یکی از اسناد مهمی که در هنگام معامله خودرو صادر می شود، برگ سبز است که به عنوان یک سند حقوقی شناخته می شود. برای نقل و انتقال سند برگ سبز باید هزینه ای را پرداخت کنید، اما ثبت خودرو در دفتر خانه کاملا بستگی به نظر شخص دارد. برگ سبز دارای یک شماره در قسمت بالایی و در کنار کلمه «سند مالکیت خودرو» است که به شماره سنا یا همان مالکیت خودرو معروف است و نشان دهنده اصالت و درستی برگه سبز است. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه گرفتن المثنی برگ سبز خودرو را به شما آموزش دهیم.

نحوه گرفتن المثنی برگ سبز خودرو

تفاوت سند رسمی خودرو با برگ سبزی یا شناسنامه وسیله نقلیه یا سند مالکیت

برگ سبز اصل یا المثنی خودرو در طی سال های گذشته تا به امروز نام های متفاوتی را به خود گرفته است. در گذشته بالای این سند عبارت شناسنامه وسیله نقلیه نوشته بود، که در حال حاضر به سند مالکیت تغییر پیدا کرده است. البته برگ سبز فقط سند مالکیت پلاک خودرو است و برای مالکیت خودرو نیست، البته باز هم بد نیست این نکته را بدانید که پلیس راهنمایی و رانندگی پلاک را به مالک اصلی خودرو می دهد. به همین دلیل باید برگ سبز یا شناسنامه وسیله نقلیه یا سند وسیله نقلیه را به نیروی انتظامی تحویل دهیم و این برگ سبز به مالکیت خودرو مرتبط نیست.

پلاک ملی به تازگی استفاده می شود و با تغییر مالکیت پلاک خودرو نیز عوض می شود، اما در گذشته پلاک خودرو با مالکیت تغییر نمی کرد. پروسه تغییر مالکیت به این صورت بود که یک سند در دفاتر تنظیم می شد، که یک کپی از آن را به راهنمایی و رانندگی می فرستادند و  راهنمایی و رانندگی به طور کامل مشخصات کارت خودرو را عوض می کرد. پس از آن دفترچه ای به مالک داده می شد که  و در آن یک ستون وجود داشت که نقل و انتقالاتی که در دفاتر رسمی ثبت می شد، در آن نوشته می شود. این کار باعث می شود، نام مالک اصلی خودرو به راحتی استعلام شود. این استعلام ها از نیروی انتظامی انجام می شود.

نحوه گرفتن المثنی برگ سبز خودرو به صورت مرحله به مرحله

 1. ابتدا باید به سایت پست یافته بروید و برگ سبز خود را در آن وارد کنید تا اگر کسی آن را پیدا کرد آن را از طریق پست برای شما ارسال کند، زیرا اسناد و مدارک را اشخاص معمولاً بعد از پیدا کردن به پست تحویل می دهند و ممکن است شانس با شما یار باشد و برگ سبز شما برگردد.
 2. پس از ثبت در سایت پست یافته، یک نوبت آگهی در مورد مفقود شدن برگ سبز در یک روزنامه کثیر الانتشار چاپ کنید.
 3. از مراکز تعویض پلاک یک نوبت اینترنتی بگیرید.
 4. در موعد مشخص به آن مرکز تعویض پلاک مراجعه کرده و در خواست صدور برگ سبز المثنی خود را ثبت کنید.

بعد از اینکه در سایت پست یافته برگ سبز خودرو خود را استعلام کردید و مشخص شد مدرکی با اسم شما در این اداره وجود ندارد، باید آگهی خود را در روزنامه کثیر الانتشار چاپ کنید و چاپ این آگهی الزامی است و با انتشار این آگهی برگ سبز گم شده اعتبار خود را از دست می دهد. در ادامه یک نمونه از آگهی کثیر الانتشار در مورد مفقود شدن برگ سبز را ببینید :

این مطلب را حتما بخوانید  خرید خط تلفن ثابت تهران بدون سیم

“اصل برگ سبز خودرو ….. مدل ….. به رنگ …… به شماره انتظامی ….. شماره موتور ….. و شماره شاسی ….. به نام ….. مفقود شده و از درجه اعتبار ساقط می باشد.”

نحوه گرفتن المثنی برگ سبز خودرو

نوبت اینترنتی مرکز تعویض پلاک

بعد از آنکه ده روز از انتشار آگهی در روزنامه کثیر الانتشار گذشت و رسما مفقودی برگ سبز خودرو اعلام شد، برای اینکه بتوانید به مرکز تعویض پلاک مراجعه کنید، باید ابتدا به صورت اینترنتی نوبت دریافت کنید. این قابلیت در سراسر کشور برای تمامی مراکز تعویض پلاک وجود دارد و شما نمی توانید بدون دریافت نوبت اقدام خاصی انجام دهید.

برای گرفتن نوبت دهی برای برگ سبز المثنی خودرو کافی است مراحل زیر را به دقت انجام دهید :

 1. به سایت نوبتدهی . ای پلیس بروید.
 2. پس از ورود به سایت باید ثبت نام شود.
 3. به بخش خدمات بروید.
 4. سند مالکیت المثنی را انتخاب کنید.
 5. مراکز را جست و جو کنید.
 6. یکی از مراکز را انتخاب کنید
 7. زمان مراجعه را به دلخواه ثبت کنید.

نحوه و مدارک گرفتن المثنی برگ سبز خودرو

مهمترین شرط برای اینکه بتوانید برای گرفتن برگ سبز المثنی خودرو اقدام کنید این است که مالک یا نماینده قانونی ایشان به همراه خودرو در مراکز مربوط حضور داشته و جهت مراحل قانونی را طی کند. علاوه بر این باید مالک خودرو اصل مدارک شناسایی معتبر شامل کارت ملی و شناسنامه را با خود به همراه داشته باشد. در صورتی که نماینده قانونی اقدام به طی پروسه کرده علاوه بر این مدارک باید، وکالتنامه به همراه داشته باشد.

همچنین به همراه داشتن اصل کارت مشخصات خودرو ضروری است. نحوه گرفتن المثنی برگ سبز خودرو به این صورت است که باید یک نوبت آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار مبنی بر فقدان سند مالکیت خودرو و سپری شدن ده روز از سند آگهی و قبول هرگونه مسئولیت در قبال کشف مسئولیت احتمالی به صورت الزامی درج شود.

ارائه مدارک احراز سکونت مالک در آدرس اعلامی، بیمه نامه شخص ثالث معتبر، برگ معاینه فنی صادره از مراکز مکانیزه مجاز برای خودروهای شخصی و دولتی که بیش از ۴ سال از زمان تولید و خودروهای عمومی که بیش از یکسال از زمان تولید آنها (بر اساس مدل) سپری شده باشد، نیز الزامی است.

علاوه بر مدارک فوق ارائه گواهی مفاصا حساب از اجرائیات در صورت عدم پرداخت وجوه جرائم معوقه، و ارائه فیش واریزی بابت هزینه صدور سند المثنی برگ سبز خودرو از طریق دستگاه های کارت خوان (pos) مستقر در مراکز تعویض پلاک نیز الزامی است.

نحوه گرفتن المثنی برگ سبز خودرو

نکات مهم به هنگام گرفتن برگ سبز المثنی

توجه داشته باشید با توجه به نحوه گرفتن المثنی برگ سبز خودرو ارائه مدارک باید توسط مالک خودرو یا نماینده قانونی تحویل داده شود، البته نماینده قانونی باید وکالتنامه داشته باشد. هنگام مراجعه به مرکز تعویض پلاک جهت صدور برگ سبز المثنی، باید با خودرو مورد نظر همراه شما باشد. همچنین شما باید هزینه های مربوطه در مرکز تعویض پلاک پرداخت شود. برای فروش و انتقال مالکیت خودرو داشتن برگ سبز الزامی است. بعد از آنکه کارت سبز المثنی خودرو را دریافت کردید، اطلاعات درج شده در آن را بررسی کنید و از درستی آن مطمئن شوید. شما می توانید مراحل تعویض پلاک را در اینترنت چک یاد بگیرید.