پیدایش دارایی های رمزنگاری شده مانند اتریوم و بیت کوین منجر به سطوح عمیقی از نوسان قیمت آن ها شد. مکانیسم های ثبات قیمت در ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال قابل مشاهده نیست. ارزهای دیجیتال به مدل‌ های بسیار ساده‌ ای وابسته است که شامل عرضه کل سکه ثابت به همراه پاداش‌ های بلوک از پیش تعریف‌ شده می شود. در ارزهای مختلف، کل عرضه سکه از پیش تعریف شده یا از قبل استخراج شده است، در نتیجه فضای کمی برای تغییر باقی می ماند. می توان به وضوح دید که ارزهای دیجیتال سیاست پولی مناسبی ندارند. بنابراین، بسیاری از مردم به دنبال لیست استیبل کوین ها برای رفع نیاز به ثبات در ارزش انتقال در فضای ارز دیجیتال هستند.

استیبل کوین ها اخیرا توجه زیادی را به خود جلب کرده اند، به ویژه از سوی شرکت های خصوصی مانند فیس بوک و همچنین بانک های مرکزی در این زمینه فعال هستند. اساسا، استیبل کوین ها جایگزین جدیدی برای کاهش نوسان قیمت در چشم اندازهای ارز دیجیتال پیشنهاد می کنند. در ادامه فهرست کاملی از استیبل کوین‌ هایی را که می‌ توانند در سال ۲۰۲۱ خبرساز شوند، تشریح می کنیم.

آشنایی با مبانی استیبل کوین ها

قبل از بررسی لیست  کلی از استیبل کوین های محبوب، مهم است که بدانیم استیبل کوین چیست و وجود آنها چه اهمیتی دارد. سرمایه گذاران در فضای کریپتو شبه ثروت هنگفتی به دست آورده اند، اما طی چند هفته سهم عمده ای را از دست داده اند. همین موضوع باعث شد که مردم متوجه نوسانات شدید مرتبط با جایگزین‌ های ارزهای دیجیتال شدند. این نوسانات، ارز دیجیتال را به عنوان یک ارز مناسب برای مبادله کالاها و خدمات، غیرقابل اعتماد می کند. بنابراین، استیبل کوین‌ هایی که در فضای کریپتو ظهور کردند، باعث حل این مشکل شدند. از نظر ماهیت، استیبل کوین ها در مقایسه با ارزهای دیجیتال، دارای ارزش بسیار ثابتی هستند.

رشد تقاضا برای استیبل کوین ها

تقاضا برای استیبل کوین ها مستمر است و با زیاد شدن پدیده اخیر که به «تهاجم استیبل کوین» معروف است، بیشتر خواهد شد. در حال حاضر، شما می توانید تقریباً ۲۰۰ استیبل کوین را در سراسر جهان پیدا کنید که قبلاً منتشر شده اند یا در دست توسعه هستند. علاوه بر این، وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک تایید و مقرراتی را برای دو استیبل کوین با پشتوانه دلار آمریکا، دلار جمینی (GUSD) و استاندارد پکسوس (PAX) ارائه کرده است. بر اساس گزارش CB Insights، ارزش کلی دارایی های استیبل کوین در اواخر سال ۲۰۲۰ به خوبی از ۲۰ میلیارد دلار عبور کرده است. علاوه بر این، بسیاری از ارائه دهندگان خدمات مالی که به ورود به فضای کریپتو چشم دوخته اند، مانند جی پی مرگان، مشتاقانه منتظر استفاده از استیبل کوین هستند.

لیست انواع مختلف استیبل کوین

استیبل کوین ها را می توان به دسته های مختلفی طبقه بندی کرد، عمدتاً این دسته بندی بر اساس دارایی هایی است که از آنها پشتیبانی می کنند. برسی انواع مختلف استیبل کوین ها می تواند به شما کمک کند تا پایه و اساس ثبات در قیمت استیبل کوین را بیابید. در  ادامه با بهترین گزینه هایی است که ممکن است در بین لیست استیبل کوین ها با آنها روبرو شوید، آشنا می شوید.

معرفی و لیست استیبل کوین ها که با حمایت کالا پشتیبانی می شوند

استیبل کوین هایی که با کالاها متصل می شوند، عموماً دارای پشتوانه دارایی های فیزیکی برای ثبات هستند. دارایی های فیزیکی می تواند شامل املاک و مستغلات یا طلا باشد. با این حال، متداول‌ ترین دارایی فیزیکی مورد استفاده برای وثیقه‌ گذاری استیبل‌ کوین‌ ها، طلا است و بسیاری از استیبل کوین‌ ها از مجموعه متنوعی از فلزات گرانبها استفاده می‌ کنند.

استیبل کوین هایی که توسط دارایی های رمزنگاری پشتیبانی می شوند

در حالی که بسیاری مخالف هستند که استیبل کوین ها با دارایی های کریپتو متصل می شوند، استیبل کوین های دارای پشتوانه ارز دیجیتال، تصویر متفاوتی برای ترسیم دارند. می توانید استیبل کوین های دارای پشتوانه ارز دیجیتال را در لیست کاملی از استیبل کوین ها که در حال حاضر موجود هستند، بیابید. این گونه از استیبل کوین ها اغلب قادر به حفظ موقعیت بیش از حد وثیقه هستند.

معرفی و لیست استیبل کوین ها که توسط ارز فیات پشتیبانی می شوند

در دنیای ارز دیجیتال شما همچنین با ارزهای رمزپایه با پشتوانه فیات به عنوان رایج ترین استیبل کوین ها مواجه خواهید بود. این نوع استیبل کوین ها بسیار محبوب هستند و شما می توانید بسیاری از آنها را در لیست استیبل کوین ها در سال ۲۰۲۱ بیابید. همانطور که از نام آن مشخص است، این گونه از استیبل کوین ها دارای پشتوانه ارزهای فیات مانند دلار آمریکا، یورو یا یوان چین هستند که به عنوان وثیقه نگهداری می شوند.

لیست و تعریف استیبل کوین های پشتیبانی شده توسط پلتفرم‌ های غیرمتمرکز

حق امضاء عموماً تحت حاکمیت یک الگوریتم یا یک فرآیند در مقایسه با یک ارز یا دارایی است. در این مورد، قراردادهای هوشمند بر روی پلتفرم‌ های غیرمتمرکز می‌ توانند به عنوان حامیان مستقل برای استیبل کوین‌ های دارای پشتوانه حق امضا عمل کنند.

لیست استیبل کوین ها برای سال ۲۰۲۱

بحث در مورد استیبل کوین ها مورد توجه مردم و مشاغل سراسر جهان قرار گرفته است. با این حال، توضیح ویژگی های انواع استیبل کوین ها برای درک آنها کافی نیست. یافتن لیستی از استیبل کوین هایی که پتانسیل ایجاد اطمینان از نتایج استثنایی در سال ۲۰۲۱ را دارند، مهم است.  در ادامه خلاصه ای از لیست استیبل کوین ها آمده است که در اخبار مربوط به فضای ارز دیجیتال سال ۲۰۲۱ از آنها به عنوان نام های برتر روبرو خواهید شد.

تتر

تتر بدون شک یکی از اجزای مهم لیست بزرگ استیبل کوین ها است. در حال حاضر، این ارز دیجیتال بزرگترین و محبوب ترین استیبل کوین است. کوین گکو گزارش داده است که ارزش کل بازار تتر بیش از ۳۲ میلیارد دلار است. تتر همچنین یکی از بهترین استیبل کوین ها در حال حاضر است، زیرا استراتژی سه وجهی دارد. تتر با پیروی از این استراتژی توانسته است سه استیبل کوین را وارد بازار کند. مهم‌ترین استیبل کوین تتر یو اس تتر (USTether) بوده که با دلار آمریکا نسبت ۱:۱ دارد. بعد از آن، تتر دومین استیبل کوین خود را نیز معرفی کرد که در برابر یورو تثبیت شده بود. سومین استیبل کوین توسط تتر به نام ین تتر (YenTether) در برابر ین ژاپن تثبیت شد.

از سوی دیگر، تتر نیز دارای اشکالات خاص خود است. اول از همه، بسیاری از انتقادات به عدم شفافیت و عدم تطابق در ذخایر وثیقه تتر اشاره دارد. علاوه بر این، تتر در ابتدا ادعا کرده بود که به ازای هر USDT صادر شده در ذخایر نقدی خود، معادل دلاری خواهد داشت و در نتیجه ۱۰۰٪ از USDT پشتیبانی می کند.

لیست استیبل کوین ها

DAI در  لیست استیبل کوین ها

DAI یک ارز دیجیتال پایدار است که توسط ماکر دائو، سازمان غیرمتمرکز مستقل ارائه شده است. این ارز یک استیبل کوین غیرمتمرکز کامل و بدون هیچ مرجع صادرکننده متمرکزی است که در نتیجه تضمین‌ هایی را در برابر سانسور قیمت ارائه می‌ کند. این استیبل کوین از پشتوانه دلار آمریکا یا سایر ارزهای فیات برخوردار نیست.

برعکس، وثیقه ارز دیجیتال ماکر دائو از دای پشتیبانی می کند. وام های وثیقه شده در این پلتفرم به عنوان پایه ای برای ایجاد DAI عمل می کند. کاربران می توانند برای استقراض پول، ارز دیجیتال را به MakerDAO واریز کنند. علاوه بر این، DAI به عنوان یکی از بهترین استیبل کوین ها با هویت «چند وثیقه ای» یک مزیت امیدوارکننده دارد. با “چند وثیقه”، می توانید اطمینان حاصل کنید که انواع مختلف دارایی های رمزنگاری می توانند به ایجاد دای کمک کنند. نگرانی های مربوط به قیمت استیبل کوین با DAI با استفاده از یک سری قراردادهای هوشمند کنترل می شود.

این استیبل کوین یک ویژگی منحصر به فرد دارد، و آن ویژگی این است که یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم است. این موضوع به وضوح نشان می دهد که DAI می تواند سطوح مورد نظر از قابلیت همکاری با برنامه های غیرمتمرکز را تسهیل کند.

لیست استیبل کوین ها

ارز دیجیتال USD در لیست استیبل کوین ها

USDC یا USD Coin نیز در بین استیبل کوین های سال ۲۰۲۱ دیده شده است. نکته برجسته در مورد USD Coin هویت آن به عنوان استیبل کوین رسمی برای کوین بیس است. این استیبل کوین پشتیبانی کامل از دلار آمریکا را دارد و توسط شرکت موسس سرکل تأیید شده است. یو اس دی کوین رویکرد بهتری برای انطباق با سوابق نظارتی دارد. علاوه بر این، این ارز دیجیتال از مجوزهای مربوطه نیز برای اطمینان از عملیات در حوزه های قضایی مختلف استفاده کرده است. USDC اساسا یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم است که آن را برای برنامه‌ هایی با توکن های DeFi مناسب می‌ کند.

پس از پایه گذاری USD Coin در سال ۲۰۱۷، راه طولانی را برای رسیدن به لیست محبوب استیبل کوین ها پیموده است. اگر چه این استیبل کوین نزدیک به تتر نیست، اما از ارزش بازار معقولی ۷٫۵ میلیارد دلاری برخوردار است. این ارز می تواند اطمینان از سطوح قابل اعتماد و شفافیت در جزئیات ذخایر نقدی خود را تضمین کند.

لیست استیبل کوین ها

دلار واقعی

یکی دیگر از افزوده‌ های امیدوار کننده به لیست استیبل کوین‌ ها به دلار واقعی که اخیر به این لیست اضافه شده، اشاره می‌ کند. دلار این پتانسیل را دارد که به عنوان جایگزینی کارآمد و شفاف برای ارز فیات USD در حوزه ارزهای دیجیتال عمل کند. تیم پشتیبان True USD شامل اعضایی از استانفورد، گوگل، یو سی برکلی و پالانتیر است. USD واقعی با الهام از پروتکل تتر و به دنبال پیشرفت هایی در این پروتکل تکامل یافته است. این استیبل کوین دارای موجودی دلار در ذخیره است و در عین حال امکان استفاده از TUSD را در معاملات فراهم می کند. TUSD با دلار آمریکا مرتبط است و در صورتی که کاربران از قوانین اجباری KYC شرکت پیروی کنند، می توان آن را بازخرید کرد.

این مطلب را حتما بخوانید  معرفی 9 کیف پول برای ترون

با این حال، دلار واقعی با اشاره به سندرم «واسطه» یک نقطه ضعف خاص دارد. کاربران USD واقعی باید برای داده های KYC که شعارشان «مشتری خود را بشناسید» است، ورودی ها را وارد کنند. علاوه بر این، کاربران همچنین باید به شرکت اعتماد کنند تا از هرگونه بازی نادرست در عرضه TUSD خودداری کنند. با این حال، True USD از پروتکل تراست استفاده می کند، که دارای پشتوانه نظارتی عمیق در کنار راهنمایی های کارآمد و اقدامات امانتداری است.

لیست استیبل کوین ها

دیجیکس گلد (DGX) لیست استیبل کوین ها

این استیبل کوین نمونه کامل یک استیبل کوین با پشتوانه کالا یا همان پشتوانه طلا است. دیجیکس گلد در اصل یک توکن ERC-20 است که به طلای فیزیکی متصل شده است. سازمان غیر وابسته دیجیکس طلا را ذخیره می کند و هر DGX را در برابر یک اونس طلا میخکوب می کند.

توکن های جداگانه ای مسئول ایجاد توکن DGX برای حفظ هویت شمش طلایی هستند که روی آن ها چسبانده شده است. توکنی که به عنوان دارایی ثابت شناخته می شود از طریق یک قرارداد هوشمند که در ایجاد توکن DGX نقش دارد، اداره می شود. هر دارنده DGX می تواند DGX خود را در شمش های فیزیکی واقعی طلا و با توجه به ارزش مشخص شده نقد کند. در حال حاضر، تقریباً ۲۰۰ میلیون توکن DGX در دسترس است و استیبل کوین برنامه‌ هایی برای گسترش فراتر از یک خزانه واحد در سنگاپور را دارد.

با این حال، DGX در برخی از بزرگترین بازارهای ارزهای دیجیتال مانند چین، ایالات متحده و ژاپن به دلیل مشکلات قانونی که دارد، قابل دسترسی نیست. علاوه بر این، دامنه DGX به عنوان یکی از بهترین استیبل کوین‌ ها در بخش فین‌ تک به‌ عنوان استیبل کوین طلایی محدود شده است.

دیجیکس گلد (DGX) لیست استیبل کوین ها

استیبل کوین هاوون نومین

هاوون نومین یا eUSD نیز توکن‌ ERC-20 است که به‌عنوان نماینده نسل جدیدی از استیبل کوین‌ ها در سال ۲۰۲۰ عمل می‌ کنند. این نوع استیبل کوین با استفاده از توکن‌ های هاوون و شبکه اصلی اتریوم به فناوری امانی هاوون وابسته است. اعضای جامعه این پلتفرم با ایجاد امنیت اتر یا، eUSD را استخراج می کنند. اتر ایجاد شده از کارمزدهای eUSD به کاربرانی که ETH را در امان گذاشته اند می رود.

مطلوب‌ ترین عامل برای هاوون نومین در لیست استیبل کوین ها پایه و بیس آن است. تیم پشتیبان eUSD شامل بسیاری از رهبران باتجربه در حوزه بلاک چین و فین‌ تک است که از این طریق اعتبار خود را ثابت می‌ کند. این استیبل کوین دارای طراحی عالی است و به عنوان توکن پایدار برای اتریوم عمل می کند. علاوه بر تثبیت سایر ارزها، eUSD می تواند به عنوان اهرمی در مبادلات غیرمتمرکز مفید باشد. از سوی دیگر، می‌ تواند به عنوان یک شکل بسیار پایدار حفاظت شده برای خدمت به ماینرها استفاده شود.

علیرغم ارائه مزایای برجسته بسیار، eUSD دارای اشکالات خاصی است، به ویژه انتقادات زیادی در مورد طراحی پیچیده آن وجود دارد. این استیبل کوین از نظر شفافیت می تواند باعث ایجاد شک و تردید در کاربر شود.

لیست استیبل کوین ها / eUSD

پاکسوس استاندارد

هنگامی که لیست استیبل کوین ها را در سال ۲۰۲۱ را مرور می کنید، باید روی پاکسوس استاندارد نیز تمرکز کنید. این استیبل کوین دارای ارزش بازار بیش از ۱ میلیارد دلار است، بنابراین نشان می دهد که بسیار عقب تر از تتر است. پاکسوس قابلیت های بیشتری جز ارزش بازار دارد. این استیبل کوین با تأیید وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک، چشم اندازهای قابل اعتمادی را از نظر مقررات ارائه می دهد.

به رسمیت شناختن پاکسوس استاندارد به عنوان یک استیبل کوین معتبر، راه هایی را برای مشارکت با پی پال باز کرده است. این تایید به عنوان یک تقویت امیدوار کننده برای ورود پاکسوس به فضای تجارت رمزنگاری عمل می کند. مشارکت با پی پال می تواند به عنوان یک مزیت رقابتی بزرگ برای پاکسوس، در به دست آوردن تسلط بر سایر استیبل کوین ها عمل کند. غول سیستم های پرداخت جهانی می تواند چشم اندازهای قابل اعتمادی را برای این استیبل کوین ایجاد کند و باعث شود بهتر پذیرفته شود. بنابراین، پاکسوس قطعاً سزاوار جایگاهی در لیست استیبل کوین‌ ها است و می‌ توانند در سال ۲۰۲۱ خبرساز شود.

لیست استیبل کوین ها / Paxos

بایننس USD در لیست استیبل کوین ها

بایننس USD  به عنوان برترین پلتفرم مبادلات ارزهای دیجیتال زمانی که استیبل کوین خود را برای مقابله با رقیب شناخته شده، کوین بیس، توسعه می داد، سنگ تمام گذاشت. در حال حاضر، بایننس USD با ارزش ۱:۱ در برابر دلار آمریکا ثابت شده است. مهمتر از همه، بایننس USD تقریباً در هر موردی که با پلتفرم ERC-20  اتریوم سازگار باشد، واجد شرایط استفاده است. بنابراین، این استیبل کوین قطعا چیزی فراتر از ثبات قیمت استیبل کوین ارائه می دهد.

طراحی بایننس USD می تواند برای انواع تجارت مفید باشد و در عین حال سرعت بهتر تراکنش ها را تضمین می کند. تأیید خدمات مالی ایالت نیویورک عامل برجسته ای برای تأیید اعتبار بایننس USD است. جالب توجه است که این استیبل کوین برخی از مزایای حیاتی را ارائه می دهد که در پاکسوس استاندارد نیز وجود دارد. کاربران برای ایجاد یا پرداخت بایننس USD نیازی به هزینه اضافی ندارند. مهمتر از همه، این استیبل کوین انتخاب ارجح استیبل کوین برای افرادی است که علاقه مند به استفاده از صرافی بایننس برای تراکنش های دارایی های دیجیتالی خود هستند.

بایننس USD در لیست استیبل کوین ها

ارز پالادیوم

امیدوار کننده ترین ورودی در لیست استیبل کوین ها می تواند کوین پالادیوم باشد، که نمونه ای از استیبل کوین های دارای پشتوانه کالا است. پالادیوم توسط اتریوم تامین می شود و همانطور که از نام آن پیداست، ارزش ارز پالادیوم با ارزش پالادیوم مرتبط است. به طور کلی این استیبل کوین به سرمایه گذاران امکان خرید آسان تر و ناشناس دارایی را می دهد. علاوه بر این، امکان مالکیت جزئی پالادیوم را نیز فراهم می کند.

سکه پالادیوم به دور زدن شکست معمولی در خرید پالادیوم کمک می کند، یعنی محدودیت در خرید مقادیر جزئی فلز با این استیبل کوین را فراهم می کند. بنابراین، پالادیوم می‌ تواند رویکردی انعطاف‌ پذیر برای سرمایه‌گذاری در دارایی‌ های امن در کنار تعیین محدوده آینده سرمایه‌ گذاری در فلزات گرانبها ارائه کند.

نکته جالب توجه در مورد سکه پالادیوم، اتوماسیون جامع در کل سیستم خرید است. علاوه بر این، کاربران می‌ توانند درخواست کنند استیبل کوینشان در پالادیوم فیزیکی به طور واقعی نقد شود. توجه داشته باشید که هنگام درخواست پالادیوم فیزیکی باید ناشناس بودن خود را به خطر بیندازید.

پالادیوم در لیست استیبل کوین ها

دلار جمینی در لیست استیبل کوین ها

دلار جمینی که با عنوان GUSD شناخته می شود و یکی از بهترین استیبل کوین هایی است که باید در سال ۲۰۲۱ مراقب آن باشید. این استیبل کوین یکی از اولین استیبل کوین هایی است که در برابر دلار آمریکا به رسمیت شناخته شده است. این توکن اساساً یک توکن ERC-20 مبتنی بر اتریوم است و برای شفافیت بهبود یافته و انطباق با مقررات در سیستم‌های مالی معمولی مبتنی بر ارزهای فیات طراحی شده است. GUSD در سپتامبر ۲۰۱۸ منتشر شد و کاربران می‌ توانستند آن را در هر کیف پولی که با توکن‌ های اتریوم سازگار باشد ذخیره کنند.

عملیات GUSD از قوانین بانکداری نیویورک در کنار مرجع نظارتی وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک پیروی می کند. علاوه بر این، جمینی USD در حال کار بر روی بهبود اعتماد بین مکانیزم های مالی سنتی و اکوسیستم بلاک چین است. جمینی تراست از یک سیستم متمرکز برای محافظت در برابر تهدیدات امنیتی استفاده می کند. در عین حال، ممیزی های ماهانه منظم GUSD توسط یک شرکت حسابداری مستقل به نام  BPM، اطمینانی را در مورد برابری بین مقدار GUSD در گردش و مقدار USD موجود در انبار فراهم می کند.

دلار جمینی لیست استیبل کوین ها

جمع بندی

در نکته پایانی، کاملاً واضح است که تهیه  لیست استیبل کوین ها بسیار دشوار است. با این حال، خوانندگان می توانند یک مرور کلی از مبانی استیبل کوین و دلایل محبوبیت آن را مطالعه کنند. با وجود تقریباً ۲۰۰ استیبل کوین در حال حاضر در اکوسیستم استیبل کوین ها، تهیه لیست کاملی از استیبل کوین ها دشوار است. از سوی دیگر، استیبل کوین‌ های قابل توجهی که در اینجا ذکر شده‌ اند، می‌ت وانند بینش‌ های معتبری در مورد ویژگی‌های مشترکی که در اکثر استیبل کوین ها است را ارائه دهند.

بهترین جنبه استیبل کوین‌ ها به وضوح در نام آن‌ ها مشهود است، یعنی «ثبات» آن ها است. آنها می‌ توانند نقش مهمی در پذیرش ارز دیجیتال داشته باشند و دارند. استیبل کوین‌ ها می‌توانند به افراد و کسب‌ و کارها اجازه دهند بر نگرانی‌ های مربوط به نوسانات ارزهای دیجیتال غلبه کنند.