دکور خانه کوچک ممکن است یکی از کارهایی باشد که هر شخصی به راحتی از عهده آن بر نیاید و در پایان چیدمان در زندگی مدرن حسرت وسایل زیادی را که نتوانستید در منزل خود استفاده کنید به دل شما بماند. این موضوع با داشتن کمی علم از دکوراسین منزل و چدمان فضای آن می تواند به شما کمک کند. این نکات می تواند به شما کمک از فضاهای منزل خود استفاده بهتری داشته باشید و با یک چیدمان صحیح خانه را دلبازتر و بزرگتر نشان دهید. تعریفی که از فضا داریم یک تعریف نسبی است اما با این حال می توانید با کمک چیدمان صحیح و دکور خانه کوچک به روش درست، احساس راحتی بیشتری در آن داشته باشید؛ پس برای اینکه رمز و رازهای آن را یاد بگیرید با ما همراه باشید.

دکور خانه کوچک

 

در ادامه می خوانید:

 • رازهای دکور خانه های نقلی
 • نقش میز دایره ای
 • استفاده از فضاهای پنهان
 • کاربری دو گانه
 • نقش دیوارها
 • مبل های بزرگ در خانه های کوچک
 • تأثیر رنگ ها
 • حذف وسایل غیر ضروری

رازهای دکور خانه کوچک :

داشتن خانه های کوچک امروزه خیلی دور از ذهن نیست اما قبل از اینکه منزل خود را مبله کنید، بد نیست در ارتباط با خرید وسایل آن نکاتی را بدانید که خانه شما را دوست داشتنی تر کند و بتوانید با این ترتیب فضای بیشتری در اختیار داشته باشید. در ادامه با همراه باشید و با کمک ایده های نوینی که در ارتباط با دکور خانه های کوچک به شما ارائه می دهیم، یک دکوراسیون زیبا و چیدمان عالی برای منزل خود انجام دهید. البته این مطلب را می توانید برای دکوراسیون خانه های بزرگ هم استفاده کنید، زیرا با این نکات خانه مرتبی داشته باشید و در همین حال تمامی وسایل خود را نگهداری کنید.

دکور خانه کوچک

نقش میزهای دایره ای دکور خانه کوچک :

در هنکام خرید میز برای اتاق نشیمن و پذیرایی می توانید یک میز دایره ای برای دکور خانه خود استفاده کنید. لبه های منحنی این میزها فضای کمتری را اشغال کرده و اتاق را دلبازتر نشان می دهد و شما می توانید از فضای بیشتر خانه استفاده کنید. علاوه بر این دسترسی به تمام فضاهای این نمونه میزها راحت تر صورت می گیرد و از آنجایی که پایه میزهای گرد در وسط آن هاست، سطح کمتری از کف خانه را اشغال می کند، همچنین افراد بیشتری را می تواند دور خود جای دهد. از میزهای گرد در موارد زیر استفاده می شود :

 • پذیرایی
 • انجام بازی ها
 • دور هم نشینی ها

البته گاهی اوقات اشخاص ترجیح می دهند در دکور خانه کوچک خود از میزهای مربعی استفاده کنند، که در این صورت باید به قفسه های اطراف آن توجه داشته باشند تا بتوانند وسایل ریز و درشت را در آن قرار دهند.

 

فضای پنهان از چشم را استفاده کنید :

فضاهای دور از چشم در یک خانه که معمولاً استفاده نمی شوند؛ عبارتند از :

 • بالای درهای اتاق ها
 • بالای کابینت های آشپزخانه ها

این فضاهایی که به چشم نمی آیند، می توانند فضای خوبی برای نصب قفسه ها، کمدها و طبقات باشند و علاوه بر اینکه اتاق را شیک می کند، بسیار کاربردی هم هستند. شما می توانید از آن ها به عنوان کتابخانه، محل قرار گرفتن وسایل کلکسیونی و وسایل تزیینی استفاده کنید. علاوه بر این می توانید یک کتابخانه تا سقف داشته باشید که فضای بیشتری به شما می دهد و یا به وسیله کتابخانه برای خود یک فضای خصوصی در اتاق ایجاد نمایید. به این صورت شما هم فضای بیشتری برای وسایل خود در اختیار دارید و هم به دو فضای مجزا در اتاق دست پیدا می کنید.

دکور خانه کوچک ایرانی :

برای اینکه خانه کوچک خود را دلبازتر نشان دهید می توانید یک پرده بلند و دراپه هایی که از سقف آویزان شده اند، استفاده کنید.  حتی در اتاق های بدون پنجره هم می توانید از نصب پرده و دراپه های بلند برای ایجاد یک جلوه بصری استفاده کنید. این کار با ایجاد وسعت دید بالا به پایین، خانه را بزرگتر نشان می دهد.  پس در هنگام دکور خانه کوچک خود این روش را هرگز فراموش نکنید.

کاربری دوگانه فضا و وسایل :

شما می توانید با خرید وسایلی که چند استفاده دارند، هم خانه خلوت تری داشته باشید و هم فضای مورد نیاز بیشتری در اختیار داشته باشید. معمولاً در دکور خانه کوچک به اتاق خواب های بیشتری نیاز پیدا می شود که صاحب خانه باید به جای استفاده از مبل های حجیم، بزرگ، زشت و ناراحت از کاناپه های راحتی استفاده کرده تا بتواند از فضای اتاق نشیمن به عنوان اتاق خواب مهمان نیز استفاده کند. علاوه بر این در بخش های مثل زیر پله می تواند لباسشویی را نصب کند و یا یک دستشویی تعبیه کند و در کنار آن یک میز کار برای خود و کودک خود ایجاد کند. شما می توانید این بخش ها را با هوشمندی شناسایی کرده و با توجه به محل قرار گرفتنشان در منزل آن را مبله کنند. برای دکوراسیون اتاق خواب دخترانه خود می توانید از مجله اینترنتی اینترنت چک استفاده کنید.

این مطلب را حتما بخوانید  5 گام در دکوراسیون اتاق خواب که نباید نادیده بگیرید

در دکور خانه کوچک به دیوارها توجه کنید :

یکی از معضلاتی که در دکور اتاق خواب خانه های کوچک پیش می آید میزهای کنار تخت است که بین تخت و دیوار قرار می گیرد و معمولاً استفاده چندانی ندارد. اینگونه میزها معمولاً جایگاه تلنبار شدن وسایل بدون استفاده می شومد و چهره زشتی به خانه می دهند. اگر شما از این میزها به منظور قرار دادن چراغ خواب استفاده می کنید، پیشنهاد من به شما این است که از چراغ خواب های دیواری استفاده کرده و یا تاقچه های دیواری کوچکی را کنار تخت خود بسازید تا بتواند جایگاه وسایل برقی، چراغ خواب و یا کتابی که مطالعه می کنید، شود.

شما می توانید تمامی کمد ها و قفسه ها را با کمدهای دیواری و قفسه های دیواری جایگزین کرده تا خانه را بزرگتر نشان دهید. علاوه بر این می توانید از آینه های متعدد در خانه استفاده کنید و به وسیله بازتاب نور خانه روشن تری داشته باشید. این آینه ها می توانند روی سطح کنسول، قفسه کتاب، یا کمدها نیز نصب شوند.

دکور خانه کوچک

دکور خانه کوچک با مبلمان بزرگ :

شاید تعجب کنید که یک مبلمان بزرگ چگونه می تواند فضای بیشتری به یک خانه کوچک دهد. خیلی ساده است، شما می توانید به جای استفاده از مبل های کوچک و زیاد از یک مبل راحتی بزرگ که به زیبایی طراحی شده شده استفاده کنید و به این ترتیب فضای بیشتری از خانه خود را در اختیار داشته باشید و خانه کوچک خود را مرتب تر کنید.

رنگ ها چه تأثیری در دکور خانه کوچک دارند ؟

در خانه های کوچک رنگ ها می توانند کمک زیادی به چیدمان منزل کنند، برای مثال رنگ های ملایم خانه را راحت و پر از آرامش نشان می دهد. شما می توانید از یک طیف رنگ استفاده کنید تا رنگ خانه شما یکپارچه حس شود. برای مثال شما می توانید از رنگ هایی که میل به سفیدی دارد برای دیوارها، سقف و کفپوش های خانه استفاده کرده و در خانه های کوچک از رنگ های زیاد و تند استفاده نکنید. همچنین تا چایی که می توانید از رنگ های روشن و زنده برای پرده و پنجره ها استفاده کنید. همچنین پرده ها بهتر است بدون نقش پیچیده و خیلی ساده باشند و رنگ هایی با طیف زنگ دیوار داشته باشند. یکپارچگی طیف رنگ ها یکی از ضروری ترین نکاتی است که باید در دکو خانه کوچک به آن توجه کنید.

حذف وسایل غیر ضروری از دکوراسیون :

نکته ای که در قسمت انتخاب مبلمان خانه های کوچک به آن اشاره کردیم، شلوغ کردن غیر ضروری فضای خانه بود. شلوغ بودن خانه های کوچک باعث به هم ریخته به نظر رسیدن دکور خانه می شود. پس در دکور خانه کوچک  می توانید وسایلی را که به آن ها نیاز ندارید حذف کنید. در این باره می توانید از قانون ۹۰-۹۰ استفاده کنید.

این قانون به این مساله اشاره دارد که برای ۹۰ روز به استفاده ای که از وسایل خانه دارید دقت کرده و اگر در این ۹۰ روز از ئسیله ای استفاده نکردید و در ۹۰ روز بعدی نیز به آن نیاز پیدا نمی کنید؛ حتماً آن را به انبار خانه منتقل کنید. برای این کار تمام جوانب را بسنجید و به اشتباه وسایل ضروری را از خانه خارج نکنید. برای اینکه این قانون به درستی رعایت شود در مورد بعضی از وسایل باید از علاقه خود به آن چشم پوشی کنید و در نتیجه خانه مرتب با چیدمان مدرن و زیبایی برای خود بچینید. با رعایت نکات فوق می توانید دکور خانه کوچک به بهترین انجام داده و در منزل خود احساس راحتی کنید. همچنین خانه ای مدرن با فضای بیشتری داشته باشد که دلباز به نظر می رسد.

لطفاً نظر خود را در ارتباط با این موضوع با ما و کاربران دیگر اینترنت چک در میان بگذارید.