خطای api http 403 یکی از خطاهایی است که معمولاً در کیف پول لجر اتفاق می افتد. یعنی دقیقاً وقتی کاربر قصد دارد وارد بخش مدیریت که در صفحه اصلی است، شود و یا بخواهد یک حساب اضافه کند و یا یک ارز دیجیتال را انتخاب کند که این ارز دیجیتال ممکن است بیت کوین یا هر یک از آلت کوین های دیگر باشد، ممکن است با عبارت “Connect and unlock your Ledger device” یا “Navigate to the dashboard or an app on your device” مواجه شود. پس از انجام این دو مرحله با موفقیت، علامت تأیید دریافت می کنید، اما بعد از آن ممکن است مجدد با عبارت “! Sorry, try again (API HTTP 403)” مواجه شوید که در واقع خطایی است که باید آن را رفع کنید.

ممکن است شما در این مواقع روی گزینه Retry کلیک کنید که پس از دو ثانیه همان خطا برای شما ایجاد می شود.

در چنین مواقعی کاربر سعی می کند، دوباره برنامه را نصب کرده و کیف پول لجر خود را دوباره راه اندازی کند. بعضی از اشخاص حتی ویندوز کامپیوتر خود را  مجدد نصب می کنند و یا تنظیمات روتر خود را تغییر می دهن و یا گزینه Windows Defender & Firewall را غیر فعال می کنند، که در نهایت هیچ کدام نتیجه ای نخواهد داشت. به همین دلیل در ادامه برای شما روشی را گردآوری کردیم که به شما در رفع خطای api http 403 کمک کند.

خطای api http 403

خطای api http 403 چیست ؟

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از این خطا بدهیم باید بگوییم که ۴۰۳ یک کد از وضعیت http است که سرور به کلاینت ارسال می کند و به معنای این است که یک کلاینت یا کاربر مجوز دسترسی داشتن به اطلاعاتی که در سرور ذخیره کرده است را ندارد. برای مثال وقتی شما یک عکس را در مرورگر خود سرچ می کنید، مرورگر درخواست شما را به سرور انتقال می دهد و از آن می خواهد که برای شما محتوای آن عکس را نمایش دهد. زمانی که خطای ۴۰۳ روی سیستم ظاهر می شود یعنی سرور پاسخ داده که کاربر برای مشاهده این تصویر سترسی کافی را ندارد.

با این وجود این خطا هم از طرف کاربر ممکن است رخ بدهد و هم از طرف سرور و دلایل مختلفی برای آن وجود دارد. البته ما می خواهیم فرض را بر این بگذاریم که دلیل رخ دادن خطای api http 403 این است که سرور های مورد نظر دارای یک پروتکل امنیتی مخافظت Cloudflare بوده که برخی از کاربران را به صورت  تهدید شناخته و این وضعیت را با کد ۴۰۳ نشان می دهد.

دلایل مختلف به وجود آمدن خطای api http 403 :

در ادامه می خواهیم ۴ حالت را بررسی کنیم که باعث می شود خطای api http 403 رخ دهد، پس با ما همراه باشید.

خطای api http 403 به دلیل مشکلات سرور :

یکی از دلایل رخ دادم خطای ۴۰۳ این است که سرور با مشکلاتی مواجه شده باشد. برای مثال ممکن است اتریوم برای مدت زمانی در حالتی باشد که این خطا را ارسال کند و وضعیت کاربران آن به شکل زیر باشد :

خطای api http 403

در تصویر بالا در سومین ردیف نشان داده می شود که سرور اتریوم کلاسیک در یک بازه زمانی دارای وضعیت قرمز رنگ بوده که از این موضوع می توان به این صورت نتیجه گیری کرد که سرور دسترسی کاربر یا کلاینت را در این بازه زمانی کاملاً قطع کرده است. اگر بخواهیم مدت زمان دسترسی کاربر به سرور را به صورت درصد بیان کنیم، در این زمان ۷۸ درصد بوده است.

در تحلیل این نمودار می توان گفت درخواستی که از طرف لجر لایو و کاربر به سرور اتریوم فرستاده شده است، صحیح بوده که سرور برای پاسخ به آن کد وضعیت ۴۰۳ را ارسال کرده است. شما می توانید برای اینکه این مشکل را حل کنید، چند ساعت بعد دوباره درخواست خود را ارسال کنید و اگر سرور مشکلی نداشته باشد به آن متصل خواهید شد.

خطای ۴۰۳ به علت مشکلات کاربر :

گاهی اوقات به علت مشکلاتی که کاربر یا لاینت دارد، شاهد بروز خطای api http 403 هستیم. برای مثال وقتی کاربر از آی پی های غیر مجاز از سرور درخواست نماید، این خطا رخ می دهد (ارسال درخواست از کاربری با آی پی ایران برای یک سرور خارج از کشور). در این صورت هم درخواست صحیح است و هم سرور درخواست شما را تأیید می کند، اما وب سرور ممکن است از نوع آپاچی یا Nginx بوده و به دلایل امنیتی به شما این امکان را ندهد که به آدرس مورد نظر دسترسی پیدا کنید.

این مطلب را حتما بخوانید  ۰ تا ۱۰۰ آموزش کار با سایت rarible

تنها توجیهی که در این هنگام وجود دارد این است که یا سرور درخواست شما را غیر عادی تلقی می کند و کاربری شما را شناسایی نمی کند و یا کوکی ها یا اطلاعاتی که از قبل در سیستم شما خیره شده اند، باعث اختلال در روند درخواست می شوند. شما می توانید یک بار دیگر با نرم افزارهای تغییر آی پی این کار را بدون مشکل انجام دهید. همچنین پاک کردن کش نرم افزار لجر لایو نیز ضرورری است که از طریق زیر انجام می شود :

  1. روی گزینه Setting یا آیکن چرخدنده کلیک کنید.
  2. منوی Help را انتخاب کنید .
  3. روی گزینه Clear Cache کلیک کنید .
  4. روی گزینه Confrim کلیک کنید و با این کار مجدد نرم افزار را باز کنید.

حال می توانید با فعال کردن نرم افزار تغییر آی پی در خواست خود را مجدد به سرور ارسال نمایید. برای ایمنی بیشتر می توانید از نرم افزارهای تغییر آی پی مطمئن و پولی استفاده کنید و دلایل امنیتی را درنظر گرفته و از نرم افزارهای رایان استفاده نکنید.

رفع خطای api http 403

بروز خطای api http 403 به دلیل استفاده از کد منقضی شده :

شما برای اینکه هر بار به یک اپلیکیشن و یا یک سایت متصل شوید، از یک کد نشست یا session استفاده کنید. این کد دارای یک مدت مشخص بوده و مدت زمان استفاده از آن به پیکربندی های امنیتی سرور و وب سرور هر اپلیکیشن و سایت بستگی دارد. این یعنی زمانی که کاربر یا کلاینت درخواست را از یک کد نشست منقضی شده یا session برای سرور ارسال کند، سرور درخواست او را رد خواهد کرد و کد وضعیت ۴۰۳ را برای او ارسال می کند.

برای اینکه این مشکل رفع شود، ابتدا باید یک کد نشست جدید ایجاد کنیم تا سرور درخواست ما را با کد نشست قبلی دریافت نکند. برای این کار یک بار از برنامه لجر لایو خارج و دوباره وارد برنامه شوید. با این کار برای خود یک کد نشست یا  session جدید ایجاد کرده اید که می توانید با آن مجدد درخواست خود را ارسال کنید.

خطای ۴۰۳ به دلیل وجود اپلیکیشن ثالث :

همانطور که گفتیم خطای api http 403 به دلایل مختلفی رخ می دهد، که یکی از آن ها وجود یک اپلیکیشن ثالث است که میان سرور و کاربر نقش واسط را عمل می کند. این اپلیکیشن که لجر لایو نام دارد دارای نقص هایی بود که باعث می شد تمامی کاربرهایی که از آن استفاده می کنند با این خطا مواجه شوند که خوشبختانه با به روزرسانی آن در نسخه های بعدی این مشکل از بین رفت.

پس شما هم می توانید برای رفع خطای api http 403 لجر خود برنامه لجر لایو خود را به روز رسانی کرده و نسخه جدیدی از آن را استفاده کنید.

رفع کامل مشکل با کمک کیف پول دیگر :

یک روش بهتر برای رفع خطای api http 403 وجود دارد و آن این است که کاربرانی که هنوز کیف پول ارز دیجیتال لجر خود را تا به حال استفاده نکرده اند، می توانند از آن استفاده کنند. آن ها می توانند برای جلوگیری از بروز این خطا از اپلیکیشن های واسطی همچون My ether wallet برای ذخیره اتریوم استفاده کنید.

یعنی اگر هنوز هیچ دارایی ارز دیجیتالی روی لجر خود ندارید، ابتدا این نرم افزار را نصب کرده سپس دارایی دیجیتال خود را در کیف پولتان ذخیره کنید. امیدواریم که این مطلب توانسته باشد تا میزان زیادی مشکل شما را رفع کرده باشد.