چه صاحب یک کسب کار کوچک باشید و چه یک کارگاه خانگی کوچک داشته باشید، برای اینکه آن را گسترش دهید، می توانید ایده های جدیدی را وارد کار خود کنید. یکی از این ایده ها این است که در سایت های معتبر محصولات خود را به فروش بگذارید. یکی از این سایت ها دیجی کالا می باشد که در خاورمیانه لقب بزرگترین فروشگاه آنلاین را به خود اختصاص داده است. در این مطلب می خواهیم آموزش فروشنده شدن در دیجی کالا برای شما توضیح دهیم.

آموزش ثبت نام برای فروشنده شدن در دیجی کالا

شرایط ثبت نام در فروشنده شو دیجی کالا داشتن اینترنت و کامپیوتر و محصولات منحصر به فردی است که ارائه می دهید. برای اینکه در دیجی کالا در بخش فروشندگان ثبت نام کنید، مراحل زیر را انجام دهید :

ثبت نام در فروشندگان دیجی کالا

برای اینکه در دسته فروشندگان دیجی کالا قرار بگیرید، ابتدا لازم است به سایت دیجی کالا مراجعه کرده و به عنوان یک شخصیت حقیقی یا حقوقی ثبت نام  کنید. بعد از اینکه ثبت نام کردید، کارشناسان اطلاعات شما را بررسی می کنند و در صورتی که شما را تایید کردند، به شما از طریق ایمیل اطلاع رسانی می کنند. پس از آن می توانید وارد پنل خود شده و پلن خود را مدیریت کنید و پس از آن محصولات خود را بفروشید.

برند خود را برای فروشنده شدن در دیجی کالا ثبت کنید

شما می توانید به عنوان یک فروشنده در دیجی کالا با برند یا نام تجاری مخصوص به خود محصولاتتان را بفروشید. برای اینکه برند خود را ثبت کنید می توانید در پنل خود، فرم مخصوص ثبت برند را پر کنید. پس از ثبت برند، هر محصولی را که روی دیجی کالا بارگذاری می کنید، با برند خودتان به فروش می رسد، اما اگر برندی نداشته باشید، محصولات با برند متفرقه در سایت به فروش خواهند رسید.

برای محصولات خود ایجاد گارانتی کنید

یکی از خدماتی که دیجی کالا برای رضایتمندی مشتری انجام می دهد، ضمانتی است که برای تحویل کالا در نظر گرفته است. با وجود اینکه این شرکت تمام تلاش خود را می کند که محصولات بدون مشکل به دست مشتری برسد، اما برای پیشگیری از هر گونه مشکلی برای تمامی محصولات ضمانت نامه در نظر گرفته است. این ضمانت نامه ها بر اساس ماهیت محصول و نوع عملکرد کالاها دارای چند دسته بندی متفاوت است.

یک پرینتر لیبل‌ زن خریداری کنید

دیجی کالا به تمامی فروشندگان خود اعلام کرده که باید محصولات خود را با یک فرمت خاص لیبل مشخص کنند. برای این کار باید پرینتر لیبل‌ زن، لیبل نارنجی رنگ و ریبون رزین تهیه کنند. این پرینتر شرط همکاری با دیجی‌ کالا است و برای فروشنده شدن در دیجی کالا ضروری است. فروشنده باید قبل از ارسال کالا به انبار دیجی‌کالا لیبل‌ مخصوص مشخصات هر محصول روی آن را بچسباند. این کار هم در انبارداری فروشنده و هم در پردازش و جایگذاری کالا در انبار دیجی‌کالا موثر است.

محصول خود را وارد کرده و قیمت گذاری کنید

محصولاتی را که می خواهید در سایت دیجی کالا بفروشید، باید در سایت وارد کنید. برای این کار باید نام، مشخصات و عکس محصولتان در چارچوب قوانین فروشگاه اینترنتی دیجی‌کالا در پنل خود ثبت کنید و پس از آنکه دیجی‌کالا آن را تایید کرد، قیمت‌ مورد نظر خود را برای آن وارد کنید.

آموزش فروشنده شدن در دیجی کالا

شرایط محصول فروشندگان در دیجی کالا

یکی از شرایط فروشنده شدن در دیجی کالا فروش محصولاتی است که دارای اعتبار و کیفیت بالایی باشند، زیرا تمامی فعالیت های این سایت به صورت رسمی و قانونی به فروش می رسد. برای اینکه محصولاتی که فروشنده به صورت آنلاین در دیجی کالا می فروشد، مورد تایید قرار بگیرد باید شرایط زیر را داشته باشد :

 • تمامی موارد کیفیت، قیمت، محتوا، شرایط و خدمات پس از فروش بر عهده فروشندگان است.
 • فروشنده در صورت درخواست خریدار ملزم به ارائه فاکتور است.
 • مدت زمانی که خریداران مس توانند درخواست صدور فاکتور کنند، حداکثر تا ۲ روز بعد از ثبت سفارش و قطعی شدن آن است.
 • سفارش‌ حاوی کالاهای فروشندگان اگر تا ساعت ۱۶ روز کاری نهایی شوند، حداقل ۱ روز کاری بعد به تهران و شهرستان‌ ها، ارسال خواهند شد.
 • در شرایط خاص مثل فروش شگفت‌انگیز محصولات فروشندگان به دلایلی مانند اتمام موجودی کالا ممکن است لغو شود.
 • کالاهای فروشندگان مشمول استفاده از تخفیف‌های خرید تا سقف معین نمی‌شوند.
 • برگشت از فروش کالاهای فروشندگان طبق دستورات دیجی‌کالا انجام می شود، اما مسئولیت هرگونه عدم مطابقت به عهده فروشنده است.
 • به کالاهای فروشندگان تخفیف سازمانی تعلق نمی‌گیرد.
 • خدمات پس ‌از‌ فروش دیجی‌کالا فقط زمانی مشمول کالای فروشندگان می شود که لیبل بارکد نارنجی رنگ روی کالا نصب شده باشد.
این مطلب را حتما بخوانید  چه طلایی برای پس انداز خوبه

مشکلات فروشندگان دیجی کالا

به گفته یکی از فروشندگان این سایت برخی از مشکلاتی که فروشندگان دیجی کالا با آن دست و پنجه نرم می کنند، عبارتند از :

 • قوانین مرجوعی که برای مشتریان بسیار جذاب است، اما برای فروشندگان کمی دردسرساز می شود.
 • وضعیت بدی که پس از مرجوعی رخ می دهد و کالا پس از مدت زمانی به دست فروشنده می رسد.
 • امتیازهای غیر کارشناسی که مشتریان به محصولات علی الخصوص محصولات هنری و فرهنگی می دهند.
 • تسویه حساب نامنظم با فاصله زمانی طولانی که با فروشندگان انجام می شود.
 • بدترین تجربه کاربری را می توان در پنل فروشندگان دیجی کالا تجربه کرد.
 • عدم مسئولیت پذیری پشتیبانی و زمان بر بودن پر کردن فرم و رد و بدل کردن پیغام با بخش پشتیبان فروشندگان رفع مشکل یا سوال را به تاخیر می اندازد.

آموزش فروشنده شدن در دیجی کالا

شناسه فروشنده در دیجی کالا

دیجی کالا فروشندگان را ملزم به دریافت شناسه برای محصولاتی که می خواهند در این سایت به فروش برسانند کرده است. کد شناسنامه محصول یک کد ۱۳ رقمی است که روی کالاها ثبت می شود. شناسه کالا یا شناسنامه کالا شامل مواردی در مورد خصوصیات کالا از قبیل موارد زیر می گردد :

 • جنس
 • نوع
 • مدل
 • نام تجاری
 • نوع کاربری

شناسه کالا را از این خصوصیات که به ازای هر کالا، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت و با همکاری دستگاه‌های تخصصی استخراج می‌گردد، را تشکیل می دهند.

کد شناسه کالا در واقع یک زبان مشترک برای تشریح کالا در فرآیند تجاری کشور بالاخص بین سامانه‌های الکترونیکی از قبیل سامانه جامع تجارت ایران، ثبتارش، پنجره واحد تجارت فرامرزی، بارنامه برخط، جامع انبارها و تدارکات الکترونیکی دولت است.

برای دریافت کد شناسه کالا واردکنندگان و تولیدکنندگان باید مراحل زیر را انجام دهند:

 • ابتدا در سامانه جامع تجارت ایران به آدرس www.ntsw.ir ثبت‌نام  کنید.
 • با اظهار شماره کارت بازرگانی، شماره صنفی و یا معرفی شرکت، احراز صلاحیت نمایند.
 • سپس جهت اخذ شناسه کالا، با همان نام کاربری و رمز عبور وارد سامانه شناسه کالا به آدرس www.ntsw.ir گردند.

کارمزد فروش در دیجی کالا

فروشنده شدن در دیجی کالا مزایایی هم به همراه دارد، که یکی از آن ها دریافت کمیسون فروش است. خوشبختانه محاسبه کمیسیون براساس قرارداد و توافقاتی است که به‌صورت سیستمی بین شرکتو فروشنده تنظیم خواهد شد. شما می توانید به عنوان یک فروشنده در یکی از گروها قرار دهید.

برای مشاهده کمیسیون همه‌ گروه‌ها در پنل فروشندگان مراحل زیر را طی کنید:

 1. وارد پنل فروشندگان شوید.
 2. روی منوی گزارشات کلیک کنید.
 3. زیر منوی کمیسیون، هزینه‌ها و جرایم را انتخاب کنید.
 4. روی پنجره کمیسیون‌ها کلیک کرده و لیست کامل هزینه‌ها را مشاهده کنید.

نمونه قرارداد دیجی کالا

در این بخش از آموزش فروشنده شدن در دیجی کالا باید به شما بگوییم که پس از اینکه شما به عنوان یک فروشنده حقیقی یا حقوقی در دیجی کالا ثبت نام می کنید، باید قراردادی که شرکت تنظیم کرده است را تایید کنید. در تصویر زیر می توانید بخشی از قرارداد را مشاهده کنید :

آموزش فروشنده شدن در دیجی کالا

درج محصول در دیجی کالا

برای درج کالا در سایت فروش آنلاین دیجی کالا دو راه پیش روی شما است:

 1. استفاده از خدمات کارخانه محتوای دیجی‌کالا
 2. درج محصول از طریق پنل فروشندگان

سریع ترین روش برای درج محصول در دیجی کالا استفاده از خدمات کارخانه محتوای آن است. در صورتی که از این روش استفاده کنید، تمامی سرویس‌ های درج، عکاسی، شرح، نقد و بررسی و غیره در اختیار شما قرار می گیرد، اما اگر برای درج محصول از طریق پنل فروشندگان استفاده کنید،باید ابتدا نام تجاری (برند) خود را در سیستم دیجی‌کالا کنید. شما می توانید از روش های دیگری همچون سیستم همکاری در فروش دیجی کالا برای کسب درآمد از این سایت استفاده کنید.

امیدواریم آموزش فروشنده شدن در دیجی کالا برای شما کاربردی بوده و از شما می خواهیم تجربیات خود را در این خصوص با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.