ترون یک پلت فرم غیر متمرکز مبتنی بر بلاک چین است که هدف آن ساخت یک سیستم محتوای دیجیتال رایگان و جهانی با فناوری ذخیره سازی توزیع شده است و امکان به اشتراک گذاری آسان و مقرون به صرفه محتوای دیجیتال را فراهم می کند. ترون در سپتامبر ۲۰۱۷ توسط یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در سنگاپور به نام بنیاد ترون تاسیس شد. این مجموعه توسط مدیر عامل خود جاستین سان اداره می شود و دارای یک تیم داخلی توسعه یافته است که شامل اشخاص معروف فناوری است. حاصل تلاش های این تیم به طراحی ارز ترون ختم شد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

ارز ترون چیست؟

شبکه ترون از رمز ارز مخصوص به خود به نام ارز ترون استفاده می کند که در لاتین به صورت Tronix (TRX) نوشته می شود. این ارز را می توان در صرافی هایی مانند لیکویی و بایننس ذخیره کرده و با مبادله آنها با ارزهای دیجیتال دیگری مانند بیت کوین یا اتریوم، آن ها را به فروش رساند یا خریداری کرد. برای این ارز دیجیتال هنوز امکان خرید با ارزهای فیات وجود ندارد. ارز ترون را می توان روی کیف پول هایی که از زنجیره بلوک اتریوم پشتیبانی می کنند، مانند MyEtherWallet ذخیره کرد. مصرف کنندگان محتوا می توانند از ارز ترون برای پرداخت هزینه محتوای مورد نظر خود استفاده کنند. سپس این سکه ها به حساب تولیدکنندگان محتوا می رود، همچنین این ارز می تواند با ارزهای دیجیتال دیگری مبادله شود یا برای پرداخت هزینه خدمات بلاک چین استفاده شوند.

ارز ترون در مارس ۲۰۲۱  در فهرست بزرگترین ارزهای دیجیتال در بازار و در رتبه بندی ۲۲ قرار گرفت.

ارز ترون

آیا ترون به عنوان یک دارایی دیجیتال داغ برای نگهداری محسوب می شود؟

ترون در ابتدا به عنوان رمز ERC-20 در طی افزایش رمزنگاری سال ۲۰۱۷ ساخته شد ، اما پس از اتمام آن در اواسط ۲۰۱۸ به زنجیره خود مهاجرت کرد. هدف بلند مدت ترون ایجاد انقلابی در صنعت ارز دیجیتال است، که از طریق بازی، تورنت و سایر فعالیت های مشابه اجتماعی که در آن توانایی انجام تراکنش های خرد وجود دارد را فراهم می کند. به این ترتیب، مصرف کنندگان می توانند مستقیماً به هنرمندان و توسعه دهندگان متصل شوند و از مطالب آنها در قبال پرداخت هزینه ای ناچیز و تنها چند سنت بیشتر یا کمتر استفاده کنند. این ارز دیجیتال یکی از رقبای اتریوم است این حال بسیار سریعتر و راحت تر از آن است و نیازی به ذکر نیست که هزینه های پایین تری دارد.

تاریخچه و تحلیل قیمت ارز ترون :

ترون در اواسط سپتامبر ۲۰۱۷ ظهور کرد و برای چند ماه اول، قیمت آن هیچ حرکت قابل توجهی نکرده است. قیمت آن بین ۰٫۰۰۱ و ۰٫۰۰۲ دلار در نوسان بود تا اینکه سرانجام در اواسط دسامبر همان سال شروع به افزایش کرد. اما ارز ترون همین که شروع به صعود کرد، قیمت آن سر به فلک کشید و طی تنها سه هفته از ۰٫۰۰۲ به ۰٫۳ دلار رسید. در ۵ ژانویه ۲۰۱۸ قیمت این ارز به بالاترین حد خود رسید. بلافاصله پس از آن این ارز چار افت قیمت شدید گردید و خیلی سریع ارزش آن به ۰٫۰۲ دلار کاهش یافت.

سپس تلاش کرد تا دوباره رشد کند، اگرچه تا اواسط آوریل فراتر از ۰٫۰۵ دلار نرفت. در آن زمان، کل بازار شروع به رشد کرد و بسیاری معتقد بودند که زمستان ارز دیجیتال به پایان رسیده است، که البته چنین نبود. با این وجود، ارز ترون توانست به ارتفاع مناسبی یعنی ۰٫۰۹۱ دلار صعود کند.

این مطلب را حتما بخوانید  آموزش صرافی غیرمتمرکز کاتانا

این ارز عمدتا بین ۰٫۰۱ تا ۰٫۰۳ دلار در نوسان بود، اما همچنین تا فوریه ۲۰۲۱ هرگز به ۰٫۰۵ دلار نزدیک نشد، چه رسد به این که بالاتر از آن باشد. با این وجود طی چهار ماه گذشته قیمت ترون در حال رشد است و سال را با قیمت ۰٫۰۲ دلار آغاز و تا ۱۹ فوریه به ۰٫۰۶۱ دلار صعود کرد. سپس در ۵ آوریل به بالاترین حد ۳ سال ۰٫۱۴۷ دلار رسید. در نهایت قیمت این ارز به ۰٫۱۰ دلار کاهش و پس از حمایت ها دوباره در ۱۲ آوریل، پس از ۱۰ درصد افزایش در ۲۴ ساعت، به ۰٫۱۳ دلار رسید.

 

نمودار تغییر قیمت ارز ترون

 قیمت ارز ترون در آینده :

موارد بسیاری وجود دارد که می تواند قیمت ترون را به سمت بالا ببرد. مثلا اینکه در حال حاضر دارای زنجیره بلوکی شایسته و سریع است و حتی از اتریوم سریعتر تراکنش ها را انجام می دهد. همچنین کاهش عرضه  این ارز موجب افزایش قیمت آن نخواهد شد. کریپتو گرند دمعتقد است که ارز ترون در دراز مدت رشد خواهد کرد و ارزش آن در ۵ سال آینده به ۰٫۱۴۴۷ دلار افزایش می یابد. برخی نیز بر این باور هستند که این ارز تا سال ۲۰۲۴ به میانگین قیمت ۰٫۲ دلار برسد اما چیزی که ارائه شده تخمین می زنیم که طی سال آینده تا ۰٫۱۷۶ دلار صعود کند و در ۵ سال آینده به ۰٫۳۶۱ دلار برسد.

با این حال باید بگوییم که TRX در سال ۲۰۲۱ از افزایش قیمت چشمگیری برخوردار بوده است و می توان با کسب اطمینان و  تجزیه و تحلیل های فنی و بنیادی روی آن سرمایه گذاری کرد.

کیف پول دیجیتال ترون :

از آنجا که ترون یک سکه مبتنی بر اتریوم اس ، با اکثر کیف پول های ERC20 سازگار است. همه صرافی هایی که ارز ترون ارائه می دهند، کیف پول های داغی به حساب می آیند که امر تجارت را تسهیل می کنند. در میان کیف پول های گرم Binance ،Liqui ،HitBTC ،Yobit و Gate.io از این ارز پشتیبانی می کنند. در میان کیف پول های سرد نیز مای اتریوم ولت و لجر و ترزور نیز برای ذخیره این ارز مناسب هستند. البته هزینه معاملات ترون بین بایننس و لیکویی تقسیم می شود. این دو صرافی تقریباً ۹۵٪ از معاملات این ارز را پوشش می دهند.

نتیجه :

ارز ترون که مبتنی بر بلاک چین اتریوم است هنوز دارای قیمت مناسبی می باشد که به دلیل پتانسیل گسترده ای که برای پذیرش در همه صنایع دارد، در حال حاضر به خوبی دارای رشد چشمگیری بوده است. قرار گرفتن در رتبه ۲۲ با این که بسیار سخت بود اما برای این ارز اتفاق افتاد. اکنون شما دقیقاً می دانید که چگونه باید این دارایی امیدوار کننده را دنبال کنید، اما هر کاری که می کنید این موضوع را نیز در نظر بگیرید که هرگونه سرمایه گذاری در فضای ارز دیجیتال هیچ تضمینی ندارد و دارای ریسک بالایی است. به همین ترتیب نباید روی دارایی هایی سرمایه گذاری کنید که آمادگی شکست در آن را ندارید.