اگر می خواهید اتصال رایانه خود را آزمایش کنید یا کیفیت اتصال اینترنت خود را بررسی کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که آزمایش پینگ انجام دهید. اگر مشکل اتصال را تجربه می کنید، می توانید بگویید که آیا مشکل به شبکه محلی شما یعنی تنظیمات خانه یا محل کار شما محدود می شود یا اینکه مشکل فراتر از آن است و ارائه دهنده خدمات اینترنت، شبکه میزبان یا یک وب سایت خاص را باید بررسی کنید. در ادامه نحوه پینگ گرفتن در ویندوز و خواندن نتایج آورده را به شما آموزش خواهیم داد.

تست پینگ چیست ؟

یک تست پینگ برای اندازه گیری تاخیر شما در اتصال به اینترنت استفاده می شود و کیفیت اتصال شما را به شما نشان می دهد. داشتن یک اتصال با تاخیر کم برای بازی های آنلاین، بارگیری سریع صفحات وب، چت ویدیویی و موارد دیگر بسیار مضر است.

هنگامی که تست پینگ انجام می شود، کامپیوتر بسته کوچک داده را به هاست، دامنه وب یا دستگاه دیگری در شبکه ارسال می کند. نتایج به شما نشان می دهد که کامپیوتر شما با چه سرعتی در چند میلی ثانیه پاسخ «پنگ» دریافت می کند. زمان پاسخگویی پینگ باید تا حد امکان کم باشد.

نحوه پینگ گرفتن در ویندوز  ۷

از مسیر زیر می توانید در ویندوز ۷ تست پینگ انجام دهید :

  • کنترل پنل –> سیستم و امنیت –> فایروال ویندوز –> تنظیمات پیشرفته –> قوانین ورودی –> قانون جدید –> قانون سفارشی
  • Control Panel –> System and security –> Windows Firewall –> Advanced settings –> Inbound rules –> New rule –> custom rule

نحوه پینگ گرفتن در ویندوز ۱۰

برای انجام تست پینگ در ویندوز، نوار جستجوی ویندوز را باز کنید. CMD را تایپ کنید و روی Open کلیک کنید. در Command Prompt کلمه ping و سپس یک فاصله و سپس آدرس IP یا نام دامنه ای را که می خواهید آزمایش کنید، تایپ کنید و Enter را بزنید.

نوار جستجوی ویندوز را باز کنید. می توانید این کار را با کلیک کردن روی نماد ذره بین در گوشه سمت چپ پایین صفحه انجام دهید.

سپس CMD را در نوار جستجو تایپ کنید و روی Open کلیک کنید. با این کار یک پنجره Command Prompt با پس زمینه سیاه، متن سفید و مکان نما چشمک زن باز می شود.

نحوه پینگ گرفتن در ویندوز

ping و سپس یک فاصله و یک آدرس IP یا نام دامنه را تایپ کنید. به عنوان مثال، “ping 192.168.1.1” یا “ping internetchk.com” را وارد کنید.

در نهایت روی صفحه کلید Enter کلیک کنید و منتظر نتایج تست پینگ باشید.

نحوه پینگ گرفتن در ویندوز

چگونه نتایج تست پینگ خود را بخوانید ؟

هنگامی که تست پینگ را روی کامپیوتر شخصی ویندوز انجام می دهید، نتایج چهار تست مختلف پینگ را مشاهده خواهید کرد. تست پینگ، زمان پینگ را بر حسب میلی ثانیه و تعداد بسته های دریافت یا گم شده را نشان می دهد. همچنین زمان پاسخگویی پینگ حداقل، حداکثر و متوسط ​​را مشاهده خواهید کرد.

نحوه پینگ گرفتن در ویندوز

اگر یکی از تست‌ های پینگ نشان داد که بسته‌ها گم شده‌ اند یا یک پاسخ پینگ خیلی بیشتر از بقیه طول می‌ کشد، می‌تواند نشانه‌ ای از وجود مشکل در اتصال باشد.

این مطلب را حتما بخوانید  آموزش خرید گیفت کارت گوگل پلی

اگر برای بررسی اتصال اینترنت خود تست پینگ انجام می دهید، می توانید با وارد کردن “ping 8.8.8.8” سرورهای DNS گوگل را پینگ کنید. این تست به شما می گوید که آیا مشکلی در اتصال اینترنت شما وجود دارد، و مختص اتصال به یک سایت خاص نیست.

برای مشاهده نتایج پینگ مداوم، می توانید دستور خود را با “-t” اضافه کنید. به عنوان مثال، می توانید “ping 8.8.8.8 -t” را وارد کنید تا ببینید آیا اتصال شما به سرورهای DNS گوگل همیشه قطع می شود یا خیر. سپس، برای توقف تست، کافی است همزمان کلیدهای Control + C را روی صفحه کلید خود فشار دهید.

نحوه پینگ گرفتن در ویندوز

پیام های خطای رایج پینگ

در ادامه رایج‌ ترین پیام‌ های خطایی هستند که در صورت عدم موفقیت تست پینگ مشاهده خواهید کرد:

زمان درخواست تمام شد:

این خطا بدان معناست که آزمایش پینگ بیش از حد پیش‌ فرض ۴۰۰۰ میلی‌ ثانیه (۴ ثانیه) طول کشید. این خطا می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

  • ازدحام شبکه
  • تنظیم فایروال برای توقف ترافیک خاص
  • کابل ها یا پورت های معیوب
  • موارد دیگر

میزبان ناشناخته در تست پینگ :

این پیام خطا به این معنی است که نام میزبان درخواستی شناسایی نمی شود. بررسی کنید که نام به درستی وارد و روتر درست کار می کند. اگر با روتر خود مشکل دارید، تنظیم مجدد روتر خود را بررسی کنید.

TTL منقضی در حین حمل و نقل:

TTL که بعد از زمان پینگ برای هر آزمایش می بینید به تعداد “Hop” هایی اشاره دارد که بسته شما قبل از دور انداختن مجاز است، انجام دهد، بنابراین، این خطا به این معنی است که بسته شما از حداکثر تعداد پرش های مجاز فراتر رفته است.

خرابی عمومی:

این بدان معناست که رایانه شما تنظیمات TCP/IP مناسب را ندارد یا ممکن است مشکلی در آداپتور یا درایورهای شبکه محلی (LAN)، مانند روتر یا کارت WiFi وجود داشته باشد.

خطای <destination> is unreachable:

این پیام به این معنی است که هیچ مسیری به مقصد وجود ندارد. اگر پیام می‌گوید: «پاسخ از <destination>: Destination Host Unreachable»، به این معنی است که مشکل مسیریابی در روتر راه دور وجود داشته است، نه در خود <destination>.

اگر یکی از این پیام‌ های خطا را مشاهده کردید، ممکن است لازم باشد مشکلات شبکه را عیب‌ یابی کنید. می توانید سعی کنید دستگاه های دیگر یا دامنه های دیگر را پینگ کنید تا ببینید آیا مشکل ادامه دارد یا خیر. این کار به شما کمک می کند، تشخیص دهید که آیا مشکل مربوط به دستگاه شما است یا اتصال شبکه شما.

اکنون که می دانید چگونه تست پینگ را انجام دهید و با نحوه پینگ گرفتن در ویندوز آشنا شدید و می دانید چگونه نتایج را بخوانید.  البته شما می توانید دلیل کاهش سرعت اینترنت را در مجله اینترنتی اینترنت چک بخوانید.