اگر بخواهیم سال ۲۰۲۰ را به عنوان یک سال مالی غیرمتمرکز (DeFi) نام گذاری کنیم، باید به نقش محوری که ارزهایی دیجیتال در این نامگذاری را باید یادآوری کنیم. این صنعت شاهد افزایش مداوم موج های کاربرانی است که برای بدست آوردن سود ثابت یا بهره مندی از مزایای استیکینگ ارزدیجیتال هستند، زیرا تعداد کاربرانی که ماینینگ می کنند در بلاکچین ها رو به کاهش است. البته بیت کوین یکی از استثناهای بازار ارز دیجیتال است و ماینینگ بیت کوین به قوت قبل باقی مانده است.

در واقع، بیش از یک میلیارد دلار  ارز دیجیتال در صرافی کراکن به حالت استیکینگ باقی مانده است، در حالی که صرافی بایننس و هیوبی و سایر صرافی ها مقادیر بسیار زیادی مبادلات ارز دیجیتال را دارند. این در حالی است که کل دارایی های انباشته شده در سیستم عامل های DeFi در ژانویه ۲۰۲۱ به ۲۱ الی ۲۳ میلیارد دلار می رسد. این شواهد گواهی برای تقاضای استیکینگ ارزدیجیتال است، زیرا هم ارزان تر و هم آسان تر از ماینینگ است.

استیکینگ ارزدیجیتال چیست ؟

استیکینگ فعالیتی است که در آن کاربر برای مشارکت در حفظ عملیات سیستم بلاکچین مبتنی بر اثبات سهام (PoS)، قفل یا وجوه خود را در کیف پول ارز دیجیتال نگه می ندارد. استیکینگ شبیه به استخراج ارز دیجیتال است، به این معنا که به یک شبکه کمک می کند تا ضمن پاداش به کاربران شرکت کننده، به توافق برسند. به زبان ساده تر کاربر می تواند ارزدیجیتال خود را ذخیره کند و در ازای آن سود دریافت کند.

در استیکینگ، اعتبار معاملات به تعداد سکه های مسدود شده در کیف پول بستگی دارد. با این حال، دقیقاً مانند استخراج در یک پلت فرم PoW، بازاریاب نیز برای یافتن بلاک جدید یا افزودن معامله در بلاکچین تشویق می شوند. جدا از مشوق ها، سیستم عامل های بلاکچین PoS مقیاس پذیر هستند و سرعت معاملات بالایی دارند.

استیکینگ ارزدیجیتال

عملکرد استیکینگ چگونه است ؟

استیکینگ به معنای قفل کردن دارایی ارزدیجیتال در یک بلاکچین اثبات سهام برای مدت زمان مشخصی است. این دارایی مورد استفاده قرار می گیرد تا به تأمین امنیت شبکه و اطمینان از اعتبار هر معامله جدیدی که در بلاکچین نوشته می شود، بپردازند. کسانی که سکه های خود را در بلاکچین PoS استیکینگ می کنند “اعتبارسنج” نامیده می شوند که در ازای آن و ارائه خدمات به بلاکچین، سکه جدیدی از شبکه پاداش می گیرند.

برای عملکرد کارآمد زنجیره بلوک، اعتبارسنجان ملزم به ارائه خدمات پایدار و ایمن هستند. بلاکچین ها این کار را با کاهش ارزش سهام معتبر برای رفتارهای سو، استفاده می کنند. برای اجرای یک گره اعتبار سنجی موفق، کاربر باید به بلاکچین انتخاب شده متعهد باشد و یک زیرساخت امن و مداوم اجرا کند. برخی از بلاکچین ها دارای دوره قفل شدن هستند که در این مدت اعتبارسنجها نمی توانند سکه های خود را بازیابی کنند و همچنین حداقل آستانه های خاصی برای استیکینگ دارند.

برای جلوگیری از این الزامات، بسیاری از از سرمایه گذاران ارزدیجیتال ترجیح می دهند سکه های خود را به یک اعتبارسنج دیگر مثل صرافی ها تفویض کنند. برخی از بلاکچین ها مکانیزم داخلی دارند که به کسانی که نمی خواهد اعتبارسنج باشد اجازه می دهد سکه های خود را به یک اعتبارسنج در شبکه بسپارد، که این اعتبارسنج کلیه کارها را انجام دهد و پاداش را با نمایندگان خود تقسیم کند.

هر بلاکچین PoS قوانین خاصی برای اعتبار سنجی دارد. این قوانین الزامات فنی و مالی را برای تبدیل شدن به یک اعتبار سنج، الگوریتم های انتخاب اعتبار سنج برای انجام یک کار اعتبارسنجی واقعی و اصول توزیع پاداش بین اعتبارسنج ها را تعریف می کند. جوایز معمولاً براساس اندازه سهام، مشارکت واقعی در سازوکارهای اجماع و مقدار کل سکه ها، محاسبه می شود.

انواع مختلف استیکینگ ارزدیجیتال :

به طور کلی، دو نوع استیکینگ وجود دارد. ذخیره انباشته ارزدیجیتال متمرکز که به عنوان وام شناخته می شود  و ذخیره انباشته ارزدیجیتال غیر متمرکز که بیشتر یک اقدام مشارکتی است. با استفاده از هر دو نوع استیکینگ بازدهی سرمایه خود را در همان دارایی که جمع کرده اید بدست می آورید. هر کدام از استیکینگ را که بنابراین انجام دهید، پاداش خود را در آن کسب می کنید. دو نوع استیکینگ مزایا و معایب مختلفی دارند، بنابراین اجازه دهید به جزئیات بپردازیم.

استیکینگ ارزدیجیتال غیر متمرکز

استیکینگ غیر متمرکز :

ذخیره غیر متمرکز با قفل کردن مستقیم نشانه ها در بلاکچین کار می کند. در ازای فرصتی که برای تولید یک بلاک ایجاد می شود، می توان نشانه ها را لود کرد یا در داخل شبکه قفل کرد، که به نوبه خود پاداش دریافت می کنید. این روش Proof of Stake نام دارد  و در آن تولید بلوک با نحوه کار شبکه بیت کوین تفاوت اساسی دارد. اما درست مانند بیت کوین، تولید بلاک بعدی نیز جایزه دارد. نرخ بازده سالانه به این ترتیب محاسبه می شود. نرخ بازده تخمین زده می شود، زیرا بسته به میزان قفل دیگران برای اهداف استیکینگ، می تواند تا حد زیادی نوسان داشته باشد.

این مطلب را حتما بخوانید  هودل یا هولد ارز دیجیتال چیست

وام دهی AKA یا استیکینگ متمرکز :

در استیکینگ متمرکز شما از دسترسی مستقیم به وجوه خود صرف نظر می کنید، برای اینکه بازده بالاتری داشته باشید. در این روش شما وجوه خود را به کیف پول حضانت آنها واریز می کنید و نرخ بازده توافق شده را بدست می آورید. در بیشتر مواقع، این سرویس ها باعث می شوند ارزدیجیتال خود را برای مدت زمان تعیین شده ای قفل کنید.

استیکینگ متمرکز برای بلاکچینی که نیاز به استیکینگ ارز شما داشته باشد را محدود نمی کند و هر دارایی را می توانید به صورت متمرکز ذخیره کنید که این ویژگی به عنوان یکی از مزیت عمده در استیکینگ متمرکز ارزدیجیتال است. به عنوان مثال، ممکن است  شما یکیاز طرفداران سر سخت بیت کوین باشید و بخواهید از مقدار پایه بیت کوین که متعلق به شماست سود کسب کنید. شما نمی توانید این کار را به صورت غیرمتمرکز انجام دهید. اما با استیکینگ متمرکز بیت کوین که ذخیره آن دارای ریسک است می توانید یک نرخ بازده تضمین شده دریافت کنید.

البته باید قبل از واریز دارایی خود به خدمات دهنده، از قانونی بودن و شهرت آن مطمئن شوید. به عنوان مثال، Crypto.com در صورت از دست دادن سرمایه، یا هک شدن  دارای بیمه است.

استیکینگ ارزدیجیتال متمرکز

دوره های قفل کردن :

در هر دو نوع استیکینگ، اغلب یک دوره قفل وجود دارد که باید از آن آگاه باشید. اگر انتظار دارید که به راحتی به وجوه خود که نرخ بازدهی آن را کسب می کنید، دسترسی داشته باشید، بیشتر فکر کنید. در کل باید بگوییم که اهمیتی ندارد که بازار در حال سقوط است و شما می خواهید از دارایی هایی که ذخیره کرده اید، خلاص شوید. دارایی شما یا در یک ارائه دهنده خدمات شخص ثالث یا در خود بلاکچین قفل شده است و تا مدت زمان توافق به پایان نرسد، شما نمی توانید به دارایی های خود دسترسی پیدا کنید.

صاحب امتیاز بودن :

برخی از بلاکچین ها از اصطلاح “واگذاری” برای اشاره به دوره قفل استفاده می کنند. واگذاری یا صاحب امتیاز بودن اصطلاحی است که از دنیای شرکت ها و تجارت گرفته شده است. در زمینه ارز دیجیتال نیز به طور معمول همراه با کلمه دوره، “دوره واگذاری” استفاده می شود. دوره واگذاری مدت زمانی است که فرد باید منتظر بماند تا بتواند به وجوه خود دسترسی پیدا کند.

خدمات استیکینگ ارزدیجیتال :

برخی از خدمات وجود دارد که به سادگی فرآیند فنی شروع مکانیزم استیکینگ را خودکار می کنند و پیچیدگی های آن را از بین می برند. از آنجا که استیکینگ در دنیا نسبتاً جدید است، هنوز یک فرآیند فنی در حال رشد است که برای شروع به برخی از تخصص های فنی احتیاج دارد. برخی از پروژه ها با افزودن دکمه های تخصصی مستقیم به کیف پول اصلی، روند کار را بسیار ساده می کنند. سایر پروژه ها رابط کاربری ایجاد نکرده اند تا روند کار را ساده کنند و نیاز ارائه دهندگان خدمات استیکینگ را از بین ببرند.

Pool-X پلت فرم جدیدی است که توسط KuCoin ساخته شده است، تا جنبه فنی استیکینگ را تحت تاثیر قرار دهد. آنها سپرده گذاری را برای کاربرها بسیار ساده کرده اند و راه حلی برای سرمایه سرمایه گذاری پیدا کرده اند. علاوه بر این، توانایی را برای افراد فراهم کرده اند که در هنگام استیکینگ یا زمانی که ارزهای خود را ذخیره انباشته نکرده اند با توکن معامله کنند. در نتیجه به شما این امکان را می دهند که از دوره قفل که برای برداشتن توکن های شما معمولاً لازم است، بگذرید. می توانید ارزهای قفل شده خود را با ارزهای بدون قفل عوض کنید و آنها را مطابق نظر خود جابجا کنید.

جمع بندی :

استیکینگ ارزدیجیتال بسیار شبیه داشتن حساب پس انداز در بانک است. بانک ها به شما این امکان را می دهند که درصدی سود از دارایی خود که در یک حساب پس انداز معمولی ذخیره کرده اید، بدست آورید. این به این دلیل است که بانک ها در واقع پشت صحنه پول شما را استفاده می کنند و از آن به دیگران وام می دهند. نرخ بهره ای که آنها به شما می دهند روش جبران خسارت شما برای نگه داشتن پول در بانک است. بنابراین مفاهیم استیکینگ برای افراد در زندگی روزمره چندان بیگانه نیستند. دنیای ارزهای دیجیتال تمایل به ایجاد اصطلاحات جدیدی برای مفاهیم قدیمی دارد. در نتیجه می توان ادعا کرد دنیای ارز دیجیتال در حال به روز کردن دنیای مالی است. به زبان ساده می توان گفت استیکینگ ارزدیجیتال یک نوع پس انداز با سود است.