در حالی که بسیاری از اشخاص پویایی اقتصادهای در حال گذار پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را تجزیه و تحلیل می کنند، توجه نسبتاً کمتری به تجارت چمدانی که در طول دوره گذار از یک اقتصاد برنامه ریزی شده در بازار ظهور کرد، می شود. دهه گذشته، توجه محققان به این تجارت افزایش یافته است. در ادامه تجارت چمدان را از منظر جهانی، تجزیه و تحلیل خواهیم کرد.

تجارت چمدانی چیست ؟

تجارت چمدانی شکلی از معاملات بین المللی ثبت نشده یا کمتر ثبت شده ی کالاها است که در حال حاضر در لبه های تجارت رسمی وجود دارد.

در تجارت چمدانی، کالاهایی که برای واردات بدون گمرک و مالیات مجاز هستند، در یک کشور خریداری می‌شوند و در بسته‌های کوچک مانند چمدان یا کیسه از مرز به کشور دیگر منتقل می‌شوند. سپس کالا در بازار داخلی آن کشور به فروش می رسد. در اشکال پیچیده تر تجارت چمدان کالاها جدا از تاجران خود حمل می شوند. تجارت چمدان با توجه به اندازه کالا با سایر اشکال تجارت متفاوت است. علاوه بر این، مستقل از تجارت خارجی عادی است. این تجارت بدون واردکننده یا صادرکننده انجام می شود.

تجارت چمدانی

مراحل ایجاد تجارت چمدان

با دنبال کردن این ۱۰ مرحله، یک تجارت چمدانی راه اندازی کنید:

  • تجارت خود را برنامه ریزی کنید.
  • تجارت چمدانی خود را به یک شخصیت حقوقی تبدیل کنید.
  • تجارت خود را برای پرداخت مالیات ثبت کنید.
  • یک حساب بانکی تجاری و کارت اعتباری باز کنید.
  • حسابداری را برای تجارت خود تنظیم کنید.
  • مجوزهای لازم را برای تجارت خود دریافت کنید.
  • بیمه تجاری را دریافت کنید.
  • نام تجاری خود را تعریف کنید.
  • وب سایت تجاری را ایجاد کنید.
  • تلفن کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

سود تجارت چمدانی

همانطور که گفتیم تجارت چمدانی دارای دو نوع است که شامل صادرات کالا و واردات کالا می شود. به طور کلی تجارت مسافری دارای ریسک بالایی است، زیرا هنوز سازماندهی نشده است. اگر این تجارت سازماندهی شود، می تواند در صنایع دستی و فرش هم فعال شود و سود قابل توجهی داشته باشد. زیرا افرادی که صادرات چمدانی انجام می دهند، بازار را به خوبی می شناسند و راهکارهای موثری بلدند. البته باید توجه داشت که واردات از طریق تجارت چمدانی قاچاق محسوب می شود.

تاثیر واردات چمدانی از ترکیه بر اشتغال‌زایی

تمامی مرزنشینان در هر کشوری که باشند، با کشورهای هم مرز خود اقدام به تجارت چمدانی می کنند. به این منظور به کشور همسایه خود سفر کرده و کالاهایی که قیمت کمتری دارند را می خرند و در کشور خود به فروش می رسانند. برخی از کشورها مانند آمریکا و مکزیک این امر را حمایت می کنند و تقریبا آن را رایج کرده اند. با وجود حجم ناچیز این تجارت، میزان اشتغال زایی بالایی ایجاد کرده است. سود این تجارت به مردم مناطق محروم و استراتژیک می رسد و علاوه بر اشتغال زایی به جذب گردشگر و رونق اقتصادی در مناطق مرزی کمک کرده است. مناطق آزاد برای اینکه از این تجارت سود بیشتری کسب کنند، باید زیرساخت‌های اساسی مانند هتل و کالاهای اساسی مورد نیاز مسافر را تامین کنند.

قوانین تجارت چمدانی

این نوع تجارت در کشور ما حمایت نمی شود و برای آن قانون خاصی وجود ندارد و فقط شخصی که این تجارت را دنبال می کند، باید مقررات گمرکی کالاهای همراه مسافر را رعایت کند. بیشتر اشخاص بر این باورند که این تجارت از نابسمانی اوضاع اقتصای جامعه و بی نظمی در امور تجارت و بازرگانی ناشی می شود.

همچنین حقوقدان ها بر این باورند، اصطلاحی که به دلیل ضروریات جامعه و بحران اقتصادی برای کشور به وجود آمده است، نباید جایگاهی در فرهنگ حقوقی کشور داشته باشد‌، زیرا مشکلاتی را برای امور اصناف ، حمایت از مصرف کنندگان و … ایجاد  کرده و باعث دامن زدن به حواشی خواهد شد. پس در کشور ما تجارت چمدانی آثاری مثل کلاهبرداری، تقلب و قاچاق به همراه دارد و بسیاری از جرائم را به هم می زند و کنترل اوضاع را از دست مسئولین مملکت خارج می کند‌.

در کشورهای دیگر با توجه به نوع و موقعیت تجاری کشورها با این تجارت برخورد می شود. برخی از کشورها هنگام بحران اقتصادی و بهم ریختگی اوضاع بازرگانی و تجارت این کار را مجاز می دانند. در کشورهایی که با هم منافع مشترک دارند، از این تجارت برای گسترش روابط تجاری از این تجارت استفاده می کنند. به همین منظور به تسهیل مقررات صادرات و واردات کالاهای مسافر می پردازند.

این مطلب را حتما بخوانید  کسب درآمد میلیونی در روستا

تجارت چمدانی

تجارت چمدانی به ترکیه

ایران از قسمت شمالی خود با ترکیه هم مرز است و همیشه دارای واردات و صادرات پر رونقی است. به دلیل اینکه ایرانی های زیادی برای کار به ان کشور می روند، واردات و صادرات مسافرتی با ترکیه و برای مصارف شخصی امری طبیعی است. اما به دلیل اینکه تجارت چمدانی با ترکیه ممنوع است، کالایی که وارد می شود، نباید نو باشد. تجارت چمدانی از ترکیه شامل طلا، پوشاک، لوازم‌خانگی، تجهیزات الکترونیکی و کالاهای مشابه به صورت قاچاقی می شود. پس با توجه به قوانین سختگیرانه ای که وجود دارد، بهترین راه حل این است که صادرات چمدانی به ترکیه را امتحان کنید. این روش برای تاجران تازه کار بسیار سود آور است.

تجارت چمدانی به دبی

از دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس که با ایران تجارت مسافری دارد دبی است. در این نوع تجارت مسافری که به خارج از کشور می رود چمدان خود را پر از وسایل و کالاهای کشور مورد نظر می کند و بدون پرداخت هیچ گونه عوارض گمرکی و بدون نیاز به مجوزهای لازم  وارد می کند. فروش این کالاها قانونی است و هیچ منعی برای فروش آن ها وجود ندارد. در حوزه ی خلیج فارس این تجارت مرسوم است، زیرا اکثر افراد در بازارچه های مرزی و مناطق آزاد انواع کالاها را خریداری می کنند. دبی یکی از کشورهایی است که قوانین آسانی برای مسافران دارد و با این کشور می توان به راحتی تجارت چمدانی را انجام داد.

تجارت چمدانی عراق

عراق یکی از کشورهایی است که بیشترین میزان تجارت چمدانی در جنوب کشور را دارد. در این تجارت کالاهایی مانند دارو و جدیدا کالاهای خوراکی مانند مرغ، ماهی، روغن، و برنج که جزء کالاهای اساسی سفره ایرانیان است، به عراق و سایر کشورهای همسایه صادرات غیرقانونی می شود. این کالاها  از ایران به صورت یارانه ای خریداری می شود و در اربیل مخدوش و به نام برند اربیل، به سایر شهرهای عراق، ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود.

تجارت چمدانی

تجارت مسافری زعفران به دبی

ایران سرشار است کالاهایی است که وقتی به کشورهای دیگر صادر می شوند، طرفداران بسیاری دارد. یکی از این کالاها زعفران است که در دبی و امارات طرفداران زیادی دارد. لازم به ذکر است که صادرات زعفران بیش از یک کیلو گرم به دبی نیاز به کارت بازرگانی دارد و باید مجوزهای لازم اعم از مجوز وزارت بهداشت و استاندارد را دریافت کرده باشید. به همین دلیل است که تجارت چمدانی زعفران بسیار سود آور است و تاجر چمدانی می تواند بدون پرداخت هزینه زیاد و مجوزهای متعدد سود خوبی کسب کند. برای این منظور کافی است هر تاجر و شخصی می تواند تا ۱۰۰ گرم زعفران را با خود حمل کند و بدون کارت بازرگانی یا گواهی وزارت بهداشت آن را به دبی صادر کند.

تجارت چمدانی به آلمان

برای چنین تجارتی بین ایران و آلمان کافی است با دقت تمامی قوانین و مقررات گمرکی مسافرین را رعایت کنید. همچنین باید بدانید کالاهای مجازی را از یک کشور به آلمان یا کشور دیگر وارد می کنید، کدام کالاها هستند. این تجارت به این دلیل پر سود است که نیازی به پرداخت عوارضی به ازای واردات یک سری محصول نیست.

تجارت چمدانی به عمان

به دلیل اینکه تجارت چمدانی در ایران ممنوع است و به عنوان قاچاق شناخته می شود. صادرات کالا از این روش دارای مشکلات زیادی است. برای مثال اگر می خواهید صادرات چمدانی زعفران داشته باشید بهتر است با خود بیشتر از ۱۰۰ گرم حمل نکنید، زیرا تا ۱۰۰ گرم به مجوز خاصی نیاز ندارد و بسیار سودآور است. برای کسب سود بیشتر تجارت الکترونیک را دنبال کنید و همه چیز را در مورد شغل برنامه نویسی وب را مطالعه کنید.