ماینینگ ارز دیجیتال در اوج خود یک مسابقه تسلیحاتی بود که منجر به افزایش تقاضا برای واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) می شد. در واقع شرکت ادونس مایکرو دیوایسس که یک تولید کننده GPU است، نتایج مالی چشمگیری را با افزایش تقاضا برای سهام این شرکت و معامله سهام در بالاترین سطح خود در یک دهه اخیر منتشر کرد.

علیرغم افزایش تقاضا برای پردازنده‌های گرافیکی، عجله برای ماینینگ ارز دیجیتال به سرعت به پایان رسید، زیرا دشواری استخراج رمز ارزهای برتر مانند بیت کوین به همان سرعت افزایش پیدا کرده بود. با این حال، استخراج ارزهای دیجیتال همچنان می تواند سودآور باشد. بنابراین در ادامه با ما همراه باشید تا به این موارد بپردازیم که:

  • ماینینگ ارز دیجیتال چیست؟
  • آیا ماینینگ قانونی است؟
  • چگونه می توانید شروع به ماینیگ کنید؟

تعریف مختصری در مورد ماینینگ ارز دیجیتال

اکثر مردم ماینینگ ارز دیجیتال را به عنوان راهی برای ایجاد سکه های رمزنگاری شده جدید می دانند، اما در واقع ماینینگ یا استخراج رمز ارز شامل اعتبارسنجی تراکنش‌ های ارزهای دیجیتال در شبکه بلاک چین و افزودن آن ها به دفتر کل توزیع شده می باشد. مهمتر از همه، استخراج کریپتو از خرج شدن مضاعف ارز دیجیتال در یک شبکه توزیع شده جلوگیری می کند.

درست مثل ارزهای فیزیکی است که وقتی یکی از اعضا، ارز دیجیتال را خرج می کند، دفتر کل دیجیتال باید با برداشتن یک حساب و اعتبار دادن به حساب دیگر به روز شود. با این حال، چالش یک ارز دیجیتال این است که پلتفرم های دیجیتال به راحتی دستکاری و هک می شوند. بنابراین، دفتر کل توزیع شده بیت کوین یا اتریوم، تنها به ماینرهای تایید شده اجازه می دهد تا تراکنش های دفتر کل دیجیتال را به روز کنند. این مسئولیت به ماینرها مسئولیت مضاعفی برای ایمن کردن شبکه از حساب هزینه های اضافه می دهد.

پس از آن سکه های جدیدی تولید می شود تا به ماینرها برای کارشان در تامین امنیت شبکه پاداش دهند. از آنجایی که دفتر کل توزیع شده فاقد یک اختیار متمرکز است، فرآیند استخراج برای اعتبارسنجی تراکنش ها بسیار مهم است. بنابراین، ماینرها تشویق می شوند تا شبکه را با مشارکت در فرآیند اعتبارسنجی تراکنش ایمن کنند که این عمل شانس آن ها را برای برنده شدن سکه های تازه ضرب شده افزایش می دهد.

برای اطمینان از اینکه فقط ماینرهای رمزنگاری تایید شده، می توانند ماینینگ ارز دیجیتال و اعتبارسنجی تراکنش ها را انجام دهند، یک پروتکل اجماع اثبات کار (PoW) ایجاد می شود. اثبات کار شبکه را از هرگونه حمله خارجی ایمن می کند.

ماینینگ ارز دیجیتال

اثبات کار چیست ؟

ماینینگ ارز دیجیتال تا حدودی شبیه استخراج فلزهای گرانبها است. در حالی که استخراج‌ کنندگان فلزهای گرانبها طلا، نقره یا الماس را از زیر خاک بیرون می‌آورند، استخراج‌ کنندگان کریپتو باعث انتشار سکه‌ های جدید در گردش، خواهند شد. برای اینکه ماینرها با سکه های جدید پاداش بگیرند، باید ماشین هایی را مستقر کنند که معادلات پیچیده ریاضی را در قالب هش های رمزنگاری حل کنند. هش یک امضای دیجیتال کوتاه شده از یک تکه داده است. هش ها برای ایمن سازی داده های منتقل شده در یک شبکه عمومی تولید می شوند. ماینرها با همتایان خود رقابت می کنند تا ارزش هش تولید شده توسط یک تراکنش ارز دیجیتال را به صفر برسانند و اولین ماینری که کد را می شکند، بلوک را به دفتر کل اضافه می کند و پاداش را دریافت می کند.

هر بلوک از یک تابع هش برای ارجاع به بلوک قبلی استفاده می کند و یک زنجیره ناگسستنی از بلوک ها را تشکیل می دهد که به بلوک اول باز می گردد. به همین دلیل، همتایان در شبکه می توانند به راحتی بررسی کنند که آیا بلوک های خاص معتبر هستند یا خیر و آیا ماینرهایی که هر بلوک را اعتبارسنجی کرده اند، هش را برای دریافت پاداش حل کرده اند یا خیر. با گذشت زمان، همانطور که ماینرها ماشین های پیشرفته تری را برای حل اثبات کار مستقر می کنند، دشواری معادلات در شبکه افزایش می یابد. در همان زمان، رقابت بین ماینرها افزایش می یابد و در نتیجه کمبود ارز دیجیتال افزایش می یابد.

نحوه شروع ماینینگ ارزهای دیجیتال

استخراج ارزهای دیجیتال به رایانه هایی با نرم افزار ویژه ای نیاز دارد که به طور خاص برای حل معادلات ریاضی رمزنگاری پیچیده طراحی شده است. در روزهای اولیه این فناوری، رمز ارزهای پایه مانند بیت کوین را می شد با یک تراشه CPU ساده در رایانه خانگی استخراج کرد. با این حال، در طول سال‌ ها، تراشه‌ های CPU برای استخراج بیشتر ارزهای دیجیتال به دلیل افزایش سطوح دشواری، غیر عملی شده‌ اند.

امروزه استخراج ارزهای دیجیتال به یک GPU تخصصی یا یک ماینر مدار مجتمع ویژه (ASIC) نیاز دارد. علاوه بر این، پردازنده‌ های گرافیکی موجود در ریگ ماینینگ باید همیشه به یک اتصال اینترنتی قابل اعتماد متصل باشند. همچنین هر ماینر ارز دیجیتال ملزم به عضویت در استخر استخراج آنلاین ارز دیجیتال است.

روش های مختلف ماینینگ ارز دیجیتال

روش‌ های مختلف استخراج ارزهای دیجیتال در زمان‌ های متفاوتی انجام  شده است. برای مثال، در روزهای اولیه این فناوری، ماینینگ CPU برای اکثر ماینرها گزینه پیشرو بود. با این حال، بسیاری از ماینرها امروزه استخراج CPU را بسیار کند و غیرعملی می‌ دانند، زیرا ماه‌ ها طول می‌ کشد تا مقدار کمی سود به دست آید و با توجه به هزینه‌ های بالای برق و خنک‌کننده و افزایش سختی این روش مقرون به صرفه نیست.

این مطلب را حتما بخوانید  آموزش کامل هایو Hiveos

استخراج GPU روش دیگری برای استخراج ارزهای دیجیتال است، که قدرت محاسباتی را با کنار هم قرار دادن مجموعه‌ ای از پردازنده‌ های گرافیکی تحت یک ریگ ماینینگ به حداکثر می‌رساند. این روش نیاز به یک مادربرد و یک سیستم خنک کننده برای دکل دارد.

به طور مشابه، استخراج ASIC روش دیگری برای استخراج ارزهای دیجیتال است. برخلاف ماینرهای GPU، ماینرهای ASIC به طور خاص برای استخراج ارزهای دیجیتال طراحی شده‌اند، بنابراین واحدهای ارز دیجیتال بیشتری نسبت به GPU تولید می‌کنند. البته کمی گران هستند، به این معنی که با افزایش سختی استخراج، به سرعت منسوخ می شوند.

با توجه به هزینه های روزافزون استخراج GPU و ASIC، استخراج ابری به طور فزاینده ای محبوب می شود. استخراج ابری به ماینرهای منفرد اجازه می دهد تا از قدرت شرکت های بزرگ و امکانات اختصاصی ماینینگ ارز دیجیتال استفاده کنند.

استخراج‌ کننده‌ های ارز دیجیتال می‌ توانند میزبان‌ های استخراج ابری رایگان و پولی را به‌صورت آنلاین شناسایی کنند و یک ریگ ماینینگ را برای مدت زمان مشخصی اجاره کنند. این روش هندزفری ترین راه برای استخراج ارزهای دیجیتال است.

انواع روش های ماینینگ ارز دیجیتال

استخرهای ماینینگ

استخرهای ماینینگ به ماینرها این امکان را می دهند که منابع محاسباتی خود را ترکیب کنند و شانس خود را برای یافتن و استخراج بلوک ها در یک بلاک چین افزایش دهند. اگر یک استخر ماینینگ موفق شود، پاداش در سراسر استخر ماینینگ ارز دیجیتال و به نسبت مقدار منابعی که هر ماینر به استخر کمک کرده است، توزیع می شود.

اکثر برنامه های ماینینگ کریپتو با یک استخر استخراج عرضه می شوند. با این حال، علاقه مندان به ارز دیجیتال هم اکنون به صورت آنلاین به یکدیگر می پیوندند تا استخرهای استخراج خود را ایجاد کنند. از آنجایی که برخی از استخرها پاداش بیشتری نسبت به سایرین دریافت می کنند، ماینرها آزادند هر زمان که نیاز داشته باشند، استخرها را تغییر دهند.

ماینرها استخرهای رسمی ماینینگ ارز دیجیتال را قابل اعتمادتر می دانند، زیرا استخرها به روزرسانی های مکرر توسط شرکت های میزبان خود و همچنین پشتیبانی فنی منظمی دریافت می کنند. بهترین مکان برای یافتن استخرهای استخراج، CryptoCompare است. این سایت جایی که ماینرها می توانند استخرهای استخراج مختلف را بر اساس قابلیت اطمینان، سودآوری و سکه ای که می خواهند استخراج کنند، مقایسه کنند.

آیا ارزش دارد به استخراج ارز دیجیتال بپردازیم؟

تعیین اینکه آیا ماینینگ ارز دیجیتال ارزشمند است یا خیر به عوامل مختلفی بستگی دارد. چه یک ماینر آینده نگر CPU، GPU، ماینر ASIC یا ماینینگ ابری را انتخاب کند، مهم ترین عواملی که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

  • نرخ هش ریگ ماینینگ
  • مصرف برق
  • هزینه های کلی

به طور کلی، ماشین‌ های ماینینگ ارز دیجیتال مقدار قابل‌توجهی برق مصرف می‌کنند و گرمای قابل‌ توجهی منتشر می‌ کنند. به عنوان مثال، یک ماینر متوسط ​​ASIC حدود ۷۲ تراوات انرژی برای ایجاد یک بیت کوین در حدود ده دقیقه استفاده می کند. این ارقام با پیشرفت فناوری و افزایش دشواری استخراج همچنان در حال تغییر هستند. حتی اگر قیمت دستگاه بالا باشد، باز هم مصرف برق آن قابل توجه است. پس شما باید هزینه های برق در منطقه و هزینه های خنک کننده را در نظر بگیرید، مخصوصاً اگر از دستگاه های ماینینگ GPU و ASIC استفاده می کنید. همچنین در نظر گرفتن سطح دشواری ارز دیجیتالی که یک فرد می خواهد استخراج کند، مهم است تا مشخص شود که آیا این عملیات سودآور خواهد بود یا خیر.

آیا استخراج ارز دیجیتال قانونی است؟

اکثر مراجع قضایی و مقامات هنوز قوانینی را در مورد ارزهای دیجیتال وضع نکرده اند، به این معنی که برای اکثر کشورها، قانونی بودن استخراج رمزارز نامشخص است.

تحت شبکه اجرای جرایم مالی (FinCEN)، ماینرهای ارز دیجیتال به عنوان انتقال دهنده پول در نظر گرفته می شوند، بنابراین ممکن است مشمول قوانین حاکم بر آن فعالیت باشند. به عنوان مثال، در اسرائیل، استخراج کریپتو به عنوان یک تجارت تلقی می شود و مشمول مالیات بر درآمد شرکتی است. در هند و جاهای دیگر، عدم قطعیت نظارتی همچنان ادامه دارد، اگرچه به نظر می‌رسد که کانادا و ایالات متحده، ماینینگ ارز دیجیتال را به رسمیت می شناسند.

جدا از حوزه‌ های قضایی که به طور خاص فعالیت‌ های مرتبط با ارزهای دیجیتال را ممنوع کرده‌اند، تعداد کمی از کشورها نیز استخراج کریپتو را ممنوع کرده‌اند. در ایران نیز استخراج ارزهای دیجیتال و آزادسازی دستگاه های ماینر کشف شده ممنوع است.

ماینینگ ارز دیجیتال

نتیجه گیری در مورد پایداری ماینینگ ارز دیجیتال

برای ماینرهای مشتاق ارز دیجیتال، کنجکاوی و میل شدید به یادگیری یک امر ضروری است. با ظهور فناوری‌ های جدید، فضای ماینینگ ارز دیجیتال دائما در حال تغییر است. ماینرهای حرفه ای که بهترین جوایز را دریافت می کنند، دائماً در حال مطالعه فضا و بهینه سازی استراتژی های استخراج خود برای بهبود عملکردشان هستند.

از سوی دیگر، حامیان تغییرات آب و هوایی به طور فزاینده‌ای نگران شده‌ اند، زیرا سوخت‌های فسیلی بیشتری سوزانده می‌شوند تا فرآیند استخراج کریپتو را تامین کنند. چنین نگرانی‌ هایی جوامع ارزهای دیجیتال مانند اتریوم را وادار کرده است تا از چارچوب‌ های اثبات کار به چارچوب‌ های پایدارتر، مانند چارچوب‌ های اثبات سهام، سوئیچ کنند.