استفاده از درایو USB قابل بوت به جای درایو CD یا DVD برای نصب سیستم عامل، محبوب و بسیار آسان است. برای ویندوز، نرم افزارهای زیادی وجود دارد که به شما در ایجاد درایوهای USB قابل بوت کمک می کند. حتی مایکروسافت هم برای این منظور ابزار خودش را دارد. از بین همه ابزارهای موجود، Rufus، یک برنامه رایگان و متن باز و از بهترین نرم افزارها به حساب می آید. در واقع Rufus یکی از آن ابزارهایی است که هر کاربر ویندوز باید در کاتالوگ نرم افزار داشته باشد. اجازه دهید در ادامه به آموزش کار با rufus برای ایجاد سریع درایو فلش قابل بوت در ویندوز بپردازیم.

آموزش کار با rufus به صورت مرحله به مرحله

شما می توانید از Rufus برای ایجاد یک درایو USB قابل بوت استفاده کنید. کافی است مراحل زیر را به درستی انجام دهید :

نصب rufus در اولین مرحله آموزش کار با rufus

اگر قبلاً این کار را نکرده اید، ابتدا Rufus را دانلود کنید. شما می توانید این کار را همراه با نصب کننده معمولی انجام دهید، اما Rufus یک نسخه جایگزین قابل حمل نیز دارد. اگر نمی خواهید Rufus را روی سیستم خود نصب کنید، نسخه قابل حمل را دانلود کنید. در مورد من باید بگویم که ترجیح می دهم نسخه قابل حمل را دانلود کنم. پس از دانلود، Rufus را نصب و باز کنید.

پس از آنکه درایو USB را وصل کنید، بلافاصله rufus را در منوی کشویی بالا مشاهده خواهید کرد. پس از مشاهده درایو، روی دکمه Select کلیک کنید.

آموزش کار با rufus

در پنجره Browse به مکانی که فایل ISO خود را در آن ذخیره کرده اید بروید، آن را انتخاب کنید و دکمه Open را کلیک کنید. در مورد ما، ما می خواستیم یک درایو USB قابل بوت اوبونتو ایجاد کنیم، به همین دلیل من Ubuntu ISO را انتخاب کردم. شما می توانید ISO مورد نظر خود را انتخاب کنید.

آموزش کار با rufus

دستورالعمل اختیاری در آموزش کار با rufus

در صورت تمایل، روی نماد کوچک “هش” در کنار منوی کشویی “Boot selection” کلیک کنید تا هر یک از MD5 یا SHA1 و SHA256 فایل ISO را ببینید. این کار برای بررسی این است که آیا فایل ISO به هر نحوی دستکاری شده است یا خیر. اما سوال اینجاست که به یاد دارید که نسخه های لینوکس مینت چگونه هک شدند؟

این مطلب را حتما بخوانید  خرید اینترنت همراه اول را چگونه انجام دهیم و چگونه بسته فعال کنیم؟

آموزش کار با rufus

نحوه استفاده از Rufus برای ایجاد یک درایو فلش قابل بوت

“MBR” را از لیست کشویی Partition Scheme و “BIOS or UEFI” را از لیست کشویی Target System انتخاب کنید. اگر می‌ خواهید از این درایو USB قابل بوت در یک سیستم قدیمی استفاده کنید، کادر انتخاب «Add repairs to the old basic input/output system» را در بخش «Advanced drive properties» علامت بزنید.

آموزش کار با rufus

شما به صورت اختیاری می توانید نام درایو USB را با استفاده از قسمت “Volume Label” تغییر دهید. علاوه بر این با بررسی در قسمت Advanced Format Options، مطمئن شوید که چک باکس Quick Format علامت زده شده است. همانطور که از نام آن پیداست، Quick Format با پرش از بررسی بدسکتورها، درایو را سریعتر فرمت می کند.

آموزش کار با rufus

در ادامه آموزش کار با rufus باید روی دکمه “Start” کلیک کنید.

آموزش کار با rufus

بسته به فایل ISO، نرم افزار Rufus ممکن است از شما بخواهد که فایل های اضافی را دانلود کنید. به عنوان مثال، برای ایجاد یک درایو قابل بوت اوبونتو، Rufus از شما می خواهد آخرین نسخه Syslinux را دانلود کنید. فقط دکمه بله را فشار دهید و منتظر بمانید تا Rufus همه چیز را انجام دهد.

آموزش کار با rufus

هشدار مهم  در هنگام کار با rufus

در اعلان بعدی هنگام  آموزش کار با rufus گزینه توصیه شده “Write in ISO image mode” را انتخاب کنید و روی دکمه OK کلیک کنید. همچنین ممکن است هشداری مبنی بر فرمت کردن درایو مشاهده کنید که باز هم باید روی دکمه OK کلیک کنید.

آموزش کار با rufus

هنگامی که روی دکمه OK کلیک می کنید، Rufus شروع به ایجاد یک درایو USB قابل بوت می کند. بسته به نوع درایو USB، فرآیند ایجاد ممکن است چند دقیقه طول بکشد.

آموزش کار با rufus

در نهایت پس از اتمام، پیام تکمیل را نمی بینید، اما صدای تکمیل را می شنوید و نوار پیشرفت کاملا سبز می شود.

آموزش کار با rufus

تبریک می گوییم آموزش کار با rufus را به درستی آموختید. همانطور که می بینید، ایجاد درایو USB قابل بوت با استفاده از Rufus انجام شد و دیدید که این کار بسیار آسان است.