راهنمای خرید مودم اینترنت ، یکی از اساسی ترین سوالاتی هست که کاربران اینترنت در گوگل به دنبال آن می گردند.

زمانی مودم های اینترنت محدود میشد به مودم های دایل آپ ولی امروز تنوع بیش از صدها مدل مودم اینترنت و سرویس های مختلف که روی هر کدام از آنها ارائه می شود ، باعث شده کاربران قبل از خرید اینترنت نگاهی به جست و جو گر محبوب گوگل بیاندازند و  با جست و جو جملاتی مثل راهنمای خرید مودم اینترنت به شکل مطمئن تر خرید خود را انجام دهند.

 

اینترنت چک مگ قصد دارد در سری مقالات راهنمای خرید مودم اینترنت ، شما را به سادگی در خرید مودم مناسب راهنمایی کند.

 

راهنمای خرید مودم اینترنت

قسمت اول : راهنمای خرید مودم ADSL

نوع مودم انتخابی شما به نوع سرویسی که میخواهید از شرکت سرویس دهنده خود دریافت کتید بستگی دارد.
ما با فرض بر اینکه می خواهیم یکی از سرویس های اینترنت ADSL2+ ، اینترنت ۴G ، وایمکس و یا اینترنت TD LTE را انتخاب کنیم قدم اول را با سرویس قدیمی کار ADSL2+ که همچنان در کشور ما پرفروش هست آغاز می کنیم.

اینترنت ADSL2+ معمولا از طرف شرکت سرویس دهنده همراه با مودم مخصوص خودش ارائه می شود ، ولی شما کاربر گرامی می توانید با علم به اینکه چه مودمی بهترین کارایی را برای شما دارد ، انتخاب مودم را از شرکت سرویس دهنده بگیرید و خودتان اقدام به خرید مودم کنید. و سپس از شرکت سرویس دهنده بخواهید تا مودم شما را برای شما تنظیم کند.

مودم های ADSL به دو نام مودم ، و یا مودم روتر ADSL در بازار شناخته می شوند.

مودم روتر در واقع می تواند سرویس ADSL را برای شما برقرار سازد و نیز می تواند با استفاده از وایرلس روتر داخلی خود اینترنت را به صورت بی سیم به کمک تکنولوژی وای فای به دستگاه های مورد نظر شما ارسال کند.

مودم های موجود در بازار را نمی توان از نظر برند با یکدیگر مقایسه کرد ، چرا که هر کدام از شرکت های سرویس دهنده چند برند را که مورد تایید خود است انتخاب و معرفی می کنند به عنوان مودم های مورد تایید.
اما همین جمله یعنی شرکت کیفیت سرویس خودش را روی این برندهای مطرح شده تا حدودی تضمین می دهد.

شما می توانید بهترین برند های روز را با یک جست و جوی ساده در گوگل پیدا کنید . برند هایی مثل DLINK ، TPLINK و … برند های معروفی هستند که طی چند سال اخیر توانسته اند با رعایت استاندارد های سمت سرویس دهنده ها سهم بزرگی از بازار را به دست آورند.

 

پس این مورد به شما بر میگردد و شما می توانید به سراغ موارد بعدی جهت مقایسه بپردازید
مواردی مثل :

  • پورت های خروجی LAN)RJ45)
  • نوع استاندارد تکنولوژی WIFI (وای فای) و تعداد آنتن های روی مودم
  • پشتیبانی از سرویس اینترنت ADSL2+
  • امکانات نرم افزاری

 

تعداد پورت های خروجی LAN

اگر  تعداد دستگاه هایی که شما در محیط خانه یا کار آنها را با استفاده از کابل شبکه به اینترنت متصل می کنید بیش از یک مورد باشد ، پس حتما باید دقت کنید مودمی که می خواهید بخرید دارای تعداد کافی پورت خروجی LAN باشد.

راهنمای خرید مودم اینترنت – استاندارد های تکنولوژی وای فای

از اولین سالی که تکنولوژی وای فای به دنیای شبکه و اینترنت راه پیدا کرد تا به امروز ، نسخه های مختلف این تکنولوژی صادر شده است.
و شما روی جعبه های مودم ها تصاویری مثل تصویر زیر مشاهده می کنید

راهنمای خرید مودم اینترنت

به شکل ساده و سریع و به صورت برعکس ، یعنی از جدیدترین تکنولوژی به سمت قدیمی ترین آنها می رویم تا وقت شما گرفته نشود. و در صورتی که می خواهید اطلاعات خود را بالا ببرید موارد قدیمی تر را نیز نگاهی بیاندازید.

 

استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac

جدید ترین و محبوب ترین نسل وای فای ۸۰۲٫۱۱ac نام دارد و از دو باند استفاده می کند. پس قابلیت بزرگ یعنی امکان فراهم کردن ارتباط بر روی دو باند ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتزی را دارا است. استندارد ۸۰۲٫۱۱ac دارای سازگاری با نسل‌های قدیمی یعنی ۸۰۲٫۱۱b/g/n می باشد .در کنار پهنای باند تا ۱۳۰۰ مگابیت بر ثانیه در باند ۵ گیگاهرتز از پهنای باند ۴۵۰ مگابیت بر ثانیه در باند ۲.۴ گیگاهرتز نیز پشتیبانی می‌کند.

این مطلب را حتما بخوانید  crm چیست و چه کاربردهایی دارد؟

استاندارد ۸۰۲٫۱۱n

برگردیم به سال ۲۰۰۹ میلادی، ۸۰۲٫۱۱n که به آن WIRELESS N  می گویند ، به گونه ای طراحی شده که با استفاده از چند آنتن و سیگنال بی سیم (که به آن تکنولوژی MIMO می گویند) به جای یک مقدار واحد پهنای باند پشتیبانی شده در نسل قبل خود یعنی ۸۰۲٫۱۱g را بهبود می بخشد.

در سال ۲۰۰۹ کمیته استاندارد سازی اعلام کرد ۸۰۲٫۱۱n می تواند به پهنای باند ۳۰۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی داشته باشد. این استاندارد با توجه به ایجاد تراکم در سیگنال پوششی گسترده تر نیز نسبت به نسل های قدیمی تر از خود ارائه می دهد، البته این استاندارد با مولفه های استاندارد های قبل از خودش (۸۰۲٫۱۱b/g) نیز سازگار است.

یک نکته مهم در رابطه با استاندارد ۸۰۲٫۱۱n قیمت بیشتر نسبت به ۸۰۲٫۱۱g (نسل قبل) است که البته با توجه به اینکه می تواند با تجمیع سیگنال به عدد ۳۰۰ مگابیت در ثانیه تبادل اطلاعات بپردازد این موضوع برای خیلی از کاربرها مهم نخواهد بود.

استاندارد ۸۰۲٫۱۱g

برگردیم به عقب تر در سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۳ میلادی محصولات WLAN از استاندارد جدید به نام ۸۰۲٫۱۱g نیز اعلام پشتیبانی کردند. محصولات به سرعت وارد بازار جهانی شدند . در نهایت استاندارد جدید با ترکیبی از بهترین قابلیت ها و گزینه های موجود در استاندارد های نسل های قبل خودش یعنی ۸۰۲٫۱۱a و ۸۰۲٫۱۱b پا به دنیای تکنولوژی گذاشت.

استاندارد ۸۰۲٫۱۱g از پهنای باند تا ۵۴ مگابیت بر ثانیه پشتیبانی میکند و برای پوشش دهی وسیع تر از فرکانس ۲٫۴ گیگاهرتز استفاده می کند. همچنین در این استاندارد امکان بهره مندی کاربران از استاندارد ۸۰۲٫۱۱b را نیز فراهم می کند یعنی کاربران این دو استاندارد می توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

مزیت این استاندارد به استاندارد قبلی خودش داشتن پوشش سیگنال قوی در حدی که مشکلی در ارتباط بوجود نخواهد آمد.

دو استاندارد قبلی وای فای در این مقاله مورد بررسی قرار نمی گیرد . به دلیل قدیمی بودن و منسوخ شدن این استاندارد ها ، چرا که این مقاله جهت راهنمایی خرید مودم اینترنت  و آگاهی کاربران اینترنت در خرید راحت تر مودم روتر مناسب خود نوشته شده است.

پس تا اینجای مقاله متوجه شدیم که مودم های با دو استاندارد وای فای ۸۰۲٫۱۱n و ۸۰۲٫۱۱ac بهترین گزینه های بازار هستند.
اما اگر قصد انتخاب یک گزینه از این دو مورد را داریم باید بدانیم کدام مناسب نیاز ما است؟

این دو استاندارد را از نظر سازگاری ، سرعت ، محدوده پوشش ، قیمت در بازار می توانیم در مقاله زیر با یکدیگر مقایسه کنیم و اگر حوصله انجام این کار را ندارید ادامه مقاله را بخوانید و انتخاب بین دو گزینه ۸۰۲٫۱۱n و ۸۰۲٫۱۱ac را به کارشناس فروش بسپاریم.

با ادامه مقاله راهنمای خرید مودم اینترنت ( خرید مودم ADSL ) همراه ما باشید

پشتیبانی از سرویس اینترنت پرسرعت ADSL2+

بعد از مساله وای فای باید مطمئن شوید مودم روتری که در حال خرید آن هستید از اینترنت پرسرعت ADSL2+ پشتیبانی می کند یا خیر .
می دانم این جمله ممکن است کمی مسخره به نظر بیاید چرا که ۹۹% بازار را مودم روتر های ADSL2+ تشکیل داده اند. اما این موضوع را باید برای دوستانی که قصد خرید مودم های کارکرده قدیمی تر را از سایت های فروش اجناس قدیمی یا حراجی های آنلاین خانگی دارند شرح بدهیم که قبل از خرید حتما این سوال را بپرسند که آیا مودم مورد نظر از این نوع سرویس پشتیبانی می کند یا اینکه خیلی قدیمی تر است.

امکانات نرم افزاری مودم روتر ها

مودم روتر های مختلف به صورت نرم افزاری از امکانات شبکه به صورت ساده استفاده می کنند مثل امکان NAT و یا فیلتر کردن مک آدرس ها و موارد دیگر که این موارد را اگر برای شما مهم هست بایستی حتما در کاتالوگ و یا از فروشنده مودم روتر بپرسید.

امیدوارم مقاله ی راهنمای خرید مودم اینترنت ADSL برای شما کاربرد لازم را داشته باشد.

 

همچنین در ویکی پدیا درباره ADSL یخوانید