اگر کمی دست به آچار باشید می توانید خیلی ساده پولیش ماشین را خودتان انجام دهید. این کار چندان وقت گیر نیست و هزینه زیادی هم ندارد. ماشین بازها به راحتی می توانند این کار را در منزل انجام دهند. . نیازی به دستگاه یا وسیله خاصی نیست ولی بد نیست کمی حوصله و سلیقه را چاشنی کارتان کنید. در این مطلب آموزش پولیش دستی ماشین برای مبتدی شرح داده شده. آخر هفته فرصت خوبی برای نونوار کردن ماشین و رسیدگی به رنگ و روی آن است.

پولیش ماشین چیست؟

پولیش ماده ای برای پرداخت رنگ ماشین است. دانه های بسیار ریز مواد پولیشی روی رنگ خودرو اصطکاک ایجاد کرده و سطح رنگ را براق می کنند. در واقع پولیش یک ماده ساینده است که یک لایه بسیار نازک از رنگ خودرو را بر می دارد و ظاهر آن را مثل روز اول درخشان و براق می کند. در صورتی که برخی آسیب های سطحی روی بدنه ماشین و رنگ ایجاد شده باشد، با پولیش می توان این مشکلات را ترمیم کرد. قدرت پاک کنندگی پولیش ها با یکدیگر تفاوت دارد.

برخی از مزایای پولیش کردن ماشین عبارتند از:

  • ترمیم رنگ های آسیب دیده
  • از بین بردن خط و خراش های سطحی روی بدنه اتومبیل
  • حفظ جلای ظاهری و براق کردن رنگ بدنه خودرو
  • کند کردن روند پوسیدگی بدنه
  • حفظ ارزش خودرو و نو کردن رنگ بدنه

پولیش ماشین

آموزش پولیش دستی ماشین

پولیش با دستگاه تقریبا تکنیکی مشابه پولیش دستی را دارد اما بدون دستگاه هم می توانید ماشین را پولیش کنید. دشواری این کار مشابه تعویض لاستیک خودرو است که حتما قبلا انجام داده اید.

برای پولیش دستی ماشین به مقداری دستمال و یک قوطی پولیش مناسب نیاز دارید. پولیش های روغنی انتخاب خوبی نیستند زیرا قدرت ترمیم کنندگی ندارند و تنها روی خط و خش را پوشش می دهند. به این ترتیب بعد از مدتی خودرو دوباره نیاز به پولیش دارد. برخی از حرفه ای ها هم از سنباده نرم به جای دستمال استفاده می کنند ولی برای مبتدی ها همان دستمال میکروفایبر گزینه مطمئن تری است.

آموزش پولیش دستی ماشین را با شستن خودرو شروع می کنیم. قبل از اینکه اقدام به پولیش کنید حتما ماشین را به خوبی تمیز کرده و شستشو دهید. شاید به نظر نرسد ولی روی بدنه اتومبیل موادی مثل گرد و خاک و … وجود دارد. حتی غبارات ریزتر هم می توانند روی بدنه خراش های سطحی ایجاد کنند. برای اینکه موقع پولیش ناخواسته به بدنه آسیب بیشتری نزنید حتما اول ماشین را کامل بشویید.

این مطلب را حتما بخوانید  تعویض لاستیک خودرو به صورت مرحله به مرحله

آموزش پولیش دستی ماشین : پولیش بدنه

تا زمان خشک شدن کامل اتومبیل نباید از پولیش استفاده کنید. بعد از شستن ماشین حداقل یک ساعت صبر کنید. یک نکته مهم دیگر هم وجود دارد که در مورد دمای بدنه خودرو است. دمای بدنه باید متعادل باشد. اگر ماشین زیر نور خورشید ساعات ها باقی مانده یا تازه خودرو را خاموش کرده اید تا خنک شدن بدنه، از پولیش استفاده نکنید.

آموزش پولیش دستی ماشین

برای پولیش کردن یک مقداری از ماده پولیش را که خریداری کرده اید روی بدنه اتومبیل قرار دهید. نیازی نیست همه قوطی را خالی کرد به اندازه یک سانتیمتر یا یک نخود هم کافی است. ( البته این مقدار بستگی به میزان خراشیدگی و آسیب دارد) سپس با یک دستمال تمیز پولیش را به بدنه بمالید

طریقه پولیش دستی ماشین

در این مرحله از آموزش پولیش دستی ماشین باید کمی دقت داشته باشید. پولیش را به صورت دایره ای و با سرعت یکنواخت و کمی فشار روی قسمت مورد نظر بمالید. پولیش کردن را تا جایی که خش و خراشیدگی کامل از بین برود ادامه دهید.

گاهی پولیش تنها به قصد براق کردن رنگ خودرو انجام می شود. در این صورت هیچ خش و خطی روی بدنه وجود ندارد. برای براق کردن بدنه ماشین، عمل مالیدن پولیش را آنقدر ادامه دهید که دیگر پولیش روی بدنه باقی نماند. لازم است تا همه قسمت های اتومبیل را به همین ترتیب پولیش بزنید تا کامل یک دست و براق شود.

در آخرین مرحله از آموزش پولیش دستی ماشین هم لازم است تا با یک دستمال تمیز ( ترجیحا میکروفایبر) روی بدنه اتومبیل را تمیز کنید تا پولیش های باقی مانده، پاک شود. به همین راحتی