برای اشخاصی که در ده سال گذشته با ارز دیجیتال آشنا شده اند، شاید این سوال پیش آمده باشد که بلاک چین چیست ؟ و به طور کلی یک پاسخ دریافت کرده باشند که بلاک چین (blockchain) یک فناوری ثبت داده در پشت شبکه بیت کوین است. در ادامه قصد داریم به سادگی شما را کاملاً با این فناوری آشنا کنیم.

آنچه در ادامه به آن می پردازیم :

  • بلاک چین نوع خاصی از پایگاه داده است.
  • تفاوت آن با یک پایگاه داده معمولی در نحوه ذخیره اطلاعات است. بلاکچین ها داده ها را در بلوکهایی ذخیره می کنند و سپس به هم متصل می شوند.
  • اطلاعات جدید، در یک بلوک جدید وارد می شود. هنگامی که بلوک با داده ها پر شد، به بلوک قبلی زنجیر می خورد، و در واقع داده ها به ترتیب زمانی با هم زنجیر می شوند.
  • انواع مختلفی از اطلاعات را می توان در بلاک چین ذخیره کرد، اما بیشترین استفاده از آن تا امروز به معاملات اختصاص داده شده است.
  • در مورد بیت کوین، از بلاکچین به صورت غیرمتمرکز استفاده می شود به طوری که هیچ شخص یا گروه واحدی روی آن کنترل ندارد و همه کاربران به طور جمعی داده های خود را کنترل و حفظ می کنند.
  • بلاک چین های غیرمتمرکز، غیرقابل تغییر هستند. به این معنی که داده های وارد شده غیرقابل برگشت هستند. برای بیت کوین، این بدان معناست که معاملات به طور دائمی ثبت می شوند و برای همه قابل مشاهده هستند.

بلاک چین چیست ؟

بلاک چین کمی پیچیده است اما در عین حال یک مفهوم کاملا ساده دارد. بلاک چین یک نوع پایگاه داده محسوب می شود، به همین منظور برای اینکه بتوانید بلاکچین را درک کنید، ابتدا باید درک کنید که یک پایگاه داده چیست ؟

پایگاه داده یا بانک اطلاعاتی به مجموعه ای از اطلاعات می گویند که به صورت الکترونیکی روی سیستم کامپیوتری ذخیره می شود. اطلاعات یا داده ها در پایگاه داده ها به طور طبقه بندی شده و در قالب یک جدول ذخیره می شوند، تا امکان جستجو و فیلتر کردن اطلاعات خاص فراهم شود.

سوالی که پیش می آید این است که تفاوت ذخیره اطلاعات روی صفحه گسترده یا spreadsheet با ذخیره اطلاعات روی پایگاه داده چیست؟ اولین تفاوت این است که صفحات گسترده تنها برای ذخیره اطلاعات یک فرد یا گروه کوچکی از افراد قابل دسترس است و تنها می توان اطلاعات محدودی را در آن ذخیره کرد. در صورتی که پایگاه داده به شکلی طراحی شده است که اطلاعات خیلی بیشتری را در خود ذخیره می کند و همزمان می تواند توسط تعداد زیادی کاربر در دسترس، فیلتر و دستکاری شود.

پایگاه داده های بزرگ با قرار دادن داده ها در سرورهایی که از رایانه های قدرتمند ساخته شده اند، به این قابلیت دست پیدا می کنند. پایگاه داده ها از صدها یا هزاران کامپیوتر ساخته می شوند تا از قدرت محاسباتی و ظرفیت ذخیره سازی لازم برای دسترسی همزمان کاربران به پایگاه داده برخوردار باشند.

اگرچه یک صفحه گسترده یا پایگاه داده ممکن است برای تعداد زیادی از افراد قابل دسترسی باشد، اما اغلب متعلق به یک تجارت است و توسط شخص خاصی که مالکیت آن را دارد، اداره می شود. آن شخص کنترل کاملی بر نحوه کار و داده های موجود در دیتابیس دارد.

بلاک چین چیست

تفاوت ساختار ذخیره سازی پایگاه داده و بلاک چین :

تفاوت اساسی بین پایگاه داده معمولی و بلاک چین در نحوه ساختار داده ها است. یک بلاک چین اطلاعات را بصورت گروهی جمع آوری می کند که به آنها بلوک نیز گفته می شود، که مجموعه ای از اطلاعات را در خود جای داده است. بلوک ها ظرفیت ذخیره سازی خاصی دارند و وقتی پر می شوند، به بلوک پر شده قبلی زنجیر شده و زنجیره ای از داده ها را به نام “زنجیره بلوک” تشکیل می دهند. تمام اطلاعات جدیدی که به دنبال آن بلوک تازه اضافه شده به یک بلوک تازه تشکیل شده وارد می شوند که پس از پر شدن نیز به زنجیره های قبلی اضافه می شوند.

در پایگاه داده، داده ها در جداول ساختار داده و ذخیره می کند، در حالی که بلاک چین داده های خود را به صورت قطعه (بلوک) که با هم زنجیر شده اند، ساختار می دهد. این باعث می شود که همه بلاک چین ها پایگاه داده باشند، اما همه پایگاه داده ها بلاک چین نیستند. بلاک چین همچنین یک جدول زمانی برگشت ناپذیر از داده ها را هنگام پیاده سازی در ماهیت غیرمتمرکز ایجاد می کند. وقتی یک بلوک پر می شود، بسته شده و بخشی از این جدول زمانی می شود. هر بلوک در زنجیره زمانی که به زنجیره اضافه می شود، یک زمان دقیق به خود اختصاص می دهد.

غیر متمرکز بودن داده ها در بلاک چین :

برای درک بهتر بلاک چین، می خواهیم به نحوه اجرای آن توسط بیت کوین بپردازیم. بیت کوین برای ذخیره شدن به مانند پایگاه داده از نوع بلاک چین نیاز دارد که مجموعه ای از کامپیوترها تشکیل شده است. برای بیت کوین، این بلاک چین فقط نوع خاصی از بانک اطلاعاتی است که هر معامله بیت کوین که انجام می شود  را ذخیره می کند. در مورد بیت کوین برخلاف اکثر پایگاه های داده ها، همه ی کامپیوترها زیر یک سقف نیستند و هر کامپیوتر یا گروهی از آن ها توسط یک فرد یا گروه خاصی مدیریت می شود.

برای اینکه بدانید نقش بلاک چین در ذخیره بیت کوین چیست بد نیست به این مثال توجه کنید. تصور کنید که یک شرکت دارای یک سرور متشکل از ۱۰ هزار کامپیوتر و یک پایگاه داده است که تمام اطلاعات حساب مشتری های خود را در آن ذخیره می کند. این شرکت دارای یک انبار است که همه این کامپیوترها را زیر یک سقف نگهداری می کند و کنترل کامل هر یک از این کامپیوترها و کلیه اطلاعات موجود در آنها را در اختیار دارد.

این مطلب را حتما بخوانید  اپلیکیشن پس زمینه ساز Wallpaper Maker چیست و چه کاربردی دارد؟

به همین ترتیب، پایگاه داده بیت کوین از هزاران کامپیوتر تشکیل شده است، اما هر کدام از آن ها یا گروهی از کامپیوترهایی که زنجیره بلوک خود را در اختیار دارند، در موقعیت جغرافیایی متفاوتی قرار گرفته اند و توسط افراد یا گروه های مختلفی از افراد اداره می شوند. به این کامپیوترهایی که شبکه بیت کوین را شکل می دهند، گره می گویند.

بلاک چین بیت کوین چیست ؟

روش ذخیره سازی بیت کوین در بلاک چین چیست ؟

در این مدل از بلاک چین، بیت کوین به روشی غیرمتمرکز ذخیره می شود، امادر بلاک چین های خصوصی و متمرکز، کامپیوترهای موجود در شبکه متعلق به یک مجموعه هستند.

در یک بلاک چین ، هر گره دارای رکورد کامل اطلاعاتی است که از زمان شروع کار در زنجیره بلوک ذخیره شده است. در مورد بیت کوین، داده ها بر اساس تاریخ معاملات آن ذخیره می شود. اگر یک گره در داده های خود خطایی داشته باشد، می تواند از گره دیگر به عنوان نقطه مرجع استفاده کرده و خود را اصلاح کند، اما سابقه معاملات آن بلاک غیر قابل تغییر است.

در نتیجه می توان گفت اگر اشتباهی در یک بلاک چین بیت کوین رخ دهد، گره های دیگر، گره ی حاوی اطلاعات نادرست را مشخص می کنند و ترتیب دقیق و شفافی از رویدادها به دست می آید. برای بیت کوین این اطلاعات لیستی از معاملات بوده، اما در بلاک چین های دیگر، اطلاعات مختلفی مانند قراردادهای حقوقی، شناسه های دولتی یا موجودی محصولات شرکت و … ذخیره می شود.

دلیل شفافیت بلاک چین چیست

میزان شفافیت بلاک چین :

به دلیل ماهیت غیرمتمرکز بلاک چین بیت کوین، همه معاملات را می توان با داشتن یک گره شخصی یا با استفاده از کاوشگران بلاک چین که به هر کسی امکان می دهد معاملات بصورت زنده را ببیند، به طور شفاف مشاهده کرد. هر گره شامل زنجیره هایی می شود که با تأیید و اضافه شدن بلوک های جدید، به روز می شود. یعنی شما می توانید بیت کوین در تمامی مسیرهایی که طی می کند، ردیابی کنید.

به عنوان مثال، صرافی ها در گذشته هک می شدند و کسانی که بیت کوین خود را در این صرافی ها ذخیره کرده بودند، همه سرمایه خود را از دست می دادند. اما امروزه هر چند هکر ناشناس باشد، بیت کوین هایی که استخراج کرده است را به راحتی می توان ردیابی کرد. همچنین بیت کوین هایی که به سرقت رفته اند به هرجایی باید منتقل می شوند، قابل ردیابی هستند.

دلیل امنیت بلاک چین چیست ؟

فناوری بلاک چین امنیت داده را از چند طریق تضمین می کند. در بلاک چین، بلوک ها به صورت خطی و زمانی ذخیره می شوند و بلوک جدید به انتهای آن اضافه می شوند. اگر نگاهی به بلاک چین بیت کوین بیندازید، می بینید که هر بلوک موقعیتی روی زنجیره دارد که “ارتفاع” نامیده می شود و تاکنون به ۶۵۶۱۹۷ بلوک رسیده است.

پس از اضافه شدن بلوک به انتهای زنجیره، تغییر در محتوای آن دشوار است و اکثریت باید برای تغییر آن به توافق برسند، زیرا هر بلوک حاوی هش مخصوصی است و همراه با هش بلوک قبلی از نظر زمانی مطابق بوده و این هش ها دارای کدهایی هستند که به وسیله یک تابع ریاضی ایجاد می شود و اطلاعات دیجیتالی را به رشته ای از اعداد و حروف تبدیل می کنند، که اگر اطلاعات آن ویرایش شود، کد هش نیز تغییر می کند.

در نتیجه وقتی هکر بخواهد بلاک چین را تغییر دهد و بیت کوین را سرقت کند، بلوکی که با دیگر بلوک ها مطابقت ندارد به عنوان بلوک نامشروع کنار گذاشته می شود. هکر تنها زمانی موفق می شود که بتواند به طور همزمان ۵۱ درصد از بلوک های بلاک چین را تغییر دهد و با توافق اکثریت مواجه شود. البته چنین حمله ای مستلزم داشتن پول و منابع زیادی است و به سختی امکان پذیر است.

از آنجایی که شبکه بیت کوین به سرعت در حال رشد است، حتی اگر پول و منابع کافی وجود داشته باشد، این حمله بی نتیجه خواهد ماند، زیرا اعضای شبکه وقتی با تغییرات شدیدی در بلاک چین مواجه می شوند، بلوک های خود را به بلوک هایی که تحت تأثیر قرار نگرفته است، منتقل می کنند. در نتیجه نسخه مورد حمله ارزش خود را از دست داده و هکر به دارایی های بی ارزشی دست پیدا می کند.

امنیت بلاک چین در چیست

هدف بلاک چین چیست ؟

هدف بلاکچین این است که اطلاعات دیجیتالی ذخیره شده و قابل توزیع، ویرایش نشود. این فناوری برای اولین بار در سال ۱۹۹۱ توسط استوارت هابر و دبلیو اسکات استورنتتا به منظور دست یابی به سیستمی بود که از نظر زمانی نتوان اسناد آن را دستکاری کرد، طراحی شد و دو دهه بعد، با راه اندازی بیت کوین در ژانویه ۲۰۰۹ ، اولین بلاک چین در دنیای واقعی استفاده شد.

پروتکل بیت کوین بر اساس بلاک چین ساخته شده است. خالق بیت کوین با معرفی ارز دیجیتال، از آن به عنوان “یک سیستم نقدی الکترونیکی جدید که کاملاً نظیر به نظیر است و شخص ثالث قابل اعتمادی ندارد” نام برد.

نکته کلیدی که در اینجا باید فهمید این است که بیت کوین صرفاً از بلاک چین به عنوان ابزاری برای ثبت شفاف حساب استفاده می کند، اما از نظر تئوری بلاک چین برای ذخیره غیرقابل تغییر داده هم استفاده شود. از بلاک چین می توان در رأی گیری های انتخابات دموکراتیک استفاده کرد و از ماهیت تغییر ناپذیر آن برای جلوگیری از رأی گیری متقلبانه کمک گرفت.

در این روش به هر شهروند یک رمز واحد می دهند و سپس به هر نامزد یک آدرس کیف پول ارز دیجیتال مشخص داده می شود و رای دهندگان رمز یا رمز عبور خود را به آدرس هر کدام از نامزدها که می خواهند به آنها رأی دهند، می فرستند. ماهیت شفاف و قابل ردیابی بلاک چین ، نیازی به شمارش آرای دستی ندارد و این انتخابات قابل تقلب و هک شدن نیست.