اگر فکر می کنید جلب توجه کودکان با اختلال کمبود توجه بیش فعالی در بازی های دارای قوانین غیرممکن است، در اشتباه هستید. شما فقط باید بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال را پیدا کنید. این بازی ها باید با ویژگی های کودکان بیش فعال و سن، علایق و توانایی های آن ها همخوانی داشته باشد.

علاوه بر این که کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی بیش فعالی علاقه زیادی به این بازی ها نشان می دهند، این بازی ها باعث تقویت توجه، حافظه و افزایش دانش آن ها در مورد مسائل و جهان می شود. همچنین، این بازی ها بر اساس استراتژی های آموزشی برای کودکان مبتلا به بیش فعالی طراحی شده اند. بنابراین آنها را به خودکنترلی تشویق می کنند، اعتماد به نفس را بهبود می بخشند و تکانشگری را در کودکان کاهش می دهند.

بازی پرواز، پرواز،…

در این بازی وظیفه کودکان این است که وقتی کلمه یا علامت خاصی ظاهر می شود، به شیوه ای خاص تماشا و واکنش نشان دهند. در این بازی بچه‌ ها باید چمباتمه بزنند و منتظر بمانند تا کسی که بازی را اجرا می‌کند، چند کلمه صحبت کند. اگر آن کلمه نشان دهنده چیزی است که پرواز می کند، بچه ها باید بلند شوند. برعکس، اگر این کلمه نشان دهنده چیزی که پرواز می کند، نباشد، کودکان باید در حالت اسکات بمانند.

به عنوان مثال، اگر شخصی که بازی را اجرا می کند، بگوید: “پرواز، پرواز … یک پرنده”، اگر بچه ها بلافاصله متوجه شوند که پرنده در حال پرواز است، باید بلند شوند. اگر شخصی که بازی را اجرا می کند بگوید “پرواز، پرواز کن… خورشید”، کودکان باید در حالت چمباتمه بمانند زیرا خورشید پرواز نمی کند.

شما می توانید این بازی را با توجه به دانش و علایق کودکان تغییر دهید. برای مثال، اگر بخواهیم سبزیجات و میوه‌ ها را به کودکان آموزش دهیم، می‌ توانیم قوانین را طوری تغییر دهیم که بچه‌ ها باید با گفتن مقداری سبزی بایستند و در صورتی که نام میوه را شنید، در حالت چمباتمه بمانند. اگر خلاق باشید، این بازی می تواند تغییرات زیادی داشته باشد. فقط درک هدف بازی مهم است. هدف از این بازی این است که کودکان باید روی کلماتی تمرکز کنند که فردی که بازی را اجرا می کند بیان می کند و بر اساس قوانین بازی به سرعت و به موقع روی کلمات عمل کند.

این بازی به برای کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی مناسب است زیرا با آن بازی می کنند:

 • در این بازی خوش می گذره
 • توجه آنها را تربیت کنید
 • احترام به قوانین را آموزش می دهید
 • بسیاری از حقایق زندگی و علم در آن جای می گیرد

به خودت بگو از بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

با انجام این بازی، کودکان یاد می گیرند که تکانشگری خود را کنترل کنند. در واقع، آنها یاد می گیرند که رفتار تکانشی را تشخیص دهند و عواقب آن را با انجام این بازی در نظر بگیرند. اول از همه، این بازی یک استراتژی برای اتخاذ خودکنترلی بر رفتار کودکان است.

کودکان باید بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال را در شرایطی انجام دهند که تحریک تکانه ها را احساس کنند. در این شرایط، قوانین بازی به شرح زیر است:

 • به خودت بگو بس کن!
 • تا ۵ بشمار
 • فکر کن اگر این کار را کنی چه اتفاقی می افتد!

هر بار که کودک در بازی موفق می شود، یعنی زمانی که تکانه خود را کنترل می کند، کودک باید یک امتیاز مثبت دریافت کند. برعکس، زمانی که او موفق نمی شود، یک کودک باید امتیاز منفی دریافت کند. باید نکات مثبت و منفی را برای کودک یادداشت کنید. سعی کنید بیشتر نکات مثبت را یادداشت کنید. بسیاری از نکات مثبت، اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهد و به او انگیزه می دهد که این بازی را دوست داشته باشد و با احساس موفقیت در آن بازی کند.

بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

اطلاعات بیشتر درباره بازی‌ به خودت بگو بسه :

 • می توانید این بازی را نه تنها در خانه، بلکه در مدرسه، هنگام پیاده روی و … انجام دهید.
 • شما هم باید به قوانین این بازی احترام بگذارید.
 • اگر در مواقعی که کودک حضور نداشت از قوانین پیروی کردید، خود را در مقابل او تحسین کنید. به این ترتیب، در موقعیت‌ هایی که شما حضور نداشتید، به او انگیزه می‌ دهید که خودش را کنترل کند.

شمع خوش رفتاری

یکی دیگر از بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال روشن کردن شمع خوش رفتاری است که شما می توانید این بازی را با یک یا چند کودک انجام دهید. در آغاز برای برخی از کارها، به عنوان مثال هنگام نوشتن مشق شب، باید شمع روشن کنید. تا زمانی که بچه ها خوب رفتار کنند شمع باید بسوزد. اگر کسی رفتار توافق شده را قطع کرد، باید شمع را خاموش کنید. وقتی بچه ها رفتارشان را اصلاح کردند، باید دوباره شمع را روشن کنید. زمانی که شمع به پایان می رسد، یک کودک یا گروهی از کودکان باید جایزه دریافت کنند. از آنجایی که کودکان می خواهند شمع به پایان برسد تا جایزه دریافت کنند، بچه ها شروع می کنند همدیگر را تشویق می کنند تا رفتار خوب انجام دهند.

شما می توانید این بازی را با بازی دیگری ترکیب کنید و به انجام برخی از تعهدات یا وظایف اکتفا نکنید. اینبازی برای کودکان بالای ۳ سال مناسب است، به ویژه برای کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه بیش فعالی که می خواهید رفتار آنها را اصلاح کنید. با انجام این بازی، کودکان خودکنترلی پیدا می کنند و یاد می گیرند که تکانشگری خود را سرکوب کنند و متوجه می شوند که هر رفتاری پیامدهایی دارد.

گرفتن یا دادن

شما می توانید این بازی را با یک یا چند کودک انجام دهید. این بازی مبتنی بر شرطی سازی عامل یعنی یادگیری با پاداش یا تنبیه است.

در ابتدای روز، باید به هر کودک تعداد مشخصی تراشه مثلا ۵ عدد بدهید. البته، همه کودکان باید تعداد مساوی تراشه دریافت کند. سپس، باید برای تعداد معینی تراشه، پاداش تعیین کنید. بهترین کار این است که با کودک یا فرزندان پاداش را انتخاب کنید. مهم این است که پاداش ها چیزی باشد که کودکان را تشویق به انجام بازی کند. سپس، بازی می تواند شروع شود و تا پایان روز یا زمان دیگری که شما مشخص می کنید ادامه یابد.

شما بازی را انجام می دهید و برای هر رفتار بدی از کودک یک تراشه می گیرید و برای رفتار خوب یک تراشه به کودک می دهید. در پایان روز، کودک باید با توجه به تعداد تراشه هایی که جمع آوری کرده است، جایزه دریافت کند. توصیه این است که سعی کنید هر کودکی حداقل کوچکترین پاداش را دریافت کند تا اعتماد به نفس کودک مختل نشود.

بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

بستن قرارداد

عقد قرارداد یکی دیگر از بازی های استراتژی مناسب برای کودکان بیش فعال است. آن قراردادها باید بسیار دقیق و سرگرم کننده باشند.

مانند هر قراردادی، این قرارداد نیز باید دو طرف داشته باشد. والدین یا معلم باید در یک طرف و کودک یا فرزندان در طرف دیگر باشند. والدین یا معلم موظفند برای هر رفتار خوب یک تراشه به کودک بدهند. پس از مدت زمان توافق شده، بزرگسال باید به ازای مقدار مشخصی تراشه که کودک جمع آوری کرده، پاداش مشخصی به کودک بدهد. از طرف دیگر، تعهدات کودک انجام برخی فعالیت های خوب یا عدم انجام فعالیت های بد بسته به توافق است.

این مطلب را حتما بخوانید  نحوه برخورد با مرد غرغرو چگونه است

شما باید در یک محیط خوب و خنده دار قرارداد ببندید. مشخص کنید چه رفتارهای خوبی از کودکان انتظار دارید و آن را در قرارداد بنویسید. همچنین مشخص کنید که کدام رفتارها خوب نیستند و آنها را به طور دقیق توصیف کنید. به کودکان تأکید کنید که انتظار دارید چه تغییراتی در رفتارشان ایجاد شود و معتقدید که آنها می توانند این تغییرات را به وجود بیاورند.

سپس، دستورالعمل مشخصی را در مورد چگونگی دستیابی کودکان به هدف را مرحله به مرحله توضیح دهید. این امر برای کودکان مبتلا به اختلال کم توجهی بیش فعالی بسیار مهم بوده، زیرا تقسیم یک کار به چند کار کوچک برای آنها ساده تر است. هر مرحله از آموزش باید نشان دهنده رفتار خوب خاصی باشد که از کودکان انتظار دارید یا به آن ها آموزش دهید از برخی رفتارهای منفی اجتناب کند.

برای هر مرحله تکمیل شده، هر کودک باید پاداش خاصی دریافت کند. در نهایت برای هدف به دست آمده، پاداش باید ارزش بیشتری داشته باشد. توصیه می شود با کمک بچه ها جوایز را انتخاب کنید.

بیش تر در مورد عقد قرارداد از بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال :

 1. باید اهداف واقع بینانه تعیین کنید. آنچه را که کودک نمی توانند انجام دهند، از آن ها نخواهید، بلکه فقط کارهایی را که مطمئنید می توانند انجام دهند، بپرسید.
 2. هر از گاهی پاداش ها و دستورالعمل ها را تغییر دهید. که بازی را برای کودکان جذاب بماند. برای مثال، می‌توانید برای رفتارهایی که مهم هستند، اما کودکان به ندرت از خود نشان می‌دهند، امتیاز اضافی اضافه کنید.
 3. می‌توانید با بچه‌ ها جوایز انتخاب کنید، اما اگر به اندازه کافی به بلوغ رسیده‌ اند، به آنها اجازه دهید به تنهایی آموزش را تکمیل کنند. به این ترتیب کودکان عادت مثبت خودارزیابی و کنترل و مسئولیت پذیری را یاد می گیرند. به یاد داشته باشید، اگر سعی کنید همه چیز را کنترل کنید، کودکان تمایل بیشتری به فریب شما خواهند داشت.
 4. اگر متوجه شدید که کودک از تکمیل آموزش حوصله اش سر می رود، باید به جای او این کار را برای مدتی انجام دهید. به کودک بگویید که به تکمیل دستورالعمل ادامه می دهید و طبق قرارداد به او پاداش می دهید. همچنین ذکر کنید که وقتی دوباره بخواهد آموزش را به تنهایی انجام دهد، به او جایزه می دهید.
 5. مراقب سیستم‌ شکن‌ ها باشید، مانند مادربزرگ یا شخص دیگری که به کودکان هر آنچه می‌ خواهند می‌ دهد. از آنجایی که این بازی برای مدت طولانی انجام می شود، توصیه من این است که بازی را برای افراد دیگری از محیط کودکان که در تربیت آنها تأثیر دارند، توضیح دهید. از آنها بخواهید به قوانین قراردادی که به نفع کودکتان است، احترام بگذارند.
 6. اگر والدین یا معلم چند فرزند هستید، بهتر است قراردادی ببندید که شامل شما و همه فرزندان شود. حتماً همانطور که از کودکان انتظار دارید به قرارداد احترام بگذارید. در این راه شما الگوی خوبی برای آنها باشد.

جعبه جادویی از بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

شما باید جعبه ای برای این بازی آماده کنید. اگر جعبه ندارید، می توانید از کلاه یا کاسه بزرگ نیز استفاده کنید. جعبه باید از فردی به فرد دیگر  که به صورت دایره ای نشسته اند، بچرخد و هر فرد به انتخاب خود چیزی را در جعبه قرار دهد و بگوید چه چیزی قرار داده است و کدام اشیاء از قبل در جعبه هستند. در واقع، شما باید این بازی را با کودکان به گونه ای انجام دهید که هر یک از شما باید چیزی را به کادر اضافه کنید و تمام موارد ذکر شده قبلی را به همان ترتیب به همراه نام آیتم جدیدی که اضافه کرده است، تکرار کنید.

به عنوان مثال، نفر اول یک خرس عروسکی را در جعبه قرار می دهد و می گوید: “من یک خرس عروسکی را در جعبه گذاشتم”. سپس جعبه را به بازیکن بعدی می‌ دهد که عروسکی را در آن قرار می‌ دهد و می‌ گوید: “من یک خرس عروسکی و یک عروسک را در جعبه گذاشتم”. بازیکن بعدی توپ را در جعبه قرار می دهد، بنابراین باید بگوید: من یک خرس عروسکی، عروسک و توپ را در جعبه قرار دادم. به این ترتیب، یک بازی ساده از ابتدا در طول بازی پیچیده‌ تر و پیچیده‌ تر می‌ شود، زیرا بازیکنان باید چیزهای بیشتری را به خاطر بسپارند.

کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه و بیش فعالی به دلیل پویایی آن به این بازی علاقه نشان می دهند. این بازی در عین حال توجه و حافظه آنها را بهبود می بخشد.

مشاوره بیشتر در مورد بازی جعبه جادویی

 • اگر کودکان در به خاطر سپردن یا توجه به عنوان بازیکنان مشکل دارند، می توانید این بازی را به صورت تیمی انجام دهید.
 • بازی باید تا زمانی ادامه یابد که کودکان به آن علاقه نشان دهند.
 • در طول بازی می توانید تکنیک های حافظه را به کودکان آموزش دهید. به عنوان مثال، به کودکان توضیح دهید که به راحتی می‌توان ترتیب چیزها را با اتصال آنها به یکدیگر به خاطر آورد. فرض کنید با توجه به مثال ذکر شده، خرس عروسکی با عروسک دوست است و با هم توپ بازی می کنند.

بازی الفبا از بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

این بازی به دو یا چند بازیکن نیاز دارد. بازیکن اول با حرف آ شروع می کند. او باید کلماتی را پیدا کند که با آن حرف شروع می شوند و به دسته های توافق شده خاصی تعلق دارند. در غیر این صورت، بهترین کار این است که یک دسته بندی را با توجه به علایق کودکان انتخاب کنید. اگر آنها ماشین را دوست دارند می توانید این دسته را انتخاب کنید.

به عنوان مثال، دسته ها نام های شخصی، کشورها و میوه ها هستند. بنابراین، بازیکن اول باید یک نام شخصی، یک کشور و یک میوه را بگوید که با آ شروع می شود و آنها را در قالب یک جمله قرار می دهد. به عنوان مثال: “من آرمان هستم، من در آلمان زندگی می کنم و  آب می خورم”. سپس بازیکن دیگر باید نام شخصی، کشور و میوه ای را بگوید که از ب شروع می شود. به عنوان مثال: “من بنیامین هستم، من در بلغارستان زندگی می کنم و به می خورم”.

این بازی را می توان به صورت تیمی انجام داد. با این حال، برای کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه بیش فعالی جالب است زیرا یک بازی پویا است. در عین حال، این بازی برای تمرین توجه، حافظه و آموزش خودکنترلی خوب است. با بازی آن، کودکان الفبا و همچنین نام کشورها، رودخانه ها، میوه ها، حیوانات و … را یاد  می گیرند.

بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

توصیه هایی برای بازی های مناسب برای کودکان بیش فعال

همه این بازی‌ ها برای کودکان مبتلا به اختلال بیش‌ فعالی کمبود توجه و همچنین برای هر کودک دیگری که به آنها علاقه نشان می‌دهد، مناسب است. به همین ترتیب، همه این بازی ها را می توان با قوانینی متناسب با سن، علایق و دانش کودکان تطبیق داد. البته اگر کودکی نمی تواند به همه قوانین بازی احترام بگذارد یا با انجام آنها دانش کافی از خود نشان نمی دهد، باید با او درک درستی بدهید. به یاد داشته باشید، این بازی ها توجه، حافظه، خودکنترلی و هوش را در کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی و هر کودک دیگری بهبود می بخشد، اما در درجه اول به غیر از روانشناسی کودک برای سرگرمی آن ها مفید است.