یکی از علائم حمله قلبی درد قفسه سینه است، که اغلب از وسط قفسه سینه شروع می شود و گاهی اوقات در گردن، فک، گوش ها، بازوها و مچ دست پخش می شود. این درد در بین تیغه های شانه، پشت یا ناحیه شکم نیز حرکت کند. اگر در قفسه سینه احساس درد شدید دارید یا درد مبهمی در نواحی ذکر شده، شروع شد، ممکن است به شما حمله قلبی دست داده باشد. این درد شبیه به سنگینی، سوزش، سفتی، انقباض یا احساس فشرده شدن و یا احساس وزن یا فشار سنگین در بدن احساس می شود و گاهی خود را شبیه به سوء هاضمه یا سوزش سر دل نشان می دهد. اگر دچار چنین حالتی شدید و یا کسی را با این حالت ها دیدید باید سریعا کمک های اولیه در سکته قلبی انجام داده و سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

نشانه های سکته قلبی :

علائمی که ممکن است نشان دهنده حمله قلبی باشد، عبارتند از:

 • درد (گاهی اوقات از قفسه سینه شما خارج می شود) در بازوها، فک، گردن، پشت و شکم
 • احساس ضعف یا بیمار بودن
 • احساس عرق کردن و دین لکه روی پوست
 • خاکستری و رنگ پریده به نظر می رسد
 • احساس ناخوشی، بی قراری یا وحشت به طور کلی
 • تنگی نفس، خس خس سینه یا سرفه
 • احساس تپش قلبت خیلی سریع
 • احساس سرگیجه داشتن

ممکن است اصلاً دردی را در قفسه سینه حس نکنید، به خصوص اگر زن باشید یا مسن باشید یا دیابت داشته باشید. در صورتی که مطمئن نیستید یا نمی‌ خواهید سر و صدا ایجاد کنید، با ۱۱۵ تماس بگیرید و هرچه زودتر کمک های اولیه در سکته قلبی را دریافت کنید. در هنگام درمانهای اورژانسی از فوریت های پزشکی، شانس زنده ماندن بیشتر است.

حتی اگر علائم شما با موارد فوق مطابقت ندارد، اما فکر می‌ کنید شما یا شخص دیگری دچار حمله قلبی شده‌ اید، فوراً با ۱۱۵ تماس بگیرید.

کمک های اولیه در سکته قلبی

کمک های اولیه در حمله قلبی شامل چه اقداماتی است ؟

اولین کاری که باید انجام دهید این است که فوراً برای آمبولانس با شماره ۱۱۵ تماس بگیرید.

سپس باید در حالی که منتظر رسیدن آمبولانس هستید، آرام بنشینید و استراحت کنید.

ر حمله قلبی گاهی اوقات خوردن قرص آسپرین می تواند به بیمار کمک کند، اما از جای خود بلند نشوید و به دنبال آسپرین نگردید، زیرا ممکن است فشار غیرضروری به قلب شما وارد شود.

اگر به آسپرین حساسیت ندارید و مقداری در کنار خود دارید و یا اگر کسی همراه شما است که می تواند آن را برای شما بیاورد، یک قرص آسپرین بزرگسال (۳۰۰ میلی گرم) را بجوید. با این حال، اگر آسپرین در نزدیکی شما نیست، هرکسی که همراه شما است باید پیش شما بماند و به دنبال آسپرین نرود.

کمک های اولیه در سکته قلبی قبل از رسیدن آمبولانس

قبل از رسیدن آمبولانس، می توانید با انجام کمک های اولیه در سکته قلبی به صورت زیر به امدادگران کمک کنید:

 • اگر بیرون هستید، تا رسیدن کمک در کنار بیمار بمانید.
 • اگر وضعیت بیمار بدتر شد، دوباره با ۱۱۵ تماس بگیرید.
 • اگر موقعیت مکانی شما تغییر کرد، دوباره با ۱۱۵ تماس بگیرید.
 • اگر از خانه یا محل کار تماس می‌ گیرید، از کسی بخواهید درها را باز کند و به کارکنان اورژانس بگوید که بیمار در چه مکانی قرار دارد.
 • حیوان خانگی خود را ببندید.
 • اگر می توانید، مشخصات پزشک عمومی بیمار را یادداشت کنید و هر دارویی را که مصرف می کند، جمع آوری کنید.
 • اگر بیمار آلرژی دارد به امدادگران بگویید.
 • اگر بیمار آسپرین مصرف کرده است به امدادگران بگویید.
 • آرام بمانید.

بسیاری از افراد از حملات قلبی جان سالم به در می برند و بهبود پیدا می کنند. قلب شما یک ماهیچه سخت است و استرس، شوک یا غافلگیری به تنهایی باعث حمله قلبی نمی شود.

کمک های اولیه در سکته قلبی

علائم ایست قلبی ناگهانی

ایست قلبی ناگهانی (SCA) زمانی رخ می دهد که قلب از تپیدن می ایستد و فرد بیهوش می شود.

فرد ممکن است:

 • به نظر برسد که نفس نمی کشد.
 • حرکت نمی کند.
 • به هیچ تحریکی مانند لمس شدن یا صحبت کردن پاسخ نمی دهد.

ایست قلبی یکی از دلایل اصلی مرگ زودرس است، اما بسیاری از افراد با گرفتن کمک های اولیه فوری در سکته قلبی نجات پیدا می کنند. قلب متوقف می شود زیرا ریتمی که قلب را کنترل می کند با یک ریتم نامنظم جایگزین می شود. هر چه سریعتر بتوان آن را درمان کرد، شانس احیای موفقیت آمیز بیشتر است.

تفاوت بین “سکته قلبی” و “ایست قلبی” چیست؟

حمله قلبی یک وقفه ناگهانی در جریان خون و در بخشی از عضله قلب است، که به احتمال زیاد باعث درد قفسه سینه و آسیب دائمی به قلب می شود. قلب همچنان خون را به اطراف بدن می فرستد و فرد هوشیار است و همچنان نفس می کشد.

ایست قلبی زمانی اتفاق می افتد که قلب به طور ناگهانی پمپاژ خون در بدن را متوقف می کند. فردی که دچار ایست قلبی می شود، ناگهان هوشیاری خود را از دست می دهد و نفس کشیدنش متوقف می شود، مگر اینکه فوراً با احیای قلبی ریوی (CPR) درمان شود. این عارضه همیشه در عرض چند دقیقه منجر به مرگ می شود.

این مطلب را حتما بخوانید  10 راه برای درمان اسهال در خانه

فردی که دچار حمله قلبی می شود در معرض خطر بالای تجربه ایست قلبی است.

حمله قلبی و ایست قلبی هر دو از نظر پزشکی تهدید کننده زندگی هستند و نیاز به کمک فوری پزشکی دارند. اگر تپش ناگهانی قلب را تجربه می کنید، حتماً به دنبال دلایل آن باشید.

کمک های اولیه در سکته قلبی

کمک های اولیه در سکته قلبی ناگهانی منجر به ایست قلبی چیست ؟

ایست قلبی برگشت پذیر است، اما بسیار مهم است که در چند ثانیه یا چند دقیقه اول تشخیص داده شود و برای بهبود آن کارهایی انجام شود.

 • در ثانیه های اول با ۱۱۵ تماس بگیرید.

سپس می توانید با امتحان کردن فشار روی قفسه سینه یا استفاده از دفیبریلاتور جان بیمار را نجات دهید.

فشرده سازی قفسه سینه یا احیای قلبی ریوی فقط با دست (CPR)

اگر فردی دچار ایست قلبی شده است، پس از تماس با ۱۱۵ می توانید برای نجات جان او حرکت فشار در قفسه سینه را انجام دهید. قبل از شروع فشردن قفسه سینه یا CPR فقط با دست، بررسی کنید که آیا نزدیک شدن به فرد ایمن است، مثلاً اطمینان پیدا کنید که فرد در یک جاده شلوغ نیست.

اگر قصد دارید به شخصی CPR بدهید، ابتدا با ۱۱۵ تماس بگیرید یا از شخص دیگری بخواهید که ۱۱۵ را شماره گیری کند، اما این کار را قبل از اعمال فشار روی قفسه سینه انجام دهید.

برای انجام فشرده سازی قفسه سینه مراحل زیر را انجام دهید:

 • انتهای کف دست خود را روی استخوان سینه و در مرکز قفسه سینه فرد قرار دهید.
 • دست دیگر خود را روی دست اول قرار دهید و انگشتان خود را قفل کنید.
 • با استفاده از وزن بدن خود و نه فقط بازوها، ۵ تا ۶ سانتی متر روی قفسه سینه فشار دهید.
 • این کار را تا رسیدن آمبولانس تکرار کنید.
 • سعی کنید فشرده سازی قفسه سینه را با سرعت ۱۰۰ الی ۱۲۰ فشار در دقیقه انجام دهید.

CPR آنقدرها هم که فکر می کنید سخت نیست. فقط با ۱۱۵ تماس بگیرید و سپس به شدت و سریع فشار دهید. شخصی که در سمت دیگر تلفن ۱۱۵ قرار دارد با شما صحبت می کند که چه کاری انجام دهید. توصیه های فوق فقط برای بزرگسالان اعمال می شود و نحوه انجام CPR روی کودک یا نوزاد متفاوت است.

کمک های اولیه در سکته قلبی

دفیبریلاتورها از کمک های اولیه در سکته قلبی

برای نجات جان شخصی که دچار سکته قلبی شده است می توانید از دفیبریلاتور استفاده کنید. رایج ترین نوع دفیبریلاتور، دفیبریلاتور خارجی خودکار (AED) است. اگر به AED دسترسی دارید، از آن استفاده کنید.

دفیبریلاتور خارجی خودکار یک دستگاه الکتریکی قابل حمل و ایمن است که اکثر سازمان های بزرگ به عنوان بخشی از تجهیزات کمک های اولیه در سکته قلبی نگه می دارند. همچنین شما می توانید آن‌ را در برخی مکان‌ های عمومی مانند مرکز خرید محلی، سالن بدنسازی، ایستگاه قطار یا سالن دهکده خود پیدا کنید. دفیبریلاتور شوکی ایجاد می کند که قلب را متوقف کرده تا بتواند به طور طبیعی به ریتم طبیعی خود بازگردد.

وقتی کیس دفیبریلاتور را باز کردید، دستورالعمل ها دقیقاً به شما می گویند که چه کاری باید انجام دهید. در بین شوک های وارده از دفیبریلاتور، CPR باید ادامه یابد. پس از دفیبریلاسیون، به پیروی از دستورالعمل ها ادامه دهید و فرد را تا حد امکان راحت نگه دارید. هنگامی که حیات فرد برقرار شد، فرد باید در موقعیت بهبود قرار گیرد. تا آمدن آمبولانس در کنار فرد بمانید.

کمک های اولیه در سکته قلبی

در صورت ابتلا به آنژین و درد قفسه سینه چه کاری باید انجام دهم؟

آنژین اغلب مانند یک احساس سنگینی یا سفتی در قفسه سینه است که به بازوها، گردن، فک، پشت یا معده گسترش می یابد. برخی از افراد احساس سفتی شدید را توصیف می کنند، در حالی که برخی دیگر بیشتر احساس درد مبهم می کنند و برخی نیز تنگی نفس دارند.

آنژین ناپایدار می تواند درد قفسه سینه تشخیص داده نشده یا بدتر شدن ناگهانی آنژین موجود با حملات آنژینی باشد. این حملات حتی ممکن است در زمان استراحت رخ دهند و یا شما را از خواب بیدار کنند و تا ۱۰ دقیقه ادامه پیدا کنند. اگر آنژین در شما تشخیص داده نشده است، اما درد قفسه سینه دارید، با ۱۱۵ تماس بگیرید و کمک های اولیه در سکته قلبی را دریافت کنید.

اگر قبلاً تشخیص داده شده است که آنژین دارید، ممکن است درد یا ناراحتی آنژین را تجربه کنید که می توانید با مصرف اسپری یا قرص گلیسریل تری نیترات (GTN) و استراحت آن را کنترل کنید.

در صورت داشتن آنژین صدری، درد قفسه سینه یا تنگی نفس، می توانید کارهای زیرا را انجام دهید:

 • کاری را که انجام می دهید متوقف کنید و بنشینید، یک دوز GTN (اسپری یا قرص) مصرف کنید و پنج دقیقه صبر کنید.
 • اگر درد یا تنگی نفس باقی ماند، دوز دوم GTN را مصرف کنید و پنج دقیقه صبر کنید.
 • اگر درد یا تنگی نفس کم نشد، با ۱۱۵ تماس بگیرید.
 • اگر به آسپرین حساسیت ندارید، یک قرص آسپرین بزرگسال (۳۰۰ میلی گرم) بجوید. اگر آسپرین ندارید و یا مطمئن نیستید که به آسپرین حساسیت دارید یا خیر، تا رسیدن آمبولانس استراحت کنید.