“زندگی اتفاقی است که در حالی رخ می دهد، که شما درگیر برنامه ریزی های دیگر هستید.” در حالی که این ضرب المثل حقیقت دارد، این جمله نیز درست است که “هدف بدون برنامه فقط یک آرزو است”. بدون برنامه ریزی مناسب، خط بین ایده و استراتژی نامشخص می شود و نقشه شما برای آینده را محو می کند. با این حال، زمانی که برای روز خود برنامه ریزی می کنید و بهترین برنامه ریزی روزانه را استفاده می کنید، اهدافی را تعیین می کنید و پیشرفت خود را دنبال می کنید و دقیقاً می دانید که در چه جایگاهی قرار دارید و برای رسیدن به اهداف خود تلاش می کنید.

برنامه ریزی روزانه برای کاهش حجم کاری، ایجاد یک عادت جدید یا ایجاد زمان بیشتر برای سرگرمی، درک نحوه برنامه ریزی روزتان برای کنترل و رسیدن به جایی که در نظر دارید، کلیدی است. در ادامه با ما همراه باشید تا بهترین برنامه ریزی روزانه را به شما آموزش دهیم و شما بتوانید به کمک آن بهره وری خود را افزایش دهید و به رویاهای خود برسید.

برای داشتن بهترین برنامه ریزی روزانه پیشاپیش فکر کن

انسان ها اراده محدودی دارند. وقتی سعی می‌ کنید در صبح برای روز خود برنامه‌ ریزی کنید، در ابتدا نیروی اراده خود را از دست می‌ دهید. چرا این کار را با خودتان انجام می دهید، در حالی که می توانید به همین راحتی روز خود را از شب قبل برنامه ریزی کنید؟ با آگاهی دادن به اینکه فردا چگونه خواهد بود، از لحظه ای که از خواب بیدار می شوید، از نظر ذهنی آماده هستید. وقتی استراتژی روزتان آماده و مهیا است، نیازی به هدر دادن زمان و انرژی ندارید.

این کار لزوماً به معنای برنامه ریزی برای هر دقیقه از روز نیست ولی می تواند به معنای استفاده از قدرت روتین برای حذف برخی چیزها از بشقاب خود باشد. برای مثال دلیلی وجود دارد که استیو جابز و باراک اوباما هر روز یک لباس می پوشیدند. این نوع روتین‌ ها انرژی مغز شما را برای چیزهایی که واقعاً مهم هستند ذخیره می‌ کند و برای تصمیم‌ گیری‌ های سخت و تمرکز بر اهدافتان به شما کمک می کند.

بهترین برنامه ریزی روزانه

آداب و رسوم را در آغوش بگیرید

بهترین برنامه ریزی روزانه شمازمانی است که اکثر کارها در صبح انجام می شود. در آغوش گرفتن مراسم صبحگاهی ساختار و نظم و انضباط لازم را برای یادگیری نحوه برنامه ریزی زندگی روزانه فراهم می کند. همچنین حال و هوای روز شما را تنظیم می کند و طرز فکر شما را به سمت مثبت بودن و بهره وری تغییر می دهد. مانند هر عادت جدید، مدیریت برنامه شما مستلزم سازگاری است تا آن را به ماهیت دوم تبدیل کند. عادت های جدیدی را در برنامه خود بسازید تا به شما یادآوری شود و آنها را به طور مداوم دنبال کنید. با تشریفات عادات جدید، می‌ توانید الگوهایی بسازید که با ارزش‌ ها و اولویت‌ های شما همسو باشد.

بهترین برنامه ریزی روزانه

در بهترین برنامه ریزی روزانه خود آهسته حرکت کنید

همانطور که تکنولوژی می تواند مفید باشد، تسلط بر نحوه برنامه ریزی روزانه زمان بسیار خوبی برای آنالوگ شدن است. قبل از اینکه هر دستگاه متصل و مجهز به فناوری را روشن کنید، یک تکه کاغذ بردارید و بنویسید که نتایج نهایی برای یک روز موفق چه خواهد بود. در مرحله بعد، مراحل مورد نیاز برای رسیدن به آنجا را یادداشت کنید.

از این مراحل، مواردی را که می‌ توانید در یک روز به طور واقع بینانه انجام دهید، انتخاب کنید. با استراحت چند دقیقه ای از هجوم اطلاعات دیجیتالی، می توانید با آرامش روی برنامه کاری روز خود تمرکز کنید. این را بخشی از برنامه صبحگاهی خود قرار دهید تا قبل از شروع روز، ذهن خود را در جای درستی قرار دهید.

ابزارهایی را بیابید که برای بهترین برنامه ریزی روزانه شما کار می کنند

لازم نیست فناوری را به طور کامل نادیده بگیرید، برنامه ها و ابزارهای مدیریت زمان برای بسیاری از افراد ضروری هستند. برای تسلط بر نحوه برنامه ریزی روز خود، تمرکز خود را با پرفروش ترین برنامه ریز زندگی سفارشی تونی رابینز، RPM Life Planner، افزایش دهید. برخلاف اکثر سیستم‌های مدیریت زمان، که صرفاً بر روی ترسیم فهرست کارهای شما تمرکز می‌ کنند، برنامه‌ ریز زندگی RPM رویکردی جامع دارد.

امروزه تمام ابزارهایی را که برای سازماندهی نیاز دارید و آنچه را که واقعاً از زندگی می خواهید دنبال کنید، در دستان خود دارید. شما نه تنها برای اینکه چگونه روز خود را برنامه ریزی کنید، بلکه برای اینکه بدانید چگونه استراتژی و اهداف زندگی بزرگتری را برآورده کنید، طرحی قابل دستیابی دریافت می کنید. این رویکرد شما را از مشغله فعالیت های غیرمتمرکز نجات می دهد و در نتیجه پیشرفت واقعی کسب می کنید و حرکت رو به جلو به سمت علایق خود، خواهید داشت.

این مطلب را حتما بخوانید  5 راه تضمینی افزایش انگیزه برای درس خواندن

از چانکینگ یا تکه تکه کردن استفاده کنید

وقتی چیزهای زیادی در برنامه خود دارید، تمرکز روی هر چیزی تقریبا غیرممکن است و این موضوع خیلی کمتر به نحوه برنامه ریزی روزتان بستگی دارد. راهبرد مدیریت زمان را برای بهترین برنامه ریزی روزانه خود استفاده کنید. برنامه ریزی RPM به جای اینکه به زمان خود به عنوان یک منبع زودگذر فکر کنید که یا «صرف شده» یا «پس انداز شده است»، شما را راهنمایی می کند تا نتایجی را که واقعاً در زندگی می خواهید بگیرید، اولویت بندی کنید، سپس زمان خود را به آن اهداف اختصاص دهید.

با استفاده از تکنیک تکه تکه کردن، می توانید با منابعی که در اختیار دارید، اهداف واقع بینانه و دست یافتنی تعیین کنید، بدون اینکه خود را خسته کنید. برای تمرین تکه تکه کردن، فعالیت ها و اطلاعات مشابه را در قطعاتی به اندازه یک زمان کوتاه، گروه بندی کنید. تکه تکه کردن یکی از بهترین راه ها برای برنامه ریزی روز است و شما متوجه خواهید شد که همه چیز، از برنامه ریزی روز کاری گرفته تا لذت بردن از روزهای تعطیل، طبیعی تر می شود.

تعیین مرز برای دستیابی به بهترین برنامه ریزی روزانه

هنگامی که برای روز کاری خود برنامه ریزی می کنید، برای هر مورد یک بازه زمانی واقع بینانه اختصاص دهید و از آن پنجره فاصله بگیرید. تعیین حد و مرز با زمان به شما این امکان را می دهد که بر پارامترهای برنامه ریزی که برای خود تنظیم کرده اید، تمرکز کرده و به آن تکیه کنید. عادت دیگری که باید در روز خود ایجاد کنید این است که ذهن و بدن خود را دوباره تنظیم کنید، حتی اگر نمی خواهید. زنگ ساعت را تنظیم کنید تا هر یک ساعت یک بار زنگ بخورد. وقتی زنگ زد، بایستید و بدن خود را کشش دهید تا حالت خود را دوباره تقویت کنید. قبل از بازگشت به محل کار، از خود بپرسید که آیا آن ساعت آخر مثمر ثمر بوده است و برای ساعت بعدی برای حداکثر نتایج برنامه ریزی کنید.

اقدام گسترده ای انجام دهید

همه ما لیست های طولانی از کارهایی که در تلفن هایمان انجام می دهیم یا به یخچال هایمان چسبیده ایم، داریم. آنها پر از وظایفی هستند که ما قرار نیست انجام دهیم، اما می دانیم که باید انجام دهیم. با این حال، یادگیری اینکه چگونه روز خود را برنامه ریزی کنید مربوط به وظایف روزانه نیست. این کار مربوط به اقداماتی است که انجام می دهید، تا شما را به سمت هدفتان سوق دهد. شما باید لیست کارهای خود را کنار بگذارید و یک برنامه ربزی برای اقدام بزرگ (MAP) ایجاد کنید.

پلن شما به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که فعالیت هایی که در برنامه شما به پایان می رسد، هدف گرا هستند و به هدف شما مرتبط هستند. این مورد به هر کاری که انجام می‌دهید، معنا می‌ دهد، حتی کارهایی که آنها را ساده می‌ دانید. همچنین تمرکز شما را بهبود می‌ بخشد و به شما این امکان را می‌ دهد در یک روز کارهای بیشتری انجام دهید.

خودتان را در اولویت قرار دهید

هر چقدر هم وسوسه انگیز است که به خود بگویید فقط با نیازهای شخصی خود «پیش می‌روید»، واقعیت این است که، وقتی مشغول می‌ شوید، نیازهای شخصی شما اولین کارهایی هستند که در این میان گم می‌ شوند. اولویت دادن به سلامت کلی جسمی، روانی و عاطفی سنگ بنای موفقیت پایدار را تشکیل می دهد، بنابراین زمانی که  وارد بهترین برنامه ریزی روزانه خود می شوید، آنها را فراموش نکنید.

ورزش و تغذیه صحیح به شما انرژی و نشاطی می دهد که برای روزتان نیاز دارید. عادات مثبتی مانند مدیتیشن یا یوگا بر ذهن و بدن شما متمرکز است. خودمراقبتی به شما زمان می‌ دهد تا استراحت کنید و دوباره حواس جمع شوید. اولویت دادن به خود تنبلی نیست و همه این موارد در نهایت برای بهره وری و خلاقیت شما ضروری هستند. اگر در بین کار کردن خشمگین می شوید، باید راه های کنترل خشم را یاد بگیرید.