برج خلیفه دبی یک آسمان خراش مگاتال در امارات متحده عربی است و در حال حاضر این ساختمان به عنوان بلندترین آسمان خراش جهان نیز شناخته می شود. این برج محبوب ترین جاذبه گردشگری دبی است که در ادامه در مورد آن بیشتر صحبت خواهیم کرد. برج خلیفه، در لغت نیز به معنای برج خلیفه است که قبلاً با نام برج دبی هم شناخته می شد و این نام جدید ۴ ژانویه ۲۰۱۰ هنگامی که برج رسماً افتتاح شد برای آن انتخاب شد. خلیفه از اسم شیخ خلیفه بن زاید آل مکتوم، رئیس جمهور ابوظبی گرفته شده است. زمانی که برج خلیفه و دیگر پروژه های عمرانی دبی در آستانه توقف بودند و به دلیل بحران مالی نزدیک به ورشکستگی بودند، ابوظبی بودجه ای را به دبی پرداخت کرد و همین موضوع باعث شد، نام برخی از پروژه ها تغییر کند.

آدرس برج خلیفه دبی :

این برج در بلوار شیخ محمد بن راشد ۱ واقع در دبی و امارات متحده عربی است. برج خلیفه در مرکز شهر دبی واقع شده و در ناحیه ای در امتداد جاده شیخ زاید قرار گرفته است. این منطقه یکی از چندین منطقه شهر است که تعداد زیادی ساختمان بلند در آن ساخته شده است. منطقه دیگری که تعداد قابل توجهی از آسمان خراشها دبی در آن قرار دارد، مارینا است. این دو منطقه تقریباً ۱۱ مایل از یکدیگر فاصله دارند. برج خلیفه دبی در مقایسه با مارینای دبی که درست در کنار دریا واقع شده است، ۲٫۱ مایل از دریا فاصله دارد. بنابراین منظره طبیعی اطراف برج به اندازه مارینای دبی وسوسه انگیز نیست، اما دریاچه ها و رودخانه های دست ساز زیادی در اطراف آن وجود دارد. این دریاچه ها و رودخانه ها کمبود نمای اطراف را تا حدودی جبران کرده اند.

ارتفاع برج خلیفه:

ارتفاع برج خلیفه ۸۲۸ متر یا ۲۷۱۷ فوت است، این اندازه تا بالای منحنی نمای آن اندازه گیری شده، زیرا منحنی آن یک عنصر معماری محسوب می شود. قبل از سال ۲۰۱۰، قد برج خلیفه مدت ها به صورت مخفی نگه داشته می شد تا از پیشی گرفتن رقبای احتمالی جلوگیری شود. سرانجام صاحب عمار ادعا کرد که ارتفاع استاندارد برج خلیفه ۸۲۸ متر است و ارتفاع آن تا نوک آن ۸۲۹٫۸ متر است (یک سوزن کوچک ۱٫۷ متری در بالای آن به ارتفاع ۸۲۸ متر وجود دارد) و این برج بلندترین ساختمان جهان است. برج خلیفه تاج بلندترین ساختمان جهان را به مدت ۱۰ سال در دست داشته و این تاج را ۵ سال دیگر نگه می دارد، تا اینکه در سال ۲۰۲۲ یا بعد از آن برج نهر دبی یا برج جده از آن پیشی بگیرد.

بلندترین طبقه اشغال شده سطح ۱۵۴ است که ۵۸۴ متر از سطح زمین ارتفاع دارد. برای گشت و گذارهای عمومی، ۳ بالکن به ترتیب در سطوح ۱۲۴، ۱۲۵ و ۱۴۸ وجود دارد. یکی از بالکن ها در سطح ۱۴۸ در حال حاضر با ارتفاع ۵۵۵ متر مرتفع ترین عرشه مشاهده جهان است.

موارد استفاده از برج خلیفه :

این برج کاربردهای مختلفی دارد و در موارد مختلف اداری، مسکونی، هتل، رستوران، گردگشگری و ارتباطات استفاده می شود. طبقه ۳۹ و طبقات زیر به عنوان هتل یا اقامتگاه توسط آرمانی استفاده می شود، طبقات از سطح ۳۹ تا سطح ۱۰۸ عمدتا برای اقامتگاه استفاده می شود. بالاتر از سطح ۱۰۸ تا سطح ۱۵۴ فضاهای اداری هستن، به استثنای طبقه های ۱۲۴، ۱۲۵ و طبقه ۱۴۸ که ۳ عرشه گردشگری جداگانه برای گشت و گذار عمومی هستند. همچنین یک رستوران در طبقه ۱۲۲ با نام اتمسفر وجود دارد. طبقات بالای ۱۵۴ تا ۱۶۳ همه طبقه مکانیکی هستند. تعداد طبقات بسیار زیاد است و در مجموع برج خلیفه دبی ۲۹۰۹ پله از طبقه همکف تا طبقه ۱۶۰ دارد.

به طور عمومی این برج ۱۶۳ طبقه دارد، اما یک ساختمان ۸۲۸ متری نمی تواند فقط ۱۶۳ طبقه داشته باشد، حتی اگر برجک برداشته شود. به این دلیل است که طبقات بالای سطح ۱۶۳ و زیر گنبد به عنوان ساختار پایه ای گنبد برج عمل می کنند، که این ۶۴ طبقه قابل سکونت نیست و برای استفاده مکانیکی استفاده نمی شود، بنابراین از نظر فنی ساختمان دارای ۲۰۹ طبقه است.

هر سال در برج خلیفه دبی نمایش آتش بازی یا نمایش لیزری در شب سال نو برگزار می شود و هزاران نفر برای تماشای این صحنه جذب می شود و میلیون ها نفر همزمان به صورت آنلاین این آتش بازی را تماشا می کنند. آخرین نمایش آتش بازی در ۱ ژانویه ۲۰۱۷ و نمایش لیزری در شب سال نو ۲۰۱۸ انجام شد، اما در برخی جشنواره های دیگر نیز دیده شده است.

طراحی و توسعه برج خلیفه دبی :

دولت دبی تصمیم به ساخت بلندترین ساختمان جهان گرفت، اهداف ساخت برج خلیفه متفاوت است و در زیر فهرست شده است:

  1.  گردشگری به دومین صنعت امارات تبدیل شود، تا وابستگی به تجارت نفت را کاهش دهد.
  2. ساختن برجی به این بزرگی می تواند هویت شهر و شهرت آن را در جهان تا حد زیادی بهبود بخشد و توجه جهان را به خود جلب کند.
  3. عنوان بلندترین ساختمان جهان را به خاورمیانه بازگرداند، زیرا هرم خوفو تا به حال بلندترین ساختمان جهان برای بیش از ۴۰۰۰ سال بوده است.
  4. حاکم دبی یک بار در توییتر گفت که ایده ساخت برج خلیفه از چندین دهه پیش در ساختمان امپایر استیت در شهر نیویورک که در دهه ۱۹۶۰ شاخته شده، الهام گرفته است، ساختمان امپایر استیت بلندترین ساختمان جهان در آن زمان بود.
این مطلب را حتما بخوانید  معرفی تفریحات ساحلی دبی

معمار برج خلیفه :

برج خلیفه توسط آدریان اسمیت از شرکت معماری اسکیدمور، اوینگس و مریل واقع در شیکاگو طراحی شده است، این شرکت پروژه های قابل توجه دیگری مانند برج جین مائو، مرکز گرینلند ووهان در چین و برج جده در عربستان را طراحی کرده است. این برج از بالا به صورت حرف “Y” در هوا دیده شود. برج خلیفه دبی توسط عمار پروپرتیس، یک شرکت املاک و مستغلات محلی معروف توسعه یافته است که بسیاری از آسمان خراش های دیگر در دبی را توسعه داده و اکنون بر روی دیگر سازه بلند جهان که به طور موقت “برج نهر دبی” نامیده می شود، کار می کند.

قرار داد ساخت برج خلیفه توسط سامسونگ ساخت و ساز، زیرمجموعه گروه سامسونگ منعقد شد، این گروه بیشتر به دلیل محصولات الکترونیکی خود شناخته شده است و از نظر ساخت و ساز نیز بسیاری از ساختمانهای معروف در سراسر جهان از جمله برجهای پتروناس در کوالالامپور و تایپه ۱۰۱ را ساخته است.

ساختار زیبا برج خلیفه

بیش از ۱۰۰۰ اثر هنری از هنرمندان برجسته خاورمیانه و بین المللی در برج خلیفه و اطراف بلوار محمد بن راشد قابل مشاهده است. بسیاری از قطعات به طور خاص توسط عمار به عنوان ادای احترام به روح هماهنگی جهان سفارش داده شد. این قطعات به عنوان وسیله ای برای اتصال فرهنگ ها و جوامع که نماد همکاری بین المللی هستند انتخاب شدند.

طبقه بازدید این برج یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۰ شب و پنجشنبه تا شنبه از ساعت ۱۰ صبح تا نیمه شب باز است. شما می توانید ۴۵ دقیقه قبل از بستن آخرین ورودی به این برج وارد شوید. از طبقه همکف مرکز خرید دبی در نزدیکی فودکورت به لانژ چشم انداز دسترسی دارید. شما می توانید در د ریلیت میکس به خرید و تفریح ​​بپردازید و در آرامش و راحتی به سر ببرید. این دهکده، دارای سقف کاملاً جمع شونده است، که در زمستان باز می شود.

قسمت اصلی مرکز خرید، آکواریوم دبی و باغ وحش زیر آب است، که یکی از بزرگترین آکواریوم های جهان است. این آکواریوم محل زندگی هزاران آبزی از جمله کوسه و موش صحرایی است. تونل پیاده روی آکریلیک ۲۷۰ درجه آن تجربیات نزدیک نزدیک با جذاب ترین حیوانات زیر آب و روی زمین را تداعی می کند. باغ وحش زیر آب در بالای آکواریوم واقع شده است و روشی تعاملی برای آموزش کودکان و بازدیدکنندگان در زمینه اکولوژی و پایداری زندگی دریایی دارد.

برج خلیفه دبی

جاذبه های برج خلیفه دبی :

برج خلیفه در ناحیه پایین شهر دبی واقع شده است که منطقه سرگرمی است. این برج در مرکز منطقه پایین شهر دبی است که توسط بزرگترین بازار جهان “دبی مال”، بلندترین چشمه های جهان و سوق البحار، محلی برای بازدید از جاذبه های سنتی احاطه شده است. نشستن در رستوران های عربی و ایتالیایی یکی از دیدنی ترین مناظر و خاطره ای مادام العمر از این برج است. با هم به سرگرمی های برج خلیفه  دبی نگاهی بیندازیم.

پارک دریاچه برج خلیفه

شما می توانید از ناهار آرام در کنار آبهای دریاچه لذت ببرید یا در یکی از مسیرهای زیبا و سایه دار قدم بزنید، یا از مناطق دیدنی ویژه و مناظر خیره کننده را تماشا کنید. همچنین می توانید با آرامش در گلخانه و باغ آبی گشت و گذار کنید. بگذارید بچه ها آزادانه در محل بازی اختصاصی بدوند یا زمان باکیفیتی را با خانواده در منطقه پیک نیک بگذرانند.

برج خلیفه مرکز خرید جذاب دبی

چه کسی تجربه خرید در تمام برندهای گران قیمت دبی را از دست خواهد داد؟ این برج، غربی ترین و پیشرفته ترین مرکز خرید در خاورمیانه است. دبی ادعا می کند که مرکز خرید جهان است و در این برج می توان لباس، طلا و جواهرات، فرش و هنرهای دیگری را که در جهان نظیر ندارد، پیدا کرد.

برج خلیفه دبی

بازدید از برج خلیفه :

برج خلیفه روزانه هزاران بازدید کننده را به خود جذب کرده است. قیمت بلیط برای بازدید از بلندترین برج جهان برای بزرگسالان ۱۰۰ درهم و بلیط برای کودکان ۷۵ درهم است. دبی تخمین می زند که فروش بلیط به بیش از ۱۰۰ میلیون درهم خواهد رسید. سکوی دیدنی این برج در طبقه ۱۲۴ قرار دارد و آسانسور سریع السیر فقط یک دقیقه طول می کشد تا بازدیدکنندگان را به سکو منتقل کند. این سکوی دیدنی دارای دید ۳۶۰ درجه بوده و بازدیدکنندگان می توانند از کل دبی چشم انداز داشته باشند.

تأثیر گردشگری برج خلیفه دبی

یک سال پس از افتتاح، برج خلیفه خود را به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری دبی معرفی کرد و به هتل های محلی کمک کرد تا کسب و کار خود را تا سال ۲۰۰۵، ۳۵ درصد افزایش دهند. عصر روز سال نو، هزاران نفر در بلندترین ساختمان، که روزانه به طور متوسط ​​۴۰۰۰ نفر بود، برای تماشای آتش بازی از سراسر جهان دور هم جمع شدند . می توان گفت این نما احتمالاً یکی از اولین نمادهای دبی پایدار است که برای جذب گردشگر ایجاد شده است. برج خلیفه دبی در حال تبدیل شدن به یک مقصد محبوب است که افراد زیادی در آنجا خرید می کنند، پیاده روی می کنند و غذا می خورند.