وضعیت چند سال گذشته بسیاری از ما را وادار کرده است که به آینده خود فکر کنیم. آیا از یک اداره و رئیسی که از گردن شما نفس می کشد و یکنواختی بی پایان شغلی که شما را به چالش نمی کشد و الهام بخش شما نیست، خسته شده اید؟ زمان آن رسیده است که در مورد شغلی در صنعت گردشگری فکر کنید و به یک راهنمای تور هیجان‌ انگیزتر، جذاب‌ و جالب‌ تبدیل شوید. اگر شما هم می پرسید چگونه تور لیدر شویم باید در ادامه با ما همراه باشید تا رمز و رازهای این شغل جذاب را برای شما کد گشایی کنیم.

تور لیدری یک شغل نشاط آور

شما روزهای خود را در دنیا با افرادی سپری می کنید، که مشتاق گوش دادن به شما هستند، به طرز آزاردهنده ای، تور لیدری شغلی نیست که رقابت در آن نشان داده شود. بنابراین همه ما به طور تصادفی این شغل را کشف می کنیم. شاید یک تور عالی را تجربه کرده باشید و فکر کنید که “هی! من می توانستم این کار را انجام دهم!» یا برای مدت طولانی در یک شغل اداری کار کرده اید و آماده هستید تا به دنیای خارج از اتاقک بروید. ما معتقدیم که راهنماها چهره صنعت سفر هستند. آن‌ ها کسانی هستند که تجربیات زیادی در مورد سفر به شما می دهند.

نگاه کردن به مقصد از طریق دیدگاه آگاهانه و جالب یک فرد، سفر را معنادارتر می کند و تعطیلات شما را به یاد ماندنی تر می کند. اگر می خواهید تور لیدر بین المللی شوید و می خواهید بدانید که آیا نیاز به گذراندن دوره آموزشی تور لیدری دارید؟ چقدر باید هزینه کنید؟ چگونه می توانید کار پیدا کنید و استخدام شوید؟ در ادامه ما به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد.

چگونه تور لیدر شویم

برای اینکه بدانیم چگونه تور لیدر شویم از کجا باید شروع کنیم؟

اولین کاری که باید در راستای آموزش دیدن شغل تور لیدری انجام دهید این است که پس از مراجعه به یک موسسه رسمی در دوره ی مورد نظر خود ثبت نام کنید.  برای این کار هم می توانید به سازمان فنی حرفه ای مراجعه کنید و هم می توانید به موسسات و آموزشگاه های مربوطه بروید. بعضی از این آموزشگاه ها دوره های آنلاین هم دارند. برخی از این آموزشگاه های خصوصی در تهران عبارتند از :

 • مؤسسه‌ آوای طبیعت پایدار
 • مؤسسه طبیعت
 • آوای جلب سیاحان
 • ارسباران

برای تور لیدر شدن چقدر باید هزینه کنیم؟

برای اینکه دوره های مختلف تور لیدری را بگذرانید، برای هر دوره به صورت جداگانه باید مبلغ ۲ الی ۳ میلیون تومان پرداخت کنید. هزینه آزمون نهایی جامعی که  سالانه برگزار می شود، از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری تعیین می شود و پس از آن می توانید کارت را دریافت کنید.

چگونه از بین انواع مختلف بدانیم کدام نوع تور لیدر شویم ؟

شما می توانید تور لیدری را از بین گرایش های مختلف انتخاب کنید، که نوع فعالیتشان با هم تفاوت دارد، تنها کافی است دوره ای را انتخاب کنید که با علاقه شما سازگار باشد. انواع تور لیدر عبارتند از :

 • تور لیدرهای ایرانگردی و جهانگردی
 • تور لیدرهای طبیعت‌ گردی

برخی از نمونه های دیگر تور لیدر عبارتند از :

 • بین المللی
 • ملی
 • محلی

جزئیات تقسیم بندی به این دلیل است که شما بتوانید انتخاب های بیشتری داشته باشید و راحت تر انتخاب کنید. برای مثال می توان به کشور هند اشاره کرد که دارای تنوع فرهنگی گستره ای است و تور لیدر ملی به راحتی نمی تواند از پس کار خود بر بیاید و کار برای یک تور لیدر محلی راحت تر است، اما اگر باز هم این سوال در ذهن شما باقی مانده که چگونه تور لیدر شویم می توانید در ادامه با ما همراه باشید.

چگونه تور لیدر شویم

دوره های مختلف تور لیدری کدام است ؟

جزییات هر یک از دوره های بالا به صورت زیر است، با ما همراه باشید و با هر یک از دوره های آموزشی شغل تور لیدر عبارت است از :

 • دوره‌ی تور لیدرهای ایرانگردی و جهانگردی: طول این دوره ۶ الی ۸ ماه است. شما با دیدن این دوره با معماری ایران و جهان، اماکن تاریخی، نقشه‌ خوانی، روحیات ملل،موزه‌ ها و فنون آشنا می شوید که در برخی از مؤسسات بخشی از این کلاس‌ ها همراه با سفر انجام می شود.
 • دوره‌ی تور لیدرهای طبیعت‌ گردی: طول این دوره ۸ الی ۱۰ماه است . شما در این دوره پس از گذراندن دوروس پایه و تخصصی با طبیعت ایران، پستانداران، گیاهان، پرندگان، آبزیان، نجوم، فنون بقا در طبیعت و فنون تورگردانی آشنا خواهید شد. آشنایی با جاذبه‌ های تاریخی و فرهنگی ایران، روحیات ملل و دروس پایه از جمله دروس مشترک بین هر دو دوره هستند. این دوره نیز با سفر به طبیعت همراه است.

این دو دوره ای که به آن ها پرداخته شد، دوره های اصلی هستند که در کنار این دو دوره به تازگی دوره دیگری ارائه می دهد که در بین متقاضیان این شغل بسیار محبوب شده است. این دوره شامل اطلاعات تخصصی پرنده‌ نگری، بقا در طبیعت، راهنمای تخصصی گردشگری با دوچرخه و راهنمای تخصصی گردشگری کودک می‌ شود.

آیا کارت راهنمای گردشگری در خارج از ایران قابل استفاده است؟

کارت گردشگری که در ایران صادر می شود، به دلیل اینکه هر کشوری قوانین گردشگری خاص خود را دارد، صرفاً برای استفاده در کشورهای دیگر کافی نیست و شما نیاز دارید که برای کار در کشورهای دیگر دوره هایی را در همان کشور بگذرانید.

این مطلب را حتما بخوانید  چه طلایی برای پس انداز خوبه

چگونه از دستمزد تور لیدر با خبر شویم ؟

دستمزد تور لیدرها را انجمن صنفی راهنمایان مشخص می کند، که مبلغ ارائه شده برای دستمز تورلیدرها به میزان زیر است. مبالغی که در ادامه می بینید، حداقل دستمزد است و لیدرها می توانند با آژانس‌ های مسافرتی توافق کرده و دستمزدهای بالاتری دریافت کنند. حداقل دستمزد تور لیدرها در سال ۱۴۰۱ به میزان زیر است:

 1. فرهنگی – تاریخی : ۷۹۰/۰۰۰ تومان
 2. طبیعت‌گردی – کوهنوردی و دامنه نوردی با درجه سختی ۳ و کمتر : ۱/۲۴۰/۰۰۰ تومان
 3. خروجی – کشورهای همسایه : ۱/۳۵۰/۰۰۰ تومان
 4. خروجی – سایر کشورها : ۲/۴۰۰/۰۰۰ تومان
 5. ورودی (فرهنگی) – فرانسه، اسپانیایی، آلمانی، ایتالیایی، هند، عربی، ترکی و ارمنی : ۱/۰۹۰/۰۰۰ تومان
 6. ورودی (فرهنگی) – چینی، ژاپنی، کره‌ای، سوئدی، دانمارکی، روسی، لهستانی و نروژی : ۱/۲۴۰/۰۰۰ تومان
 7. تخصص‌های ویژه – تجاری، درمانی، تخصص ویژه طبیعتگردی، زمین گردشگری و ماجراجویی : ۱/۴۸۵/۰۰۰ تومان
 8. ترانسفر فرودگاه مهرآباد و داخل شهر – کمتر از یک ساعت : ۲۰۰/۰۰۰ تومان
 9.  ترانسفر فرودگاه امام – کمتر از دو ساعت : (ره) ۳۰۰/۰۰۰ تومان

درآمد تورلیدر راننده (Driver Guide) با ماشین :

حداقل دستمزد تور لیدرهای راننده در سال ۱۴۰۱ به میزان زیر است:

 1. ترانسفر فرودگاه امام (ره) با خودرو کمتر از ۵۰۰ میلیون :  ۶۴۰/۰۰۰ تومان
 2. ترانسفر فرودگاه امام (ره) با خودرو بیش از ۵۰۰ میلیون : ۷۹۰/۰۰۰ تومان
 3. ترانسفر پایانه داخل شهر با خودرو کمتر از ۵۰۰ میلیون : ۳۲۰/۰۰۰ تومان
 4. ترانسفر پایانه داخل شهر با خودرو بیش از ۵۰۰ میلیون : ۳۸۰/۰۰۰ تومان
 5. راهنما راننده (برای ۵ روز گشت و بیشتر) با خودرو کمتر از ۵۰۰ میلیون : ۱/۵۸۰/۰۰۰ تومان
 6. راهنما راننده (برای ۵ روز گشت و بیشتر) با خودرو بیش از ۵۰۰ میلیون : ۱/۸۰۰/۰۰۰ تومان
 7. راهنما راننده (گشت برای ۴ روز و کمتر) با خودرو کمتر از ۵۰۰ میلیون : ۱/۶۹۰/۰۰۰ تومان
 8. راهنما راننده (گشت برای ۴ روز و کمتر) با خودرو بیش از ۵۰۰ میلیون : ۱/۹۰۰/۰۰۰ تومان
 9. سافاری (آفرود) با خودرو کمتر از یک میلیارد : ۲/۵۰۰/۰۰۰ تومان
 10. سافاری (آفرود) با خودرو بیش از یک میلیارد : ۳/۵۰۰/۰۰۰ تومان

دستمزد تور لیدر در ترکیه

برای اینکه یک تور لیدر یا راهنمای تور استخدام کنید که بتواند در ترکیه اطلاعاتی را در ارتباط با مکان هایی که مراجعه می کنید، به شما بدهد، باید به طور متوسط ۴۱۷۰ لیر در ماه هزینه کنید.

چگونه تور لیدر شویم

استخدام تور لیدر دبی با زبان فارسی

برای اشخاصی که قصد دارند به دبی سفر کنند و زبان عربی را ندارند، استخدام تور لیدر بسیار الزامی است. این کار به شما کمک می کند که سفر بهتری را تجربه کنید. برای اینکه راحت تر باشید می توانید تور لیدرهایی به زبان فارسی را استخدام کنید. این تور لیدرها علاوه بر تسلط به زبان عربی و فارسی تمامی مراکز تفریحی دبی را می شناسند و تجربه یک سفر آگاهانه را به شما می دهند. برخی ویژگی های تور لیدر فارسی در دبی عبارت است از :

 • تسلط به زبان عربی و فارسی
 • تسلط به جاذبه های گردشگری دبی
 • تسلط به مکان دقیق رستوران های دبی، بهترین مراکز خرید دبی و دیگر مکان های گردشگری
 • تسلط به مسیر مناسب برای تردد
 • استفائه از حمل و نقل مناسب
 • آشنایی به ساعات بازدید مکان های گردشگری

دستمزد یک تور لیدر فارسی – عربی زبان در دبی تقریبا ۹۰ درهم است.

چگونه می توانیم تور لیدر خصوصی  شویم ؟

مردم معمولاً هنگامی که می خواهند از تخصص شخصی راهنما و دانش محلی بهره ببرند و زمانی که خدمات شخصی می خواهند یا زمانی که برنامه سفر خاصی را در ذهن دارند، تور لیدر خصوصی استخدام می کنند. به عنوان مثال، برخی از تور لیدرهای خصوصی در زمینه های خاصی مانند تولید شراب یا تاریخ محلی تخصص دارند، در حالی که برخی دیگر در فعالیت های پیشرو مانند گشت و گذارهای تفریحی یا تورهای ماجراجویی مهارت دارند. به طور کلی، شما معمولاً می توانید با دریافت مجوز به یک راهنمای تور خصوصی تبدیل شوید و پس از آن می توانید به یک شرکت تور محلی بپیوندید یا به طور مستقل کار کنید.

پس از قبولی در آزمون صدور مجوز، قدم منطقی بعدی برای کسی که می خواهد راهنمای تور خصوصی شود، درخواست کار در یک شرکت توریستی است که تورهای خصوصی ارائه می دهد. علاوه بر ارسال درخواست، باید آماده ارسال رزومه نیز باشید و اکثر کارفرمایان به مصاحبه شخصی نیز نیاز دارند. پس از استخدام، ممکن است لازم باشد قبل از هدایت تورها، تجربه کسب کنید.

همچنین ممکن است انتخاب کنید که به عنوان یک پیمانکار مستقل مستقل، راهنمای تور خصوصی شوید. پیمانکاران اغلب برای خدمات خود نرخ های بالاتری نسبت به دستمزد راهنمایان تور شرکتی دریافت می کنند. از آنجایی که بسیاری از مسافران از وب‌ سایت‌های گردشگری برای برنامه‌ ریزی سفرهای خود استفاده می‌ کنند، ممکن است با عضویت در یک سرویس آنلاین که افراد را با راهنمایان تور خصوصی هماهنگ می‌ کند، از آن بهره ببرید. به طور کلی، تور لیدرهای خصوصی آزادی بیشتری برای سفارشی کردن خدمات خود دارند و اغلب می‌تواند خدمات منحصربه‌فردی را ارائه دهد و تجربه گردشگر را شخصی‌ سازی کند، علاوه بر اینکه فقط تورها را هدایت می‌ کند.