پس از سرچ عبارت خرید بیت کوین به زبان فارسی اولین چیزی که به شما نش داده خواهد شد، لیستی از صرافی های ارز دیجیتال ایرانی است. این صرافی ها که به تعداد زیادی و در مدت کوتاهی در بازار ارز دیجیتال ایران دیده می شوند، بعد از بلاک شدن میلیون ها دلار از دارایی های دیجیتال ایرانی ها در سایت بیترکس، در مهر ماه سال ۹۶ ایجاد شدند. به همین علت ممکن است برای کاربران ایرانی انتخاب یک صرافی که هم امنیت کافی داشته باشد و هم سایر معیارهای آن مناسب باشد، کمی دشوار است. در ادامه با هما همراه باشید تا به تمامی سوالات شما در مورد صرافی های ارز دیجیتال در ایران جواب بدهیم.

معرفی صرافی ارز دیجیتال

برای مبادله ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین، اتریوم و آلت کوین های دیگر باید جایی وجود داشته باشد، که به آن در اصطلاح صرافی می گویند. صرافی های ارز دیجیتال به دو دسته ی متمرکز و غیر متمرکز تقسیم می شوند. شما در صرافی های متمرکز می توانید پس از شارژ حساب و ثبت سفارش، به صورت اتوماتیک ارز مورد نظر خود را بخرید اما در صرافی های ارز دیجیتال غیرمتمرکز  پس از اینکه سفارش خود را ثبت کردید، وجه شما به وسیله یک اپراتور دریافت شده و بیت کوین را به حساب شما انتقال خواهد داد. در صرافی های غیرمتمرکز کارها دستی انجام خواهد شد.

صرافی های ارز دیجیتال ایرانی معمولاً غیرمتمرکز هستند، اما اگر به دنبال یک صرافی معتبر هستید بهتر است از صرافی های متمرکز و آنلاین یکی را انتخاب کنید. البته باید در مورد خرید و فروش ارز بیت کوین باید به این نکته اشاره کرد که چون هنوز این ارز دیجیتال رسماً در ایران شناخته نشده است، برای مبادلات آن قانون شفافی وضع نشده است.

همچنین از آنجایی که هیچ جرم خاصی برای آن در نظر گرفته نشده است، به همین دلیل ورود به حوزه و بازار ارز های دیجیتال برای بانک ها، موسسات مالی و صرافی ها غیر مجاز است. برای اینکه صرافی های ارز دیجیتال ایرانی هنوز زیر نظارت ارگان خاصی نیستند، به شما پینهاد می کنیم که از صرافی های خارجی برای مبادلات ارز دیجیتال خود استفاده کنید. این پیشنهاد به این دلیل است که صرافی های خارجی قوانین شفافی دارند.

صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی

صرافی های ارز دیجیتال ایرانی بهتر است یا خارجی ؟

البته پاسخ به این سوال کاملاً سلیقه ای است و انتخاب صرافی داخلی و خارجی مانند انتخاب بین خودروی ایرانی و خارجی است که به ترجیحات شخص بستگی دارد. البته چند معیار مهم برای انتخاب صرافی مورد نظر وجود دارد، که عبارتند از :

  • زبان : باید به زبان صرافی منتخب خود کاملاً مسلط باشید تا در موقع خطرات و ریسک مسدود شدن حساب بتوانید به موقع عکس العمل نشان دهید.
  • پشتیبانی از ارز رایج کشور : این قابلیت باعث می شود شما بتوانید با کارت شتابی خود بتوانید معاملاتتان را انجام دهید و زحمت استفاده از پی پل و وبمانی را در شرایط تحریم به دوش نکشید.
  • رتبه الکسا و قدمت : این معیار می تواند سابقه و جدیت صرافی مورد نظر شما را نشان دهد.
  • تجربه کاربری نویسنده : معیاری سلیقه ای و شخصی است و از تجربه شخصی کار کردن با صرافی های مختلف به دست آمده است.
  • میزان کارمزد : مهمترین معیار است و هرچه کمتر باشد صرافی از دید کاربران بهتر است. برخی از صرافی های ایرانی کارمزد را به چند ریال رسانده اند که کمترین حد است.
  • حداقل مبلغ سفارش : این مبلغ برای میزان ارز دیجیتالی است که خرید و فروش می کنید. هر چه این مبلغ کمتر باشد سرمایه گذاری برای عموم کاربران راحت تر می شود.
  • قابلیت پیگیری و شکایت : صرافی های ارز دیجیتال ایرانی دارای این مزیت هستند که شما می توانید اختلافاتی که در تراکنش های شما وجود دارد را پیگیری کرده و با پشتیبانی سایت آن را مطرح کنید و در صورت عدم دریافت پاسخ شفاف از آن سایت شکایت کنید.

بهترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

با وجود اینکه اغلب افراد حرفه ای به صرافی های ایرانی اعتماد نمی کنند و  از صرافی هایی همچون بایننس، بیتمکس یا کوکوین استفاده می کنند، که دارای قوانین شفافی هستند و با وجود تحریم ها امنیت آن ها برای ایرانی ها کاهش پیدا نکرده است، اما در ادامه ما می خواهیم برای شما به بررسی صرافی های ارز دیجیتال ایرانی برتر بپردازیم که می تواند برای شما با کمک سرویس مقایسه ارزهای دیجیتال برای شما معامله پر سودی را به همراه داشته باشد.

بررسی صرافی ارز دیجیتال نوبیتکس :

این صرافی یکی از اولین صرافی های ارز دیجیتالی که در ایران بستری دانش بنیان برای تبادل ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است و توانسته از معاونت فناوری ریاست جمهوری تاییدیه دریافت کند. از مزیت های نوبیتکس می توان به پشتیبانی از بیش از ۱۲ ارز برتر اشاره کرد. یکی از ویژگی های این صرافی ارز دیجیتال ایرانی این است که کارمزد معاملات را درصدی از حجم معامله مورد نظر محاسبه خواهد کرد. علاوه بر این برای معامله در این صرافی نیازی به انجام احراز هویت قوی و سخت  برای خرید و فروش های محدود وجود ندارد.

ویژگی جالب این صرافی برای شرکت ها این است، که به آن ها حساب ویژه ای با کارمزد پایین تر اختصاص می دهد. تنها چیزی که برای احراز این صرافی الزامی است، اسکن رنگی کارت ملی می باشد و حداقل میزان خرید و فروش در آن ۳۰۰ هزار تومان بوده که برای شروع مبلغ بالایی است. این صرافی در لینکدین به صورت رسمی کارمندان خود را ۴۳ نفر معرفی کرده است که این تعداد کارمند نشان می دهد که شرکت به صورت جدی مشغول به فعالیت است. صرافی نوبیتکس در الکسای ایران رتبه ۱۳ را به خود اختصاص داده است.

نوتبیکس از صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

بررسی یکی از صرافی های ارز دیجیتال ایرانی به نام والکس :

دانشجویان دانشگاه شریف تهران که به رمز ارزها علاقه داشتند، به صورت تیمی به طراحی این صرافی پرداخته اند و در مورد میزان معاملات آن آماری را که در اختیار گذاشته اند، ۸۶ هزار کاربر است. هدف اصلی این سایت انجام معاملاتی امن برای نگهداری از دارایی های مشتریان است.

احراز هویت این صرافی به صورت تایید دو مرحله ای است اما برای ورود به آن نیازی به ارسال کلیپ سلفی نیست و کاربران برای تایید حساب کاربری تنها باید یک عکس که حاوی تعهدنامه و مشخصات است را اسکن کنند. علاوه بر این شما باید به این صرافی برای تایید احراز هویت یک تلفن ثابت بدهید تا با تعیین وقت قبلی با شما تماس بگیرند، برای اشخاصی که شاغل هستند زمانی غیر از ساعات و روزهای غیر کاری در نظر می گیرند.

این مطلب را حتما بخوانید  دانلود کیف پول ارز دیجیتال برای ویندوز

این صرافی بدون مشکل نیست، زیرا در تعویض پایه های بازار ضعیف عمل می کند. البته خبر خوب این است که در والکس سفارش گذاری در قیمت هایی خارج از تعرفه لحظه‌ای انجام داد. یعنی شما ارز مورد نظر خود را که برای مثال در حال حاضر ۶۵ هزار دلار می ارزد را می توانید روی حالتی بگذارید که وقتی به ۷۰ هزار دلار رسید به مشتری متقاضی بفروشد. این قابلیت نسبت به فروش با قیمت لحظه ای سود آورتر است و زمان شما را هدر نمی دهد.

برای اینکه به صورت ریالی از این صرافی برداشت کنید ۷۲ ساعت باید منتظر بمانید و نرخ کارمزد معاملات با توجه به معاملات ۳ ماه اخیر محاسبه می شود، اما نرخ کارمزد حداکثر ۰.۴ % بوده و که با توجه به میزان سرمایه و معاملات کمتر خواهد شد. همچنین کمترین مبلغ سفارش گذاری برای کاربران ۱۰۰ هزار تومان است. صرافی ارز دیجیتال والکس در الکسای ایرانی رتبه ۱۳۰ را به خود اختصاص داده است.

بررسی صرافی ارز دیجیتال رمزینکس :

یکی از صرافی های ارز دیجیتال ایرانی که دارای رابط کاربری زیبایی است صرافی رمزینکس بوده و از ویژگی های جذاب آن می توان به امکان خرید و فروش ۲۴ ارز دیجیتال برتر بازار اشاره کرد. البته برای معاملاتی که در این صرافی انجام می دهید از ابتدای ثبت نام باید حدود ۰٫۳% کارمزد بپردازید که تقریبا مبلغ بالایی است. شما می توانید با مبلغ حداقل ۱۰۰ تومان نیز در این صرافی سفارش گذاری کنید. این صرافی رتبه ۳۵۰ الکسای ایران را به خود اختصاص داده است.

بررسی یکی از صرافی ارز دیجیتال ایرانی به نام کوین نیک :

یکی دیگر از صرافی هایی که به بازار ارز دیجیتال ایران وارد شده است، کوین نیک بوده که در ابتدا با نام تتربالک فعالیت خود را شروع کرد. نامگذاری اولیه این صرافی به این دلیل انجام شد که کاربر در ابتدا تنها می توانست ارز تتر را در آن مبادله کند، که امروزه به امکان خرید فروش این ارز، ده ارز دیگر اضافه شده است.

این صرافی دارای نقاط ضعفی هم هست که یکی از آن ها عدم وجود جفت ارز هایی مثل بیتکوین:اتریوم و بیت کوین:ریپل و… بوده و کاربر را مجبور می کند برای خرید و فروش ارز دیجیتال ابتدا باید آن را به ریال یا دلار تبدیل کرده سپس ارز دلخواه را خریداری کند.

البته این پلتفرم به تازگی به روز رسانی شده و با این  قابلیت با نام کوین نیک مارکت عرضه شده است. قابلیت «کوین نیک مارکت» به کاربران کمک می کند بدون هیچ واسطه ای به خرید مستقیم ارز دیجیتال بپردازند.  این قابلیت یکیاز قابلیت های شگفت انگیز بین صرافی های ایرانی است. احراز هویت این صرافی به صورت و مرحله ای و از طریق پیامک و ایمیل انجام می شود، ولی به روش google 2fa authenticator نیست. شما برای استفاده از این صرافی باید تحت وب فعالیت های خود را انجام دهید زیرا هنوز نسخه موبایلی خود را ارائه نداده است.

از مواردی که در مورد آن نمی توان دقیق اظهار نظر کرد میزان کارمزد این صرافی است که با وجود جمله ای که در سایت آمده است که کارمزدی دریافت نمی شود، اما شما  باید در مارکت بر حسب میزان دارایی و نوع خرید خود کارمزد پرداخت کنید، که این کارمزد هنوز به صورت شفاف بیان نشده است. در سایت نیک مارکت که سایت وابسته کوین نیک است مبلغ کارمزد را ۰٫۲۹ بیان کرده است.

کوین نیک صرافی های ارز دیجیتال ایرانی

بررسی صرافی ارز دیجیتال اکسیر :

یکی از مواردی که در این سایت به چشم می خورد لوگوی سایت ساماندهی است ولی هوز این مورد تایید نشده است. به گفته صرافی اکسیر، کیف پول های آنلاین آن به دلیل اینکه به  وسیله سرویس های فوق امن شرکت آمازون پشتیبانی می شود، دارای دسترسی چند لایه و محافظت شده است. همچنین این صرافی کاربرن خود را به پنج دسته تقسم می کند که سطوح مختلفی دارند.  در این سایت کاربران مبتدی حدود ۰٫۰۲۵% کارمزد پرداخت می کنند.

از ویژگی های کاربر پسند این صرافی ارز دیجیتال ایرانی این است که به صورت پشتیبانی تلفنی و تیکتی با کاربران در ارتباط است و شرایط استفاده از خدمات و تعهدات کاربران را به صورت شفاف در سایت بیان کرده است و حتی باگ های خود را به کاربر می گوید. رابط کاربری  سایت صرافی ارز دیجیتال اکسیر زیبایی خاصی ندارد و ممکن است برای کاربران مبتدی کمی گیج کننده باشد. برای همین منظور کابران برای خرید و فروش آسان در این صرافی می توانند از اپلیکیشن موبایلی استفاده کنند که بسیار ساده است. شما در این صرافی می توانید با مبلغ حداقل ۱۰۰ هزار تومان سفارش گذاری کنید و ۱۵ ارز دیجیتال برتر را معامله کنید. رتبه صرافی اکسیر در الکسای ایران ۵۷۸ است.

بررسی یکی از صرافی ارز دیجیتال ایرانی به نام ‏بیتستان :

یکی دیگر از صرافی های آنلاین ایرانی بیتستان است که شرکت ویرا ارتباط گستر امین آن را طراحی کرده و قابلیت معامله ۶۰ ارز دیجیتال برتر را در آن قرار داده است. این صرافی دارای کارمزدی برابر با ۱٫۵% بوده که بالاترین کارمزد در بین صرافی های ایرانی است. شما می توانید در این سایت با وجود پشتیبانی ۲۴ ساعته مشکلات احتمالی معاملات خود را به صورت آنلاین رفع کنید. این ایت ۲۹ کارمند در تیم درتمند خود دارد و رتبه ۸۵۵ الکسای ایران را به خود اختصاص داده است.

جمع بندی :

شما با بهترین و معتبرترین صرافی های ارز دیجیتال ایرانی آشنا شدید. البته این معرفی بر اساس نظر ما می باشد و شما برای برای سرمایه گذاری در آن ها باید بررسی دقیق تری انجام دهید. این صرافی ها برتری خاصی نسبت به صرافی های خارجی ندارند و ما برای استفاده از آن ها توصیه نمی کنیم و یا آن ها را رد نمی کنیم. برای استفاده از صرافی های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی حتما باید قوانین آن را بخوانید. شما می توانید در قسمت نظرها و پیشنهادات تجربه خود را در مورد صرافی های ایرانی و خارجی بیان کنید.