شاید همسر شما هم زنی است که هرگز شکست نمی خورد و شما پس از اینکه یک روز فوق العاده سخت را در محل کار گذراندید، به خانه می آیید و بلافاصله با سیل شکایات مواجه می شوید. در حالی که می‌ توانید به راحتی با یک شکایت معتبر که گهگاهی اتفاق می افتد، کنار بیایید، ناله‌ های همسرتان در مورد نحوه قرار دادن سطل زباله در مکان نامناسب، اعصاب شما را خرد می‌ کند و نحوه برخورد با زن غرغرو را نمی دانید. در مواجهه با چنین شکایاتی، اولین کاری که باید بکنید، حفظ نگرش مثبت است. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه مواجهه با همسر غرغرو را به شما آموزش دهیم.

نحوه برخورد با زن غرغرو به صورت مرحله به مرحله

برای اینکه بتوانید زندگی آرامی داشته باشید باید هم بتوانید راهکارهایی را استفاده کنید که به همسرتان کمک کند، همر صبر شما را بیشتر کند. در ادامه با ما همراه باشید تا راهکارهایی برای برخورد با زن غرغروی شما را آموزش دهیم.

نگرش مثبت

هر چقدر هم حرف همسرتان منفی باشد، مثبت رفتار کنید. در مواجهه با شادی شما اغلب ممکن است، شکایت به دلیل رفتار مخربی که هست آشکار می شود. همانطور که روشن کردن یک چراغ تاریکی را از بین می برد، روشن کردن نگرش خوب شکایت او را از بین می برد. با این رفتار، او خواهد شنید که صدای شکایت او در این زمینه مثبت چقدر منفی است و کلمات خود را تغییر خواهد داد. حتی اگر او این کار را نکند، شما از خود در برابر اثرات منفی بی امان محافظت خواهید کرد.

نحوه برخورد با زن غرغرو در زمان میل به حل مشکل

در مقابل میل به تلاش برای حل مشکلات او مقاومت کنید. پروفسور میسون کولی یک بار گفت: “شاکیان شکایات خود را تغییر می دهند، اما هرگز از زمان صرف شده برای شکایت کم نمی کنند.” برای مثال، اگر همسرتان شکایت می‌کند که شغلش را دوست ندارد و شما به او پیشنهاد می‌دهید شغل دیگری پیدا کند، زمینه را برای شکایت‌ های جدید از این که چگونه شهری که در آن زندگی می‌کنید، شلوغ است و فرصت‌ های زیادی ندارد، فراهم می‌ کنید.

نحوه برخورد دلسوزانه با زن غرغرو

با دلسوزی گوش کنید و همدردی کنید. برای مثال، پس از شنیدن شکایت همسرتان در مورد اینکه چقدر افتضاح است که با کودک نوپایتان به خرید خواربارفروشی می رود، به او بگویید که می‌ دانید تلاش برای خرید مواد غذایی چقدر می‌ تواند دشوار باشد، آن هم در حالی که پسرتان را از کوبیدن جعبه‌ ها و قوطی‌ ها روی قفسه فروشگاه دور نگه می دارد. روان‌ شناس گای وینچ می‌ گوید تأیید احساسات همسرتان می‌ تواند به سرعت شکایت را خاموش کند.

نادیده گرفتن شکایات در برخورد با زن غرغرو

اگر دیدید هم دردی همسرتان را آرام نکرد، تا حد امکان شکایت او را نادیده بگیرید. “تغذیه” شکایات با استدلال یا تلاش برای اشاره به نامعتبر بودن آنها منجر به بحث می شود. به جای اینکه وارد بحث طولانی در مورد اینکه چرا محله سراشیبی دارد، بشوید، موضوع را عوض کنید.

نحوه برخورد آرام با زن غرغرو

لزلی ورنیک، مددکار اجتماعی بالینی، توصیه می‌ کند از پاسخگویی به خلق و خوی منفی همسرتان خودداری کنید. انجام این کار به این معنی است که روی پوسته تخم مرغ راه می روید. به جای لغو سفر به ساحل به دلیل شکایت همسرتان از سرد بودن هوا، بدون او بروید. ممکن است چیزی شبیه این بگویید: “متاسفم که هوا برای تو خیلی سرد است، اما من می روم. امیدوارم تجدید نظر کنی.” وقتی اجازه دهید غرغرهای او زندگی شما را تغییر دهد، کم کم قدرت خود را از دست خواهید داد.

مشاوره برای کمک به رفع غرغرهای همسر

همسرتان را تشویق کنید که به دنبال مشاوره باشد. وینچ خاطرنشان می کند که شکایت اغلب به دلیل وجود یک احساس واقعی است که دنیا جای بدی است و زندگی فرد از همه سخت تر است. صحبت کردن با یک شخص ثالث عینی می تواند به همسر شما کمک کند تا متوجه شود که زندگی او سخت تر از زندگی بسیاری از افراد دیگر در جهان نیست و می تواند نحوه نگرش و واکنش خود را نسبت به جهان تغییر دهد. مراجعه به مشاور همچنین می تواند به همسر شما کمک کند تا افسردگی بالینی خود را درمان کند و زمینه ساز نگرش منفی خود را از بین ببرد.

به یاد داشته باشید که همسر شما مسئول خوشبختی خودش است. اگر او تصمیم گرفته که موقعیت‌ ها را از دید منفی جهانی ببیند، تقصیر شما نیست. آنچه در توان دارید انجام دهید تا خانه و زندگی شادی بسازید و بگذارید الگویی که شما ساختید، الهام بخش همسرتان باشد تا نگرش خود را تغییر دهد.

نحوه برخورد با زن غرغرو

نحوه برخورد با زن غرغرو با کمک تحلیل مشکلات

ابتدا توجه کنید که زن شما از چه چیزی بیشتر شکایت می کند و سوالات زیر را صادقانه پاسخ دهید:

 1. آیا شما برای او بیش از حد مشغول هستید؟
 2. اینکه شما هرگز برای قرارها برنامه ریزی نمی کنید؟
 3. اینکه خیلی کار می کنید؟
 4. اینکه او احساس می کند باید به شما مدام بگوید که کارها را  انجام دهید؟
 5. برای نگهداری بچه کمک به او نمی کنی؟
 6. اینکه خیلی بلند نفس میکشی؟ (آره، این یک چیز است)

او بیشتر از چه چیزی شاکی است؟ شما می توانید چیزهای زیادی در مورد رفتاری از شما که او را آزار می دهد، بدانید، زیرا معمولاً هرگز چیزی که او از آن شکایت می کند، مهم نیست. این رفتار چیزی است که شما انجام می دهید (یا انجام نمی دهید) و برای او معنی دارد.

پاسخ به افکار منفی ذکر شده

بیایید دوباره گزینه هایی را که در بالا ذکر کردم و معنای واقعی آنها را بررسی کنیم:

 • شما بیش از حد شلوغ هستید، معمولاً به این معنی است: “من در این رابطه احساس اضافی بودن می کنم، می خواهم بدانم که شما مرا می خواهید، قدردانی می کنید و مرا می پرستید.”
 • شما هرگز برای قرار ملاقات برنامه ریزی نمی کنید معمولاً به این معنی است: “دلم برای احساس تعقیب شما تنگ شده است، که باعث می شود احساس نا امنی + بی اهمیتی کنم. دلم برای شرایط گذشته تنگ شده است.”
 • شما بیش از حد کار می کنید معمولاً به این معنی است: “من در اداره خانه، خانواده، زندگی که با هم ساخته ایم احساس تنهایی می کنم. لطفا به من کمک کنید، این کار واقعا سخت است.”
 • او باید به شما بگوید که کارها راانجام دهید، معمولاً به این معنی است: “زمانی که وارد این رابطه شدیم توافق کردیم که یک تیم باشیم و من در این رابطه احساس تنهایی می‌کنم. واقعاً سخت است، لطفاً در کارها شرکت کنید تا احساس کنم ما یک دوست هستیم.”
 • شما هرگز در مورد نوزاد / سگ / کارهای خانه کمک نمی کنید. معمولاً به این معنی است: “من واقعاً با این رفتار از نظر احساسی و جسمی مشکل دارم و می خواهم بدانم وقتی در حال مبارزه هستم می توانم به شما تکیه کنم. فکر کردن به شما ترسناک است، زیرا پشت من نیست.”
 • شما خیلی بلند نفس می‌کشید معمولاً به این معناست: “من آنقدر خسته هستم و صادقانه حسادت می‌کنم که می‌توانی آنقدر سریع و راحت بخوابی، در حالی که فهرست میلیون‌ ها کار برای انجام دادن در ذهنم می‌ چرخد و مرا بیدار نگه می‌دارد. واقعا سخت است.”
این مطلب را حتما بخوانید  برای مسمومیت غذایی چی خوبه

نحوه برخورد با زن غرغرو

نحوه برخورد احساسی با زن غرغرو

همه اینها را به شما نشان می دهم، تا بدانید شکایات همسرتان اغلب مبتنی بر احساسات است. یعنی وقتی او شکایت می کند و شما با منطق با احساسات او روبرو می شوید (شما یک راه حل منطقی برای شکایت او ارائه می دهید) کار خوب پیش نمی رود.

تا به حال متوجه شده اید که وقتی او از اینکه شما هرگز به او کمک نمی کنید تا خانه را مرتب نگه دارید، شکایت می کند و به او یادآوری می کنید که چگونه نظافتچی خانه را برای کمک به او استخدام کرده اید، در واقع منجر به پایان دادن به گفتگو یا احساس بهتر شدن او نمی شود؟ بله، زیرا در آن لحظه، او نیازی به یک اصلاح منطقی ندارد. اگر احساسات او را با منطق جواب دهید، هر دو باختید.

 • او به مهربانی شما نیاز دارد.
 • او به عشق شما نیاز دارد.
 • او به تمایل شما برای بودن با او نیاز دارد.
 • او به شما نیاز دارد که ایده “اصلاح” خود را ارائه دهید. اما اعتبار و مهربانی حرف اول را می زند.

بنابراین، دفعه بعد که همسرتان از چیزی شکایت کرد، سعی کنید قبل از اینکه حتی به ارائه آن راه حل منطقی فکر کنید، با احساسات (مهربانی، کنجکاوی، عشق) به شکایت او رسیدگی کنید.

نمونه هایی برای پاسخگویی به غرغر همسر

در اینجا چند نمونه پاسخ به غرغرها آورده شده است:

 • شما هرگز برای قرار ملاقات برنامه ریزی نمی کنید! پاسخ شما: کاملاً درست می گویید، من نمی دانم برای چه مدت قرار ملاقاتی را برنامه ریزی نکرده ام. من تصور می کنم که احساس وحشتناکی دارد. ما به شب های ملاقات بیشتری نیاز داریم. چطور می‌شود که برای پنج‌ شنبه هتل را رزرو کنم و شما را به مکان محبوبمان ببرم؟
 • شما بیش از حد کار می کنید! پاسخ شما: می دانید، حالا که اشاره کردید، من این هفته تقریباً هر شب تا دیر وقت کار می کردم، متاسفم. من می دانم که این کار را برای شما سخت می کند. من از مدیریت زمان کار خود آگاهتر خواهم شد. در ضمن، آیا کاری وجود دارد که بتوانم در این لحظه انجام دهم تا احساس حمایت یا ارتباط بیشتری در شما ایجاد کنم؟
 • شکایت: من باید یک میلیون بار از شما بخواهم که هر کاری را انجام دهید! پاسخ شما: می دانید، من هرگز نمی خواهم احساس کنید که باید مانند یک پدر و مادر از من مراقبت کنید، این افتضاح به نظر می رسد و از اینکه چنین احساسی دارید متنفرم. من می‌ خواهم در راه‌ هایی که شما به من نیاز دارید، بهتر ظاهر شوم. فکر می‌ کنم آنچه به من کمک می‌ کند به خاطر بیاورم و روی چیزی که از من می‌خواهی متمرکز بمانم، این است که چیزهایی را یادداشت کنم و در تقویمم می گذارم. آیا مایلید درباره زمانی که نیاز به انجام کارها دارید اطلاعات دقیقی به من بدهید تا بتوانم به شما اطلاع دهم که برآورده کردن نیاز شما برای من واقع بینانه است یا نیاز به ارائه یک گزینه جایگزین دارم؟ من واقعاً از شما می خواهم که بتوانید روی من حساب کنید.

نحوه برخورد مثبت با زن غرغرو چه تاثیری دارد ؟

شما احساسات پشت شکایت او را تأیید می کنید، که سیستم عصبی او را تقویت می کند. مغز این پیام را می فرستد که او در امان است، شما او را دوست دارید و او را می بینید. سپس می توانید راه حلی ارائه دهید که معمولاً شامل کاری است که شما مایلید برای او یا با او انجام دهید. چند بار انجام این کار، این درک ناخودآگاه را در او ایجاد می کند که واقعاً او را دوست دارید و از همه مهمتر، نیازها و خواسته های او برای شما مهم است.

حتی اگر نتوانید دقیقاً همانطور که او می‌ خواهد با او ملاقات کنید، تمایل شما به تلاش کردن برای او به معنای یک دنیا است. بنابراین، دفعه بعد که همسرتان شکایت کرد،به جای منطق با احساسات او برخورد کنید. برای اینکه حالت تدافعی نداشته باشید، باید تمرین کنید، اما من اطمینان دارم که اگر متعهد به انجام این کار باشید، نتایج حماسی را خواهید دید. اگر همسرتان شما را تحقیر می کند، بهتر است، راهکار مقابله با کسانی که شما را تحقیر می کنند را در مجله اینترنتی اینترنت چک بخوانید.