امروزه می توان تعداد زیادی صرافی غیرمتمرکز را در بازار ارز دیجیتال پیدا کرد و معاملات خود را در آن انجام داد. برخی از این صرافی ها که کمی شناخته شده تر هستند، مثل یونی سواپ روی شبکه اتریوم و پنکیک سواپ روی بایننس اسمارت چین طراحی شده اند، اما این دو صرافی مشهور چیزی از رقابت بین شبکه های مختلف کم نکرده است و روی همه شبکه ها دیده می شود که دکس های جدید در حال راه اندازی شدن در شبکه های مختلف هستند. در ادامه ما می خواهیم آموزش صرافی غیرمتمرکز کاتانا روی شبکه رونین برای شما را شرح دهیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با قسمت‌های مختلف آن مانند سواپ، استخرهای نقدینگی و فارم این صرافی غیر متمرکز آشنا شوید.

آموزش کار با صرافی غیرمتمرکز کاتانا

کاتانا در واقع یک بازار ساز است که به صورت خودکار عمل می کند و برای کسانی مناسب است که بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) انجام می دهند. این اشخاص می توانند در کاتانا توکن های بازی خود را با AXS و SLP تعویض کنند. شما می توانید در دکس کاتانا اتر رپدشده روی شبکه رونین و USDC را پیدا کنید. البته کوین شبکه رونین هنوز به این پلتفرم اضافه نشده است، که به زودی اضافه خواهد شد.

ابتدا به پلتفرم کاتانا در www.katana.roninchain.com وارد می شویم. پس از ورود به صفحه دکس swap، pool، farm، analytics، docs را در بالای صفحه خواهیم دید. از قسمت بالایی سمت راست، دکمه “connect Ronin Wallet” باید کیف پول خود را به این پلتفرم متصل کنید. اگر شما در پلتفرم رونین حساب ندارید، ابتدا باید با کمک یکی از مرورگرهای کروم و یا فایر فاکس کیف پول رونین را بسازید. البته ابتدا باید افزونه آن را در کروم نصب کنید.

ساختن کیف پول رونین برای اتصال با صرافی غیرمتمرکز کاتانا

بعد از اضافه شدن افزونه کروم رونین شما می توانید با فشردن دکمه “Get Started” وارد صفحه رونین شده و با فشردن دکمه “im new. Lets get set up” البته اگر از قبل کیف پول داشته اید، گزینه دوم را انتخاب کنید. پس از آن باید یک پسورد برای خود انتخاب و در کادر مربوط تایپ کنید و در کادر بعدی آن را تکرار و تایید می کنید. و گزینه ”create wallet” را می زنید تا کیف پول ساخته شود.

پس از ورود به کیف پول خود برای دیدن عبارت بازیابی روی “Reveal seed Phrase” و آن را در یک جای امن یاداشت کرده و به دقت نگهداری کنید. پس از آن عبارات بازیابی خواسته شده را وارد کرده و دکمه “continue” را فشار دهید. تبریک می گویم کیف پول شما با موفقیت ساخته شد.

صرافی غیرمتمرکز کاتانا

 

آموزش سواپ در صرافی غیرمتمرکز کاتانا

در این قسمت شما می توانید یکی از توکن هایی که توسط این صرافی پشتیبانی می شود را انتخاب کرده و به یکدیگر تبدیل کنید. برای اینکه میزان اسلیپیج و مدت زمانی که تراکنش فعال است را مشخص کنید، باید به قسمت تنظیمات که به شکل چرخ دنده است وارد شوید. در این قسمت شما باید توکن اولیه را که می خواهید معامله کنید و توکن هدف را خواهید دید و بعد از انتخاب آن ها اطلاعات زیر نشان داده می شود

  • کارمزد تامین‌کنندگان نقدینگی (Liquidity provider fee): کارمزدی است که به تامین کنندگان نقدینگی معامله ای که انجام می دهید، داده می شود. این صرافی غیر متمرکز برای ۱۰۰ تراکنش اول کارمزدی دریافت نمی کند.
  • مسیر تبدیل (Route): مسیری است که برای معاملات خود انتخاب می کنید و سفارش شما از آن روش ارسال می شود. این مسیر ممکن است مستقیم باشد (Token A -> Token B) یا ممکن است یک مسیر بریج باشد (Token A -> Token B -> Token C). در صرافی غیرمتمرکز کاتانا مسیر انجام معامله مستقیم است.
  • اثر قیمتی (Price Impact): شما با هر مبادله قیمت دارایی‌ های درون استخر را تحت تاثیر قرار می دهید. البته این آیتم از اندازه مبادله و شرایط بازار نیز تاثیر می گیرد.
  • حداقل میزان دریافتی (Minimum Received): مبادله کننده می تواند حداقل این مقدار را با توجه به میزان اسلیپیجج، دریافت کند، که این آیتم در Minimum Receivrd مشخص می‌ شود.
  • تغییر اسلیپیج (Slippage tolerance): مقداری است که در تنظیمات تعیین شده است.
این مطلب را حتما بخوانید  ارز اتریوم چیست و آینده آن چگونه خواهد بود ؟

صرافی غیرمتمرکز کاتانا

استخر نقدینگی در دکس کاتانا

یکی دیگر از بخش های صرافی غیرمتمرکز کاتانا است که در این قسمت افراد سرمایه های خود را به دلیل قراردادهای هوشمند، بلاک می کنند. اسسن سرمایه بلاک شده نقدینگی مورد نیاز صرافی برای مبادلات را تامین می کند. هر کسی می تواند به این استخرها سرمایه وارد کرده و در دسته تامین کنندگان نقدینگی قرار گیرد. همین پروسه یکی از روش های کسب درآمد در صرافی هاست. یعنی شما به هر میزانی که در استخرها سرمایه وارد کنید، درصد خود را از کارمزد تراکنش ها دریافت می کنید.

تامین کننده نقدینگی یا Liquidity Provider در حوزه دیفای :

همه استخرهای نقدینگی جفت ارز طراحی شده اند، به این معنی که برای تامین کردن نقدینگی توکن اول به همان میزان و معادل ارزش دلاری باید از توکن دوم وارد استخر شود. برخی از استخرهای صرافی غیرمتمرکز کاتانا عبارتند از :

  • WETH / AXS
  • WETH / SLP
  • WETH / USDC

پس از اینکه سرمایه خود را به استخر نقدینگی وارد کردید، از سیستم توکن LP دریافت خواهید کرد. توکن های LP نشان دهنده این موضوع هستند که شما در این صرافی تامین کننده هستید.  این توکین ها دارای یک مزیت دیگر هم هستند، دارنده آن ها می تواند در فارم نیز کسب درآمد کند.

صرافی غیرمتمرکز کاتانا

 

فارم در صرافی غیرمتمرکز کاتانا

فارمینگ یا ییلد فارمینگ به درآمدی گفته می شود که کاربران با تامین نقدینگی پروتکل‌ های دیفای (Defi)، توکن‌ ها و کوین‌ ها و شبکه به دست می آورند و به‌ عنوان پاداش برای آن ها در نظر گرفته شده است. در قسمت قبلی گفته شد که کاربرانی در ازای تامین نقدینگی، توکن LP دریافت می کنند. این توکن ها را می توان به بخش فارم منتقل کرده و در ازای کشت آن ها سود دریافت کرد. برای کاربرانی که از کیف پول رونین استفاده می کنند، فارم های WETH / AXS و WETH / SPL  کاتانا، سپرده‌گذاری (Staking) مجاز است. شما می توانید تجربه خود را در این خصوص با ما و دیگر کاربران اینترنت چک در میان بگذارید.