جزیره کیش یکی از مناطق آزادی است که قوانین خاصی برای واردات خودرو دارد و خودروهای خاصی را می توان به آن وارد کرد. شما می توانید خودرو مد نظر خود را در یکی از کشورهای حومه خلیج فارس انتخاب کرده و به کیش وارد کنید. در بین این کشورها دبی بیشتر از بقیه درخشیده است. وقتی قصد خرید ماشین از دبی برای کیش را دارید، برای وارد کردن خودرو از دبی باید دو مرحله را طی کنید که مهمترین مراحل فرآیند است. این مراحل شامل خرید و امور گمرکی می شود.

بد نیست به این نکته توجه داشته باشید که خودروهای مشخصی را می توانید وارد کنید. برای این کار باید به دبی سفر کنید و در کنار آن همه چیز را در مورد واردات خودرو به ایران در نظر بگیرید. در ادامه با ما همراه باشید تا راز و رمزهای خرید ماشین از دبی را بررسی کنیم.

واردات و خرید ماشین دست دوم از دبی برای کیش

در سال ۲۰۲۱ اشخاص زیادی تصمیم به خرید ماشین های دست دوم در امارات و دبی گرفتند و این مساله رشد ۱۵ درصدی نسبت به سال های قبل خود داشت. دلیل اینکه خودروهای دست دوم در امارات زیاد شد، این بود که مشکلات اقتصادی مردم را به سمت تعویض ماشین هایشان با ماشین های مقرون به صرفه تر سوق داده بود. در سال ۱۴۰۰ نیز متقاضی برای واردات خودروهای دست دوم وجود داشت، اما با این طرح موافقت نشد و ممکن است تا سال ۱۴۰۱ هم خودروهای دست دوم را نتوانیم بخریم و به کشور وارد کنیم.

با تمام صحبت هایی که شد بد نیست این را بدانید اگر خرید ماشین دست دوم از دبی برای کیش امکان پذیر شود، هم می توانیم خودروهای ارزان قیمت تر نسبت به کارنکرده همان خودروها را داشته باشیم و هم از ماشین های بی استهلاک و تمیزی که در جاده های دبی تردد کرده اند، استفاده کنیم.  بعضی از نمایندگی های معتبر دبی که می توانید با اطمینان از آن ها ماشین دست دوم بخرید عبارتند از :

خرید ماشین از دبی برای کیش

شرایط واردات خودرو شخصی دست دوم

برای اینکه بهترین انتخاب خود را برای خرید ماشین شخصی دست دوم داشته باشید، باید به خوبی نیازهای خود را مورد بررسی قرار دهید و بعد از انتخاب مراحل قانونی زیر را انجام دهید :

واگذاری مالکیت خودرو دست دوم

پس از آنکه ماشین مورد نظر خود را انتخاب کردید و بررسی کردید و آن را خریدید، باید روند انتقال مالکیت را آغاز کنید و مراحلی را که در ادامه برای شما آورده ایم را انجام دهید، تا صاحب خودرو شوید.

قبل از هر کاری باید آزمون RTA  و انتقال رجیستریشن را انجام دهید. برای رجیستریشن خودروهای فرسوده در دبی باید حتما به یکی از دفاتر RTA  یا شمیل و یا سایر مکان های مجاز مراجعه کنید. با مالک فعلی خودرو به همراه وسیله نقلیه به یکی از این دفاتر بروید و مراحل بازرسی را برای بررسی عملکردهای قبلی خودرو انجام دهید و مدارک را مورد نیاز را ارائه داده و پلاک جدید را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای انتقال مالکیت ماشین در دبی

 • کپی پاسپورت مالک جدید و فعلی
 • گواهینامه مالک جدید و فعلی
 • اوراق بیمه خودرو
 • مدارک قدیمی رجیستریشن خودرو
 • گواهی ترخیص آزمون (در صورتی که رجیستریشن قبلی منقضی شده)
 • پلاک اصلی ماشین
 • گواهی حقوق و دستمزد مالک جدید (در صورت تامین مالی خودرو)

باید توجه داشته باشید که چه بخواهید خرید ماشین از دبی برای کیش را برای مصارف شخصی انجام داده و وارد کنید، یا تعداد زیادی خودرو را برای فروش وارد کنید، باید کارت بازرگانی داشته باشید. حتی اگر یکی از بستگان شما بخواهد برای شما یک خودرو بفرستد، باید واردات خودرو را در چارچوب مقررات واردات خودرو انجام شود و خودروی وارداتی باید در لیست واردات مجاز وجود داشته باشد. همچنین خودرو باید صفر و یا ۱ سال ساخت باشد.

این مطلب را حتما بخوانید  تعویض لاستیک خودرو به صورت مرحله به مرحله

خرید ماشین از دبی برای کیش

خرید خوردو اسقاطی از دبی :

وقتی در خیابان های دبی قدم می زنید، ماشین های مدل بالای زیادی هستند که بدون هیچ مالکیتی کنار خیابان پارک شده اند. دلیل وجود این ماشین ها در کنار خیابان مشکلات اقتصادی است که باعث می شود مردم نتوانند قسط های خود را پرداخت کنند و برای اینکه به مشکل برنخورند و بر اساس قانون مجازات سختی نشوند، خودرو را کنار خیابان پارک می کنند و از کشور خارج شده و هرگز بازنمی گردند. این خودروها در صورت عدم مراجعه صاحب خودرو پس از ۱۵ روز توقیف می شوند. همچنین اگر مالک پس از ۱۵ روز به دادگاه مراجعه کند دولت پس از شش ماه خودروی توقیف شده را به صاحبش بازمی گرداند.

علاوه بر این خودرو ها طبق قانون برای ماشین هایی که دارای مصرف بنزین زیر ۶ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، یک دستگاه و برای خودروهای با مصرف بنزین بین ۶ تا ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر ، ۴ دستگاه و برای خودروهای با مصرف بیش از ۱۰ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر، ۶ دستگاه خودروی فرسوده می بایست اسقاط و از رده خارج گردد. شما می توانید این خودرو ها را خریداری کرده و به صورت قطعه یا کامل آن ها را بفروشید. اگر می خواهید فقط به کیش سفر کنید و اجاره خودرو در کیش را در نظر دارید، هم راه حل های وجود دارد.

خرید ماشین از دبی برای کیش

انجام تشریفات ترخیص از گمرک بعد از خرید ماشین از دبی برای کیش

وقتی یک خودرو را خریداری می کنید، چه اسقاط باشد و چه قابل استفاده، باید مبالغ زیر را پرداخت کنید   :

 1. ارزش خودرو
 2. هزینه حمل
 3. هزینه بیمه

یعنی برای به دست اوردن ارزش CIF خودرو باید موارد ۱، ۲ و ۳ را با همم جمع کنید.

حقوق ورودی (ID):

شما باید برای خودروهای زیر ۲۰۰۰ سی سی ۴۵ درصد و برای خودروهای ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ سی سی ۵۵ درصد، حقوق  ورودی پرداخت کنید.

مالیات بر ارزش افزود (VAT):

مالیات بر ارزش افزوده برابر با ۹ درصد جمع ارزش سیف و حقوق ورودی می باشد.

عوارض هلال احمر (H):

نیم درصد حقوق ورودی به عنوان عوارض هلال احمر دریافت می شود.

هزینه های دیگر (Other costs) خرید ماشین از دبی برای کیش :

هزینه استاندارد، هزینه های THC، هزینه بازدید خودرو باید با عنوان سایر هزینه های پرداخت گردد.

با توجه به توضیحات بالا، شما باید برای ترخیص خودرو از گمرک هزینه ای معادل با هزینه زیر پرداخت کنید:

 • حقوق ورودی + مالیات بر ارزش افزوده + عوارض هلال احمر + هزینه های دیگر

شماره گذاری خودرو :

برای اینکه ماشین خریداری و وارد شده را پلاک کنید، باید مبالغ زیر را پرداخت کنید:

 • عوارض درآمدی دولت که برابر با ۱۰ درصد ارزش سیف خودرو است.
 • سایر هزینه های پلاک خودرو واردتی که برابر با مالیات شماره گذاری، عوارض شماره گذاری و هزینه مفاصاحساب مالیاتی است.

در نهایت شما باید مبلغ زیر را به عنوان هزینه واردات خودرو پرداخت کرده اید:

 • قیمت خودرو در کشور مبدا + جمع کل هزینه ترخیص خودرو از گمرک + جمع کل هزینه پلاک خودرو + مالیات و هزینه های مربوط به کارت بازرگانی