آیا شما هم قصد ادامه تحصیل دارید و می خواهید در یکی از دانشگاهای ایران تحصیلات خود را ادامه دهید و نگران این هستید که پس از مهاجرت مدرک دانشگاهی شما معتبر هست یا خیر؟ شما هم می خواهد بدانید که بهترین دانشگاه های ایران کدام هستند؟ در ایران می‌توانید دانشگاه‌های زیادی را با رتبه‌های بالا بیابید که جایگاه شایسته خود را در کنار برخی از بزرگترین نام‌های دانشگاه های بین‌المللی قرار داده اند. از این رو می توان گفت اعتبار دانشگاه های ایران در کشورهای مختلف بالاست.

دانشگاه‌ها، دانشکده‌های پزشکی، دانشکده‌های مهندسی، و دانشکده‌های حقوق ایران از شهرت بالایی در جوامع آموزشی و دانشگاهی برخوردار هستند و همچنان به ارائه برنامه‌های معتبر کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان باهوشی مانند شما ادامه می‌دهند. پس با خیالی آسوده می توانید از میان رقابتی ترین مقاطع تحصیلی در بهترین دانشگاه های ایران یکی را انتخاب کنید.

دانشگاه‌ها در ایران بر اساس معیارهای کلی بهترین دانشگاه‌های جهانی و به‌صورت عددی رتبه‌بندی شده‌اند. دانشگاه ها بر اساس عملکرد تحقیقاتی و رتبه بندی آنها توسط اعضای جامعه دانشگاهی در سراسر جهان و در آسیا ارزیابی شدند.

اعتبار دانشگاه های ایران در سال ۲۰۲۲

نظام رتبه بندی لیدن در سال ۲۰۲۲ گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن ۴۴ دانشگاه ایرانی در بین ۱۳۱۸ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. رتبه بندی لیدن توسط مرکز مطالعات علم و فناوری (CWTS) در دانشگاه لیدن در هلند تهیه شده است. این رتبه بندی آماری را در سطح دانشگاه ها در مورد تأثیر علمی، همکاری، انتشارات با دسترسی آزاد و تنوع جنسیتی ارائه می دهد.

شاخص های موجود در رتبه بندی لیدن دو نوع دارند:

 • یک نوع وابسته به اندازه
 • یک نوع مستقل از اندازه

به طور کلی، شاخص‌های وابسته به اندازه، با شمارش تعداد مطلق انتشارات یک دانشگاه که دارای خاصیت خاصی هستند به دست می‌آیند، در حالی که شاخص‌های مستقل از اندازه، با محاسبه نسبت انتشارات یک دانشگاه با یک ویژگی خاص به‌دست می‌آیند.

سال گذشته ۳۶ دانشگاه از ایران در این رتبه بندی قرار گرفتند. در بین کشورهای اسلامی ایران با ۴۴ دانشگاه در رتبه اول، ترکیه با ۳۲ دانشگاه در رتبه دوم و مصر با ۱۰ دانشگاه در رتبه سوم قرار دارند.

در رتبه بندی سال ۲۰۲۲، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علم و صنعت امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت شریف، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تبریز، اصفهان. دانشگاه علم و صنعت و دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان ده دانشگاه برتر ایران شناخته شدند.

اعتبار دانشگاه های ایران

کیفیت تحصیلی دانشگاه های ایران

اخیراً، دانشگاه علوم پزشکی ایران به دلیل مشارکت در تحقق هدف توسعه پایدار سازمان ملل متحد در زمینه سلامت و رفاه، رتبه‌بندی دانشگاه برتر جهان را کسب کرده است. همچنین پنجاه و هشت دانشگاه از ایران بر اساس رتبه بندی دانشگاه های آسیا در سال ۲۰۲۲ توسط تایمز، در فهرست برترین دانشگاه های آسیا قرار گرفتند.

نسخه ۲۰۲۲ رتبه‌بندی تأثیر آموزش عالی تایمز، بر اساس مشارکت دانشگاه‌ها در تحقق اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDGs)، ۲۷ دانشگاه ایرانی را فهرست کرده است. رتبه بندی وبومتریکس از دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۲، ۶۹۴ موسسه ایرانی را در بین ۳۰۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار داده است.

همچنین بر اساس گزارش رتبه‌بندی دانشگاه‌ها توسط عملکرد تحصیلی (URAP) در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲، ۵۹ دانشگاه ایرانی در فهرست ۳۰۰۰ مؤسسه برتر جهان از نظر کیفیت علمی قرار گرفته‌اند.

فهرست رتبه بندی اشتغال فارغ التحصیلان کواکوارلی سیموندز (QS) در سال ۲۰۲۲ شامل سه دانشگاه ایرانی از مجموع ۵۵۰ موسسه در سراسر جهان می شود.

این در حالی است که ۴۱ دانشگاه ایرانی در رشته های علوم مهندسی و ۱۲ دانشگاه علوم کامپیوتر با اعلام رتبه بندی دانشگاه های جهان آموزش عالی در سال ۲۰۲۲ بر حسب موضوع، در بین ۱۱۸۸ دانشگاه برتر جهان جای گرفته اند. همچنین ۵۹ دانشگاه ایرانی را در بین موسسات برتر معرفی کرده است.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جوان تحصیلی ۲۰۲۱، ۲۶ موسسه ایرانی را در میان بهترین دانشگاه‌های جهان با سن ۵۰ سال یا جوان‌تر فهرست کرده است. بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان (ARWU) 2021، ۳۴ دانشگاه و مؤسسه ایرانی در بین ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند.

اعتبار مدرک دانشگاه های ایران

در ادامه مواردی را ذکر خواهیم که بر اساس آن می توانید تشخیص دهید مدرک یک دانشگاه معتبر است یا خیر:

 • بالا بون مدرک تحصیلی استاد ( دکتری ، ارشد و .. )
 • درجه استادی و عضو هیئت علمی بودن استاد
 • تعداد مقاله های علمی، تالیف استاد، طرح های پژوهشی اساتید
 • مجلات معتبر دانشگاه
 • اعتبار مقالات علمی دانشگاه و تعداد ارجاعاتی آن ها
 • وجود مراکز تحقیقاتی ، کتابخانه ، آزمایشگاه و کارگاه های آموزشی

در ایران بر اساس رتبه بندی مدارک تحصیلی، بیشترین رتبه مختص دانشگاه سراسری روزانه و شبانه پس از آن دانشگاه آزاد و در جایگاه بعدی دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی قرار دارند. البته رتبه دانشگاه های غیر انتفاعی و پردیس خود گردان با دانشگاه های آزاد برابر است. در بازار کار نیز تفاوتی بین هیچ کدام از دانشگاه ها وجود ندارد.

ارزش مدارک دانشگاهی به ترتیب اعتبار

همانطور که گفته شد برای استخدام پس از فارغ التحصیلی باید تفاوتی بین مدارک دانشگاهی مراکز مختلف وجود نداشته باشد، اما بسیاری از داوطلبان کنکور نگران انتخاب دانشگاه هستند که در ادامه به معرفی دانشگاه های مختلف می پردازیم.

اعتبار دانشگاه های سراسری روزانه و شبانه

یکی از دانشگاه های ایران دانشگاه های دولتی است که در دو نوبت روزانه و شبانه دانشجو می پذیرد. شما برای تحصیل در این دانشگاه ها نیاز به پرداخت شهریه در نوبت روزانه ندارید اما اگر در نوبت شبانه مشغول به تحصیل شدید باید شهریه ناچیزی در حدود کمتر از ۱ میلیون تومان پرداخت کنید. مدرک تحصیلی دانشگاه های روزانه و شبانه دولتی بسیار معتبر است اما در صورت قبولی روزانه حتی در صورت عدم ثبت نام در دانشگاه محل قبولی طبق قانون سال جاری یکی از این ٢ نوع محرومیت را دارد:

این مطلب را حتما بخوانید  حذف اکانت تلگرام با لینک مستقیم

● محرومیت از انتخاب رشته روزانه در کنکور سال بعد
● محرومیت از ثبت نام کنکور سراسری سال بعد

اما در دانشگاه ها شبانه امکان تحصیل همزمان بدون انصراف از دانشگاه و ثبت نام برای کنکور مجدد وجود دارد. همانطور که گفته شد اعتبار مدرک دانشگاه شبانه تقریبا برابر اعتبار مدرک دانشگاه روزانه می‌باشد.

اعتبار دانشگاه های ایران

دانشگاه مجازی دولتی

برخی از دانشگاه های دولتی در رشته های خاص کلاس های خود را از طریق اینترنت و غیر حضوری برگذار می کنند. شما برای شرکت در دانشگاه های مجازی شهریه ای برابر با شهریه دوره های شبانه پرداخت می کنید.

اعتبار دانشگاه های غیر انتفاعی ایران

دانشگاه های غیر انتفاعی نیز دارای کلاس حضوری است، اما شهریه آن ۱٫۵ برابر دانشگاه های شبانه است. البته شما باید توجه داشته باشید که در دانشگاه های غیر انتفاعی با کیفیت تحصیل کنید. البته برخی بر این باور هستند که مدرک دانشگاه غیر انتفاعی و امکانات این دانشگاه دارای اعتبار زیادی نیست.

اعتبار دانشگاه های آزاد

دانشگاه آزاد دارای بیشترین شهریه نسب به سایر دانشگاه های ایران است و شهریه آن در علوم پایه، فنی مهندسی و انسانی ۱٫۵ برابر غیرانتفاعی بوده و در گروه پزشکی به ۷میلیون هم در هر ترم می رسد. در دانشگاه آزاد اعتبار مدرک به اعتبار واحد دانشگاهی بستگی دارد که معتبر ترین آن ها عبارتند از :

 • علوم تحقیقات تهران
 • آزاد قزوین
 • آزاد کرج
 • آزاد تهران جنوب
 • و…

همچنین بد نیست بدانید مدرک دانشگاهی دانشگاه آزاد با کنکور از بدون کنکور معتبر تر بوده و شما برای ورود به بازار کار و اپلای گرفتن هم می توانید از آن استفاده کنید.

دانشگاه های ایران

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در خارج از کشور

شما می توانید از مدرک دانشگاه آزاد برای کار یا تحصیل در خارج از کشور نیز استفاده کنید. البته اگر امکان تحصیل در مقطع دکتری را داشته باشید، مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد چندان قابل قبول نیست، که با داشتن رزومه علمی مناسب این موضوع بی اثر خواهد شد. برای اینکه بدانید مدرک شما در یک دانشگاه مورد قبول است، باید به سایت آن دانشگاه مراجعه کند. به طور کلی در اپلای شدن رزومه علمی و استاد راهنمای شما اهمیت بیشتری نسبت به دانشگاه محل تحصیل شما دارد.

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در کانادا

یکی از کشورهایی که هر ساله تعداد زیادی دانشجو از ایران می پذیرد، کانادا است. همچنین یکی از دانشگاه هایی که هر ساله تعداد زیادی فارغ التحصیل در ایران دارد، دانشگاه آزاد است. در سال های اخیر این کشور برای مهاجران قوانین سختی را در نظر ندارد و این کشور برای مهاجران بهتر از ایالات متحهده است. خوشبختانه باید بگوییم که با وجود تاثیری که دانشگاهی که از آن مدرک دریافت کردید، در اپلای دانشگاه های کانادا دارد، اما جنبه توانایی و استعداد فرد درخواست دهنده هم بی تاثیر نیست. شرایط تأثیرگذار دیگری نیز مانند شرط معدل، مقالات قوی، مدرک معتبر زبان مانند آیلتس یا تافل و به دنبال آن تمکن مالی نیز در پذیرش دانشجویان نقش مهم تری دارند. همچنین بد نیست بدانید برای اپلای در دانشگاه های کانادا کافی است که مدرک شما توسط وزارت علوم ایران تأیید شود.

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در ترکیه

صرف نظر از نوع مدرکی که دارید، می توانید در یکی از ۱۰۴ دانشگاه دولتی و ۶۲ دانشگاه خصوصی تحصیل کنید. برخی از دانشگاه هایی که برنامه های تحصیلی خود را با زبان انگلیسی ارائه می دهند، عبارتند از:

 • دانشگاه سابانچی
 • دانشگاه اوکان استانبول
 • دانشگاه آیدین استانبول
 • دانشگاه TED (TEDU)
 • دانشگاه بیلکنت
 • دانشگاه کوک
 • دانشگاه سهیر استانبول

آنچه مهم است بدانید این است که دولت ترکیه هر سال تعداد ثابتی پذیرش برای دانشجویان خارجی ایجاد می کند، که باید آنها را بررسی کنید تا شانس پذیرش خود را تخمین بزنید. مهمترین موضوع در مورد دانشگاه های ترکیه این است که شورای آموزش عالی ترکیه YOK کلیه مدارک دانشگاهی ایرانی را به رسمیت می‌شناسد.

اعتبار دانشگاه های ایران

اعتبار مدرک دانشگاه پیام نور

یکی از دانشگاه هایی که با کنکور سراسری پذیرش خود را انجام می دهد، دانشگاه پیام نور است که بسیاری از کلاس های آن به صورت غیر حضوری برگذار می شود. در این دانشگاه حضور برای درس های عملی ضروری است. از آنجایی که امتحانات این دانشگاه سراسری است پس سیستم نمره دهی آن استاندارد و عادلانه است. دانشگاه پیام نور در علوم پزشکی وارد نشده است، اما در رشته های انسانی و فنی مهندسی جزو هشت دانشگاه برتر ایران آن داد. برای اپلای کردن مدرک دانشگاهی پیام نور بسیار معتبر است. همچنینن لازم به ذکر است که مدرک آن مورد تایید وزارت علوم می باشد.

اعتبار مدرک پیام نور در کانادا

همانطور که گفته شد، دانشگاه پیام نور دارای سیستم آموزشی و اعتبارسنجی یک پارچه است و به همین دلیل مدرک آن دارای اعتبار زیادی است. این دانشگاه در بسیاری از کشورهای دنیاست و به خصوص کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز  مورد تایید است. اگر شما مدرک تحصیلی خود را از یکی از دانشگاه های پیام نور گرفته اید. به راحتی می توانید در هند، مالزی، انگلستان و استرالیا پذیرش شوید. البته بهتر است بدانید که معیارهای پذیرش در دانشگاه های اروپایی معدل فارغ التحصیلی، تعداد مقاله های بین المللی، نوع مدرک زبان و… است.

اعتبار مدرک علمی کاربردی

از آنجایی که دانشگاه علمی کاربردی زیر مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است، مدارک فارغ التحصیلان این دانشگاه مورد تایید وزارت علوم بوده و معتبر است. این دانشگاه به دلیل پذیرش و ثبت نام بدون کنکور دانشگاه علمی کاربردی و همچنین تنوع در رشته های بدون کنکور طرفداران بسیاری دارد. این دانشگاه برای اشخاصی که در کنکور قبول نشده اند و یا از ثبت نام آن جا مانده اند بسیار مناسب است. همچنین افراد شاغل نیز به جهت زمان بندی  انعطاف پذیر کلاس های آن تمایل زیادی در تحصیل در این دانشگاه را دارند. اگر می خواهید همه چیز را در مورد دانشگاه های آمریکایی در امارات بدانید، به مجله اینترنتی اینترنت چک سری بزنید.