواند. در سال ۱۸۸۲، در حالی که در حال پیاده روی بود، ایده یک موتور AC بدون جاروبک به ذهنش خطور کرد و اولین طرح از آهنرباهای الکترومغناطیس چرخان را در شن و ماسه نشان داد. بعداً در همان سال به پاریس نقل مکان کرد و در شرکت کنتیننتال ادیسون و در بخش تعمیر نیروگاه های جریان مستقیم (DC) مشغول به کار شد و دو سال بعد به آمریکا مهاجرت کرد.

زندگی نامه نیکولا تسلا

آشنایی نیکولا تسلا و توماس ادیسون

تسلا در سال ۱۸۸۴ وارد نیویورک شد و به عنوان مهندس در دفتر مرکزی توماس ادیسون در منهتن استخدام شد. او یک سال در آنجا کار کرد و ادیسون را با سخت کوشی و نبوغ خود تحت تأثیر قرار داد. زمانی ادیسون به تسلا گفت که ۵۰۰۰۰ دلار برای طراحی مدل بهبود یافته دینام‌ های DC خود می‌ پردازد. پس از ماه‌ ها آزمایش، تسلا راه‌ حلی پیدا کرد و درخواست پول نمود. ادیسون اخم کرد و گفت: “تسلا، تو طنز آمریکایی ما را درک نمی کنی.” تسلا بلافاصله پس از آن استعفا داد.

بخش آشنایی با وستینگهاوس در زندگی نامه نیکولا تسلا

نیکولا پس از تلاش ناموفق برای راه‌اندازی شرکت تسلا الکتریک لایت خود و حفر خندق با هزینه ۲ دلار در روز، حامیانی برای حمایت از تحقیقات او در مورد جریان متناوب پیدا شد. در سالهای ۱۸۸۷ و ۱۸۸۸ بیش از ۳۰ حق ثبت اختراع برای اختراعاتش به او اعطا شد و از مؤسسه مهندسین برق آمریکا در مورد کارش دعوت شد. سخنرانی او توجه جورج وستینگهاوس را جلب کرد، مخترعی که اولین سیستم برق متناوب AC را در نزدیکی بوستون راه اندازی کرده بود و رقیب اصلی ادیسون در “نبرد جریان ها” بود.

این مطلب را حتما بخوانید  شیخ حمدان کیست؟

با مطالعه زندگی نامه نیکولا تسلا دریافتیم که وستینگهاوس تسلا را استخدام کرد، مجوز اختراع موتور AC او را صادر کرد و آزمایشگاهی در اختیار او و متعلق به او قرار داد. در سال ۱۸۹۰، ادیسون ترتیبی داد تا یک قاتل محکوم در نیویورک روی یک صندلی الکتریکی با برق AC را به قتل برساند و در واقع این شیرین کاری برای نشان دادن میزان خطرناک بودن استاندارد وستینگهاوس طراحی شده بود.

تسلا که تحت تأثیر حق امتیاز وستینگهاوس قرار گرفته بود، خود را شکست خورده دید، اما وستینگهاوس خیلی زود توسط حامیانش مجبور به مذاکره مجدد در مورد قراردادش با تسلا شد و او را از حقوقی که داشت بر کنار کرد.

در دهه ۱۸۹۰ تسلا نوسانگرهای الکتریکی، متر، چراغ های بهبود یافته و ترانسفورماتور ولتاژ بالا معروف به سیم پیچ تسلا را اختراع کرد. او با اشعه ایکس آزمایش کرد و دو سال قبل از گوگلیلمو مارکونی نمایش های کوتاه از ارتباطات رادیویی ارائه کرد و یک قایق رادیویی را در اطراف استخری در مدیسون اسکوئر گاردن هدایت کرد. تسلا و وستینگهاوس با هم نمایشگاه کلمبیایی جهان در سال ۱۸۹۳ را در شیکاگو روشن کردند و با جنرال الکتریک برای نصب ژنراتورهای AC در آبشار نیاگارا شریک شدند و اولین نیروگاه مدرن را ایجاد کردند.

زندگی نامه نیکولا تسلا

شکست ها، مرگ و میراث نیکولا تسلا

در پایان زندگی نامه نیکولا تسلا باید بگوییم، تسلا در سال ۱۸۹۵، آزمایشگاه تسلا در نیویورک سوخت و یادداشت ها و تجهیزات سال ها تلاش او را از بین برد. تسلا به مدت دو سال به کلرادو اسپرینگز نقل مکان کرد و در سال ۱۹۰۰ به نیویورک بازگشت. او از حمایت مالی جی پی مورگان استفاده کرد و شروع به ساخت یک شبکه ارتباطی جهانی با مرکزیت برج غول پیکر واردنکلیف در لانگ آیلند کرد. اما بودجه او تمام شد و مورگان از ادامه همکاری با طرح‌ های بزرگ تسلا خودداری کرد.

تسلا آخرین دهه‌ های زندگی‌ اش را در هتلی در نیویورک گذراند و روی اختراعات جدیدش کار می‌کرد، حتی وقتی انرژی و سلامت روانش کم‌ رنگ شد، او دست از تلاش بر نداشت. او آخرین سال‌ های زندگی‌ اش را صرف غذا دادن و به قول خودش، برقراری ارتباط با کبوترهای شهر کرد.

تسلا در ۷ ژانویه ۱۹۴۳ در اتاق خود درگذشت. در همان سال، دادگاه عالی ایالات متحده چهار مورد از اختراعات کلیدی مارکونی را باطل کرد و با تأخیر به نوآوری های تسلا در رادیو اذعان کرد. سیستم AC که او از آن حمایت کرد و آن را بهبود بخشید، استاندارد جهانی برای انتقال نیرو باقی می ماند. ما تلاش خود را کردیم تا دقت و انصاف را به جای آوریم، اما اگر چیزی را دیدید که درست به نظر نمی رسد، در قسمت نظرات و پیشنهادها با ما به اشتراک بگذارید.