بلاک چین شبیه به یک دفتر کل عمل می کند و همه تراکنش هایی که تا به حال در شبکه رخ داده است را در یک رکورد نگه می دارد. بلاک چین های عمومی برخلاف بانک ها، این اطلاعات را به صورت عمومی نشان می دهند. یعنی اطلاعات مربوط به همه تراکنش ها آزادانه و از هر نقطه در سراسر جهان در دسترس است و تنها چیزی که نیاز دارید اتصال به اینترنت است. با توجه به ارزی که با آن تراکنش را انجام دادید، باید بلاک چین مربوطه را بررسی کنید تا پیگیری تراکنش ارز دیجیتال برای شما امکان پذیر شود. برای مثال، اگر مقداری اتریوم را انتقال دادید و می خواهید وضعیت تراکنش های آن را بررسی کنید، باید از بلاک چین اتریوم آن را پیگیری کنید.

ضروریات ردیابی تراکنش ارزهای دیجیتال

همانطور که گفته شد اطلاعات تراکنش های ذخیره شده در بلاک چین های عمومی، برای همه قابل دسترسی است. یک تراکنش شامل اطلاعات تراکنش، مقدار ارز منتقل شده، آدرس فرستنده، آدرس گیرنده و تاریخ است. به هر تراکنش یک شناسه تراکنش یا TXID اختصاص داده می شود که هش تمام  اطلاعات تراکنش است. تراکنش ها و وضعیت آنها را می توان با استفاده از یک گره کامل، یک کیف پول یا وب سایت های کاوشگر بلاک چین ردیابی کرد.

اطلاعات تراکنش

هنگامی که پرداخت ارز دیجیتال به یک آدرس مشخص انجام می شود، جزئیات مربوط به آن انتقال به بلاک چین اضافه می شود. در اکثر بلاک چین ها، جزئیات زیر به صورت عمومی در دسترس هستند:

 • مقدار ارز دیجیتال
 • آدرس فرستنده
 • آدرس گیرنده
 • تاریخ انتقال

هر تراکنش دارای یک شناسه تراکنش است که به آن TXID نیز گفته می شود. گاهی ممکن است شخصی که ارز خود را به او انتقال می دهید از شما بخواهد که شناسه تراکنش را ارائه دهید. بررسی شناسه تراکنش فقط به منظور تأیید این موضوع است که معامله واقعاً انجام شده است. شناسه تراکنش ها مشابه شماره های مرجع در دستورهای پرداخت هستند.

تراکنش‌های ارز دیجیتال نیز مدرکی برای موفقیت یا ناموفق بودن این انتقال ارائه می‌کنند. در بررسی تراکنش هایی که پردازش شده، شناسه تراکنش به شما کمک می کند تا تمام جزئیات انتقال را به دست آورید. به طور معمول، وضعیت یک تراکنش بر اساس تعداد تأییداتی که در بلاک چین جمع آوری کرده است، تعیین می شود.

پیگیری تراکنش ارز دیجیتال

پیگیری تراکنش ارز دیجیتال

اطلاعات تراکنش ها را می توان به راحتی در اکثر کیف پول ها به دست آورد، اما این اطلاعات برای افرادی که صاحب هیچ ارز دیجیتالی نیستند و کیف پولی ندارند، نیز قابل دسترسی است. وب‌سایت‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای بررسی تراکنش‌ها در بلاک چین استفاده کنید. از آنجایی که هر بلاک چین یک دفتر کل جداگانه است، هر کدام وب سایت های کاوشگر خود را دارند. در ادامه سایت هایی را به شما معرفی می کنیم که در آن می توانید تراکنش های بزرگترین ارزهای دیجیتال را بررسی کنید:

این سایت ها فقط نمونه هستند. تعدادی دیگر از کاوشگرهای بلاک چین وجود دارد، بنابراین از هر صفحه ای که ترجیح می دهید استفاده کنید.

نحوه پیگیری تراکنش ارز دیجیتال در سایت 

هنگامی که صفحه مورد نظر خود را پیدا کردید، سه مرحله زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا به وب سایت کاوشگر وارد شوید و فیلد جستجو را پیدا کنید. سپس باید اطلاعات مخصوص تراکنش ارز دیجیتال خود را وارد کنید. شما می توانید با پارامترهای از جمله آدرس گیرنده، آدرس فرستنده، هش بلوک حاوی داده‌های تراکنش یا شناسه جستجو کنید.
 2. در صورتی که اطلاعات صحیح را وارد کرده باشید، لیستی از تمامی تراکنش های گیرنده که تاکنون انجام شده به شما نشان داده می شود. اگر گیرنده در تراکنش های زیادی شرکت داشته است، ساده ترین راه برای یافتن یک تراکنش خاص جستجو بر اساس مبلغ دقیق ارسال شده است. اگر از یک دستگاه رومیزی استفاده می کنید، می توانید از میانبرهای صفحه کلید برای جستجوی مقدار دقیق ارز ارسال شده، استفاده کنید. اگر از ویندوز استفاده می کنید، Control + F را فشار دهید و اگر از MacOS استفاده می کنید، از ترکیب Command + F استفاده کنید. سپس مقدار دقیق تراکنش را در نوار جستجو وارد کنید و مرورگر شما را به تراکنشی که می‌خواهید پیدا کنید می‌برد.
 3. هنگامی که تراکنش مورد نظر خود را پیدا کردید، می توانید شناسه تراکنش آن را مشاهده کنید. شناسه تراکنش یک عبارت طولانی از حروف و اعداد است. می توانید این شناسه تراکنش را کپی کرده و با شخص دیگری به اشتراک بگذارید. در بیشتر مواقع شخص گیرنده از شما درخواست می کند که این شناسه را برای او ارسال کنید، تا برای آنها بررسی اطلاعات تراکنش آسان تر شود.
این مطلب را حتما بخوانید  هارد فورک چیست ؟

اگر ارز دیجیتال معامله می کنید، برای اینکه بتوانید به راحتی فعالیت ها و سرمایه گذاری های خود را پیگیری کنید، باید بتوانید جزئیات و وضعیت تراکنشی که در آن شرکت دارید را پیگیری کنید.

پیگیری تراکنش ارز دیجیتال

مدت زمان انتقال ارز دیچیتال به کیف پول

معمولاً مدت زمانی که ارز دیجیتال به کیف پول انتقال پیدا می کند، برای ارزهای دیجیتال متفاوت تغییر می کند و حدود ۴۵ دقیقه الی ۱ ساعت طول می کشد.

پیگیری مدت زمان تراکنش انتقال ارز دیجیتال اتریوم به کیف پول 

زمان انتقال از یک کیف به کیف دیگر بستگی به این دارد که آیا از کیف پول آنلاین (کیف پول گرم) یا کیف پول آفلاین (کیف پول سرد) استفاده می کنید. بدیهی است که اگر وجوه شما از قبل در اینترنت باشد، از نیمی از دردسرها جلوگیری می کنید و انتقال به نسبت سریع انجام می شود. مدت زمانی که ممکن است برای انتقال اتریوم طول بکشد، در نهایت به تعداد تاییدات مورد نیاز تراکنش بستگی دارد.

اگر می‌خواهید سکه‌های اتریوم را از یک کیف پول آنلاین به کیف پول دیگر منتقل کنید، انجام کل روش نباید بیش از پنج دقیقه طول بکشد. از سوی دیگر، انتقال سکه های اتر از یک کیف پول آفلاین می تواند زمان بیشتری را ببرد، به این دلیل که نقل و انتقالات کیف پول آفلاین دارای ویژگی های امنیتی بیشتری برای انتقال وجوه است.

مدت زمان انتقال کاردانو به کیف پول 

هر ۲۰ ثانیه یک بلاک جدید در بلاک چین کاردانو اضافه می شود. تعداد تراکنش ها در هر بلوک به چند صد تراکنش محدود می شود. تراکنش‌هایی که کارمزد بیشتری می‌پردازند، نسبت به معاملاتی که کارمزد کمتری می‌پردازند، اولویت دارند، به همین دلیل است که گاهی باید منتظر بمانند تا به‌جای بلوک فعلی، در بلوک‌های آینده گنجانده شوند. زمان تراکنش کاردانو می تواند به اندازه تولید یک بلوک به اندازه ۲۰ ثانیه، کوتاه باشد. با این حال، ۱۵ الی ۳۰ سطح بلوک برای برگشت ناپذیری مورد نیاز است، بنابراین زمان تراکنش ایمن ۵ الی ۱۰ دقیقه است.

پیگیری مدت زمان تراکنش انتقال ارز دیجیتال ریپل به کیف پول 

 1. با میانگین زمان تسویه حساب ۳ الی ۵ ثانیه، ریپل می تواند ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه را پردازش کند. در مقایسه با اتر که ۱۳ ثانیه طول می کشد و بیت کوین که حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد، این ارز دیجیتال دارای تراکنش بسیار سریع است.

مدت زمان انتقال تتر در شبکه trc20

این شبکه قادر به پردازش حدود ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه است. سرعت به طور مستقیم به تعداد کاربرانی که در حال حاضر ارز دیجیتال را انتقال می دهند، بستگی دارد. به طور متوسط ​​تا ۳ دقیقه طول می کشد تا انتقال شما در شبکه trc20 تایید شود.

مدت زمان انتقال بایننس کوین

پس از آنکه تاییدیه های کافی را برای تراکنش ها دریافت کردید، واریز شما در کیف پول بایننس نمایش داده می شود. در نهایت مدت زمان برداشت و واریز بایننس کوین به شلوغی و ترافیک شبکه آن بستگی دارد و با توجه به ارسال‌های دلاری و روش انتقال، مدت زمان انتقال متفاوت خواهد بود.

پیگیری تراکنش ارز دیجیتال

واریز نشدن ارز دیجیتال 

دلایل زیادی برای واریز نشدن ارز دیجیتال وجود دارد که برخی از آن ها عبارتند از :

 • ارسال ارز به آدرس ناشناس در شبکه ارزهای دیجیتال
 • ارسال ارز به شبکه بلاک چین اشتباه
 • تراکنش اشتباه ارز دیجیتال
 • بازیابی ارز از کیف پول‌هایی که امکان ایمپورت با کلید خصوصی را ندارند
 • ارسال ارز به صرافی ها بدون وارد کردن Tag یا Memo

جمع بندی 

به طور کلی نظارت بر تراکنش ها در فضای ارز دیجیتال شامل جمع آوری و تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده ها است که پردازش دستی آنها غیرممکن است. به منظور مدیریت این نیاز، اشخاص باید طیفی از ابزارهای خودکار هوشمند را برای افزایش سرعت فرآیند نظارت بر تراکنش‌های ارز دیجیتال، افزایش دقت و اطمینان از شناسایی فعالیت‌های مشکوک ادغام کنند.