پویایی اجتماعی می تواند گاهی عجیب باشد و خیلی خوب است که همه ما بتوانیم به روشی مثبت و سازنده با هم کنار بیاییم. شما با دوستان خود دور هم جمع می شوید و به همه خوش می گذرد، زیرا با احترام و وقار با یکدیگر رفتار می کنید. متأسفانه، همیشه اینطور نیست. بعضی از افراد فقط دوست دارند مرزها را کنار بگذارند، جوک های نامناسب بسازند، یا خودشان را به بهای تحقیر کردن دیگران بالا ببرند. این افراد به شما آسیب می زنند، شما را تضعیف می کنند یا حتی سعی می کنند در ملاء عام شما را تحقیر کنند. گاهی این افراد فقط آشناها یا دوستان معمولی نیستند. گاهی اوقات این فرد شریک زندگی یا یکی از اعضای خانواده شما است. طرز برخورد با کسانی که شما را تحقیر می کنند ، چیست؟  واقعاً بستگی به این دارد که آن شخص کیست.

چیزی که مربوط به شما نیست

افرادی که از نظر عاطفی سالم و متعادل هستند، عمداً دیگران را تحقیر نمی کنند. آنها به طور تصادفی با گفتن چیز اشتباه یا انجام یک عمل اشتباه این کار را انجام می دهند. اگر این یک اتفاق یکباره و غیرعادی باشد، ممکن است پس از ابراز نارضایتی خود از موقعیت، آن فرد را ببخشید و فراموش کنید. به احتمال زیاد آنها هم متوجه نشدند که اشتباه کردند و عذرخواهی خواهند کرد.

برعکس افرادی که این کار را عمدا یا به طور منظم انجام می دهند، معمولاً سعی می کنند کاستی های خود را جبران کنند. آنها احساس می کنند که به اندازه کافی خوب نیستند، بنابراین سعی می کنند دیگران را به سطح خود پایین بیاورند تا احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند. این رفتار با طعنه‌ زدن شروع می کنند، دیگران را مسخره می کنند و یا آنچه را که می گویید را تضعیف می کند. این افراد معمولا بوی ناامنی می دهند.

موارد دیگری که شما بی دلیل تحقیر می شوید

گاهی افرادی را می بینید که فقط بدجنس و عصبانی هستند. آنها به دنبال پایین کشیدن دیگران هستند، زیرا آنها افراد بدبختی هستند و شعارشان این است که “اگر من خوشحال نیستم، چرا شما باید خوشحال باشید؟” و اگر ببینند چیزی باعث شادی شما می شود، آن را احمقانه یا نابالغ می نامند تا بتوانند شادی شما را بدزدند و شما را به سطح خود برسانند.

بعضی ها فقط دوست دارند دیگران را تخریب کنند و با قرار گرفتن در کنار افراد شاد ناراحتی خود را یادآوری می کنند، تا شادی آنها را مختل کنند.

تضادهای شخصیتی نیز باعث ایستایی اجتماعی می شود. برخی افراد آشفتگی را چسبی می دانند که دوستی آنها را حفظ می کند. اگر فرد حساسی هستید که از این نوع رفتارها دلخور می‌ شوید، متوجه خواهید شد که این شخصیت برای شما مناسب نیست. فرد حساس رفتار معمولی را توهین‌ آمیز، ناراحت‌ کننده یا تحقیر کننده می داند. شما مجاز هستید در مورد نحوه رفتار مردم با خودتان حد و مرزی داشته باشید و مرزهای دیگران هم موافق باشید.

طرز برخورد با کسانی که شما را تحقیر می کنند

طرز برخورد با کسانی که شما را در مقابل دیگران تحقیر می کنند

اکنون که روشن کرده‌ایم رفتار این افراد بازتابی از شما نیست، بلکه نا امنی‌ های خودشان است، بیایید ببینیم در صورت وقوع چه کاری می‌توانید انجام دهید.

طرز برخورد با کسانی که غریبه یا آشنای معمولی هستند و شما را تحقیر می کنند

هیچ کس دوست ندارد یک غریبه تصادفی، آشنای معمولی یا دوست یک دوست با او درگیر شود. آنها حرمت را از بین می برند، برای شما مشکلاتی ایجاد می کنند و واضح است که شما باید از خود دفاع کنید، اما این مورد به مسائلی بستگی دارد.

شخصی که با افرادی که نمی شناسند خصمانه رفتار می کند، یک کارت قرمزی است و گفتن اینکه واقعاً در سر آن شخص چه می گذرد دشوار است. شاید اینگونه افراد دچار مشکلات روحی هستند که باعث می شود رفتار نامنظم داشته باشند. شاید مواد مخدر مصرف کرده باشند یا مست هستند و مهارهایشان کاهش یافته و تکانشگری آنها تقویت شده است.

شما هرگز نمی توانید واقعاً از آنچه در سر شخص دیگری می گذرد مطمئن باشید، اما اگر آنها رفتارهای خصمانه ای داشته باشند، احتمالاً حالشان خوب نیست.

منیت و غرور خود را بررسی کنید. اگر کسی برای شما مشکل ایجاد می کند یا سعی می کند با شما برخورد کند، هر چه سریعتر منطقه را ترک کنید. این انتخاب بسیار بهتر از گلوله خوردن یا ضربه چاقو است، چه ناپایدار، سرحال یا مست باشند.

اگر رفتار آنها فوق العاده بی نظم است، تماس با پلیس برای اینکه ایمن شوید، گزینه بهتری است.

اگر آن شخص دوست شماست…

مردم گاهی اوقات چیزهای احمقانه ای می گویند و انجام می دهند. آنها ممکن است اظهار نظر غیر حساسی داشته باشند یا متوجه نشوند که آزاردهنده هستند. آن وقت است که مرزها نقش خود را ایفا می کنند.

طرز برخورد با کسانی که شما را تحقیر می کنند و دوست شما هستند، این است که بگویید، «هی. من از تو قدردانی نمی کنم که XYZ در مورد من بگویید. آزار دهنده است.»

این مطلب را حتما بخوانید  بهترین حرکات شکم و پهلو در خانه

سپس واکنش آنها را بسنجید.

آیا آنها شکایت شما را جدی می گیرند؟ یا به نوعی سعی می کنند آن را مسخره کنند؟

امیدواریم که آنها شکایت شما را جدی بگیرند، زیرا به این معنی است که آنها به نظر شما و مرز شما احترام می گذارند، اما اگر شما را مسخره کنند و به شما بگویند که شما بیش از حد حساس هستید، یا صرفاً شما را نادیده بگیرند. در آن سناریو، ممکن است بهترین کار این باشد که فقط آن شخص را ترک کرده و از او دور شوید، زیرا زمان آن فرا رسیده است که یک ارزیابی مجدد جدی در رابطه با دوستی با آنها انجام دهید تا مطمئن شوید که با آن شخص همسو هستید. صادقانه به سوالات زیر پاسخ دهید:

  • آیا برای دوستی ارزش زیادی قائل هستید؟
  • آیا آن شخص واقعاً دوست شماست؟
  • آیا آنها در زمانی که می توانند در کنار شما باشند، هستند؟
  • آیا آنها کمک مثبتی به دوستی و زندگی شما می کنند؟
  • آیا شما هم همین کار را برای آنها انجام می دهید؟

طرز برخورد با کسانی که شما را تحقیر می کنند

طرز برخورد با کسانی که در جایگاه شریک زندگی شما را تحقیر می کنند

شریکی که شما را تحقیر می کند یک مشکل بزرگ است، زیرا نشان دهنده عدم احترام آن شخص به شما است. شریک زندگی شما باید کسی باشد که به شما احترام بگذارد و در مقابل دیگران با شما محترمانه رفتار کند. باز هم به نیت و رفتار شخص برمی گردد. آیا این رفتار یک اشتباه سهوی بود؟ یا این رفتار یک رفتار تکراری است؟ بی احترامی در چه شرایطی رخ می دهد؟

برخی از افراد زمانی که با شما تنها هستند، در مقایسه با زمانی که با دوستان و خانواده خود هستند، نحوه معاشرت خود را کاملاً تغییر می دهند.

اگر آنها در حضور دوستان و خانواده با شما بدرفتاری کنند، نشانه بدی است، زیرا به شما می گوید که دوستان و خانواده آنها نیز با این رفتار مشکلی ندارند (با فرض اینکه شریک زندگی، شما را سرزنش نکرده باشند). شما نمی خواهید وارد یک دایره سمی یا مخرب شوید که ممکن است برای بیرون آمدن از آن به مشکل بر بخورید.

تعیین حد و مرز برای خود و این که نمی پذیرید با شما بی احترامی شود، یکی از بزرگترین هدایایی است که می توانید به خود بدهید. با تنظیم آن، به سرعت متوجه خواهید شد که چه کسی محترم است و ارزش حضور در کنار شما را دارد و چه کسی نیست.

وقت ارزشمند خود را برای افرادی که با شما محترمانه رفتار نمی کنند، تلف نکنید. حتی اگر به معنای پایان دادن به رابطه با کسی باشد که دوستش دارید و از او مراقبت می کنید. به هر حال، آنها به وضوح نسبت به شما احساس مشابهی ندارند وگرنه با شما بد رفتار نمی کردند.

بله، مردم گاهی اوقات چیزهای نادرستی می گویند یا یک جوک بی احساس تعریف می کنند، اما تحقیر و بی‌ احترامی مکرر چیزی نیست که از کسی تحمل کنید.

طرز برخورد با کسانی که شما را تحقیر می کنند

طرز برخورد با کسانی که شما را تحقیر می کنند و اعضای خانواده هستند

در مورد خانواده همه چیز می تواند بسیار پیچیده شود. مرزها اغلب در بین اعضای خانواده کمتر است و افراد احساس می‌ کنند که می‌توانند نسبت به یکدیگر با ضعف صحبت کنند.

به یاد داشته باشید که این رفتار نمی تواند، تحقیر و تمسخر را بیش از حد را قابل قبول نشان دهد.

اگر شخصی در خانواده شما در مقابل سایر اعضای خانواده شما با شما بد صحبت می کند یا رفتار بدی دارد، باید با آنها روراست باشید و به موضوع رسیدگی کنید. بهتر است این کار را زودتر انجام دهید تا طرف مقابل باور نکند که کاری که انجام می دهد، درست است.

اما در مقابل وسوسه دخالت دادن سایر اعضای خانواده حاضر در درگیری مقاومت کنید. تلاش برای اینکه دیگران را در کنار خود قرار دهید، سودی ندارد، زیرا ممکن است به دلایلی طرف شما را نگیرند.

شاید آنها فکر می‌ کنند که مثلاً عمو همین‌ طور است و باید او و نظرات بد و تحقیرآمیزش را به خاطر آنچه که هست بپذیرید و خشم خود را کنترل کنید، زیرا او همیشه همین‌طور بوده است و هیچ منظوری از آن رفتار ندارد.

متأسفانه برخی از اعضای خانواده به سادگی نمی توانند صمیمی شوند. این رفتار ممکن است یک برخورد واقعی از شخصیت آنها باشد، یا ممکن است به طور منظم به شیوه ای سمی نسبت به شما (و سایر افراد در این مورد) رفتار کنند.

قطع رابطه با خانواده سمی سخت است زیرا عواقبی برای رابطه شما با سایر اعضای خانواده خواهد داشت، اما اگر طرف مقابل شما را تحقیر می کند، یا نمی توانید پوستی ضخیم در برخورد با او ایجاد کنید، ممکن است آخرین راه حل ضروری قطع ارتباط باشد.