قبل از اینکه بگوییم Defi چیست می خواهیم در مورد دنیای ارز دیجیتال حرف بزنیم که همیشه در هاله ای از ابهام بوده و تنها روی روشن آن همان فناوری است که ارز دیجیتال را در دسترس قرار داده است. بلاک چین یکی از فناوری های به روز و جدید دنیا است که بر روی عملکرد بخش های مختلف تأثیر گذاشته است. در ادامه می خواهیم در مورد دیفای (DeFi) یا امور مالی غیرمتمرکز و چگونگی عملکرد شرکت های مالی صحبت خواهیم کرد و به این موضوع می پردازیم که چگونه کریپتو وارد دنیای موسسات مالی شده و پله های طرقی رو به آینده را طی می کند. بیشتر موسسات به دنبال استفاده از بلاکچین و کریپتو هستند تا به عنوان فناوری بعدی خود از آن ها برای حل مشکلات مهم در بخش مالی بهره ببرند.

امور مالی غیرمتمرکز یا Defi چیست ؟

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در بر گیرنده ی سیستم های پولی است که از بلاکچین های عمومی استفاده می کنند. این سیستم یک سیستم پولی جدید است و از این رو به عنوان یکی از موضوعات داغ در میان صنعتگران، متخصصان بلاکچین و افراد مبتدی در دنیای ارز دیجیتال تبدیل شده است.

برای اینکه درک بهتری از این واژه داشته باشیم می توانیم به این نکته اشاره کنیم که اصطلاح “عمومی” می توان امور مالی غیر متمرکز را به بلاک چین عمومی اتریوم تشبیه کرد. در واقع در زنجیره بلوکی عمومی جایی برای اقتدار متمرکز وجود ندارد.

امور مالی غیرمتمرکز یا Defi چیست

لزوم استفاده از DeFi :

نیاز به DeFi از آنجا شروع می شود که همه افراد در سراسر جهان نمی توانند به راحتی به خدمات مالی دسترسی پیدا کنند. تقریباً ۱٫۷ میلیارد نفر در سراسر جهان از هیچ گونه وسیله و امکان دسترسی به خدمات مالی برخوردار نیستند. علاوه بر این موسسات مالی نمی توانند زیرساخت های لازم را برای دسترسی بیشتر مردم به امور مالی فراهم کنند. با وجود فراوان بودن زیرساخت ها، دسترسی به آن ها برای همه افراد خیلی محدود است.

با تمرکززدایی، نقص های زیر ساختی فعلی برطرف می شود. امور مالی غیرمتمرکز نقطه شکست را از بین می برد و این اطمینان را می دهد که سوابق در گره های مختلف شبکه ذخیره و به اشتراک گذاشته شوند. این برنامه می تواند در یک شبکه نظیر به نظیر بدون هیچ گونه اختیار متمرکز نیز انجام شود.

عملکرد زیرساخت های فعلی ، وابستگی بیش از حدی به مرجع متمرکز دارد و بدون حاکمیت، قوانین، مقررات و دامنه دسترسی به آن در بسیاری از مناطق به ویژه در مکان هایی که تولید و توزیع ثروت کمتر یا ناکافی است، غیرممکن است. همچنین مرجع متمرکز قدرت حذف حساب ها یا مسدود کردن آنها را در صورت نیاز، دارد. با وجود اینکه در برخی موارد حذف یا مسدود کردن حساب ها الزامی است، اما اکثر کاربران از موارد محدود کننده رنج می برند.

یکی دیگر از عناصر اصلی DeFi، برنامه های غیرمتمرکز (dApps) است. DApps به موسسات مالی این امکان را می دهد تا برنامه های کاربردی در بلاک چین عمومی ایجاد کنند و اطمینان حاصل کنند که هر کسی می تواند با حداقل هزینه برای هر تعامل، با آنها تعامل داشته باشد.

رویکرد مالی غیرمتمرکز :

تا اینجا داشتیم به ” Defi چیست ” پاسخ می دادیم و حالا وقت آن است که بدانیم چگونه می توان از سیستم مالی غیرمتمرکز یا DeFi استفاده کرد. DeFi امیدوار کننده به نظر می رسد و می تواند زندگی بسیاری را تغییر دهد و به استفاده از زیرساختی که نیازی به رویکرد متمرکز ندارد کمک کند.

تأثیر Defi بر بازار حواله چیست ؟

مهمترین تأثیر DeFi در بازار حواله خواهد بود، زیرا بازار حواله شامل ارسال میلیون ها دلار از مرزها توسط کارگرانی است که در کشورهای خارجی کار می کنند. آنها برای ارسال پول مشکلات زیادی را پشت سر می گذارند. یکی از بزرگترین مشکلات آنها میزان کارمزدی است که باید برای ارسال ارز بپردازند. علاوه بر این، کاهش هزینه برای تمامی کسانی که در شرایط سخت کار می کند، بسیار مهم است و به عنوان صرف جویی در نظر گرفته می شود، اما ارسال ارز را دشوارتر می کند.

با DeFi یا امور مالی غیرمتمرکز می توان هزینه مربوط به ارسال ارز را بیش از  ۵۰ درصد کاهش داد. استفاده از DeFi این نگرانی را برای هر کسی که خارج از کشور کار می کند، از بین برده و پرداخت های برون مرزی را آسان تر کرده است. برنامه های مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم در بین کاربران از محبوبیت بیشتری برخوردارند.

این مطلب را حتما بخوانید  همه چیز درباره ارز ریپل

تأثیر امور مالی غیر متمرکز بر وام چیست ؟

در بحث مدیریت وام، امور مالی غیرمتمرکز نیز بسیار مفید است. به طور کلی، صنعت وام بسیار وابسته به دسترسی به بانکداری است. اشخاصی که به خدمات بانکی یا خدمات مشابه دسترسی ندارند، نمی توانند وام بگیرند. یعنی وام گیرنده باید امتیاز اعتباری مناسب یا سوابق بانکی داشته باشد تا بتواند برای اثبات صلاحیت خود برای دریافت وام به بانک نشان دهید.

با DeFi مشکلات ارتباط بین وام دهندگان و وام گیرندگان را از بین خواهد برد و آنها را بهتر و مستقیم بهم متصل می کنند. همچنین، با کمک آن می توان با اطمینان به بررسی های اعتباری پرداخت و انتقال سریع دارایی های دیجیتال را تضمین می کرد.

بسیاری از برنامه های امور مالی غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم تسهیلات وام را ارائه می دهند.

 

تاثر Defi بر سکه پایدار چیست

 

تأثیر Defi بر سکه های پایدار چیست ؟

مورد بسیار خوب دیگر DeFi استفاده از آن در سکه های پایدار است. سکه های پایدار به گونه ای ایجاد می شود که ارزش آن تغییر نکند. سکه های مالی غیرمتمرکز عمدتا پول های ثابت هستند و بخشی مهم از این فناوری به حساب می آیند. این سکه ها ارزهای دیجیتالی هستند که می تواند توسط عموم مردم به عنوان یک ارز دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد و به عنوان ارز آزاد توسط دولت استفاده شود.

در حقیقت، امور مالی غیر متمرکز در بحث سکه های پایدار، توکن سازی دارایی های دنیای واقعی را آسان می کند. یعنی می توان دارایی های دنیای واقعی را به بلاک چین اضافه کرد و آنها را در بلاک چین معامله کرد. ذخیره دارایی در بلاک چین به معنای امنیت بهتر است و این دارایی ها کمتر در معرض امنیت سایبری قرار می گیرد.

چرا امور مالی غیرمتمرکز اینقدر محبوب است؟

حتما از خود می پرسید که چرا امور مالی غیرمتمرکز یا DeFi در بین موسسات مالی بسیار محبوب است؟ خوب، همانطور که می بینید امور مالی غیرمتمرکز مزایای زیادی دارد. به عنوان مثال ، در دراز مدت امنیت و شفافیت بیشتری را به شما ارائه می دهد. همچنین DeFi از یک چارچوب نظارتی مناسب برخوردار است و از آنجایی که در بلاک چین عمومی وجود دارد، ضروری است مقررات آن را اجرا کند.

در حال حاضر، چندین سازمان DeFi وجود دارد که روی مسائل امور مالی غیر متمرکز نظارت می کند. این سازمان ها به صورت مستقل کار می کنند و به همین دلیل هیچ راهنمایی را دنبال نمی کنند. به همین دلیل دارای یک بازار پراکنده هستند که در آینده نمی توان آن را ایجاد کرد.

این موضوع را در نظر داشته باشید که برخی از سیستم عامل های DeFi باعث اتلاف وقت، پول و همچنین به خطر انداختن سرمایه می شوند. همچنین در برخی از کشورها هستند که ارز دیجیتال را ممنوع کرده یا دسترسی به آنها را بسیار سخت کرده اند، استفاده از امورمالی غیر متمرکز سخت است. تنها راه حل این است که یک سازمان نظارتی منبع باز وجود داشته باشد که بتواند برای گردهم آوردن پروژه ها با هم همکاری کند. با این کار می توانیم اطمینان حاصل کرد که DeFi می تواند در مسیر درست، رشد کند.

نتیجه گیری: آینده امور مالی غیرمتمرکز

شاید بپرسید که آینده Defi چیست ؟ باید در این مورد بگوییم که آینده امور مالی غیرمتمرکز کاملاً روشن به نظر می رسد. در حال حاضر بسیاری از شرکت ها به دنبال برنامه های مالی غیرمتمرکز به عنوان جایگزینی برای برنامه های سنتی هستند. همچنین، بسیاری از شرکت ها قبلاً اقدامات لازم را برای اجرای پروژه های مالی غیرمتمرکز داشته اند. در نتیجه اگر در یک موسسه مالی یا شرکتی مشابه هستید که با امور مالی سر و کار دارد، قطعاً باید نگاهی به DeFi بیندازید. از آنجا که اکنون یک ستاره در حال ظهور است، نباید فرصت بهره مندی از آن را از دست بدهید. برای تازه کارانی که خارج از کشور هستند و می خواهند به این موضوع بپردازند، توصیه می کنیم با گذراندن یک دوره مقدماتی در DeFi شروع به کار کنند.