همه آدمها گهگاه شکایت می‌ کنند و غر می زنند. چه به این دلیل که رئیستان از بالای سر شما تکان نمی خورد، چه شما و شریک زندگی تان با هم دعوا کنید و دلیل آن این باشد که به طور تصادفی آن شلوار جین دلخواه او را در خشک کن گذاشتید و  شلوار کمی بیش از حد کوچک شده است و این موارد خاص باعث بروز شکایت و غرغر می شود. با این اوصاف، بین کسی که از ناراحتی های موجه شکایت می کند (واقعاً پیدا کردن شلوار جین خوب سخت است.) و کسی که دائماً از همه چیز زیر شکایت می کند، تفاوت وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه برخورد با مرد غرغرو را با هم بررسی کنیم.

نحوه برخورد با مرد غرغرو که همیشه شکایت دارد

گاهی اوقات، به نظر می رسد، غرغرها فقط به خاطر شکایت از یک موضوع خاص است، اما برخورد با شریکی که همیشه شاکی است، به دلایل بسیاری، شرایط دشواری را به وجود می آورد. نه تنها سخت است که ببینید فردی که دوست دارید، دچار بدبینی شده است، بلکه می تواند بر توانایی شما برای حفظ دیدگاه مثبت و همچنین فشار بر روابط شما تأثیر بگذارد. پرداختن به شکایت می‌ تواند مانند حفظ تعادل بر روی یک طناب باشد، سعی کنید بیش از حد به سمت قدرت یا به سمت غیر همدردی نروید و سعی کنید خیلی هم حمایت‌ کننده نباشید.

نکاتی را در مورد نحوه برخورد با مرد غرغرو در ادامه آمده است که آن ها را  به شیوه ای سازنده بخوانید و با دلسوزی و صبر به شکایت او گوش کنید و در عین حال او را به رشد و تغییر تشویق کنید.

در مورد مشکل اصلی کنجکاو باشید

اگر احساس می کنید که شریک زندگی شما از چیزهای به ظاهر پیش پا افتاده شکایت می کند و غر می زند، ممکن است یک کشمکش داخلی جدی در او وجود داشته باشد. غیرواقعی است که همه همیشه مثبت و خوش بین باشند، اما منفی نگری دائمی می تواند نشانه ای از ناامنی های ریشه دار، نارضایتی از زندگی، ناامیدی در رابطه یا حتی افسردگی باشد.

در حالی که غر زدن ها ممکن است پاسخی طبیعی به عدم توجه به جزئیات باشد و شخص در تلاش است که دیدگاه او درک شود، پس بهتر است که یک قدم به عقب بردارید و به تصویر بزرگتری از رفاه ذهنی آن نگاه کنید. به عنوان مثال، اگر او همیشه در مورد دوستان، همکاران یا رئیس‌ های خود ناله می‌ کند، می‌ تواند به این معنی باشد که احساس طرد شدن می‌ کند یا با احساس حقارت دست و پنجه نرم می‌ کند.

اگر در مورد ظروف داخل سینک ظرفشویی مرتب غر میزند یا اگر در حین رانندگی اشتباه بپیچید، غر بزند، این نشانه ای از نارضایتی در رابطه بوده که به طور سطحی ابراز می شود. اگر مردی با احساس افسردگی دست و پنجه نرم می کند و نمی داند چگونه آن را بیان کنند، این موضوع می تواند باعث ایجاد احساس سردرگمی ناامیدی یا سوءتفاهم شود و به نوبه خود می تواند منجر به انتقاد او در مورد مسائل جزئی شود.

کافی است به او بگویید متوجه شده اید که اخیراً احساس ناراحتی کرده است و اینکه او را دوست دارید و می خواهید در کنارش باشید، اما برای انجام این کار، باید بدانید که این احساسات از کجا نشات می گیرند.

نحوه برخورد با مرد غرغرو

نحوه برخورد با مرد غرغرو این است که غرها را شخصی نگیرید

شخصی نکردن منفی بودن یک نفر می تواند سخت باشد، مخصوصاً اگر آن شخص، شخصی باشد که بیشترین زمان را با او می گذرانید، بیشتر از بقیه دوستش دارید و از اکثر مردم این دنیا به او نزدیکتر هستید، همه چیز کمی سخت تر می شود. پس یادتان باشد شکایت و غر او  به شما ربطی ندارد و تقصیر شما نیست.

این غرها در واقع انعکاس چیزی است که در درون او می گذرد. همانطور که در بالا ذکر شد، گاهی اوقات کشمکش‌ های زمینه‌ ای در رابطه وجود دارد که می‌ تواند دیدگاه منفی یک نفر را تشدید کند، اما باز هم تقصیر شما نیست که او در تلاش است تا بفهمند چگونه مستقیماً به این موضوع رسیدگی کند.

سعی کنید نیاز برآورده نشده پشت شکایت را درک کنید

همانطور که مارشال روزنبرگ روانشناس گفت: “هر انتقاد، قضاوت، تشخیص و ابراز خشم، بیان غم انگیز یک نیاز برآورده نشده است.” اگر شوهرتان از وقت گذرانی شما در تلفن، صدای بچه‌ ها یا آمدن دوستانتان شکایت می‌ کند، این نشان می‌ دهد که او احساس می کند زمان با کیفیت و یا توجه شما به کم است. هنگامی که بتوانید نیاز برآورده نشده پشت شکایات را شناسایی کنید، می توانید شروع به رسیدگی به آن کنید.

نحوه صحیح برخورد با مرد غرغرو این است که از مشاجره بپرهیزید

زمانی که کسی غر می زند و شکایت می کند، حالت تدافعی به خود می گیرد، به خصوص اگر شکایت به شما ربط داشته باشد، یک واکنش تند طبیعی است. در حالی که ممکن است در حال حاضر واکنش سریع به یک شکایت احساس خوبی داشته باشد، اما در نهایت بحث و جدل باعث ایجاد قطع ارتباط بین شما دو نفر می شود. به خصوص اگر مبارزه اصلی شاکی ربطی به غرهایی که می زند، نداشته باشد. واکنش شدید فقط منجر به هدر رفتن انرژی در مسائل نامرتبط می شود.

نحوه صحیح برخورد با مرد غرغرو این است که راه حل محور باشید

اگر می شنوید که همسرتان در مورد آشفتگی آشپزخانه شکایت می کند، و راستش، گاهی اوقات سزاوار آن هستید، نباید پاسخ دهید که «آشپزخانه گاهی به هم می ریزند، پس یا با آن کنار بیا یا بلند شو و کاری انجام بده.”

هر چقدر هم که این پاسخ وسوسه انگیز و موقتاً رضایت بخش باشد، احتمالاً به جای حرکت به سمت حل مسئله، شکایات و غر بیشتری از طرف هر دوی شما به همراه خواهد داشت. پس پاسخ بهتر این است: «می‌ دانم چقدر خسته‌ کننده است که احساس می‌ کنی تو تنها کسی هستی که به آشفتگی‌ های خانه اهمیت می‌ دهی، بیا با هم کار کنیم و سیستمی ایجاد کنیم تا مطمئن شویم همه در این خانواده مسئول نگه‌ داشتن چیز خاصی هستند. به نظر تو خوب است؟».

استفاده از این زبان به مردها کمک می کند تا احساس حمایت و اعتبار بیشتری داشته باشند. اگر فقط به خاطر غر زدن، شکایت می کنند، این تاکتیک می تواند به تفکر در مورد آنچه که این حالت ها را تحریک می کند، کمک کند.

در برخورد با مرد غرغرو شنونده فعالی باشید

هیچ کس دوست ندارد به یک ضبط شکسته گوش دهد. منظورم این است که سال ۱۴۰۱ است، مردم تمایلی ندارند که به ضبط صوت های شکسته گوش دهند. بنابراین، وقتی شوهرتان از همین موضوع شکایت می‌ کند، روز به روز، سخت تر می شود که در آنجا حضور داشته باشید و واقعاً آنچه را که می‌ گوید را بشنوید. هر کس هر از گاهی سزاوار یک جلسه تمدید اعصاب خوب است و دلیل اینکه او یک موضوع را بارها و بارها مطرح می کند، این است که هرگز واقعاً احساس نمی کند، که شنیده می شود.

بنابراین به جای اینکه در حین انجام کار دیگری با سر تکان دهید، یا با گفتن اینکه از قبل احساسش را می‌ دانستید، چیزهایی که او به اشتراک می‌ گذارد را با دقت گوش دهید، وقت بگذارید و کنار او بنشینید و توجه بی‌ نظیر خود را به او معطوف کنید. این موهبت که احساس می‌ کند ناامیدی‌ هایشان به رسمیت شناخته شده و به آن اهمیت داده می شود، برای خارج کردن آن از سیستمشان کافی است.

نحوه برخورد با مرد غرغرو

می توانید احساسات را بدون عمل خاصی تأیید کنید

چیزی که می تواند در مورد غرغرهای افراد ناامید کننده باشد این است که آنها از چیزی شکایت می کنند و غر می زنند که  قصد انجام کاری برای بهبود آن را ندارند. ترس رایجی که افراد را از اعتبار بخشیدن به شریک شاکی باز می دارد این است که ارائه تاییدیه این پیام را به آن ها بدهد که اشکالی ندارد که اینقدر شکایت کنید، یا اینکه شریک زندگی را قادر می سازد به استفاده از آنها به عنوان خروجی منفی خود ادامه دهد.

چیزی که مردم متوجه نمی شوند این است که اعتبار سنجی سالم مربوط به تجربه عاطفی است، نه لزوماً روشی که احساسات را مدیریت می کنند. بنابراین، اگر به شدت مخالف چیزی هستید، سعی کنید رویکرد خود را تغییر دهید. به عنوان مثال، شوهرتان از بدنش شکایت می کند و وقتی نمی بینید که او تلاش می کند با ورزش کردن یا تغذیه سالم، تغییری ایجاد کنید، تا این نارضایتی را تایید کنید. به جای تمرکز بر پاسخ همسرتان (در این مورد، شکایت به جای ثبت نام در یک باشگاه)، روی احساسات او (ناامنی در مورد ظاهرشان) تمرکز کنید.

ابتدا با اعتبارسنجی احساسات، به همسر خود ثابت کنید که او درک می‌کنید و سپس می‌ توانید راه را برای گفتگوهای عمیق‌تر در مورد آنچه که ممکن است مانع اقدام او برای ایجاد تغییرات واقعی شود، هموار کند.

نحوه صحیح برخورد با مرد غرغرو این است که موضوع را تغییر دهید

اگر شوهرتان در مورد چیزی نشخوار ذهنی می‌ کند که خوب پیش نمی‌ رود، ممکن است ندانند که واقعاً چند بار آن را مطرح می‌ کنند، یا ممکن است کلاً برای پرت کردن حواس خود از آن موضوع، مشکل داشته باشند. در این موارد، تغییر موضوع به چیزی متفاوت می تواند همان کاری باشد که برای خارج کردن او از چرخه نیاز است. پرسیدن از همسرتان در مورد زمینه دیگری از زندگی که می دانید بخش مورد علاقه او است و در مورد آن هیجان زده می شود، یا حتی درخواست توصیه از او در مورد چیزی که با آن سر و کار دارید، می تواند روحیه آنها و مسیر گفتگو را تغییر دهد.

تمرکز را به موارد مثبت برسانید

به آرامی چیزهایی را به او یادآوری کنید که برایش خوب پیش می رود، یا آنچه را که در موقعیت های نه چندان ایده آل در کنترل دارید و می تواند اوضاع را بهتر کند، به آنها یادآوری کنید. منفی نگری می تواند مانند سرما شما را بپوشاند. مانند زمانی که در عمیق ترین و تاریک ترین قسمت زمستان هستید، و باد دور شما می پیچد و نمی توانید به یاد بیاورید که احساس آفتاب چه حسی دارد. گاهی لازم است نور را به او یادآوری کنید.

فرض کنید شما دو نفر در جمعی از خانواده او هستید و او از یکی از اعضای خانواده شکایت می کند و غر میزند که این شخص دارد اعصابش را بهم می ریزد. شما می توانید چیزی در این زمینه بگویید: “می بینم که چقدر تو را ناراحت کردند، متاسفم که باید با آن کنار بیایی، اما چیزی که من از آن خوشحالم این است که ما قرار است یک روز دور از بچه ها فقط دو نفره بگذرانیم. چرا یک نوشیدنی نخوریم و کمی بیرون نرویم؟»

این مطلب را حتما بخوانید  علت تپش قلب ناگهانی چیست ؟

اگر آنها در حال تثبیت پروژه ای هستند که در محل کار خوب پیش نرفت: “می‌ دانم که واقعاً ناامیدکننده است که همه چیز آنطور که تو تصور می‌ کردی پیش نرفت، اما متوجه شده‌ ام که به خاطر آن خودت را تحقیر می‌ کنید. من فقط می‌ خواهم کارهای دیگری را که در چند ماه گذشته در محل کار به خوبی انجام دادی به شما یادآوری کنم.»

نحوه صحیح برخورد با مرد غرغرو این است که بپرسید چگونه می توانید کمک کنید

“چه کاری می توانم انجام دهم تا از این طریق از تو حمایت کنم؟”

ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما صرفاً پرسیدن اینکه چگونه می توانید کمک کنید می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. شاید او فقط به دنبال یک گوش دلسوز هستند، یا شاید امیدوار است که در مورد نحوه برخورد با موقعیت پیش آمده، مشاوره دریافت کنند. در هر صورت، درخواست از او برای روشن کردن آنچه که پیش آمده، به شما کمک می کند تا بفهمید چگونه می توانید به طور مؤثر در گفتگو شرکت کنید، همچنین به آنها کمک می کند تا به جای تمرکز روی جزئیات موضوع، روی آنچه که باعث می شود احساس بهتری داشته باشد، تمرکز کند.

برای خود حد و مرز تعیین کنید

شریک دوست داشتنی و حامی بودن به این معنا نیست که نیازهای او را بر نیازهای خود ترجیح دهید. اگر متوجه شدید که شکایت و ابراز نارضایتی همسرتان بر طرز فکر شما تأثیر می گذارد یا دیدگاه شما را مختل می کند، با او مرزهایی تعیین کنید تا به شما کمک کند، جدایی سالمی داشته باشید. شاید احساس می‌ کنید که صحبت‌ های روی میز شام تحت سلطه شکایات و غرغر است، یا وقتی از در وارد می‌ شوید همیشه از شما با غر استقبال می‌ شود.

به او بفهمانید که متوجه شده اید که در حال تبدیل شدن به یک الگو برای شما است و در پایان روز روی خلق و خوی شما تأثیر می گذارد. اینکه می‌ خواهید در کنار او باشید تا درباره‌ این مسائل صحبت کنید، اما او از شما می‌ خواهد که آن را برای زمانی نگه دارید و بعد از اینکه روز خود را از فشار خارج کردید و از شام با هم به عنوان یک خانواده لذت ببرید، صحبت کنید.

نحوه برخورد با مرد غرغرو

 نقطه شروع منفی را مشخص کنید

اگر احساس می‌ کنید که شکایت و غرهای دائمی همسرتان روزی از جایی سرچشمه گرفته است، به آنچه در آن زمان رخ داده است، فکر کنید. حتی اگر به نظر کاملاً نامرتبط به چیزی باشد که او از آن شکایت دارد، اگر بتوانید اتفاق مهمی را که در آن زمان اتفاق افتاده است مشخص کنید، یک قدم به درک اینکه چه چیزی باعث تغییر دیدگاه او شده است، نزدیک‌ تر شده‌ اید. حتی اگر چیزی که فکر می‌ کنید بی‌ اهمیت باشد، مانند رنگ‌ آمیزی مجدد خانه یا چیزی که فکر می‌ کنید مثبت است، مانند یافتن یک شغل جدید، ممکن است منجر به اضطراب مالی یا سندروم فریبنده شود که ممکن است از آن آگاه نباشید.

نحوه صحیح برخورد با مرد غرغرو این است که احساسات خود را بیان کنید

به آنها کمک کنید بفهمند که شکایت آنها چگونه بر شما تأثیر می گذارد. شاید این کار باعث شود که احساس کنید او از هیچ یک از چیزهایی که در زندگی مشترک شما به خوبی پیش می رود، قدردانی نمی کنند، یا ممکن است بر همه چیز غلبه کند و تا جایی که فکر می کنید هیچ وقت فرصتی برای شما وجود ندارد که شما هم کمی غر بزنید و شکایت کنید. هر چه که ممکن است، آن را به صورت شفاهی برای همسر خود بیان کنید. او ممکن است آنقدر درگیر اتفاقاتی باشند که برایش پیش آمده،که متوجه نشود چگونه باعث پایین آمدن انرژی افراد اطرافشان می شود و از شخصیت حمایت کننده آن چقدر کاسته شده است.

 خود را از تجربه او جدا کنید

اجازه ندهید خلق و خوی همسرتان روز، رویداد و شب شما را تعیین کند. اگر به نظر می رسد که شوهر شما تصمیم گرفته است که از زندگی خود لذت نبرد، خواه به دلیل کند بودن سرویس در هنگام شام، هوای بسیار گرم در بازی بیسبال یا ترافیک بسیار سنگین در ماشین سواری، اجازه دهید او با انتخاب خود زندگی کنند و شما مسیر خود را بروید. در حالی که منتظر غذا هستید، لیوان دوم نوشیدنی را برای خود سفارش دهید، به رنگ مدال برنزه ای که بعد از بازی گرفتید، فکر کنید، پنجره ها را پایین بیاورید و لیست پخش مورد علاقه خود را پلی کنید. به این نکته احترام بگذارید که به هر دلیلی قادر به تمرکز بر روی چیزی جز آنچه که او را ناراحت می کند، برای لذت بردن از خود نیستند.

نحوه صحیح برخورد با مرد غرغرو این است که فضا بگیرید

اگر آنها به مرزهایی که شما تعیین کرده‌ اید، احترام نمی‌گذارند و جدا کردن مسائلشان از رابطه برای شما غیرممکن است، با خارج کردن خود از موقعیت، این مرز را به وجود آورید.

مسئولیت را بر عهده نگیرید

زیاد درگیر ذهنیت «اصلاحش کن» نشوید. شادی او به عهده شما نیست. اگر از مسیری که می گذرد راضی نیست، اگر احساس می کند در حرفه خود گیر کرده، اگر سگ همسایه را دوست ندارد، حل مشکل بر دوش شما نمی افتد. تنها وظیفه شما این است که او را دوست داشته باشید، با او همدلی کنید و از او حمایت کنید، اما، یک رابطه پویا که در آن یک نفر در قبال خلق و خوی دیگری احساس مسئولیت می کند، به سرعت تبدیل به یک رابطه سمی می شود.

نحوه برخورد با مرد غرغرو

آنها را تشویق کنید تا بر خلق و خوی خود مسلط شوند

می دانید چه کسی می تواند مسئول خلق و خوی همسر شما باشد؟ فقط خودشان می توانند. تشخیص تجربه اولیه احساس ناامیدی، عصبانیت، غم و اندوه، خجالت غیر ممکن است. آنچه ما می توانیم کنترل کنیم این است که چگونه آن احساسات را مدیریت می کنیم. برای مدیریت احساستان  به سوال های زیر پاسخ دهید :

  • برای بهبود وضعیت چه اقداماتی می توان انجام داد؟
  • چه درسی می توان از تجربه گرفت؟
  • اگر هیچ کاری نمی توان در مورد چیزی که آنها را ناراحت می کند انجام داد، چگونه می توان آن را پذیرفت؟
  • اگر او در فضای منفی گیر کرده، چه اقداماتی می تواند انجام دهد تا از فرافکنی به دیگران جلوگیری کند؟ قدم زدن؟ دوش گرفتن؟ برای خودشان وقت گذاشتن؟

بررسی ظاهر و احساس مدیریت عاطفی می تواند به همسرتان کمک کند تا در حرکت رو به جلو احساس خودآگاهی و قدرت بیشتری داشته باشند.

نحوه صحیح برخورد با مرد غرغرو این است که تلافی نکنید

شنیدن شکایت مردم باعث می شود که بخواهید غرغرهای آنها را تلافی کنید، درست است؟ شاید حتی برای اینکه طعم رفتار خودشان را به آنها بچشانید؟ در حالی که قابل درک است که چنین باشد، تلاش برای تلافی کردن فقط نگرش بد را تداوم می بخشد و مشکل را بدتر می کند.

 مسائل را در چشم انداز قرار دهید

اگر شوهرتان دوران بدبینانه‌ ای را در زندگی خود سپری می‌ کند، می‌ تواند ابری غم‌ انگیز را روی هر دوی شما قرار دهد. این مشکل به نوبه خود ممکن است فکر کردن در مورد ویژگی های مثبت او را برای شما دشوار کند و کاملاً کور شوید. در حالی که احساس خستگی از غرغر و شکایت موجه است، اجازه ندهید که چیزهایی را که در مورد او و رابطه شما باعث شده است که عاشق شوید، پاک شود.

روی ارتباطات سازنده و تقویت مثبت با هم کار کنید

«تو همیشه حوله‌ های کثیف خود را روی زمین می‌ گذاری، این خیلی زشت و آزاردهنده است» یا «تو هرگز نمی‌ خواهی کار سرگرم‌ کننده‌ ای انجام بدهی، تنها کاری که انجام می‌ دهی این است که داخل خانه بنشینی و بازی‌ های ویدیویی احمقانه‌ را انجام دهی» هیچ‌ کس را متمایل به رابطه نمی‌کند. برای انجام کارها به گونه ای متفاوت به جای نق زدن، روی پرسیدن از هم کار کنید.

می‌دانم که صبح‌ ها عجله داری، اما من سخت کار می‌ کنم تا حمام را تمیز نگه دارم. آیا می‌ توانی پس از استفاده از حوله‌ ها، سعی کنی آن‌ ها را آویزان کنی؟ قدردان تو هستم.» هنگامی که درخواست ها دنبال می شوند، قدردانی را تمرین کنید. «هی، ممنون که با من به این مهمانی شام آمدی. می دانم که واقعاً مناسب تو نیست، اما حضور تو در اینجا بسیار مهم است.»

نحوه برخورد با مرد غرغرو

یک سورپرایز عاشقانه برای آنها برنامه ریزی کنید

همانطور که قبلاً اشاره کردم، شکایت ناشی از نارضایتی در برخی از زمینه های زندگی و برخی نیازها است که برآورده نمی شود. غرغرها غالباً از گیر افتادن در یک شیطنت ناشی می شود، خواه این بی نظمی در رابطه وجود داشته باشد یا نه، کارها روتین و روزمره باشد. بهترین راه برای رهایی از این وضعیت این است که کاری متفاوت انجام دهید و همه چیز را تغییر دهید. آیا شکایت او شما را دیوانه می کند؟ تعریف دیوانگی تلاش کردن به شکلی است که به امید نتیجه ای متفاوت صورت می گیرد. بنابراین، کاری متفاوت انجام دهید!

همسرتان را با بلیت کنسرت مورد علاقه اش غافلگیر کنید، هتلی را برای شب رزرو کنید، جایی را رزرو کنید که قبلاً هرگز نرفته اید. وارد کردن خودانگیختگی و فضای عاشقانه به روال زندگی می تواند یک تنظیم مجدد که بسیار مورد نیاز است را ارائه دهد و تعاملات مثبت بین شما دو نفر را بیشتر کند.

نحوه صحیح برخورد با مرد غرغرو این است که درمان را پیشنهاد دهید

اگر شکایت مزمن و غرغرهای همسرتان برای چندین هفته ادامه داشته باشد، مرد پذیرای حمایت یا پیشنهادات شما نیست و هیچ نشانه ای از تلاش برای تغییر وضعیت خود نشان نمی دهند، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که از یک شخص حرفه ای کمک بگیرید. این بدان معنا نیست که حمایتی که به همسرتان ارائه کرده‌اید اشکالی دارد، اما یک متخصص دارای مجوز می‌ تواند نوع دیگری از پشتیبانی را به او ارائه دهد. به آرامی به همسر خود پیشنهاد دهید با کسی صحبت کند و به او اطمینان دهید که در هر مرحله کنار او خواهید بود. اگر می خواهید نحوه برخورد با زن غرغرو را بدانید، می توانید به مجله اینترنتی اینترنت چک سر بزنید.