وقتی با شخصی آشنا می شوید این که آیا باید با او ازدواج کنید یا نه فقط به این بستگی دارد، که شما چقدر طرف مقابل را می شناسید و یا اینکه می توانید زندگی با آن شخص را تصور کنید. زمان مناسب برای ازدواج زمانی است که هر دو طرف از انجام شدن این ازدواج مطمئن باشند. اما اینکه مدت زمان آشنایی قبل از ازدواج چقدر است را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

محققان با تحقیق بر این امر مهم به این سوال پاسخ می دهند. برخی از محققان معتقدند که مدت زمان تخمین زده شده برای آشنایی بین زوج ها به طور متوسط ۴ سال و ۹ ماه است. این آشنایی به این معنی است که زوج ها قبل از گره خوردن با یکدیگر بیشتر آشنا می شوند.

این تحقیقات نشان می دهد که زوج هایی که حداقل سه تا پنج سال قبل از ازدواج با هم در ارتباط بوده اند، ازدواج پایدارتری دارند. علاوه بر این، زنان بالای ۲۵ سال، احتمال بیشتری دارد که در ازدواج طولانی مدت بمانند. این تحقیقات نشان می دهد که در درازمدت، ازدواج‌های سریع زودتر به پایان می رسند. 

آشنایی قبل از ازدواج

بهترین سن برای ازدواج چه سنی است ؟

بسیاری از ما به دنبال این جواب هستیم که چه سنی برای ازدواج مناسب است، یا چه مدت قبل از ازدواج قرار ملاقات داشته باشیم، اما به این توجه نمی کنیم که این پاسخ بسیار فردی و ذهنی است. با توجه به آمار به دست آمده از تحقیقات در اروپای شرقی، میانگین سنی زنان در اولین ازدواج بین ۲۲ تا ۲۶ سال است و اکثر مردان در سن ۲۲ الی ۲۴ سالگی ازدواج می کنند.

همچنین اکثر زنان در کشورهای آسیایی برای ازدواج بیشتر منتظر می مانند. به عنوان مثال، در کره، میانگین سنی زنان در اولین ازدواج ۳۰ سال و در ژاپن ۲۹ سال است. در عین حال، کمترین میانگین سنی ازدواج زنان در آمریکای لاتین بوده و سن ازدواج ۱۸ سال است. در ایالات متحده، میانگین سنی مردان در اولین ازدواج ۲۹ سال است، در حالی که برای زنان، میانگین سنی ۲۷ سال است. علاوه بر این، با توجه به تحقیقات زنان به طور متوسط ​​۲٫۵ سال از همسران خود جوان تر هستند.

در ایران نیز میانگین سن ازدواج های قانونی بین مردان ۳۲ الی ۲۷ سال و در خانم ها ۳۰ الی ۲۲ سال است.

مدت زمان آشنایی توصیه شده قبل از ازدواج

اکثر روانشناسان و کارشناسان روابط توصیه می کنند که همه زوج ها حداقل ۱۲ تا ۱۸ ماه قبل از برداشتن قدم ازدواج با هم در رابطه باشند. زوج هایی که یک سال یا بیشتر با هم قرار داشته اند، ۲۰ درصد کمتر از زوج هایی که کمتر از یک سال با هم قرار دارند، طلاق می گیرند. تحقیقات نشان داده است که جمله “عشق کور است” واقعاً درست است.

در مرحله اول رابطه، زمانی که فکر می‌کنید همه چیز در مورد طرف مقابلتان عالی است، عملکرد مغز کاهش می‌یابد و نمی‌توانید همه رفتارهای کوچک همسرتان را ببینید. پس از اتمام این مرحله، ممکن است مشکلاتی ایجاد شود.

آشنایی قبل از ازدواج

دلایل عملی ازدواج

علاوه بر عشق، چند دلیل بسیار محکم نیز برای ازدواج وجود دارد:

 • میل به بچه دار شدن و تشکیل خانواده
 • وضعیت حقوقی و امنیت مالی
 • شانس کمتری برای افسردگی
 • ادامه نام خانوادگی
 • سطح شادی بالاتر

آرزوی بچه دار شدن بسیار مهم است. بچه ها باید در خانواده بزرگ شوند و اغلب همه اعضای خانواده یک نام خانوادگی دارند. ازدواج به وضوح وظایف پدر و مادر را در قبال فرزندانشان مشخص می کند. یکی دیگر از دلایل مهم ازدواج این است که شما به تعهد مادام العمر پایبند می شوید. مطالعات اخیر نشان می دهد که در مقایسه با افرادی که ازدواج نکرده‌اند، زوج‌های متاهل سطح شادی بیشتری دارند. همچنین ازدواج تأثیر مثبتی بر وضعیت مالی و حقوقی زوجین دارد. حمایت مداوم طرفین از یکدیگر باعث می شود، احساس تنهایی نکنند و احتمال افسردگی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

این مطلب را حتما بخوانید  برای گرمازدگی چی بخوریم؟

در آشنایی قبل از ازدواج باید به چه نکاتی توجه کرد؟

همه شما می پرسید که چگونه بفهمیم که زمان مناسب برای پیشنهاد ازدواج فرا رسیده است؟ البته، هر زوج زمان منحصر به فرد خود را دارد، اما چند نکته در مورد زمان مناسب برای خواستگاری وجود دارد. پیشنهاد ازدواج تصمیمی است که تاثیر زیادی بر کل زندگی و آینده شما خواهد داشت. بنابراین برای شما و همسرتان مهم است که زمان مناسب را انتخاب کنید و در این کار عجله نکنید. برای چنین قدمی در زندگی، بهترین راه در شروع این است که چند سوال از خود بپرسید:

 • آیا حاضرم تمام زندگی ام را با این فرد بگذرانم؟
 • آیا می خواهم با او بچه هایم را بزرگ کنم؟
 • آیا در پیری خود را در کنار او می بینم؟

آشنایی قبل از ازدواج

نکاتی برای زندگی مشترک

علاوه بر دانستن همه چیز در مورد آشنایی قبل از ازدواج ، نباید فراموش کرد که ازدواج جنبه بسیار شخصی نیز دارد. در ادامه چند نشانه وجود دارد که به شما کمک می کند بفهمید آیا برای مرحله بعدی در رابطه خود آماده هستید یا خیر.

 • با شریک زندگی خود احساس راحتی می کنید.
 • برای گذراندن اوقات خوشی در کنار هم نیازی به افراد دیگر ندارید.
 • شما “زبان عشق” یکدیگر را درک می کنید.
 • ارزش های مشابهی را با هم به اشتراک می گذارید.
 • با هم برای آینده برنامه ریزی می کنید.
 • رویای ایجاد یک خانواده با هم را دارید.
 • از هر دقیقه ای که با شریک زندگی خود می گذرانید لذت می برید.

زوج هایی که مدت زیادی برای ازدواج صبر می کنند، شراکت خود را نیز به خطر می اندازند. چه کسی دوست دارد بهترین سال های خود را بدون ایجاد و تشکیل یک خانواده جدید با کسی شریک شود؟ علاوه بر این، شرکا به سرعت متوجه می شوند که خواسته های آنها در حال سقوط است و به آرامی اما مطمئناً از رابطه کنار می روند. در اصل، هر زوج باید خودشان تصمیم بگیرند که چه زمانی به همدیگر بله می‌گویند.

آشنایی قبل از ازدواج

آشنایی قبل از ازدواج برای درک اهمیت مشارکت 

پیشنهاد ازدواج اغلب با عشق خالص همراه است. گل، ظاهر عاشقانه، کلمات پر از عشق، و البته، یک حلقه نامزدی زیبا می تواند به این عشق خالص جلا ببخشد. حتی ممکن است مردی در مقابل معشوقش به زانو در بیاید. اما نامزدی با زیبایی بیشتری همره است. وعده پیر شدن با هم احتمالاً یکی از عاشقانه ترین کلمات عاشقانه تمام دوران و دلیل کافی برای خوشحال کردن شریک زندگی با این جمله است.

میانگین زمان بین نامزدی و ازدواج حداقل یک سال است. نامزدی طولانی مدت مزایای زیادی برای یک زوج دارد. اول اینکه، زمان بیشتری برای صرفه جویی، پس انداز و برنامه ریزی به شما می دهد. همه ما می دانیم که مراسم عروسی هزینه زیادی دارد که در مدت زمان نامزدی می توان این هزینه ها را پس انداز کرد.

جمع بندی

برای برخی، ازدواج صرفاً بخشی از فرآیند زندگی است. برای برخی دیگر، عشق لزوماً نباید روی کاغذ نوشته شود. در هر صورت، اگر یکی از دو شریک مایل به ازدواج باشد، زوج ها نباید زیاد منتظر بمانند. شما می توانید در بخش نظرها و پیشنهادات تجربه و نظر خود را در مورد آشنایی قبل از ازدواج و فرآیند آشنایی تا ازدواج خود با ما و دیگر کاربران صحبت کنید.