وارد کلاس آمادگی مهدکودک فرزندم شدم، جایی که دخترم و دوستش که هر دو ۴ سال دارند، مشغول بازی دراماتیکی بودند. کمی بعد شنیدم دوستش از او پرسید: “چرا بابا نداری؟” وحشت کردم. به عنوان یک مادر خود سرپرست، می دانستم که این روز فرا خواهد رسید، اما در آن زمان تعریف خانواده برای کودکان را نمی دانستم. فرزندم با صدای آرام او با اطمینان پاسخ داد: «چون نمی دانم. من فقط مامان دارم.» دوستش شانه هایش را بالا انداخت و گفت: “باشه.” و به آشپزی خود ادامه دادند.

به همین سادگی بود. بدون سوال اضافی و چالش دوست دخترم فقط کنجکاو بود و دخترم در بهترین سطح خود، در ۴ سالگی پاسخ داد. نمی‌ دانم دوستش با سؤالات بیشتری به خانه رفت و یا دوباره از دخترم سؤال کرده است، اما من از این فرصت استفاده کردم تا با فرزندانم درباره ساختار خانواده صحبت کنم. برای ما، مکالمه به طور طبیعی و در نتیجه تعامل دخترم و دوستش مطرح شد، اما برای دیگران، ممکن است به صورت طبیعی این موضوع پیش نیاید. در ادامه چند راه برای آموزش انواع خانواده هایی که ممکن است با خانواده شما متفاوت باشد به فرزندتان بیاموزید.

۴ راه برای آموزش ساختارهای مختلف خانواده به کودکان

  1. گفتگو را با خواندن کتاب های کودکان که ساختارهای مختلف خانواده را به تصویر می کشند، شروع کنید. کتابی را برای کودک خود تهیه کنید که انواع خانواده ها اعم از والدین مجرد، خانواده های فرزندخواند، فرزندانی که توسط پدربزرگ ها و مادربزرگ ها بزرگ شده اند، حتی خانواده ای که یکی از اعضای آن حیوان است، را توضیح دهد. این روش یک راه عالی برای شروع گفتگو است، به خصوص اگر در بحث احساس ناراحتی می کنید.
  2. اجازه دهید و تشویق کنید که کودکان سوال بپرسند. اغلب، سؤالات کودکان فقط برای اهداف اطلاعاتی است. اگر خانواده کودک دارای مادر، پدر و خواهر و برادر باشد، این چهارچوب همان چیزی است که او به عنوان واحد خانواده می شناسند. وقتی کودک با خانواده ای با ساختار متفاوت روبرو می شود، چه در کتاب و چه در زندگی، طبیعی است که در مورد تفاوت ها کنجکاو باشد. پس از خواندن یک کتاب، یا ملاقات با کودکی با ساختار خانواده متفاوت، کودک خود را با این سوال تشویق کنید که “چه سوالی دارید؟” یا “حالا که ما این را یاد گرفتیم به چه چیزی فکر می کنی؟” حتی می‌توانید این کار را با فریاد زدن شروع کنید: «چه جالب – خانواده آنها یک فرزند، مادر و مادربزرگ در خانه خود دارند! نظرت راجع به آن چیست؟”
  3. صادق باشید. یک سوال ساده که نیاز به یک پاسخ ساده دارد. پاسخگویی به سوالات کودکان با صراحت بهترین روش است. از این گذشته، کودکان به دنبال پاسخ های عمیق نیستند، فقط به دنبال پاسخ های صادقانه و مناسب رشد هستند.
  4. گفتگوها در مورد ساختار خانواده را به قلب خانواده بازگردانید. ممکن است برای هر فردی متفاوت به نظر برسد، اما در نهایت، یک خانواده متشکل از افرادی است که شما را دوست دارند و به شما اهمیت می دهند.

تعریف خانواده برای کودکان

تعریف خانواده برای کودکان به زبان ساده

در ادامه به شما آموزش می ذهیم با صحبت در مورد اعضای مختلف خانواده، با کودک خود، تمرین کنید. به کودک خود یاد بدهید که یک بازی سرگرم کننده با عکس های خانوادگی انجام دهد، پوستر یا شجره نامه درست کنند، عروسک های انگشتی درست کنند و با آنها بازی کنند، آهنگ بخوانند و داستان خنده دار تعریف کنند.

این روش ها برای آموزش بچه های کوچک نیز مناسب است زیرا آنها مفهوم خانواده را با این روش کاملاً درک می کنند. این آموزش شامل فعالیت های عروسکی انگشتی است. در صورت امکان، از قبل ترتیبی دهید که فرزندانتان عکس های خانوادگی شامل عکس والدین، پدربزرگ و مادربزرگ، برادران، خواهران، خودشان را بیاورند. همچنین خودتان چند عکس خانوادگی بیاورید.

تعریف خانواده برای کودکان با نشان دادن عکس

اگر می توانید عکس های خانوادگی خود را بیاورید و سعی کنید کودکتان را هم تشویق کنید، یک عکس خانوادگی بردارد. روی یک تخته و یا برگه سفید، یک ردیف بکشید . عکسی از خودتان بگیرید و بپرسید “این کیست؟” تکرار کنید که این عکس شما هستید و عکس را داخل مربع بچسبانید و نام خود را زیر عکس بنویسید.

این مطلب را حتما بخوانید  راه های افزایش قد در بزرگسالان چیست ؟

تعریف خانواده برای کودکان

بعد یک عکس دیگر (مثلاً پدرتان) بگیرید و دوباره بپرسید “این کیست؟”. واژگان خانواده را استخراج کنید و آموزش دهید و عکس را در یکی از مربع ها بچسبانید و کلمه (مثلاً “پدر”) را زیر عکس بنویسید. برای پدر، مادر، برادر، خواهر، پدربزرگ، مادربزرگ این کار را انجام دهید. ممکن است برخی از این اعضای خانواده را نداشته باشید، اما به خاطر این درس، از عکس های قدیمی استفاده کنید و وانمود کنید که آن ها در حال حاضر هستند.

کودکان شما واقعاً از دیدن عکس‌های خانوادگی لذت خواهند برد و احتمالاً سؤالاتی خواهند پرسید. با خیال راحت اطلاعاتی را که در مورد اعضای خانواده را به آن ها بدهید، به خصوص اگر در مورد سن و شغل آن ها باشد. همچنین، می‌ توانید از واژگان توصیفی مانند موهای بلوند، چشم‌های درشت، و غیره استفاده کنید.

یک بازی حدس‌ زدنی انجام دهید

عکس یکی از اعضای خانواده را بالا نگه دارید و کودکانتان را وادار کنید، حدس بزنند که آن شخص متعلق به چه عضوی از خانواده‌ است. واژگان خانوادگی را استخراج کنید و عکس را روی صفحه و در جای درست قرار دهید. عکس‌های انتخاب شده به‌طور تصادفی از اعضای خانواده را نگه دارید و روی تابلو قرار دهید تا زمانی که تابلوی شما پر از عکس‌ های خانوادگی شود.

تعریف خانواده برای کودکان به کمک پوستر “شجره نامه خانواده من”

پوستر “شجره نامه خانواده من” را بسازید به هر فرزند خود یک تکه کاغذ یا کارت رنگی بدهید. قرار است هر کدام پوستر شجره نامه خانواده را به تنهایی بسازند. با مداد رنگی سبز و قهوه ای یک درخت بزرگ بکشید و کل کاغذ را پر کنید. در بالا بزرگ بنویسید “خانواده من”. سپس، یا عکس‌ های خانوادگی را روی درخت بچسبانید یا عکس‌های خانواده‌ تان را بکشید (پدربزرگ و مادربزرگ در بالا، بعد از والدین و شما و خواهر و برادرتان در پایین). در نهایت، زیر عکس یا تصویر هر یک از اعضای خانواده کلمه واژگان (پدربزرگ، مادر، و غیره) را بنویسید.

بسته به سطح کودکتان ، می‌توانید از آن ها بخواهید اطلاعات بیشتری درباره اعضای خانواده روی پوستر بنویسند (مانند نام، سن، شغل و غیره). کودکان حتی می توانند حیوانات خانگی خود نقاشی بکشند.

تعریف خانواده برای کودکان

ساختن و بازی با عروسک های انگشتی

ساختن و بازی با عروسک های انگشتی و شعری که به همراه بازی با عروسک های انگشتی می خوانیم، کمک بسیار زیادی به آن ها می کند. قبل از شروع، عروسک های انگشتی را بکشید و برش دهید. قبل از خواندن شعر، از کودک بخواهید عروسک‌ ها را رنگ کند. سپس عروسک ها را به انگشتان خود و کودک بپوشانید و با چسباندن بند های دور انگشت، عروسک در هر دست کنید.

بعد، بررسی کنید که کودک بفهمد کدام عروسک کدام عضو خانواده است. بگویید “پدربزرگ را تکان بده” و مطمئن شوید که عروسک انگشتی پدربزرگ تکان می خورد. سپس یک بازی سریع انجام دهید: بگویید “خواهر رو تکان بده” و او باید به سرعت عروسک خواهر را تکان دهند. این کار را برای چند دور انجام دهید تا زمانی که همه عروسک ها را بشناسد.

تعریف خانواده برای کودکان با نمایش “مکالمات عروسکی انگشتی”

ما قصد داریم چند نقش آفرینی سرگرم کننده با عروسک های انگشتی داشته باشیم. یک عروسک انگشت خود را بالا نگه دارید (مثلاً مادر) و از کودک بخواهید که یک انگشت خود را بالا بگیرد (مثلاً پدربزرگ). یک مکالمه سرگرم کننده نقش بازی کنید، به عنوان مثال:

عروسک مادر : سلام پدربزرگ.
عروسک پدر بزرگ : سلام مادر.
عروسک مادر : حال شما چطوره ؟
عروسک پدر بزرگ : من خوبم، ممنون. حال شما چطوره ؟
عروسک مادر : من خوبم، ممنون. به زودی میبینمت.
عروسک پدر بزرگ : به زودی می بینمت.

تعریف خانواده برای کودکان

شما می توانید عروسک های انگشتی را تغییر دهید و دوباره مکالمه را انجام دهید. بسته به سطح کودک، می توانید چند سوال دیگر نیز مطرح کنید، مانند “اسم شما چیست؟”، “چند سال دارید؟”، “کجا زندگی می کنید؟” و غیره.

امیدواریم از این آموزش استفاده کافی را برای روانشناسی کودک خود برده باشید و از مطالب دیگر این مجله اینترنتی استفاده کرده باشید..