سولانا نوعی ارز دیجیتال است که منحصراً به صورت آنلاین وجود دارد. سولانا ابتدا در آوریل ۲۰۱۹ عرضه شد و با کمتر از ۱ دلار به ازای هر سکه معامله شد. از آن زمان، قیمت این ارز به سرعت افزایش یافت و از نوامبر ۲۰۲۱، سولانا بیش از ۲۰۰ دلار معامله شد. طبق گزارشات سایت  CoinMarketCap.com این ارز در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش کل، قرار دارد. در ادامه به این موضوع می پردازید که سولانا چیست و عملکرد آن چگونه است، می پردازیم.

ارز سولانا چیست ؟

سولانا یکی از محبوب ترین ارزهای رمزنگاری شده در بین بیش از ۱۰۰۰۰ ارز دیجیتال موجود است. پلتفرم این ارز دیجیتال سولانا نامیده می شود، در حالی که واحد منفرد آن را سول می گویند. سولانا که توسط آناتولی یاکوونکو ایجاد شده است، بر روی یک شبکه کامپیوتری غیرمتمرکز با استفاده از بلاک چین کار می کند. این پایگاه داده بلاک چین، ارز سولانا را مدیریت و ردیابی می کند و به طور موثر هر تراکنشی را که تا به حال در آن رخ داده است، مانند یک رسید طولانی ثبت می کند. شبکه کامپیوتری تراکنش های ارزی را ثبت می کند و صحت داده ها را تایید می کند.

این راه‌ اندازی غیرمتمرکز شبکه را قوی‌ تر می‌ کند و کاربران می‌ توانند بدون نیاز به واسطه تراکنش‌ ها را انجام دهند. سولانا خود را سریع‌ ترین بلاک چین در جهان می‌ نامد و توانایی خود را برای تأیید ۶۵۰۰۰ تراکنش در ثانیه با هزینه کمتر از یک پنی برای هر تراکنش به کار می‌ گیرد.

در حالی که بسیاری از مردم ارز دیجیتال را تنها یک ارز می‌ دانند، ولی در واقع کریپتوکارنسی ها را می توان به عنوان یک توکن در نظر گرفت که می‌توانند برنامه‌ های دیگر را در پلتفرم فعال کند. به عنوان مثال، سولانا می تواند قراردادهای هوشمند، برنامه های مالی غیرمتمرکز، NFT ها و موارد دیگر را تامین کند.

ارز سولانا

سولانا چگونه کار می کند؟

سولانا می تواند چندین برنامه کاربردی را که ویژگی های مختلفی دارند، تغذیه کند:

  • ارز: با یک کیف پول رمزنگاری شده، می توانید از سولانا برای ارسال یا دریافت سکه یا انتقال آن در ازای کالا و خدمات استفاده کنید.
  • قراردادهای هوشمند: قراردادهای هوشمند برنامه‌ هایی هستند که در صورت تحقق شرایط قرارداد، به‌ طور خودکار شرایط قرارداد را اجرا می‌ کنند.
  • توکن‌ های غیرقابل تعویض (NFT): اغلب با هنر دیجیتال مرتبط هستند، NFT‌ها می‌ توانند با سولانا تغذیه شوند و به هنرمندان و دیگران اجازه می‌ دهند آنها را به مصرف‌ کنندگان بفروشند.
  • امور مالی غیرمتمرکز: با ارز سولانا ، می‌توانید پرداخت‌ های بدون مجوز را ایجاد و استفاده کنید، پرداخت‌ هایی که می‌ توانند از کنترل متمرکز یا دولتی جلوگیری کنند.
  • برنامه های دیجیتال: سولانا علاوه بر عملکردهای دیگر، از طیف وسیعی از برنامه های دیگر، از جمله بازی، سرمایه گذاری، رسانه های اجتماعی و موارد دیگر پشتیبانی می کند.
  • رویکرد اثبات سابقه: علاوه بر رویکرد اثبات سهام برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها، ارز سولانا آن‌ ها را در محدودیت زمانی می‌ گذارد و امکان سفارش مجدد تراکنش‌ ها را به نفع اعتبارسنجی حذف می‌کند. این قابلیت کمک می کند تا سولانا یک شبکه “مقاوم در برابر سانسور” باشد.

در نهایت، سولانا را به‌ عنوان توکنی در نظر بگیرید که می‌ تواند برنامه‌ های مختلف را تقویت کند و صرفاً آن را به عنوان ارزی که ارزش پولی را از فردی به فرد دیگر منتقل می‌ کند، نگاه نکنید.

ارز سولانا

ارز سولانا از کجا می آیند؟

تا نوامبر ۲۰۲۱، حدود ۳۰۲ میلیون سول در گردش بود. مانند بسیاری از سکه‌ ها، سولانا انتشار سالانه محدودی دارد، زیرا سکه‌ ها به کسانی که از ارز دیجیتال پشتیبانی می‌ کنند، پاداش داده می‌ شود. سولانا با افزایش عرضه خود به میزان ۸ درصد در سال شروع کرد، اما این رقم هر سال ۱۵ درصد کاهش می‌ یابد تا اینکه در نهایت به ۱٫۵ درصد در سال می‌ رسد، که انتشار ثابت آن است.

این مطلب را حتما بخوانید  آموزش رفع خطاهای پنکیک سواپ

این زمان‌ بندی انتشار به‌ طور قابل‌ توجهی با سایر ارزهای دیجیتال محبوب مانند بیت‌ کوین، که مجموع عرضه ثابت آن ۲۱ میلیون سکه است و دوج کوین، که محدودیتی در صدور ندارد، در تضاد است.

سولانا از سیستم “اثبات سهام” برای تأیید تراکنش ها، مدیریت عرضه سکه و ایجاد سکه های جدید استفاده می کند. برای شرکت در سیستم اثبات سهام، باید صاحب ارز دیجیتال شده باشید، اما پس از آن می توانید برای کمک به عملکرد سیستم، جوایزی کسب کنید. با قرار دادن توکن‌ ها با یک اعتبارسنجی، به اعتبارسنجی برای تأیید تراکنش‌ ها اعتماد می‌کنید. با این حال، مانند سایر سیستم‌ های اثبات سهام، اگر تراکنش‌ های معتبر، قوانین سیستم را رعایت نکنند، سهامداران میمکن است پول خود را از دست بدهند.

برای تأیید تراکنش‌ ها، اعتبارسنجی‌ ها پاداش‌ های شرط‌ بندی را در قالب سکه‌ های جدید دریافت می‌ کنند و برشی از پاداش‌ ها را به عنوان کمیسیون دریافت می‌ کنند. سپس بقیه پاداش را به کسانی که با آنها شریک شده اند، به تناسب منافع مالکیتشان می پردازند.

آیا سرمایه گذاری روی سولانا، سرمایه گذاری خوبی است؟

سولانا در مدت زمان نسبتاً کوتاهی در صرافی‌ ها رشد سریعی داشته است. حتی کسانی که اخیراً این ارز را خریداری کرده‌ اند، احتمالاً درآمد قابل توجهی داشته‌ اند. به جای نگاه کردن به دستاوردهای اخیر و رنج از ترس از دست دادن، درک آنچه می‌ خرید بسیار مهم است. از این منظر، معامله گران چیزی را می خرند که توسط دارایی ها یا جریان نقدی پشتیبانی نمی شود.

تفاوت کلیدی بین ارز دیجیتال و سهام این است که سهام یک سود مالکیت کسری در یک تجارت است و موفقیت آن در طول زمان به رشد شرکت پایه بستگی دارد. اگر سود رشد کند، سرمایه گذاری روی سهام به خوبی انجام خواهد شد. سهامداران ادعای قانونی در مورد دارایی ها و جریان نقدی کسب و کار دارند و حتی ممکن است کسب و کارها به سرمایه گذاران سود سهام پرداخت کند.

در مقابل، ارز سولانا مانند اکثر ارزهای دیجیتال محبوب، توسط هیچ دارایی اساسی پشتیبانی نمی شود. آنچه آنها را محبوب می کند، خوش بینی و گمانه زنی سایر معامله گران است. معامله‌ گران فکر می‌ کنند که می‌ توانند بعداً ارز سولانا را با قیمت بالاتر به معامله‌ گران دیگر بفروشند. بنابراین سرمایه گذاری نیروی محرکه افزایش قیمت در ارزهای دیجیتال است.

اگر معامله‌ گران خوش‌ بین از بین بروند، ارز دیجیتال چیزی برای تقویت خود نخواهد داشت. این یک تمایز کلیدی است که بسیاری از سرمایه گذاران، از جمله وارن بافت افسانه ای را از ارزهای دیجیتال دور نگه می دارد.

ارز سولانا

جمع بندی

اگر به دنبال سرمایه گذاری در سولانا یا سایر ارزهای دیجیتال هستید، می‌ توانید مستقیماً آنها را معامله کنید یا می‌ توانید در شرکت‌ هایی سرمایه‌ گذاری کنید که از علاقه رو به رشد در این بخش سود می برند.

با این حال، اگر به دنبال تجارت سولانا هستید، باید ریسک پذیر باشید و بدانید که به طور بالقوه ممکن است کل سرمایه خود را از دست بدهید. نه تنها ارز دیجیتال فرار است، بلکه به ندرت توسط دارایی یا جریان نقدی پشتیبانی می شود. بنابراین اگر در حال تجارت ارز دیجیتال هستید، پولی را که نباید از دست بدهید، وارد سرمایه گذاری نکنید.