سفر و گردشگری همیشه شیرین و لذتبخش است. دیدن مناطق طبیعی بکر و زیبا، روح را جلا می دهد. در همین ایران خودمان جاذبه های طبیعی بسیاری وجود دارد که گردشگران بین المللی آرزوی دیدنش را دارند. این روزها به دلیل رعایت فاصله اجتماعی، کمتر مجال گشت و گذار دست می دهد ولی هنوز هم می توان یک سفر مجازی جذاب را تجربه کرد. با من همراه شوید تا به دریاچه گهر برویم!

برای علاقمندان به ایرانگردی یکی از زیباترین مناطق لرستان را در نظر گرفتم. برای رفتن به این منطقه از سمت دورود مسیر نزدیکتر است. پس از رسیدن به رشته کوه های اشترانکوه، جلوه ای از بهشت را روی زمین می بینید. دریاچه گهر یکی از بزگترین منابع آب شیرین ایران، همچون نگین فیروزه ای در حلقه ای از کوه های سر به فلک کشیده، خود نمایی می کند.

دریاچه گهر بهشت دوستداران طبیعت

 این دریاچه آبی و شفاف به طول ۱۸۰۰ متر، عرض متوسط ۵۰۰ متر و با عمق ۴ تا ۲۸ متر در گودی به جای مانده از زمین لرزه، ساکن شده است. محلی ها نام گهر( GAHAR) به معنای ” گود” را بر این دریاچه نهاده اند. این منطقه شگفت انگیز در ۳۵ کبلومتری دورود لرستان و ۴۱۵ کیلومتری تهران واقع شده است. در تمام طول روز به دلیل تابش نور خورشید روی دریاچه، یک رنگ فیروزه ای زیبا به چشم می خورد. آب این دریاچه زلال، شفاف و فیروزه ای است.

طبیعت گهر در بهار و تابستان بسیار زیبا و خیره کننده است. نیمه دوم سال، هوا سردتر شده و دریاچه در زمستان، یخ می بندند. سالانه ۷۰ هزار گردشگر به این منطقه سفر می کنند تا یکی از شگفت انگیزترین مناطق طبیعی کشور را از نزدیک، نظاره گر باشند.

دریاچه گهر

جاذبه های طبیعی منطقه گهر دورود لرستان

وجود آب شیرین در این منطقه موجب شده تا بسیاری از حیوانات وحشی و انواع آبزیان، دریاچه گهر را مناسب ترین مکان برای زندگی انتخاب کنند. اگر اهل کوه پیمایی و پیاده روی باشید، از مسیر جذاب دره نیگاه تا رسیدن به دریاچه لذت خواهید برد.

سرتاسر محوطه دریاچه با انواع درختان وحشی پوشیده شده است. درختان بید، بلوط، ماز.، نارون، گز، زبان گنجشک، و …. به وفور در این منطقه دیده می شوند.

این مطلب را حتما بخوانید  8 تا از بهترین هتل های صحرایی دبی

انواع میوه های جنگلی نظیر بادام و پسته، گلابی وحشی، سیب، زالزالک، انار، انجیر، گردو و موی وحشی به صورت طبیعی در این منطقه یافت می شود. اگر شانس با شما یار باشد، می توانید در مسیر نیز چند نمونه میوه جنگلی را امتحان کنید.

در نیمه اول سال گل های زیبای لاله واژگون، لابه وحشی، زنبق، اختر، تاج خروس و … در اغلب مناطق گهر دیده می شوند. برای دیدن دریاچه حتما دوربین عکاسی به همراه داشته باشید چون اصلا نمی شود از خیر سلفی گرفتن، گذشت.

دریاچه گهر ارستان

حیات وحش دریاچه گهر

منطقه گهر زیستگاه گونه های مختلف جانوری و از مناطق حفاظت شده کشور است. در برخی موارد حتی می توان در طول مسیر برخی از این حیوانات را از نزدیک دید. آب و هوای مناسب، آرامش و امنیت منطقه، گهر را تبدیل به زیستگاهی امن برای زندگی و زاد و ولد گونه های جانوری کرده است. پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه ای، کفتار، روباه، شغال در کنار قوچ، بز، آهو، کل، خرگوش و …. در منطقه گهر زندگی می کنند.

انواع پرندگان وحشی نظیر عقاب، شاهین، تیهو، کبک در آسمان گهر پرواز می کنند. از گونه های آبزی در دریاچه آب شیرین گهر می توان به ماهی قزل آلای رنگین کمان، قزل آلای خال قرمز، لاک پشت، مارماهی، قورباغه و ….. اشاره کرد.

این منطقه( GAHAR LAKE ) را می توان به دو بخش با ویژگی های متفاوت تقسیم کرد:

  • دریاچه گهر بزرگ

منطقه گهر بزرگ با بستری سنگی و ماسه ای از زیباترین مناطق برای تفریحات خانوادگی است. اگر گروهی سفر می کنید امکان برپایی چادر و کمپ نیز در کنار ساحل ماسه ای وجود دارد. در گهر شب را با صدای موج های کوچک به خواب می روید و صبح با شنیدن صدای پرنده ها، بیدار می شوید.

  • دریاچه گهر کوچک

این دریاچه در نزدیکی دریاچه اصلی( گهر بزرگ) قرار دارد. دورتادور آن با درختان بید پوشیده شده و با گذر از لابلای بیدهای بلند، زیستگاه آبزیان گهر نمایان می شود.

این سرزمین پر از جاذبه های طبیعی و زیبایی های شگفت انگیز است. در مطلب بعدی یکی دیگر از جاذبه های طبیعی کشور معرفی می شود.