سرطان پستان یک بیماری شایع در بین خانم ها است. اغلب مبتلایان به این بیماری در سنین بالای ۵۰ سال قرار دارند ولی امکان ابتلای خانم های جوان تر به سرطان پستان نیز بسیار زیاد است. این بیماری در مراحل اولیه قابل درمان است ولی در صورت مراجعه دیر هنگام بیمار، شانس مداوای سرطان به مراتب کمتر می شود. علائم سرطان سینه در زنان مدت ها قبل از وخامت بیماری خود را نشان می دهد. در اغلب اوقات خانم ها نسبت به این نشانه ها بی تفاوت هستند و این، کار درمان را دشوارتر می کند.

سرطان پستان چیست؟

رشد غیر عادی سلول های پستان را سرطان گویند. انواع تورمورهای خوش خیم و بد خیم در ناحیه سینه دیده می شود که ناشی از روند زیاد شدن سلول های پستان است. روند رشد سلول های خوش خیم با بد خیم تفاوت دارد. در تومورهای خوش خیم، رشد سلولی قابل مهار بوده و در مرحله خاصی متوقف خواهد شد. در صورتیکه رشد سلول های بدخیم تنها در مراحل ابتدایی قابل مهار کردن است. برخی از افراد به دلیل داشتن سابقه فامیلی، بیش از دیگران در معرض ابتلا به سرطان پستان قرار دارند. این موارد امکان ابتلا در یک خانم را افزایش می دهد:

 • بلوغ زودرس ( پریود کمتر از ۱۰ سالگی)
 • نازایی از علائم سرطان سینه در زنان
 • بالا بودن سن خانم در اولین زایمان( ۳۵ سال به بالا)
 • یائسگی دیررس
 • مصرف زیاد چربی های مضر در غذای روزانه
 • چاقی و اضافه وزن ( به خصوص در سنین بالا)
 • پرتو درمانی و تابش اشعه به قفسه سینه

علائم سرطان سینه در زنان

این بیماری به صورت های متفاوتی در هر فرد دیده می شود. برخی از این علائم بیشتر در بیماران گزارش شده اند از این رو اهمیت بیشتری دارند. در صورتی که هر کدام از این علائم را دارید برای تشخیص پزشکی به متخصص مراجعه کنید.

توده های پستان

همه توده های سینه و پستان دارای بافت سرطانی نیستند ولی به هر حال نیاز به بررسی دارند. تومورها و توده های پستان را می توان با دست نیز لمس کرد. این توده ها سفت، غیر متحرک و گاه بدون درد هستند. در معاینات منظم ماهانه پستان می توانید وجود غده های کوچک را نیز تشخیص دهید. در صورت لمس توده های غیر عادی حتما به پزشک مراجعه کنید.

این مطلب را حتما بخوانید  معرفی ست نوایج مردانه اوریفلیم

سرطان سینه در زنان

تغییرات پوست پستان

یکی از بارزترین علائم سرطان پستان وجود فرو رفتگی و یا کشیدگی در پوست بافت پستان است. این تغییرات به صورت منظم و یا نامنظم در سطح پوست دیده می شود. اگر چه این علامت به ندرت در رشد سلولی بدخیم دیده می شود، اما برای تشخیص نهایی حتما به پزشک مراجعه کنید.

ترشح نوک سینه از علائم سرطان سینه در زنان

ترشحات سفید، قرمز، سبز، آبی، قهوه ای، خاکستری و یا حتی آبکی از نوک یک یا هر دو سینه را جدی بگیرید. هر نوع ترشح خونی و حتی بی رنگ ار نوک پستان می تواند خبرهای بدی را به همراه داشته باشد. به خصوص اگر این ترشحات همراه با توده های سینه باشد، شک به سرطان بیشتر است.

تغییر در شکل ظاهری نوک پستان

گاهی فرو رفتگی نوک سینه ها بعد از شیر دادن به نوزاد، رخ می دهد که کاملا طبیعی است. این فرو رفتگی با دستکاری به حالت اولیه بر می گردد. اما در مورد سرطان پستان، فرورفتگی نوک پستان با کشیدگی همراه است و معمولا حتی با دست نیز به حالت اولیه بر نمی گردد. حتی قرمزی، خارش و ترک خوردن نوک پستان نیز می تواند از نشانه های سرطان باشد.

نشانه های مهم سرطان سینه

تغییر اندازه سینه ها از علائم سرطان سینه در زنان

چنانچه یکی از پستان ها به طرز قابل توجهی بزرگ شود، احتمال وجود یک تومور بزرگ و یا التهاب تومورهای کوچک، بیشتر است. برخی از خانم ها در این مورد دچار وسواس می شوند باید بدانید که اندام های چپ و راست در انسان به طور دقیق هم اندازه نیست. این مورد در سایر اندام ها هم دیده می شود. در مورد سرطان پستان اما این تغییر اندازه حتی با چشم نیز قابل مشاهده است.

برخی دیگر از علائم سرطان پستان عبارتند از:

 • سینه های متورم و دردناک
 • احساس سوزش داخلی شدید
 • درد شدید و حساس شدن سینه ها
 • درد و تورم در زیر بغل
 • زخم، اسکار یا زگیل نوک پستان
 • هرگونه تغییر غیر عادی در عضو و بدن