شاید تا به حال در مورد غروب زیبای جنوب مطالب زیادی خوانده باشید و یا تصاویر جذابی دیده باشید و تصمیم بگیرید از نزدیک این منظره زیبا را ببینید. یکی از جزایری که در جنوب یران قرار دارد و می تواند میزبان شما برای دیدن این منظره زیبا باشد، جزیره کیش است. این جزیره که یکی از قطب های گردشگری جنوب کشور است در دریای خلیج فارس قرار دارد و به استان هرمزگان و شهرستان بندر لنگه تعلق دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با این جزیره زیبا آشنا کنیم و به بررسی کلی این جزیره از نظر فرهنگ و قوانین و مراکز دیدنی بپردازیم.

آشنایی جزیره کیش :

همانطور که گفتیم این جزیره جنوبی به استان هرمزگان تعلق دارد و با مساحتی حدود ۹۰ کیلومتر مربع و طول آن ۴۵ کیلومتر بخش مرکزی شهرستان بندر لنگه به حساب می آید. اگر بخواهیم تصاویر هوایی این زیره زیبا را نگاه کنیم یک بیضی به نظر می رسد که در میان جزایر دیگری قرار گرفته است. این جزیره بر اساس  نوشته های تاریخی در قرن چهارم پیش از میلاد مسیح توسط دریا سالاری یونانی در دوران اسکندر کشف شده است که در زمان پادشاهی قاجار به نام قیس در نقشه نامگذاری شده بود. این کلمه به معنای تیردان است و ارتفاعات این جزیره را به تیر و خود آن را به تیردان تشبیه می کند. در طول تاریخ این جزیره‌ در زمان اشکانیان، ساسانیان و هخامنشیان زیر نظر ایران بوده اما خلفای اموی آن را از دادنده دوباره حکومت آل‌ بویه آن را به تسلط ایران در آورد.

جزیره کیش دارای خیابان هایی است که با اصول شهرسازی مدرن ساخته شده اند و برای پیاده روی های شبانه بسیار مناسب هستند و شما علاوه بر این می توانید از مراکز خرید، مراکز تجاری و هایپرمارکت‌ های خیابان فردوسی دیدن کنید. این شهر تحت قراردادی به منظور همبستگی فرهنگی با شهرها و کشورهای دیگر و استفاده از منافع فرهنگی، بازرگانی و اتصادی و ورزشی به خواهرخواندگی دبی در امارات متحده عربی و لنکاوی در مالزی در آمده است. برای آشنایی بیشتر با این جزیره بد نیست در مورد آب و هوای این جزیره زیبا که یکی از جزایر مرجانی جنوبی را در خود دارد، اشاره کنیم.

آب و هوای کیش :

آب و هوای کیش در اکثر فصول سال گرم و مرطوب است و میانگین دمای آن در سال ۲۷ درجه سانتی گراد می باشد. در جنوب کشور خورشید به صورت عمودی می تابد و باعث گرمای شدید می شود و رطوبت این جزیره از تبخیر آب دریای خلیج فارس ناشی می شود. اگر تحمل گرمای شدید برای شما سخت است به شما پیشنهاد می کنم از سفر کردن در فصل تابستان به این جزیره خودداری کنید. فصل های بهار و پاییز در این جزیره دارای آب و هوای متعادلی است. البته زمستان این منطقه علاوه بر اعتدال هوا دارای رطوبت کمی است و سفر به این مطقه را رویایی می کند.

نقشه جزیره کیش

ساکنین بومی کیش :

جمعیت جزیره‌ ی کیش بیش از ۳۹۰۰۰ نفر بوده که این جمعیت شامل مردمی خونگرم و مهمان نواز می باشند و هر گردشگری که پای در این منطقه می گذارد از آب و معاشرت با این مردم لذت می برند.  بیش از ۹۰ درصد از مردم شهرستان بندر لنگه در کیش، که جزئی از این شهرستان است زندگی می کنند و در صلح و صفا در کنار هم زندگی می کنند.

البته ساکنان بومی آن را می توان به گروه های مختلفی  تقسیم کرد که دارای فرهنگ، نژاد، مذهب و آداب و رسوم متفاوتی هستند ولی این تفاوت خیلی کم بوده و شیوه زندگی را تقریبا یکسان جلوه می دهد. مردم بومی جزیره کیش دارای پوششی سنتی هستند و بر تن مردان دشداشه دیده می شود. این جزیره دارای مراسم و اعیاد مذهبی و آیین های خاصی است که در آن ها حنانگاری یا خالکوبی با حنا بر روی پوست با طرح‌های زیبا و فانتزی بین زنان رایج است و اسباب سرگرمی گردشگران را فراهم می کند.

قوانین موجود در کیش :

یکی از مواردی که از اهمیت زیادی برخوردار است، رعایت قوانین در هر منطقه می باشد، چه شما ساکن آن منطقه، شهر یا کشور باشید و چه به عنوان گردشگر به آن منطقه سفر کنید. با تمام زیبایی های جزیره کیش می توان گفت این جزیره دارای قوانین سختی است که لازم الاجرا هستند. البته لازم به ذکر است این قوانین در همه شهر های کشور وجود دارد، اما در کیش تمام و کمال اجرا می شود و آن را به یک شهر قانونمند تبدیل کرده است و عدم اجرای قوانین در این شهر، جرایم سنگینی را به همراه دارد، در ادامه با ما همراه باشید تا آن ها را با هم بررسی کنیم و سفر بی دردسری را تجربه کنیم.

قوانین جزیره کیش

مقررات رانندگی جزیره کیش :

اگر با ماشین خود به کیش سفر ی کنید و یا قصد دارید با ماشین های اجاره ای به رانندگی در این شهر بپردازید باید به طور کلی با قوانین این شهر آشنا شوید. برخی از قوانین مهم انندگی منحصر به این جزیره عبارتند از :

 • بوق زدن در سرتاسر جزیره کیش  بدون استثنا ممنوع است.
 • رعایت حق تقدم و ایست کامل قبل از میدان ها الزامی است.
 • راهنما زدن دور میدان ها الزامی است و در صورت عدم رعایت جریمه در پی خواهد داشت.
 • رعایت حق تقدم در فرعی به اصلی الزامی است.
 • عبور عابر پیاده از روی خط عابر پیاده راننده را ملزم به ایست کامل می کند.
 • دنده عقب در جزیره کیش با توقف خودرو در پارکینگ و جریمه سنگین همراه می شود و ممنوع است.
 • در هنگام رانندگی با خودروهای اجاره ای باید دفترچه رنت حتما همراه شما باشد.
 • ریختن هر گونه زباله و سیگار به بیرون از ماشین، ممنوع بوده و جریمه دارد.
 • ظاهر کثیف خودرو جریمه دارد و ممنوع است.

در نهایت می توان به قوانین در مورد سرعت مجاز در جزیره کیش اشاره کرد که در تمامی خیابان های این جزیره لازم الاجراست و با دوربین های راهنمایی و رانندگی کنترل می شود. حداکثر سرعت در بلوارهای داخلی شهر ۶۰ کیلومتر و در بیرون آن مانند جاده های فرعی ۸۰ کیلومتر است. مرکزهای خودروهای رنتی به محض مشاهده رانندگی با سرعت غیر مجاز با شما تماس خواهند گرفت.

سایر قوانین در کیش :

در جزیره کیش قوانین هتل ها و سایر اقامتگاه ها، مانند شهرهای دیگر شما را ملزم می کند که اتاق خود را در ساعت ۱۲ تحویل دهید و در صورتی که می خواهید تازه اتاقی تحویل بگیرید، تا ساعت ۱۴ صبر کنید. برای استفاده از تاکسی ها می توانید تاکسی های سفید را دربستی بگیرید و هزینه ها را با نرخ مشخص و ثابت تعیین شده پرداخت کنید. در این جزیره مراکز خرید و بازارها از ۱۰ صبح الی ۲ ظهر و از ۵ بعد از ظهر تا ۱۰ شب، قابل بازدید و خرید هستند.

شما نمی توانید برای اقامت در کیش از چادر زدن استفاده کنید. برای چادر زدن باید به مکان های مشخصی مراجعه کنید و آن هم فقط در ایام نوروز مجاز است. علاوه بر این شما نمی توانید از آب لوله کشی برای آشامیدن استفاده کنید و حتما باید آب معدنی بخرید. رعایت نکردن این قوانین شما را به پرداخت جریمه دچار خواهد کرد. در نهایت باید بگوییم که کیش هم تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران است.

مواردی  ممنوع در جزیره کیش بدون استنا :

مواردی که برای همه مردم ممنوع است، عبارتند از :

 • هرگونه تجاوز به حقوق قانونی و حریم خصوصی دیگران
 • وارد کردن خسارت و ضرر و زیان به مال و جان دیگران
 • نادیده گرفتن اخلاق حسنه و بر هم زدن نظم عمومی
 • عدم رعایت قانون مجازات اسلامی، قانون جرائم رایانه ای، قانون تجارت الکترونیک و سایر قوانین موضوعه
 • عدم رعایت قانون کپی رایت
 • تبلیغ فعالیت های غیر مجاز و غیر منصفانه
این مطلب را حتما بخوانید  معرفی تفریحات دبی در شب

تفریحات و جاهای دیدنی جزیره کیش :

کیش یکی از جزایری است که علاوه بر تفریحات مدرن و هیجانی که دارد، از جاذبه های گردشگری تاریخی و  فرهنگی به حساب می آید. در ادامه به معرفی چند مکان دیدنی و جذاب کیش می پردازیم. شما می توانید در صورتی که هنوز به این جزیره زیبا سفر نکردید، از این راهنما استفاده کنید.

شاتل سواری و بنانا سواری :

یکی از تفریحاتی که در بدو ورود به هر جزیره ای به ذهن گردشگران می رسد، تفریحات هیجان انگیز آبی است. در جزیره کیش علاوه بر وجود این تفریحات، ارائه حرفه ای آن ها نیز باعث جذب گردشگران بسیاری شده است. یکی از این تفریحات آبی شاتل سواری است، که شما می توانید به همراه سه نفر از همراهانتان روی یک تیوپ بادی بزرگ بنشینید و به کمک یک قایق موتوری کشیده شوید. هیجان این بازی زمانی بیشتر می شود که سرعت قایق زیاد می شود و شما باید خود را روی آن نگهدارید. شاتل سواری بسیار مورد علاقه زوج ها است.

اگر بخواهید نشستن شما به روی شاتل شبیه به صندلی باشد و به صورت صف و پشت سر هم بنشینید می توانید از بنانا استفاده کنید. اگر بلن قد هستید در بنانا سواری ممکن است پاهای شما در آب قرار گیرد. این تفریح آبی محدودیت سنی ندارد و برای کودکان نیز مناسب است، زیرا ایمنی بیشتری دارد.

شاتل سواری جزیره کیش

فلای بورد در جزیره کیش :

یکی دیگر از تفریح های مهیج در این جزیره زیبا که در سر تا سر آن دیده می شود، فلای برد است که شما می توانید هم در آن آب بازی کنید و هم لذت پرواز را تجربه کنید. البته این نوع تفریح به بدنی ورزشکاری و قوی نیاز دارد که بتواند حرکات به خصوصی را انجام دهد تا شخص را از سقوط کردن در آب در امان نگه دارد. شما در این بازی با یک شیلنگ ۱۸ متری و کفش های مخصوص با فشار آب به پرواز در می آیید.

پاراسل سواری :

پاراسل سواری نیز در جزیره ی کیش در دسته تفریحات آبی قرار می گیرد، زیرا روی آب های نیلگون خلیج فارس انجام می شود. در این بازی چتر را به کمر شما می بندند و به وسیله حرکت سریع شما را به پرواز در می آورند. شما می توانید به صورت گروه های ۴ الی ۵ نفره از این امکان تفریحی استفاده کنید و تعداد اشخاص به میزان زیادی به وزن افراد وابسته است.

تفریح در جزیره کیش با کریزی بوت :

کریزی بوت که در زبان فارسی قایق دیوانه نامیده می شود، یک قایق تندروی موتوری است که با حرکت های سریعی که انجام می دهد شما را شگفت زده می کند. این تفریح برای افرادی است که می خواهند در گروه های ۱۰ الی ۱۵ نفر به تفریح بپردازند. این قایق بسیار زیبا است و البته به علت وزن زیادی که دارد از ایمنی قابل ملاحظه ای برخوردار است.

جت اسکی :

یکی از تفریحات مهیج این جزیره که به علت مهارت قایق رانان طرفداران زیادی بین گردشگران دارد، جت اسکی است. که البته با کسب مهارت و کمک از مربیان می توانید خودتان نیز آن را برانید. این تفریح برای یک نفر است و تنها زمانی می شود به صورت گروه های دو نفره انجام شود که وزن دو نفر خیلی پایین باشد. شما می توانید برای انجم این تفریح به کلوپ های غواصی و دریایی مراجعه کنید.

انواع قایق های پدالی، موتوری و بادبانی و کف شیشه ای در  جزیره کیش :

برای تمامی گردشگرانی که به یک جزیره سفر می کنند قایق سواری یکی از لذت بخش ترین تفریحاتی است که قصد دارند آن را تجربه کنند. در این جزیره ی زیبا انواع قایق ها و متناسب با هر سن و سالی پیدا می شود. این قایق ها شامل قایق های پدالی، قایق های موتوری، قایق های تندرو و قایق های بادبانی می شود که برای استفاده از آن ها باید به اسکله های مخصوص قایق سواری بروید.

یکی از خاص ترین قایق هایی که در در جزیره کیش می بینید، قایق های کف شیشه ای یا آکواریوم است که می توانید با سوار شدن در آن ها و حرکت آرام، موجودات دریایی، آبزیان و مرجان ها را با پرداخت هزینه ی کمی ببینید. البته در کیش شناورها و زیر دریایی ها و کشتی های آکواریوم مختلفی نیز وجود دارد که شما را به اعماق دریا می برد تا از نزدیک آبزیان را ببینید.

تفریحات آبی جزیره کیش

بوستان آهوان جزیره کیش :

در جزیره کیش مکان های دیدنی بسیاری هم وجود دارد که می توانید به صورت رایگان از آن ها دیدن کنید، یکی از این مکان ها بوستان آهوان است که تعداد زیادی آهوی زیبا در آن زندگی می کنند و به یکی از قطب های گردشگری خیابان فردوسی این جزیره زیبا تبدیل شده است. البته شما می توانید در این بوستان حیوانات دیگری مثل شیر، روباه، شغال، میمون، گوزن و پرندگان مختلف را ببینید. البته لازم به ذکر است که فقط آهوها در این بوستان آزاد هستند.

جزیره هندورابی کیش :

یکی دیگر از مکان های دیدنی جزیره کیش که به رایگان در اختیار گردشگران قرار گرفته است، جزیره هندورابی است که در ارتفاع ۲۹ متر از سطح دریا دارد و مساحت آن ۲۳ کیلومتر مربع است. این جزیره در زمان پرتغالی ها به عنوان پایگاه تجاری و نظامی ایران به حساب می آمد. به همین دلیل می توانید در آن جزیره آثار قرن ۱۵ میلادی را مشاهده کنید.

این جزیره خالی از سکنه است و شما باید با قایق به آن بروید و از هتل های بومگردی استفاده کنید و از فضای بکر آن لذت ببرید. در این جزیره ۲۰۰ نفر در خانه های کچی با معماری یونانی زندگی می کنند و در روستاهای قدیمی جزیره، قبرستان، مسجد، سواحل بکر و دست نخورده، آب انبار، کلوپ دریایی، لاک پشت ها و ماهیان خاص دیده می شوند.

ساحل مرجان کیش :

از تفریحات رایگان دیگری که در جزیره کیش می توانید به آن بپردازید، بازدید از سواحل مرجانی است که در این جزیره زیبا در قسمت شرقی قرار گرفته و به عنوان یک جاذبه گردشگری طبیعی بازدید کنندگان فراوانی را به خود جذب می کند. مرجان ها جاندارهای آبزی هستند که ظاهری شبیه به سنگ، خزه یا گیاه دارند و به رنگ های متفاوتی در حاشیه دریا و اعماق آن دیده می شوند.

در جزیره کیش یک خط در امتداد ساحل قرار دارد که در آن الاچیق هایی هم دیده می شود و کلوپ دریایی آن به آدرس میدان مرجان، پشت ساحل مرجان بوده و علاوه بر سایر تفریحات دریایی، غواصی و اسکوتر زیردریایی را برای دیدن مرجان ها و آبزیان دریایی اجاره می دهد.

 سافاری در جزیره کیش :

اگر به سفرهای ماجرا جویانه علاقه دارید، می توانید در جزیره کیش نیز چنین تجربه ای کنید. معمولاً سفرهای سافاری در کویر و صحراهای ماسه ای انجام می شود که شبیه به طبیعت کیش است. شما می توانید در تور سافاری کیش شرکت کرده و با خودروهای لندکروز و افرود در دل کویر به ماجراجویی بپردازید.

سافاری جزیره کیش

برای این نوع تفریحات انواع موتورهای حرفه ای نیز در اختیار شما قرار داده می شود. یکی از مجموعه هایی که در کیش این نوع سفرها را ارائه می دهد، مجموعه پارس است که یک فضای ۵۰ هکتاری را در اختیار دارد و خدماتی مثل شترسورای، موتور سواری، بانجی جامپینگ، پینت بال و کارتینگ را ارائه می دهد. شما می توانید پکیج های متفاوتی را انتخاب کنید، اما پکیج وی آی پی آن شامل آپشن هایی مثل آفرود، پینت بال، بانجی شوتینگ، کارتینگ، شتر سواری، ترامپولین و بانجی ترامپولین، موتورهایی مثل اتوماتیک و دریفت، استوانه جادویی، فوتبال حبابی و فیش اسپا وجود دارد.