اگر نمی خواهید از OneDrive در ویندوز خود استفاده کنید، می توانید به طور موقت یا دائم آن را غیرفعال کنید. البته هم می توانید OneDrive را هنگام راه اندازی ویندوز متوقف کنید یا آن را به طور کامل حذف کنید. در ادامه قصد داریم غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز  ۱۱ را به شما آموزش دهیم.

OneDrive یک سرویس ذخیره سازی ابری است که توسط مایکروسافت توسعه یافته و مدیریت می شود. این سرویس یک سرویس میزبانی و همگام سازی فایل داخلی است که هنگام راه اندازی سیستم عامل ویندوز ۱۱ آن را دریافت می کنید. این سرویس به شما کمک می‌کند از عکس‌ ها، اسناد و سایر داده‌ های خود پشتیبان‌ گیری و همگام سازی کنید و این نسخه ها را در همه دستگاه‌ های متصل به حساب OneDrive خود داشته باشید.

اما مشکل اینجاست که نوتیفیکیشن این برنامه هر از گاهی ظاهر می شود و از شما می خواهد از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید یا اینترنت و رایانه شما را کند می کند. همچنین، گاهی اوقات OneDrive فایل‌ های شما را به فضای ابری منتقل می‌ کند و تنها تصاویر کوچک (نه فایل‌ های واقعی) یا میانبرها را در درایو محلی‌ تان باقی می‌ گذارد و تا زمانی که به اینترنت متصل نباشید، نمی‌ توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.

در حالی که OneDrive یک سرویس ابری خوب است، اما اگر قبلاً سرویس ذخیره سازی آنلاین دیگری مانند Google، Dropbox، Mega، Amazon Drive یا موارد مشابه آن را استفاده می کردید، تمایل به غیرفعال کردن آن را خواهید داشت.  ویندوز گزینه های مختلفی برای غرفعال کردن موقتی یا دائمی OneDrive دارد. حتی می توانید از اجرای آن در هنگام راه اندازی سیستم جلوگیری کنید، یا آن را کلاً حذف کنید. این راهنما به شما نشان می دهد که چگونه همه اینها را انجام دهید.

غیرفعال کردن همگام سازی oneDrive در ویندوز ۱۱ به طور موقت

گاهی اوقات، نمی خواهید OneDrive را به طور کامل غیرفعال کنید، بلکه می خواهید روند همگام سازی را برای مدتی متوقف کنید. OneDrive به شما این امکان را می‌ دهد فرآیند همگام‌ سازی پس‌ زمینه از جمله آپلود و دانلود را به مدت ۲، ۸ و ۲۴ ساعت متوقف کنید. برای انجام این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

برای توقف موقت OneDrive، روی نماد سرریز گوشه نوار وظیفه که به آن System tray نیز می‌ گویند، در سمت راست نوار وظیفه کلیک کنید و روی نماد OneDrive (نماد ابر) در ناحیه Notification/Overflow کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

اگر نماد OneDrive را در ناحیه سرریز نمی‌بینید، روی نماد Windows (Start) کلیک کنید و «OneDrive» را جستجو کنید. سپس در نتایج جستجو بر روی “OneDrive” کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

با این کار پوشه OneDrive باز می شود. آن پوشه را ببندید و به قسمت سرریز گوشه نوار وظیفه بروید. اکنون، نماد OneDrive را می بینید، روی آن نماد کلیک کنید.

سپس روی «Help & Settings» در پنجره OneDrive کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

سپس، روی منوی «مکث همگام‌سازی» کلیک کنید و چارچوب زمانی را که می‌خواهید همگام‌سازی را غیرفعال کنید، انتخاب کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

این فرآیند همگام سازی زمان انتخاب شده را متوقف می کند و پس از اتمام آن زمان به طور خودکار فرآیند را شروع می کند.

توقف موقت همگام سازی OneDrive برای یک پوشه خاص یا همه آن ها در ویندوز ۱۱

به جای غیرفعال کردن همگام‌ سازی oneDrive در ویندوز برای همه فایل‌ ها و پوشه‌ های ذخیره شده در رایانه، می‌ توانید به راحتی همگام‌ سازی را برای پوشه‌ های خاص متوقف کنید.

برای این کار ابتدا روی نماد OneDrive در منوی نمادهای Overflow (مخفی) کلیک کنید تا OneDrive باز شود. در مرحله بعد، روی دکمه “Help & Settings” و “Settings” از منوی ظاهر شده کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

در پنجره تنظیمات OneDrive، به تب “Account” بروید و روی دکمه “Choose folders” کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

این لیست تمام پوشه‌ هایی را که OneDrive در حال حاضر پشتیبان‌ گیری می‌کند (همگام‌سازی) در فضای ابری نشان می‌ دهد.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

اکنون تیک پوشه‌ هایی را که نمی‌ خواهید همگام‌ سازی شوند بردارید و روی «OK» کلیک کنید. می توانید تیک «Make all files available» را بردارید تا همگام‌ سازی در همه پوشه‌ ها متوقف شود.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

با این حال، نمی‌ توانید برخی از پوشه‌ های پیش‌ فرض ویندوز مانند پوشه Desktop را در Documents و پوشه Camera Roll و Screenshots را در Pictures برای غیرفعال کردن oneDrive انتخاب کنید.

غیرفعال کردن OneDrive در ویندوز ۱۱

اگر می‌خواهید استفاده از OneDrive را متوقف کنید، نیازی به حذف کامل آن ندارید. فقط کافی است سرویس را غیرفعال کنید و برنامه را روی کامپیوتر خود بگذارید تا در صورت نیاز بعداً از آن استفاده کنید.

می‌ توانید OneDrive را با عدم علاقه به استفاده از OneDrive، توقف OneDrive در هنگام راه‌ اندازی ویندوز، یا غیرفعال کردن کامل آن از طریق ویرایشگر خط مشی گروه یا ویرایشگر رجیستری غیرفعال کنید. با غیرفعال کردن OneDrive، تمام خدمات آن از جمله خدمات پس‌ زمینه و ویژگی همگام‌ سازی را متوقف خواهید کرد.

OneDrive را از بخش راه اندازی خودکار غیرفعال کنید

به‌ طور پیش‌ فرض، هر بار که رایانه شخصی خود را روشن می‌ کنید و وارد ویندوز ۱۱ می‌ شوید، OneDrive به‌طور خودکار راه‌ اندازی می‌ شود. شما می‌ توانید از طریق تنظیمات OneDrive، Startup Apps یا Task Manager، راه‌ اندازی خودکار OneDrive را در هنگام راه‌ اندازی ویندوز ۱۱ متوقف کنید.

توقف OneDrive با استفاده از تنظیمات برنامه OneDrive

ابتدا روی نماد «OneDrive» از نمادهای مخفی منوی Overflow کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

سپس بر روی گزینه “Help & Settings” کلیک کرده و از منوی ظاهر شده “Settings” را انتخاب کنید.غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

در پنجره Microsoft OneDrive، به تب “تنظیمات” بروید و تیک گزینه “Start OneDrive automatically when I sign to Windows” را بردارید. سپس، روی «OK» کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز با استفاده از تنظیمات ویندوز

می‌توانید با غیرفعال کردن برنامه از لیست برنامه‌ های راه‌ اندازی در تنظیمات ویندوز ۱۱، به راحتی راه‌ اندازی خودکار OneDrive را در هنگام راه‌ اندازی ویندوز ۱۱ متوقف کنید.

برای انجام این کار، روی دکمه Start کلیک راست کرده و «Settings» را انتخاب کنید یا میانبر Windows+I را فشار دهید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

سپس، در پنل سمت چپ، «برنامه‌ ها» را انتخاب کنید و روی تنظیمات «راه‌ اندازی» در سمت راست کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

سپس، کلید کنار گزینه «Microsoft OneDrive» را در لیست برنامه‌ های راه‌ اندازی خاموش کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

با استفاده از Task Managerمی توانید OneDrive  غیرفعال کنید

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز استفاده از طریق Task Manager است.

می‌توانید با جستجو و انتخاب «Task Manger» از قسمت جستجوی ویندوز، با فشار دادن Ctrl+Shift+Esc، یا با کلیک راست روی منوی Start و انتخاب Task Manager این برنامه را راه‌اندازی کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

سپس، روی تب Startup در پنجره Task Manager کلیک کنید. از لیست برنامه‌ های راه‌ اندازی، یا روی «Microsoft OneDrive» کلیک راست کرده و سپس «Disable» را انتخاب کنید یا برنامه «Microsoft OneDrive» را انتخاب کنید و روی دکمه «Disable» در گوشه سمت راست پایین پنجره کلیک کنید تا از اجرای آن جلوگیری شود.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

اکنون، دفعه بعد که کامپیوتر خود را راه اندازی می کنید، OneDrive با آن راه اندازی نمی شود. پس از آن، OneDrive تنها در صورتی اجرا می شود که آن را به صورت دستی راه اندازی کنید.

OneDrive را از ویندوز ۱۱ کامپیوتر شخصی خود جدا کنید

قطع ارتباط حساب OneDrive با کامپیوتر شخصی، باعث می شود که کامپیوتر شما از به روز رسانی و همگام سازی داده ها با فضای ابری جلوگیری کند. با لغو پیوند OneDrive شما به سادگی از حساب OneDrive خود در کامپیوتر خود خارج می شوید و برنامه را پشت سر می گذارید. با انجام این کار، هیچ فایل یا داده ای را که قبلا همگام سازی شده اند از دست نخواهید داد. همیشه می‌ توانید با ورود مجدد به برنامه OneDrive یا OneDrive.com به فایل‌ های به‌ روزرسانی‌ شده و همگام‌ سازی‌ شده o,n دسترسی داشته باشید. در ادامه نحوه لغو پیوند OneDrive از ویندوز ۱۱ آمده است:

این مطلب را حتما بخوانید  علامت های روی ماشین لباسشویی ال جی

ابتدا روی فلش «Show hidden icons» در گوشه نوار وظیفه کلیک کنید و روی نماد «OneDrive» کلیک کنید یا ضربه بزنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

سپس بر روی گزینه “Help & Settings” کلیک کرده و از منوی ظاهر شده “Settings” را انتخاب کنید.غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

در پنجره مایکروسافت OneDrive، به برگه «حساب» بروید و روی پیوند «Unlink this PC» مانند شکل زیر کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

علاوه بر این، روی دکمه «Unlink Account» در کادر گفتگوی تأیید که ظاهر می‌شود کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

با این کار از حساب OneDrive خود که در کامپیوترتان ذخیره شده است، خارج می شوید و همگام سازی فایل هایتان با فضای ابری متوقف می شود. بعد از اینکه کامپیوتر خود را جدا کردید، همچنان نماد OneDrive را در نوار وظیفه مشاهده خواهید کرد و هنگامی که ماوس را روی آن می‌برید، به شما نشان می‌ دهد که وارد نشده‌ اید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

OneDrive همچنان هنگام راه‌ اندازی ویندوز شروع می‌ شود و در پس‌ زمینه اجرا می‌ شود، اما تا زمانی که دوباره به OneDrive وارد نشوید، فایل‌ های شما را همگام‌ سازی نمی‌ کند یا عملکردهای دیگر OneDrive را انجام نمی‌ دهد.

غیرفعال کردن OneDrive در ویندوز ۱۱ از طریق Group Policy Editor

شما می توانید  OneDrive را از طریق ویرایشگر خط مشی گروه (GPE) غیرفعال کنید که به کاربران امکان می دهد بسیاری از تنظیمات مهم را در رایانه خود تغییر دهند. Group Policy Editor فقط در نسخه های حرفه ای، Workstation و Enterprise سیستم عامل های ویندوز ۱۱ موجود است. برای غیرفعال کردن OneDrive از طریق GPE مراحل زیر را دنبال کنید:

روی منوی Start کلیک کنید و gpedit یا “Group Policy Editor” را تایپ کنید و کنترل پنل “Edit Policy Editor” را از نتیجه اجرا کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

در Group Policy Editor، از نوار ناوبری سمت چپ به مکان زیر بروید.

Computer configuration > Administrative Templates > Windows Components > OneDrive

سپس روی «Prevent the usage of OneDrive for file storage» از صفحه سمت راست دوبار کلیک کنید یا روی تنظیمات کلیک راست کرده و «Edit» را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

سپس، از منوی بالا سمت چپ، “Enabled” را انتخاب کنید، روی “اعمال” و سپس “OK” کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

با این کار برنامه OneDrive از پس‌ زمینه و فرآیندهای همگام‌ سازی آن غیرفعال می‌ شود.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز از طریق ویرایشگر رجیستری

راه دیگری که می توانید OneDrive را در ویندوز ۱۱ غیرفعال کنید، ویرایشگر رجیستری است.

ابتدا ویرایشگر رجیستری را با جستجوی «Registry editor» یا «regedit» در جستجوی ویندوز باز کنید. همچنین، کادر دستور Run را از طریق کلیدهای میانبر Windows+R باز کنید، regedit را تایپ کنید و Enter را فشار دهید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

هنگامی که ویرایشگر رجیستری راه اندازی شد، به مکان زیر بروید یا مکان زیر را در نوار آدرس آن کپی کرده و Enter را بزنید:

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\OneDrive

سپس به دنبال DWORD با نام «DisableFileSyncNGSC» در قسمت سمت راست بگردید و سپس روی آن دوبار کلیک کنید و مقدار آن را به «۱» تغییر دهید.

اگر نمی‌توانید پوشه «DisableFileSyncNGSC» یا DWORD یا «OneDrive» را در مکان مشخص‌شده در بالا پیدا کنید، باید یک پوشه جدید ایجاد کنید و داده‌ های Value را تغییر دهید. در ادامه نحوه انجام این کار آمده است:

بر روی پوشه “Windows” راست کلیک کنید، “new” را انتخاب کنید و سپس روی “key” کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

سپس نام پوشه (Key) را به OneDrive تغییر دهید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

در مرحله بعد، روی کلید OneDrive کلیک راست کنید، نشانگر را روی «new» نگه دارید و سپس «DWORD (32-bit) Value» را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

این کار یک DWORD جدید با نام “NewValue #1” ایجاد می کند. نام آن را به «DisableFileSyncNGSC» تغییر دهید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

پس از آن، روی DWORD جدید ایجاد شده «DisableFileSyncNGSC» دوبار کلیک کنید و مقدار را در قسمت «Value Data» به ۱ تغییر دهید. سپس، روی «OK» کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

پس از انجام این کار، سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید تا تغییرات اعمال شود. اگر می‌ خواهید OneDrive را دوباره فعال کنید، فقط مقدار «DisableFileSyncNGSC» را به ۰ تغییر دهید.

OneDrive را از ویندوز ۱۱ حذف نصب کنید

اگر تصمیم گرفتید که دیگر برنامه OneDrive را نخواهید و می‌ خواهید آن را به طور کامل از ویندوز ۱۱ خود حذف کنید، دو راه برای انجام آن وجود دارد. با این حال، هنگامی که OneDrive را حذف می کنید، فقط برای کاربر سیستم اعمال می شود.

OneDrive را از تنظیمات ویندوز حذف نصب کنید

برای حذف دائمی OneDrive از سیستم خود از طریق تنظیمات، این مراحل را دنبال کنید:

برای شروع، تنظیمات ویندوز ۱۱ را با فشار دادن دکمه های میانبر صفحه کلید Windows+I باز کنید. سپس از نوار منوی سمت چپ به «Apps» بروید و سپس گزینه «Apps & Features» را از سمت راست انتخاب کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

در صفحه بعدی، به برنامه «Microsoft OneDrive» بروید و سپس روی سه نقطه عمودی کنار آن کلیک کنید. سپس، روی گزینه «Uninstall» کلیک کنید و یا ضربه بزنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

در کادر تأیید، دوباره روی «Uninstall» کلیک کنید تا برنامه حذف شود.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

با این کار برنامه OneDrive به طور کامل از رایانه شما حذف می شود.

OneDrive را با استفاده از Command Prompt حذف نصب کنید

راه دیگری که می توانید غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز را امتحان و آن را در ویندوز ۱۱ حذف کنید، اجرای چند دستور ساده در Command Prompt است.

اما قبل از انجام این کار، باید بدانید که آیا از نسخه ۳۲ بیتی یا ۶۴ بیتی سیستم عامل ویندوز ۱۱ استفاده می کنید. اگر نمی دانید از کدام نسخه استفاده می کنید، برای دانستن آن این مراحل را دنبال کنید.

برای شروع، «Settings» ویندوز را باز کنید و تب «System» را در سمت چپ انتخاب کنید. سپس به سمت پایین به گزینه «About» در آخرین قسمت زیر بخش «System» بروید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

در صفحه درباره، می‌ توانید نسخه را در کنار «System type» مطابق شکل زیر مشاهده کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

پس از دانستن نسخه ویندوز خود، به منوی Start بروید، عبارت CMD یا Command Prompt را جستجو کنید و سپس Run as administrator را انتخاب کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

در Command Prompt دو ​​دستور زیر را یکی یکی تایپ کنید و Enter را فشار دهید:

برای سیستم های ۶۴ بیتی:

  • taskkill /f /im OneDrive.exe
  • %SystemRoot%\SysWOW64\OneDriveSetup.exe /uninstall

برای سیستم های ۳۲ بیتی:

  • taskkill /f /im OneDrive.exe
  • %SystemRoot%\System32\OneDriveSetup.exe /uninstall

دستور اول غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز را انجام می دهد و فرمان دوم آن را حذف می کند.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

در کادر درخواست کنترل حساب کاربری، روی – “Yes” کلیک کنید.

غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز

با این کار نه تنها غیرفعال کردن oneDrive در ویندوز را انجام داده اید، بلکه  آن برای همیشه از سیستم و ویندوز ۱۱ شما حذف می شود.

اگر نظرتان تغییر کرد و خواستار بازگشت OneDrive هستید، می‌ توانید برنامه «OneDrive» را در فروشگاه مایکروسافت جستجو کنید و آن را از آنجا نصب کنید.