معماری توسعه‌ پذیر ادوبی فتوشاپ به این معنی است که این برنامه به عنوان میزبان افزونه‌ ها و فیلترها، پلاگین‌ های شخص ثالثی به کار می رود که این افزونه ها در بالای خود نرم‌ افزار نصب می‌ شوند. برخی از این افزونه‌ ها قابلیت‌ هایی را به برنامه اضافه می‌ کنند که خود فتوشاپ ارائه نمی‌ کند، در حالی که برخی دیگر بر روی عملکرد انواع فیلترهایی که در فتوشاپ وجود دارد، اثر گذاشته و باعث گسترش آن ها می شود. وقتی کسب و کار شما به دسترسی به طیف وسیعی از افکت‌ ها یا سرعت افزونه‌ های اختصاصی که بر گردش کار تولیدی تسلط دارند بستگی دارد، این منابع را اضافه و مدیریت کنید تا از نصب فتوشاپ خود نهایت بهره را ببرید. در ادامه با ما همراه باشید تا به طور کامل نحوه استفاده از پلاگین در فتوشاپ را با هم بررسی کنیم.

نحوه نصب پلاگین در عناصر فتوشاپ

برای نصب افزونه Adobe Photoshop Elements ابتدا باید آن را دانلود کنید. روی فایل نصب فیلتر دو بار کلیک کنید. زبان تنظیمات را انتخاب کنید و “Ok” را فشار دهید. پنجره های نصب را با پیش فرض ها دنبال کنید، پوشه Adobe Photoshop Elements “Plug-Ins” را انتخاب کنید، تا افزونه را در آن نصب کنید. در پایان مراحل نصب، پنجره اطلاعاتی را مشاهده می کنید، “Ok” را فشار دهید. پس از آن پنجره، “Adobe Photoshop Elements” را علامت بزنید و “Install” را فشار دهید.

استفاده از پلاگین در فتوشاپ

پس از اتمام، “Finish” را فشار دهید. Adobe Photoshop Elements را اجرا کنید و “Edit” را انتخاب کنید.

استفاده از پلاگین در فتوشاپ

به منوی «File» بروید، روی «new» کلیک کنید و «Blank File» را انتخاب کنید. برای استفاده از افزونه نصب شده، به منوی «Filter» بروید، روی «The Plugin Site» کلیک کنید و افزونه خود را انتخاب کنید.

استفاده از پلاگین در فتوشاپ

استفاده از پلاگین در فتوشاپ به صورت مرحله به مرحله

قبل از نصب افزونه های جدید، ابتدا باید ادوبی فتوشاپ خود را خاموش کنید. این نرم افزار هنگام راه اندازی، منابع نصب شده خود را بررسی و در مورد آن ها نظرسنجی می کند، بنابراین هر محصولی که در حین اجرا اضافه می کنید، تا زمانی که برنامه میزبان را مجدداً راه اندازی نکنید، نمی تواند کار کند.

نصب افزونه در فتوشاپ

افزونه خود را طبق دستورالعمل های سازنده آن نصب کنید. برخی از افزونه‌ های کمکی و ثالث فتوشاپ از شما می‌ خواهند که شماره سریال یا شماره ثبت آن ها را در طول مراحل نصب وارد کنید، در حالی که برخی دیگر از شما می‌ خواهند که به نرم‌ افزار آنها در اولین باری که سعی می‌ کنید از آن استفاده کنید، مجوز دهید. افزونه‌ های Donationware که نرم‌ افزارهای رایگانی هستند که در صورت استفاده از محصول، مبلغی جزئی را درخواست می‌ کنند، ممکن است یک «nag screen» یا خطا نمایش دهند، مگر اینکه ثبت‌ نام را انجام داده و هزینه را پرداخت کنید. برخی از پلاگین ها به سادگی و با کشیدن فایل های آن ها را در فتوشاپ و رها کردن نصب می شوند.

راه اندازی مجدد برای استفاده از پلاگین در فتوشاپ

فتوشاپ را مجددا راه اندازی کنید و افزونه خود را روی یک فایل کار اعمال کنید. اسناد سازنده را بررسی کنید تا متوجه شوید که آیا به یک نرم افزار با انتخاب حالت فعال نیاز دارد، یا نرم افزار شما فقط در یک حالت رنگی خاص کار می کند یا نمی تواند روی یک لایه پس زمینه اعمال شود.

این مطلب را حتما بخوانید  حذف اکانت اینستاگرام temporarily disable my account

تنظیم پلاگین ها در فتوشاپ

پلاگین خود را روی یک Smart Object اعمال کنید تا به یک فیلتر هوشمند غیر مخرب تبدیل شود. شما می توانید یک فایل کامل، یک گروه از لایه ها یا یک لایه جداگانه را به یک Smart Object تبدیل کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید :

 1. منوی “File” را باز کنید.
 2. “Open as Smart Object” را انتخاب کنید تا یک سند کامل به عنوان یک Smart Object در نظر گرفته شود.
 3. یک یا چند لایه را در پانل لایه ها انتخاب کنید.
 4. منوی “لایه” را باز کنید.
 5. منوی فرعی “Smart Object” را پیدا کنید.
 6. “Convert to Smart Object” را انتخاب کنید تا یک Smart Object از بخشی از محتوای لایه در یک فایل ایجاد کنید.

توجه داشته باشید که وقتی فایل‌های PDF یا محتوایی را از ادوبی ایلستریتور اضافه می‌ کنید، محتوای شما به طور خودکار به یک Smart Object تبدیل می‌شود. برای ویرایش نتایج یک فیلتر هوشمند، روی ورودی آن در پانل لایه ها دوبار کلیک کنید و تنظیمات آن را تغییر دهید.

استفاده از پلاگین در فتوشاپ

دسترسی و استفاده از پلاگین در فتوشاپ

به پلاگین های اضافی و ثالث سازگار که تحت برنامه دیگری یا نسخه قدیمی فتوشاپ نصب شده اند دسترسی داشته باشید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

 1. منوی «Edit» را در ویندوز یا منوی «Photoshop» را در Mac باز کنید.
 2. منوی فرعی «Preferences» را پیدا کنید.
 3. «Plug-ins» را انتخاب کنید.
 4. کادر تیک “Additional Plug-ins Folder” به معنای افزونه های اضافی را فعال کنید.
 5. به محل نرم افزار خود بروید.
 6. پوشه ای که حاوی افزونه های شما است را انتخاب کنید.
 7. روی دکمه “OK”  در ویندوز و  دکمه “Choose” در Mac  کلیک کنید، تا آن را انتخاب کنید.

در هر صورت از انتخاب پوشه اصلی “Plug-ins” از نسخه قبلی فتوشاپ خودداری کنید، زیرا این کار نسخه فعلی شما را مجبور می کند تا نسخه های تکراری قدیمی تر افزونه های داخلی را بارگیری کند، که ممکن است در خود فتوشاپ مشکلاتی ایجاد کند.

بررسی عملکرد افزونه

یک افزونه را غیرفعال کنید تا هنگام راه اندازی فتوشاپ بارگیری نشود. اگر در عملکرد یا نتایج یک افزونه خاص با مشکل مواجه شدید، می توانید آن را تا زمانی که سازنده آن نسخه قابل اجرا جدیدی را ارائه ندهد، غیرفعال کنید. یک tilde یا کاراکتر “~” که در سمت چپ عدد ۱ در اکثر صفحه کلیدهای کامپیوتر ظاهر می شود، در مقابل نام فایل افزونه تایپ کنید، تا فتوشاپ هنگام راه اندازی، وقتی پوشه پلاگین های شما را اسکن می کند، آن را نادیده می گیرد. اگر فتوشاپ شما در تایپ فارسی مشکل دارد در مطلب آموزش تایپ فارسی در فتوشاپ اینترنت چک آن را حل کنید.