در غرب ایران استانی قرار دارد که مهد عاشقانه ها و بناهای تاریخی است. این شهر بزرگترین شهری است که مردم آن کرد هستند و با خود افسانه های تاریخی و عاشقانه زیادی را نسل به نسل به همراه داشته اند. کرمانشاه یکی از شهرهای توریستی ایران است که بخش بزرگی از تاریخ ایران را در خود جای داده است. البته وقتی به کرمانشاه سفر می کنید، نباید جاذبه های طبیعی را فراموش کنید. پس در ادامه با ما همراه باشید تا با معرفی جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه شما را در سفر کردن به این شهر زیبا راهنمایی کنیم.

بهترین جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

قبل از اینکه راهی سفر شوید، بهترین کار این است که لیستی تهیه کنید و به ترتیب اولویت جاهایی که قصد دارید از آن ها دیدن کنید را در آن بیاورید. فقط این نکته را باید به شما یادآوری کنیم که سفر به کرمانشاه سفری متفاوت است و تجربه ای همراه با لذت و تنوع را برای شما به همراه خواهد داشت. سفر به کرمانشاه، سفر در تونل زمان است و شما را به گذشته ها می برد. در ادامه با ما همراه باشید تا لیستی را به شما معرفی کنیم :

بیستون نمادی از عاشقانه های فرهاد

وقتی وارد این جاذبه تاریخی و عاشقانه می شوید، با کوهی مواجه خواهید شد، که کاملا به دست یک انسان کنده شده است. این آدم مرد عاشقی به نام فرهاد بوده و این بنا به نام آن ثبت شده است. شما می توانید داستان آن را در افسانه های منظوم بخوانید. این بنای تاریخی به دلیل این ساخته شده است که فرهاد باید برای به دست آوردن معشوقه اش شیرین به دستور خسروپرویز که از عاشقان شیرین بود، کوه بیستون را بتراشد.

فرقی نمی کند که این افسانه واقعی باشد و یا افسانه مهم این است این کوه زیبا بین همه محبوب است. برای اینکه این جاذبه زیبا که از جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه است را ببینید، باید از مرکز شهر ۳۰ کیلومتر رانندگی کنید. پس از رسیدن به این جای دیدنی محوطه ای ۱۶۰۰ هکتاری بیستون را خواهید دید، که هر بخش آن گواهی از یک رخ داد تاریخی دارد و در دوره های مختلفی اتفاق افتاده که در طی سال ها کشف شده و در بیستون نگهداری می شود. از مهمترین و با اعتبارترین اسنادی که در این بنای تاریخی نگهداری می شود، کتیبه‌ ای است از داریوش است که در آن پادشاهی خود به همراه خاندان هخامنشی و فرزندانش را معرفی کرده است.

از دیگر دیدنی های تاریخی در محوطه بیستون می توان به مجسمه هرکول از قدیمی‌ ترین هنرهای مجسمه‌ سازی ایرانی، گوردخمه برناج، فرهاد تراش، غارها و پل بیستون اشاره کرد.

جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

طاق بستان از جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه از دوره ساسانی

وقتی صحبت از جاذبه گردشگری در کرمانشاه می شود، یکی از زیباترین جاذبه ها به نام طاق بستان در ذهن نقش می بندد. این جاذبه دیدنی پذیرای گردشگران ایرانی و خارجی است و با مجموعه‌ ای از سنگ‌ نوشته‌ها و اشکالی که با دست کنده شده از دوره ساسانی به جای مانده است. وقتی به این سنگ نگاره نگاه می کنید، در هر قسمت آن یک تابلوی نقاشی می بینید، که بخشی از تاریخ سلسله ساسانی را روایت می کند.

این جاذبه گردشگری کرمانشاه از نظر هنری و تاریخی بسیار با ارزش است و در آن سنگ‌ نگاره‌ های خسروپرویز، صحنه‌ شکار گراز و نوازندگان چنگ و سازهای بادی به چشم می خورد. همچنین در طاق بستان می توانید حجاری‌ های بی‌ نقص ساسانیان روی کوه‌ ها را ببینید. همه زیبایی طاق بستان به هنرهای تاریخی ختم نمی شود و شما می توانید از دیدن منظره یک چشمه آب زلال که برای آب دادن به زمین های کشاورزی هم استفاده می شود لذت ببرید.

جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

جاذبه گردشگری خوش رنگ و معنای کرمانشاه به نام تکیه معاون‌ الملک

تکیه معاون الملک پر از رنگ های ماندگار بوده که هنر را به معنویت پیوند می دهد. به جرات می توان گفت این تکیه زیباترین تکیه ای است که در ایران ساخته شده است. این تکیه در سال ۱۳۸۲ ساخته شد و در اعتراضات مشروطه آتش زده شد. البته چند سال بعد از این اتفاق حسن خان معاون‌ الملک از نقاشان و کاشی‌ کاران ماهری کمک گرفت و تکیه زیبایی ساخت.

این تکیه دارای کاشی کاری هایی با بخش هایی  از شاهنامه است و بخش های دیگر آن جنگ‌ های پیامبر و امام علی را نشان می دهد، که بسیاری از گردشگران را به سمت خود جذب می کند. شما در این بنا می توانید گچ‌ بری‌ ها و شیشه‌ های رنگی و چارچوب‌ های چوبی که از هنر ارسی را ببینید.

در این تکیه اتاق های کوچک و مربعی شکلی در صحن اصلی وجود دارد که جایگاه موزه ه هایی همچون موزه مردم‌ شناسی که معرفی کننده فرهنگ مردم کرمانشاه به وسیله لوازم موسیقی محلی، مشاغل مختلف مردم از گذشته تا امروز، وسایل کشاورزی و وسایل نگارش، موزه پوشاک و زیورآلات در بخش عباسیه شامل پوشاک نواحی مختلف کرمانشاه و زیورآلات دست‌ ساز مردم شهرهای مختلف کرمانشاه می باشد.

این مطلب را حتما بخوانید  معرفی رستوران توتی فروتی کیش

جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

 سراب صحنه از جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

سفر به کرمانشاه به جز جاذبه های تاریخی می تواند برای شما جاذبه های طبیعی و بخش های طبیعت گردی نیز داشته باشد. این شهر زیبا در دامنه کوه های زیبایی قرار دارد که موقعیت جغرافیایی خاصی را برای آن ساخته است. یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه سراب صحنه است که در شهر صحنه با ۵۵ کیلومتر فاصله از کرمانشاه قرار دارد و از نظر زمانی این فاصله با یک شاعت رانندگی طی می شود.

سراب صحنه یکی از مناطق خوش آب و هوای کرمانشاه است و نمایی از دامنه کوه، عبور رودخانه‌ های دائمی و فصلی و باغ‌ های میوه را به بازدید کننده می دهد و به این دلیل یکی از محبوب ترین جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه است. به دلیل اینکه گردشگران زیادی از این جاذبه دیدن می کنند، برای آن امکانات رفاهی بسیاری مانند دریاچه مصنوعی، آلاچیق، رستوران و سرویس‌ های بهداشتی ساخته شده است.

جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

 

طولانی ترین غار آبی آسیا به نام قوری قلعه

این غار در زبان کردی به نام قوری قلا معروف است و قدمت آن به میلیون ها سال پیش بر می گردد. همانطور که می دانید این غار بزرگترین غار آبی در آسیا است. برای اینکه به غار قوری قلعه برسید باید حدود ۲ ساعت از مرکز کرمانشاه رانندگی کنید و در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر از این غار بازدید کنید. این غار از جنس آهک است و دارای عمق فراوانی است که باعث شده این غار به تالارهای مختلف تقسیم شود. برخی از تالارهای این غار تالار مریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس نام دارد که بیشترین مساحت آن‌ حدود ۱۴۰۰ متر است. غار قوری قلعه یکی از هفت اثر طبیعی – ملی است که به ثبت جهانی در یونسکو در آمده است.

جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

 

مسجد شافعی‌ ها‌ی اهل تسنن از جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

یکی از جاذبه های تاریخی محبوب مساجد هستند. این مسجد نیز یکی از جاذبه های شهر کرمانشاه است که متعلق به اهل تسنن بوده و برای رفتن به آن باید به راسته‌ بازار کرمانشاه بروید. دلیل دیدنی شدن این مسجد معماری آن است که در گذر زمان به یکی از اصیل‌ ترین و زیباترین معماری‌ های ایران تبدیل شده و همین موضوع باعث شده اهل تسنن و گردشگران دیگر به آن علاقه خاصی داشته باشند. شما می توانید در این مسجد ستون‌ های بلند، گچ‌ بری‌ های متفاوت و صحن‌ های بزرگ و یکپارچه ببینید و شگفت زده شوید. از این مسجد در ترکیه برای ساختن بناهای اطراف مساجد ترکیه الهام گرفته شده و اهل سنت در آن به اقامه‌ نماز مشغول می شوند.

جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

 

بلوار زیبای طاق بستان شهر کرمانشاه

وقتی به کرمانشاه سفر می کنید، شاید هوس پیاده روی در این آب و هوای خوش به سر شما بزند. به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنم در بلوار طاق بوستان قدم بزنید و از مناظر این بلوار طولانی که طویل ترین بلوار جنگلی ایران است و در فصل های مختلف زیبایی خاص خودش را دارد، قدم بزنید. شما می توانید در این بلوار کارهایی همچون پیاده‌روی، ورزش و دوچرخه سواری و عکاسی کنید. بهترین زمان رفتن به بلوار طاق بستان ساعات عصر است.

جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

 

باغ گلها از رنگی‌ ترین جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

وقتی نام باغ گلها را می شنویم، نا خودآگاه به یاد اصفهان می افتیم. دومین شهری که باغ گلها را در خود جای داده است، باغ گلهای اصفهان بوده که وسعت و رنگ آن مثال زدنی است. مساحت این باغ ۵ هکتار است و روبه‌روی بیمارستان سینا قرار دارد و یکی از زیباترین جاهای دیدنی کرمانشاه به حساب می آید. این باغ به چهار بخش باغ ایرانی، فرانسوی، ژاپنی و ایتالیایی تقسیم شده و بیش از ۴ هزار نوع گیاه را در خود جا داده است.

جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

گوردخمه جاذبه تاریخی کرمانشاه در دل کوه

کوه های اطراف کرمانشاه یکی از پر رمز و رازترین کوه های ایران هستند، در این کوه ها محلی برای جلوگیری از گورستان ها ساخته شد و مراسم خاکسپاری در آن انجام می شد. این مکان ها گوردخمه نامیده می شوند و در بیشتر شهرهای قدیمی وجود دارد.

جاهای دیدنی اطراف کرمانشاه

شما می توانید در کوه های اطراف کرمانشاه گوردخمه اسحاق وند، محل دفن مادها در نزدیکی هرسین که به سه حفره مستطیلی را ببینید که کنده کاری های زیبایی دارد، گوردخمه صحنه، آرامگاه کیکاووس، شیرین و فرهاد بدنه‌ کوه شوق‌ علی در نزدیکی شهر صحنه با ۵۰ متر ارتفاع از سطح رودخانه ساخته شده و در بالای آن تصویر خورشید بالدار حک شده است، گوردخمه دکان داوود، محل دفن افراد سلسله هخامنشیان در سه کیلومتری سرپل ذهاب و در دل تپه‌ سنگی و عظیم که کنده‌ کاری های آن شبیه به دوران مادها است. امیدواریم با این راهنما بتوانید از ایرانگردی خود لذت بررید.