امروزه با اصطلاح بدبین و متضاد آن، خوش‌ بین خیلی زیاد مواجه شده‌ اید. این کلمات، کلمات رایجی هستند که می توانند برای توصیف یک فرد بر اساس نحوه مدیریت انتظارات خود استفاده شوند. درک اینکه بدبینی به چه معناست و چگونه انتظارات شما را تغییر می دهد، می تواند به شما کمک کند تا هم این طرز فکر را مدیریت کنید و هم از آن بهره ببرید. در ادامه با ما همراه باشید، تا برسی کنیم بدبینی چیست، مزایا و معایب آن چیست، از کجا بفهمیم بدبین هستیم و نکاتی را برای مدیریت موثر آن ارائه دهیم.

بدبینی چیست ؟

اگر به درستی بدانید بدبینی چیست، احتمالاً این طرز فکر را هم در خود و هم در دیگران تشخیص خواهید داد، البته در این میان از روانشناسی کودک خود نیز غافل نشوید. بدبینی و خوشبینی در واقع در مورد نحوه مدیریت انتظارات و نحوه نگاه شما به شرایط فعلی است. شاید مشهورترین مثال برای نشان دادن این دو مورد نیمه خالی و نیمه پر لیوان باشد. وقتی نصف لیوان آب به کسی داده شود، اگر بدبین باشد، آن را نیمه خالی توصیف می کند، در حالی که یک خوش بین آن را نیمه پر توصیف می کند. این مثال یک مثال فرضی است که نشان می دهد یک بدبین در مقابل یک خوش بین، چگونه جهان را می بیند.

انتخاب نیمه خالی لیوان، نشان می دهد که یک بدبین بیشتر به آنچه از دست رفته نگاه می کند تا آنچه وجود دارد. این انتخاب نیز انتظارات آنها را نشان می دهد. یک بدبین نتایج محتمل یک موقعیت را در نظر می گیرد و انتظار دارد که منفی ترین آن ها اتفاق بیفتد. به همین دلیل است که یک بدبین معمولاً وقتی چیزی که حدس زده است واقعاً اتفاق می افتد، شگفت زده می شود. طرز فکر بدبینانه همچنین می تواند منجر به نگرش کلی منفی نسبت به زندگی، روابط و موقعیت های مختلفی شود که در آن قرار می گیرید. باید توجه داشته باشید که بدبین ها نمی خواهند اتفاقات بدی بیفتد، آنها فقط از انتظار دارند، که اتفاق بدی رخ بدهد.

از کجا بفهمیم بدبین هستیم

 از کجا بفهمیم بدبین هستیم

بسیاری از افراد بدبین خود را واقع گرا توصیف می کنند. تجربه می تواند به آن ها بیاموزد که انتظار رخ دادن اتفاق های منفی به آن ها کمک می کند، از نا امیدی دوری کنند و حتی می تواند آن ها را تشویق کند که برای اتفاق افتادن رویدادهای آماده شوند. به یاد داشته باشید که بدبین یا خوش بین بودن به این نیست که آیا انتظاراتتان درست است یا نه، بلکه فقط به نحوه مدیریت رویدادهای منفی بستگی دارد. برای کمک به تشخیص اینکه آیا شما یا بدبین هستید یا خیر، نکات ذکر شده در زیر را در نظر بگیرید:

وقتی همه چیز طبق برنامه پیش می‌رود شگفت‌زده می‌شوید:

یک فرد بدبین معمولاً انتظار دارد که هر برنامه‌ ای که انجام می‌دهد، خنثی شود یا در غیر این صورت با مشکل مواجه شود. وقتی این اتفاق نیفتد، فرد بدبین تعجب می کند که انتظارش محقق نشده است.

شما در برابر تغییر مقاومت می کنید:

از آنجایی که بدبین ها هنگام تلاش برای اعمال تغییرات، انتظار دارند اتفاقات بدی بیفتد، ممکن است به طور کلی در برابر تغییر مقاومت کنند. زندگی فرد بدبین بر این فرض استوار است که بهتر است خود را به شرایط فعلی عادت داده تا با شرایط جدیدتر و منفی تر رو به رو نشود.

از کجا بفهمیم بدبین هستیم وقتی خوش‌ بین‌ ها را آزار دهنده می‌ دانیم:

بسیاری از بدبین‌ ها خوش‌ بینی را به سختی تحمل می‌ کنند، زیرا دیدگاه خوش بین ها با دیدگاه آن ها نسبت به جهان در تضاد است. بدبین ها افراد خوش بین را غیر واقعی، ساده لوح یا کودک توصیف کنند.

انتظار دارید چیزهای خوب به پایان برسند:

حتی زمانی که یک بدبین با موقعیت خوشایندی روبرو می شود، اغلب نگران این است که این موقعیت به زودی به پایان می رسد.

اگر بیشتر نگران نقاط ضعف هستید دیگر نپرسید از کجا بفهمیم بدبین هستیم :

وقتی در مورد خود، شخص دیگر یا حتی اشیاء بی جان صحبت می کنید، به احتمال زیاد روی نقاط ضعف و نقص تمرکز می کنید. این نگرش به این دلیل است که شما انتظار دارید این ویژگی های منفی تعیین کننده آن شخص یا شی باشند.

نسبت به ریسک کردن محتاط هستید و هنوز می گویید از کجا بفهمیم بدبین هستیم :

کاملاً بعید است که یک بدبین ریسک کند، زیرا بدبین ها معمولاً انتظار دارند که این ریسک به نتیجه مطلوبی منجر نشود.

از کجا بفهمیم بدبین هستیم

جوانب مثبت و منفی بدبینی

وقتی جواب این سوال را پیدا کردیم که از کجا بفهمیم بدبین هستیم ، بد نیست بدانیم علیرغم مفاهیم منفی بدبینی، مزایای خاصی نیز می توان در آن پیدا کرد:

نکات مثبت بدبین بودن

در زیر برخی از جنبه های مثبت اتخاذ یک طرز فکر بدبینانه آورده شده است:

  • محتاط هستید: بدبین ها تمایل دارند از ریسک کردن اجتناب کنند، زیرا معتقدند نتایج منفی خواهد بود. به همین دلیل قبل از تصمیم‌گیری که مستلزم ریسک است، زمانی که گزینه دیگری وجود ندارد، با جدیت بیشتری خود را آماده می کنند، تا حد امکان از ریسک کردن اجتناب کنند.
  • می‌ توانید مشکلات را پیش‌ بینی کنید: بدبین‌ ها دائماً انتظار وقوع اتفاقات بد را دارند و تمایل دارند توانایی پیش‌ بینی را با دقت توسعه دهند. یک فرد بدبین بهترین فرد برای غلبه بر چالش ها است، زیرا آنها را دیده است.
  • می توانید کمال گراتر شوید: در بسیاری از موارد، انتظار اتفاقات بد باعث می شود از آن ها اجتناب شوید، زیرا حتی بدبین ها نیز نمی خواهند، این اتفاقات رخ دهد. در نتیجه، افراد بدبین در آماده سازی و اجتناب از مشکلات بسیار کوشا و محتاط هستند و در این زمینه تا حدودی کمال گرا عمل می کنند.
  • شما می توانید از ناامیدی اجتناب کنید: غیر ممکن است که از اتفاقات ناگوار زمانی که از ابتدا انتظار آن ها را داشتید، ناامید شوید. بنابراین، یک فرد بدبین نسبت به یک فرد خوش بین کمتر ناامیدی حاد را تجربه می کند و حتی ممکن است در موقعیت به وجود آمده حس شوخ طبعی پیدا کند.
  • شما همیشه آماده هستید: اگر دائماً انتظار دارید اتفاقات بدی بیفتد، احتمالاً برنامه‌ های اضطراری و شبکه‌ های ایمنی ایجاد می‌ کنید.
این مطلب را حتما بخوانید  راه های افزایش قد در بزرگسالان چیست ؟

معایب بدبین بودن

در زیر برخی از جنبه های منفی بدبین بودن آورده شده است:

  • انگیزه خود را از دست می دهید: بسیاری از اقدامات، مستلزم انتظار یک نتیجه مثبت به عنوان یک انگیزه هستند. در مورد یک فرد بدبین، انتظار یک نتیجه منفی می تواند شما را بی انگیزه کند و باعث شود تلاش نکنید.
  • بلاتکلیف می شوید: وقتی نتیجه یک موقعیت را در نظر می گیرید، احتمالات منفی نامحدودی برای آن پیدا می کنید. اگر بدبین هستید و سعی می‌ کنید همه این احتمالات را در نظر بگیرید، بلاتکلیف می شوید، زیرا سعی می‌ کنید از همه موقعیت ها اجتناب کنید.
  • متعهد نمی شوید: پس از اینکه جواب سوال از کجا بفهمیم بدبین هستیم مثبت شد، گاهی اوقات، تعهد به چیزی مانند شغل، هدف یا حتی یک رابطه که مستلزم انتظار یک نتیجه مثبت است، را از دست می دهید حتی اگر سودمند باشد.
  • بد خلق شوید: طبیعی است که انتظار بدبختی مداوم می تواند منجر به رفتار منفی شود. در نتیجه متوجه می شوید که به ندرت سرحال هستید و خلق و خوی شما به راحتی بهبود نمی یابد.
  • دیگران را دلسرد می کنید: یک فرد بدبین که دائماً چیزهای بد را پیش بینی می کند، می تواند اطرافیان خود را تحت تأثیر قرار دهد. اگر دوستان یا خانواده شما به طور طبیعی خوش بین هستند، ابراز بدبینی شما، آن ها را از فعالیت های مثبت منصرف می کند.

از کجا بفهمیم بدبین هستیم

نکاتی برای مدیریت بدبینی

رسیدن به جواب سوال از کجا بفهمیم بدبین هستیم کمی به ما کمک می کند که به دنبال رفع چنین حالتی در خود باشیم. در زیر چند نکته برای مدیریت بدبینی آورده شده است:

به بهترین ها امیدوار باشید و برای بدترین ها برنامه ریزی کنید:

یک رویکرد سالم برای مدیریت انتظارات این است که نیروی انگیزشی خوش بینی را با احتیاط های حاصل از بدبینی ترکیب می کند. با انجام این کار، برای موقعیت های منفی آماده هستید، اما همچنین انگیزه کافی برای دریافت نتایج مثبت را دارید.

به خود یادآوری کنید، چیزهای بد نیز پایان می یابند:

همانطور که می توان انتظار داشت که اتفاقات بد رخ دهد، می توان از یادآوری اینکه به پایان می رسند، اطمینان حاصل کرد. این روش به شما کمک می کند ترس خود را با یک انتظار مثبت واقع بینانه متعادل کنید.

چالش ها را به عنوان فرصت های یادگیری تلقی کنید:

یادآوری اینکه همه با چالش ها و فرصت ها روبرو می شوند و بهترین راه برای جلوگیری از مشکلاتی است که با روبرو می شوید. تلقی چالش ها به عنوان فرصت های یادگیری به شما کمک می کند، به جای تمرکز بر احساسات منفی، بر کسب سودمندی از این موقعیت ها تمرکز کنید.

به دنبال معنی دار بودن باشید:

اگر بتوانید در شرایط منفی، چیزی معناداری برای هدایت اعمال خود و حفظ انگیزه پیدا کنید، به شما کمک می کند. برای مثال مراقبت از شخص دیگر، پایبندی به اصول خود یا تبدیل شدن به فردی عاقل تر و بردبارتر معنی چالش ها است.

قدردان باشید:

به عنوان یک فرد بدبین، معمولاً بیش از حد روی چیزهایی که از دست دادید، تمرکز خواهید کرد. یک تمرین خوب برای غلبه بر این موضوع این است که چیزهایی را در زندگی خود فهرست کنید که خوشایند هستند و به برای آنها سپاسگزار باشید.