می دانیم که همه جا داده هایی با فرمت های مختلف وجود دارد که باید در یک پایگاه داده ذخیره شوند. با توجه به مقیاس داده ها، می توانیم یک پایگاه داده مناسب را انتخاب کنیم. بنابراین پایگاه های داده معروفی وجود دارد که ما آن ها را می شناسیم. برخی از پایگاه داده های معروفی که می شناسیم عبارتند از PostgreSQL، NoSQL، MongoDB و Microsoft SQL Server. با ما همراه باشید تا درک مختصری از انواع الگوریتم های ماینینگ به شما ارائه دهیم.

انواع الگوریتم های ماینینگ

قبل از پرداختن به موضوع، اجازه دهید به شما توضیح دهم که ارز دیجیتال چیست و چگونه از بلاک چین استفاده می کند. ارز دیجیتال یک رشته داده رمزگذاری شده است که یک واحد پول را نشان می دهد. این ارز توسط یک شبکه همتا به همتا به نام بلاک چین نظارت و سازماندهی می شود که این شبکه به عنوان دفتر کل امن تراکنش ها عمل می کند.

برخلاف پول فیزیکی، ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند، به این معنی که توسط دولت ها یا سایر موسسات مالی صادر نمی شوند. اعتبار سکه های هر ارز دیجیتال توسط یک بلاک چین ارائه می شود. بلاک چین لیستی از رکوردها است که به طور مداوم در حال رشد هستند. این رکوردها به نام بلوک معرفی شده و با استفاده از رمزنگاری به هم متصل و ایمن می شوند.

در حال حاضر شما یک ایده کلی از چیستی ارز دیجیتال دارید. رمزارزها از الگوریتم های مختلفی به نام الگوریتم های هش استفاده می کنند. به هر حال، هش یک “پیام خلاصه” است و به عنوان عددی که از یک رشته متن تولید می شود، شناخته شده است. خود هش کوچکتر از متن است و تقریبا غیرممکن است که رشته دیگری از متن با همان مقدار هش ایجاد شود.

الگوریتم های هش متفاوتی برای ارزهای دیجیتال مختلف استفاده می شود که برخی از آن ها عبارتند از:

 • SHA-256
 • ات هش
 • اسکریپت
 • ایکویی هش
 • کریپتونایت
 • X11

کدام یک از انواع الگوریتم های ماینینگ بیشترین استفاده را دارند؟

در ادامه به معرفی انواع الگوریتم های ماینینگ می پردازیم.

الگوریتم ماینینگ SHA-256

با تولد بیت کوین، SHA-256 اولین الگوریتم ماینینگ مورد استفاده در فناوری بلاک چین معرفی شد. این الگوریتم که یکی از معروفترین انواع الگوریتم های ماینینگ است،  یک تابع هش قدرتمند بوده که اهداف متعددی را در بیت کوین و تقریباً تمام ارزهای دیجیتال موجود انجام می دهد. از اطمینان از شناسایی هر بلوک، آدرس‌ های هش و سایر داده‌ های بلاک چین، تا اثبات کار در استخراج همه به وسیله این الگوریتم انجام می شوند و شکی نیست که SHA-256 چند وجهی است.

این تابع توسط آژانس امنیت ملی (NSA) ایجاد شد و توسط موسسه ملی استاندارد و فناوری (NIST) در سال ۲۰۰۱ منتشر و از سال ۲۰۰۲، به استاندارد فدرال برای پردازش اطلاعات (FIPS) تبدیل شد. SHA-256 به عنوان پرکاربردترین تابع هش در جهان در نظر گرفته می شود. این الگوریتم بسیار ایمن و با امکان استخراج توسط CPU است. همچنین امکان گسترش و پذیرش آن را در پروژه های مختلف بلاک چین، از جمله بیت کوین، بیت کوین کش و نیم کوین فراهم کرده است.

در حال حاضر، الگوریتم ماینینگ SHA-256 بیشترین میزان توان استخراج موجود در تمامی بلاک چین ها را گرد هم می آورد.

انواع الگوریتم های ماینینگ

ات هش یکی دیگر از انواع الگوریتم های ماینینگ

این الگوریتم ماینینگ حاصل اتحاد الگوریتم های مختلف برای منشاء دادن به آن است. الگوریتم ات هش به تابع هشی به نام Keccak o SHA-3 بستگی دارد و از نسخه‌ ای از هش‌های دجر و هشیموتو نیز استفاده می‌کند و در ابتدا با نام Dagger-Hashimoto شناخته می‌ شد. با این حال، ات هش در طول زمان بسیار تغییر کرده است و اجرای اولیه آن با اجرای فعلی فاصله زیادی دارد.

ات هش به عنوان الگوریتم استخراج شبکه اتریوم طراحی شده است. ویژگی اصلی آن مقاومت در برابر استخراج با استفاده از دستگاه های ASIC بود و برای این کار از ساختاری استفاده می کند که از DAG (Directed Acyclic Graph) استفاده می کند، زیرا سازندگان آن به دنبال حفظ استخراج GPU و اجتناب از متمرکز کردن آن بودند.

این مطلب را حتما بخوانید  آموزش انتقال از بایننس به کیف پول در 5 مرحله

ات هش در حال حاضر یک الگوریتم پرکاربرد است. از جمله پروژه هایی که از این الگوریتم استفاده می کنند، اتریوم، اتریوم کلاسیک، موزیکوین،  اکسپنس و WhaleCoin هستند.

انواع الگوریتم های ماینینگ

الگوریتم ماینینگ اسکریپت

یکی دیگر انواع الگوریتم های ماینینگ اسکریپت است که مشتق کلید مبتنی بر رمز عبور است و در بسیاری از ارزهای دیجیتال برای محافظت از سیستم شما در برابر حملات گسترده استفاده می شود. کاربران مجاز پس از ورود به سیستم باید این عملکرد را فقط یک بار انجام دهند و نیازی به صرف زمان زیاد برای این پروسه نیست. با این حال، در صورت حمله بروت فورس، الگوریتم شروع به تولید اعداد شبه تصادفی زیادی می کند. این پروسه باعث می شود مهاجمان مقدار زیادی از رم را برای ادامه اقدامات خود صرف کنند. در نتیجه، هرگونه حمله به یک سیستم با استفاده از اسکریپت گران و زمان بر است. این ویژگی ها اسکریپت را برای مقاومت در برابر استخراج ASIC عالی می کند.

این الگوریتم توسط کولین پرسیوال، توسعه‌ دهنده سرویس پشتیبان ابری ترسناپ طراحی شده است. پرسیوال اسکریپت را با هدف ادغام آن در این سرویس طراحی کرد تا بیشترین امنیت ممکن را برای شما فراهم کند. از آن زمان، این الگوریتم در ارزهای دیجیتال مختلف مانند لایت کوین و دوج کوین و ورج استفاده شده است.

انواع الگوریتم های ماینینگ

X11 یکی دیگر از انواع الگوریتم های ماینینگ

این الگوریتم یکی از الگوریتم های قابل توجه است که با گروهی از ۱۱ تابع هش مختلف تشکیل شده است و به عنوان یک الگوریتم ماینینگ عمل می کنند. به همین دلیل X11 به عنوان یکی از امن ترین الگوریتم های ماینینگ موجود در نظر گرفته می شود. X11 در نظر گرفته شده است که برای ماینینگ با CPU و GPU سازگار باشد، اما در برابر استخراج ASIC مقاومت بالایی دارد. هزینه های برق را به حداقل می رساند و عملکردی باورنکردنی برای استخراج CPU و GPU به دست می آورد. همچنین محافظت موثری برای ماینرهایی است که از ASIC استفاده می کنند. ۱۱ الگوریتم استخراج X11 عبارتند از:

 • BLAKE
 • BLUE MIDNIGHT WISH (BMW)
 • Grøstl
 • JH
 • Keccak
 • Skein
 • Luffa
 • CubeHash
 • SHAvite-3
 • SIMD
 • ECHO

این الگوریتم توسط ایوان دافیلد، خالق دش، اولین ارز دیجیتالی که در آن پیاده سازی شد، طراحی شده است. در حال حاضر، برخی از انواع X11 جدید عبارتند از:

 • X11GOST
 • X11EVO
 • X13
 • X15

همه این الگوریتم ها به هر طریقی به دنبال بهبود امنیت این الگوریتم ماینینگ هستند.

انواع الگوریتم های ماینینگ

الگوریتم ماینینگ ایکویی هش

این الگوریتم ماینینگ شاید تنها الگوریتم ماینینگ باشد که توسط گروهی از دانشگاهیان طراحی شده است. ایکویی هش توسط گروهی از محققان مرکز بین رشته ای امنیت، قابلیت اطمینان و اعتماد (لوکزامبورگ) توسعه یافته است. هدف اصلی آن این بود که فرآیند استخراج ارز دیجیتال ASIC را انعطاف پذیر کند تا از تمرکززدایی سیستم و اصل دموکراتیک توزیع ارز بین کاربران اطمینان حاصل شود. ارز دیجیتال اصلی که از این الگوریتم استفاده می کند، زی کش است، اگر چه بیت کوین گلد و کومودو نیز متمایز هستند.

انواع الگوریتم های ماینینگ

کریپتونایت از انواع الگوریتم های ماینینگ

کریپتونایت یک الگوریتم ماینینگ است که با ماموریتی بسیار خاص طراحی شده است و هدف آن ایجاد سطح بالایی از امنیت و ناشناس بودن است. وظیفه ای که از زمان ایجاد آن تا به امروز کاملاً انجام شده است. کریپتو نایت مانند ات هش در طول تاریخ خود تکامل یافته است. این امر توسعه دهندگان را برانگیخت تا توابعی را به منظور تضمین اهداف اصلی آن اضافه کنند. علاوه بر این، یکی دیگر از ویژگی های کریپتونایت مقاومت بالای آن در برابر استخراج ASIC و GPU است.

انواع الگوریتم های ماینینگ

در واقع، این الگوریتم سخت ترین الگوریتم استخراج برای این دستگاه ها است و توسعه دهندگان آن به طور مداوم توابعی را اضافه می کنند تا این امکان را دشوارتر کنند. اولین استفاده از این الگوریتم در ارز دیجیتال بایت کوین بود. از این رو یکی دیگر از ارزهای معروفی که آن را پذیرفته است مونرو است. در حال حاضر حداقل بیش از ۱۰ پروژه وجود دارد که از برخی نسخه های کریپتونایت استفاده می کنند که جدیدترین نسخه این الگوریتم کریپتونایت R یا رندوم X است.