تفاوت استانداردهای وای فای ۸۰۲٫۱۱n و ۸۰۲٫۱۱ac یا به زبان ساده تر تفاوت استاندارد های AC و N چیست و در زمان خریدن مودم روتر های وایرلس بهتر است کدام مدل ها را خریداری کنیم؟

این دو رفیق هستند یا رقیب؟ اگر از دو نسل متفاوت هستند پس چگونه با یکدیگر در بازار حضور دارند.

در ادامه این مقاله تفاوت استانداردهای وای فای بین این دو استاندارد را مورد بررسی قرار می دهیم.

۸۰۲٫۱۱acدر سال ۲۰۱۳ پا به دنیای تکنولوژی گذاشت و تا کنون در شمار زیادی از گوشی ها لپ تاپ ها و تبلت ها ، کامپیوتر های شخصی و تلویزیون های هوشمند جای خود را باز کرده است. این استاندارد در اقع جایگزین ۸۰۲٫۱۱n  بود که از سال ۲۰۰۷ جا خوش کرده و البته مزایای ویژه ای به همراه داشته است.

شباهت و تفاوت استانداردهای وای فای از نظر سازگاری

استاندارد های وای فای

تراشه های بهره مند از استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac سازگاری کامل با استاندارد های قدیمی تر دارند پس می توانیم همگام با تکنولوژی با تمام دستگاه های با استاندارد های قدیمی ۸۰۲٫۱۱a ,80211b,802.11g,80211n   نیز تعامل داشته باشیم.

اما مساله بزرگ این هست که شما به استاندارد های قدیمی تر محدود می شوید و زمانی که محصولی با استاندارد ac دارید می تواند از تمام امکانات رادیوهای AC بهره مند شود.

تفاوت استانداردهای وای فای در سرعت

استانداردهای وای فای از نظر سرعت

فاصله زمانی میان تولد این دو استاندارد باعث شده استاندارد جدید تر یعنی AC دارای سرعتی چندین برابر N باشد.

استاندارد ها را معمولا بیشتر از نظر سرعت تبادل اطلاعات با یکدیگر مقایسه می کنند. در اینجا ۸۰۲٫۱۱ac با سرعت ۱۳۰۰ مگابیت برثانیه که معادل جا به جایی ۱۶۲٫۵ مگابایت در ثانبه است

در خصوص استانداردهای وای‌ فای معمولاً از سرعت‌های تئوریک برای تشریح عملکرد استفاده می‌شود. در این بخش، ۸۰۲٫۱۱ac می‌تواند به رقم ۱۳۰۰ مگابیت بر ثانیه برساند که معادل با ۱۶۲.۵ مگابایت بر ثانیه از رفیق قدیمی خود پیشی بگیرد.

البته در دنیای واقعی شما این سرعت ها را به این صورت دریافت می کنید.
سریع ترین سرعت در استاندارد ۸۰۲٫۱۱ac چیزی حدود ۷۲۰ مگابیت بر ثانیه (۹۰ مگابایت بر ثانیه ) و برای ۸۰۲٫۱۱n 240 مگابین بر ثانیه یا معادل ۳۰ مگابایت بر ثانیه می باشد اما همچنان وضعیت ۸۰۲٫۱۱ac بهتر است.

مساله بعدی که شما را متعجب خواهد کرد امکان پشتیبانی از ۸ آنتن در استاندارد ac است ولی در واقع بهترین مدل مودم می تواند ۴ آنتن است.

این را در نظر داشته باشید که اگر با وای فای گوشی همراه خود که یک آنتن دارد به وایرلس روتر AC 4 آنتنه وصل شوید تنها ۴۰۰ مگابیت یا ۵۰ مگابایت در ثانیه را در تئوری خواهید داشت که آن هم در حقیقت ۲۰۰ مگابیت یا ۲۵ مگابایت در ثانیه خواهد بود.

این مطلب را حتما بخوانید  در خواست آرامش و تمرکز نرم افزار برنامه ریزی مایکروسافت از کاربران

و البته استاندارد ۸۰۲٫۱۱n از ۴ آنتن ۱۰۰مگابیتی یا ۱۲٫۵ مگابایت بر ثانیه ای استفاده می کند.

تفاوت استانداردهای وای فای از نظر پوشش دهی

پوشش استاندارد های وای فای

 

مساله ای که در استفاده کردن از وای فای منزل و محل کار بعضی وقت ها حسابی روی اعصاب آدم راه میرود.
این را باید بدانیم که AC تنها در سرعت بالاتر از استاندارد ۸۰۲٫۱۱n پیشی نمیگیرد . بلکه سرعت بالا در فاصله ها نیز مورد نظر ماست.

خوب بر خلاف انتظار ، استاندارد ac با وجود اینکه نسل جدیدتر محسوب می شود ولی از نظر مسافت از سری N پیشی نمی گیرد. چرا که سری AC از باند فرکانسی ۵ گیگاهرتزی استفاده می کند ولی سری N از دو باند ۵ گیگاهرتزی و ۲٫۴ گیگاهرتزی بهره مند است  ، و این باند ۲٫۴ است که می تواند در بر خلاف سرعت پایین تر نسبت به باند ۵ مسافت بیشتر را طی کند.

تفاوت استانداردهای وای فای را از نظر سرعت در عمل ببینید:

۸۰۲٫۱۱ac

یک متری ده متری بیست متری
۹۰مگابیت بر ثانیه ۷۰مگابیت بر ثانیه ۵۰ مگابیت بر ثانیه

۸۰۲٫۱۱n

یک متری ده متری بیست متری
۳۰مگابیت بر ثانیه ۲۰مگابیت بر ثانیه با گذر از ۲ دیوار ۵ تا ۱۰ مگابیت بر ثانیه

تفاوت استانداردهای وای فای از نظر دسترسی به دستگاه هایی که از این استانداردها استفاده می کنند.

استاندارد AC را می توانید در گوشی های هوشمند رد بالا و تلویزیون تبلت و کامپیوتر های رومیزی و لپ تاپ ها پیدا کنید ، حتی در گوشی های هوشمند میان رده نیز این استاندارد جای خود را پیدا کرده است.

علت همه گیر شدن این استاندارد عملکرد چشمگیر آن در دستگاه های تک آنتنه مثل گوشی های همراه است و دلیل دوم بهینه سازی در استفاده از باتری است چرا که با تبادل اطلاعات با سرعت بالاتر میزان کمتری باتری مصرف می شود، مدت زمان کمتری نیز برای فعالسازی وای فای صورت می پذیرد و علت آخر که همه ی ما میدانیم به میزان بالا رفتن تولید قیمت کاهش پیدا می کند.

نکته مهم :

در هنگام خرید محصول مورد نظر خود حتما دقت کنید روی آن برچسب WIFI باشد و دقت کنید روی آن ۸۰۲٫۱۱ac DRFAT نوشته نشده باشد ، چرا که امکان دارد از بروزرسانی های بهره مند نشود.

امیدوارم با خواندن این مقاله بخشی از سوالات ذهنی شما در رابطه با تفاوت استانداردهای وای فای برطرف شده باشد .

همچنین در ویکی پدیا بخوانید از استاندارد ۸۰۲٫۱۱