آیا درمان گوژپشتی ( قوز کمر ) با حرکات ورزشی ساده امکان پذیر است؟ این سوالی هست که کاربران زیادی در طول روز به پاسخ آن فکر می کنند و ما در سری آموزش های زیبایی اندام مجله اینترنت چک قصد داریم به شما آموزش دهیم که چطور به راحتی و با چند حرکت ساده این بیماری را از بین ببرید.
 

بیماری گوژپشتی یا به اصطلاح علمی آن کیفوز که در ادبیات مردمی به آن قوز گفته می شود ، مشکلی همه گیر برای نوجوانان و به خصوص نوجوانان دختر در سن بلوغ و البته بسیاری از بزرگسالان است.

در چنین وضعیتی شانه و کتف های فرد حالت افتاده پیدا می کند ، سر به سمت جلو خم شده و موجب کاهش قدرت در حرکت اندام های فوقانی و حتی در حالتی شدید تر موجب درد در عضلات و کاهش ظرفیت تنفسی می شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که ستون فقرات پشتی حالت خمیدگی کمی دارد و افزایش بیش از حد طبیعی آن بیماری محسوب می شود.

اما در بسیاری موارد به خصوص در افرادی با وزن بالا، ظاهر شخص طبیعی نشان داده می شود ولی اگر کمی دقت کنید متوجه قوز پشت وی خواهید شد.

بیماری گوژپشتی چیست و چه درمان هایی دارد

 

بیماری گوژپشتی دلایل مختلفی دارد ، گاهی اوقات به دلیل رشد غیرطبیعی مهره ها اتفاق میافتد و با درد و اختلالات عصبی نیز همراه است و گاهی به دلایل دیگر مثل بیماری های عفونتی و التهابی خاص رخ می دهد.

بعضی وقت ها این بیماری شکستگی ها و تومورها را با خود همراه دارد که در این موارد درمان بسیار مشکل تر خواهد بود و تا جایی که ممکن است نیاز به جراحی پیدا کند.

البته در بیشتر موارد مهم ترین عامل پیدایش گوژپشتی ، وضعیت نامناسب بدن است ، به خصوص بد نشستن و مواردی دیگر مثل کار کردن مداوم با تلفن همراه که باعث گوژپشتی می شود.

در این مقاله کوتاه قصد داریم به شما چند حرکت ورزشی آسان را آموزش دهیم تا طی مدت زمانی بسیار کوتاه این بیماری را درمان کنید.

تمرین شما یک برای درمان گوژپشتی

 

مانند تصویر زیر در حالت سجده قرار بگیرید و دست ها را پشت سر خود قرار دهید ، حالا گردن و تنه خود را خیلی آرام یک مقدار بالا بیاورید تا با لگن شما هم سطح شود.

این تمرین ممکن است برای افراد سنگین وزن و یا سنین بالا کمی مشکل باشد ، توجه داشته باشید نباید به خودتان فشار بیاورید و درد احساس کنید.

درمان قوز پشت

درمان قوز پشت

حرکت شماره دو حرکت چانه

 

این مطلب را حتما بخوانید  7راه ساده برای لاغری صورت در یک هفته

مانند تصویر زیر چانه خود را به سمت عقب نگه دارید و ۱۰ ثانیه در همین حالت صبر کنید.

درمان قوز پشت

حرکت شماره سه کمک گرفتن از دیوار

 

درست مانند تصویر زیر رو به دیوار بایستید و دست ها را به دیوار تکیه بزنید ، حالا سعی کنید بدن خود را به سمت جلو ببرید و ۱۰ ثانیه در این وضعیت بایستید.

درمان قوز پشت

تمرین شماره چهار کشش به سمت بالا

 

روی یک تشک سفت بنشینید و ۲ جسم مثل آجر در دو سمت خود قرار دهید ، حالا دست ها خود را روی آنها بگذارید و سعی کنید بدن خود را به سمت بالا بکشید تا جایی که باسن شما از تشک جدا شود ، حالا ۸ ثانیه در این وضعیت بمانید و بعد به حالت اولیه برگردید.

درمان قوز پشت کمر

حرکت شماره پنج کشش به سمت عقب

 

ماننده تصاویر پایین روی زمین دراز بکشید و یا به صورت ایستاده به دیوار تکیه بزنید ، یک حوله رول شده را در محل قوز خود بگذارید و بدن را روی این رول به عقب حرکت دهید.

این حرکت برای درمان گوژپشتی کمر بسیار موثر است.

درمان قوز پشت کمر با ورزش

درمان قوز پشت کمر با ورزش

حرکت شماره شش حرکت صندلی

 

شما می توانید این حرکت را به دو صورت نشسته یا ایستاده انجام دهید. دست ها را مانند تصویر در امتداد شانه ها قرار دهید و با استفاده از طناب های لاستیکی ، دست ها را به عقب بکشید. برای این کار می توانید از طناب های ورزش TRX که دارای مقاومت استاندارد هستند استفاده کنید.

درمان قوز پشت

حرکت هفتم حرکت وزنه

 

دو وزنه در دست خود بگیرید ، می توانید برای این کار از دو بطری آب که هم وزن هستند استفاده کنید ، حالا پاها را به اندازه عرض شانه ها باز کنید .

دست ها باید به صورت آویزان در کنار بدن قرار بگیرند ، حالا شانه ها را به سمت بالا بکشید و ۵ ثانیه نگه دارید.

حرکت هشتم تقویت کتف

 

روی شکم خود بخوابید و در حالی که دستان شما در کنار بدنتان قرار دارد ، هر دو کتف خود را به هم نزدیک کنید و بعد از چند ثانیه رها کنید. این ورزش را می توانید در حالت نشسته نیز انجام دهید.

با تکرار و تمرین این حرکات ساده می توانید طی یک دوره کوتاه مدت حالت ستون فقرات خود را به حالت استاندارد برگردانید.

لطفا نظرات خود را در بخش ثبت نظرات برای ما ثبت کنید و با دیگر کاربران مجله اینترنت چک در میان بگذارید.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید
  • امتیاز دهید تا این مقاله بهتر شود